Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Network Players/Streamers

User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #191 by kostas6a3 » Wed Sep 06, 2023 8:07 pm

andreasecon wrote:Μέχρι 5k θα έπαιρνα Pachanko και roon και direta και αξιόπιστος αντιπροσωπος

Ενδιαφέρον Ανδρέα, νομίζω ότι λειτουργεί και με Raspberry αλλά το πως δεν το έχω καταλάβει.
Μια άλλη ενδιαφέρουσα λύση είναι το Euphony Stylus και το Euphony Summus (το έχω ξαναγράψει).
https://euphony-audio.com/v4/
Όσες φορές προσπάθησα να το εγκαταστήσω σε Mac Mini δεν το κατάφερα και αυτό πλέον είναι με συνδρομή.
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #192 by DomieMic65 » Fri Sep 08, 2023 12:07 am

kostas6a3 wrote:
andreasecon wrote:Μέχρι 5k θα έπαιρνα Pachanko και roon και direta και αξιόπιστος αντιπροσωπος

Ενδιαφέρον Ανδρέα, νομίζω ότι λειτουργεί και με Raspberry αλλά το πως δεν το έχω καταλάβει...

Για το Diretta protocol μιλάς Κώστα;
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #193 by kostas6a3 » Fri Sep 08, 2023 6:02 am

DomieMic65 wrote:
kostas6a3 wrote:
andreasecon wrote:Μέχρι 5k θα έπαιρνα Pachanko και roon και direta και αξιόπιστος αντιπροσωπος

Ενδιαφέρον Ανδρέα, νομίζω ότι λειτουργεί και με Raspberry αλλά το πως δεν το έχω καταλάβει...

Για το Diretta protocol μιλάς Κώστα;

Ναι Μιχάλη. Χρειάζεται εκτός από το raspberry πχ και κάτι άλλο;
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #194 by DomieMic65 » Fri Sep 08, 2023 8:07 am

Να πούμε εδώ ότι το Diretta protocol είναι by default dual "PC" (rpi ή ό,τι ..) σύστημα.

1) Μπορεί να υλοποιηθεί σε Raspberry όπως λες αν το υποστηρίζει το OS που χρησιμοποιείς (όπως το G.player για το οποίο έχω αναφερθεί σε άλλο νήμα).

2) υπάρχει και x86 driver (για τον Diretta Host) που μπορεί να εγκατασταθεί σε Windows (και στην x86 έκδοσηη του GP) και ίσως και σε κάποιο Linux αλλά δεν το ξέρω θετικά.
Βέβαια μετά πρέπει να υπάρχει και μια συσκευή που θα λειτουργεί ως target του Diretta Host (πχ ένα 2ο Rpi με το κατάλληλο OS) ή άλλο streamer που υποστηρίζει το πρωτόκολλο.
https://www.diretta.link/certificate.html

3) παράγουν οι ίδιοι κάποιες συσκευές που όμως αν έχω καταλάβει καλά κυρίως είναι Diretta target.
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #195 by kostas6a3 » Fri Sep 08, 2023 1:02 pm

DomieMic65 wrote:Να πούμε εδώ ότι το Diretta protocol είναι by default dual "PC" (rpi ή ό,τι ..) σύστημα.

1) Μπορεί να υλοποιηθεί σε Raspberry όπως λες αν το υποστηρίζει το OS που χρησιμοποιείς (όπως το G.player ……….


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά δεν θα πάρω [dance].
Καλό είναι το Roon Rock στο NUC.
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #196 by DomieMic65 » Fri Sep 08, 2023 2:52 pm

Μια χαρά είναι… [musicphones]
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #197 by kostas6a3 » Wed Oct 04, 2023 3:57 pm

Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #198 by angpsi » Wed Oct 04, 2023 6:03 pm

kostas6a3 wrote:http://www.rockna-audio.com/products/wavelight-server

Το πήρες Κώστα;
:lol:
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #199 by kostas6a3 » Wed Oct 04, 2023 7:42 pm

angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:http://www.rockna-audio.com/products/wavelight-server

Το πήρες Κώστα;
:lol:

Εννοείται :-D :lol:
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #200 by angpsi » Wed Oct 11, 2023 5:00 pm

Λοιπόν, διάβαζα τις πρώτες hands-on εντυπώσεις από Head-fi για το WLS (Wavelight Server) και βλέπω πως ακολουθεί τη γνωστή συνταγή headless Linux streamer/server, ενσωματώνοντας όλα τα γνωστά πρωτόκολλα:
  • Roon core
  • MPD core
  • Upnp renderer
  • Roon Ready/Bridge
  • Airplay
  • OpenHome
  • Hqplayer NAA
Προς το παρόν οι υπηρεσίες streaming είναι σε εκκρεμότητα ("upcoming" λέει το επίσημο site), αλλά αναρωτιέμαι γιατί. Τυπικά δεν θα πρέπει να είναι υπερβολικά δύσκολο αν πληρώσει ο Ρουμάνος τα σχετικά δικαιώματα, ήδη υπάρχουν Upnp / OpenHome plugin που δουλεύουν σωστά πάνω σε αυτό το υπόβαθρο. Από την άλλη μεριά υπα΄ρχουν κι άλλα ζητήματα που φαίνεται να εκκρεμούν για μεταγενέστερο Firmware, όπως η δυνατότητα hardware upsampling σε όλες τις εξόδους του WLS ―προς το παρόν είναι διαθέσιμη μόνο στην I2S―, επομένως κάτι μου λέει πως ο Nicolai έβγαλε το μηχάνημα να κυκλοφορήσει ελαφρώς μισοψημένο, ίσως γιατί αν το αργούσε κι άλλο θα γινόταν μύθος σαν το γιοφύρι της Άρτας...

Έχει κανείς άποψη για το hardware; Εκ πρώτης όψεως φαίνεται σωστά στημένο, όμως ίσως οι πιο καταρτισμένοι της παρέας επί των τεχνικών ζητημάτων να έχουν παρατηρήσει κάτι.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register