Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #1 by angpsi » Sat Sep 21, 2019 2:49 pm

Από την προηγούμενη βδομάδα έχω στο συστημά μου δανεικό το DIY DAC Lampucera 1.0 σε σχέδιο του διαβόητου Lampizator Lukas Fikus, ευγενική παραχώρηση από τον Dr Pan K. Δεδομένου ότι παλιότερα άκουγα από το ιστορικό (αλλά μάλλον 'στεγνό') Benchmark DAC1 που πουλήθηκε, και μέχρι σήμερα είχα αρκεστεί στο μικρό αλλά θαυματουργό Chord Mojo (που όμως στήνει μια μάλλον στενή σκηνή), η Lampucera έκατσε σαν αποκάλυψη πάνω στο σύστημά μου.* Μεγάλη, πλατιά σκηνή έξω από τα ηχεία, ωραία τονικότητα σε όλο το φάσμα (ίσως κάτι λίγο θολό στα μεσοχαμηλά, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να φταίει και το SPDIF μου), γενικά μου άνοιξε την όρεξη για να επαναλάβω το πείραμα και να φτιάξω άλλη μια για το σύστημα ακουστικών στο γραφείο μου.

Το kit που έχω βρει είναι αυτό, fully assembled πάνω στις original προδιαγραφές και με κλώνο του λαμπάτου output stage του Fikus: https://www.ebay.com/itm/24bit-192KHz-T ... 4215344382
Image

Η ερώτηση που απευθύνω στο κοινό είναι: αξίζει εν έτει 2019/20 να στήσω ένα παλιάς γενιάς DAC σαν την Lampucera; Συμπληρωματικά: αν ναι, τότε θα μπορούσα να προσθέσω κι ένα USB receiver για να παίξω από το Odroid; Και, τότε ποιο;

Το ερώτημα αυτό διατυπώθηκε και προς τους supervisors μου (Dr Pan K και Chris1967), όμως έλαβα εκ διαμέτρου αντίθετες γνώμες. Ο Dr Pan λατρεύει την Lampucera του, ενώ ο Chris, παρότι θυμάται πως το kit που είχε φτιάξει εκείνος έπαιζε πολύ καλά (ανάλογο αλλά διαφορετικό, καθώς φορούσε PCM1798 αντί για CS4397), πιστεύει πως δεν συγκρίνεται με ένα DAC τελευταίας γενιάς. Έτσι είπα ν' ανοίξω νήμα σχετικά ώστε να το κανιβαλίσουμε τελείως! Ας ληφθεί υπ' όψη ότι μιλάμε για ένα σούπερ budget DAC, και ως ανταγωνισμός του (μετά από προτροπή του Chris) θα πρέπει να λογίζεται κάτι σαν το M300 της SMSL.

Image
Image

Τέλος, μένοντας στο vintage πνεύμα ήθελα να ρωτήσω και σχετικά με ένα άλλο board που παιζει στο eBay αλλά για το οποίο δεν βρήκα περισσότερες πληροφορίες. Το έχουν ως "Philips Hifi Forum Tenth Anniversary TDA1541 DAC" και βρίσκεται εδώ: https://www.ebay.com/itm/Philips-Hifi-F ... 2997491596. Από τα λίγα που κατάφερα να βρω στο internet, το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι παίζουν πολλές απομιμήσεις των TDA1541 και θέλει προσοχή!

Τι λέτε λοιπόν;

Image
Philips Hifi Forum Tenth Anniversary TDA1541 DAC

-------------------------------------------
* Το σύστημά μου αποτελείται από το Krell MD20 transport, στο ενίοτε διαθέσιμο DAC, και από εκεί στον ολοκληρωμένο 1ης γενιάς SIA2-150 της ATC που οδηγεί τα ομόσταυλα SCM20sl 2ης γενιάς (tweeter SEAS Excel) με καλώδια ηχείων τα Kimber 8TC τερματισμένα με δίχαλα WBT.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #2 by Chris1967 » Sun Sep 22, 2019 3:13 pm

Είναι πάμπολλα τα θέματα που προκύπτουν από το ερώτημα σου το οποίο έχει πολλές συνισταμένες μια και δεν αναφέρεσαι σε ένα μόνο προϊόν αλλά και δεν έχεις ξεκαθαρίσει αν θες "fidelity" ή ευχάριστο ήχο.

Εάν θες fidelity τότε δεν συζητάμε ότι ένα μοντέρνο dac chip είναι τεχνικά ανώτερο από τα παλαιότερα, και θα διαφαίνεται ανεξαρτήτως της υλοποίησης. Μην ξεχνάς ότι τα προϊόντα στα οποία αναφέρεσαι είναι τεχνολογία πάνω από 10 χρόνια πίσω που για ψηφιακή τεχνολογία μεταφράζεται σε έτη φωτός τεχνολογική απόσταση. Βέβαια εδώ εξαιρούνται παλιές cost no object εφαρμογές που ακόμα και σήμερα μπορεί να παίζουν καλά πχ Mark Levinson Dac κλπ.

Το Chord Mojo είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει στην μπάτζετ κατηγορία μέχρι σήμερα, και δεν νομίζω να υπάρξει ανατροπή από κάποιο προϊστορικό dac chip.

Προσωπικά δεν συμφωνώ και δεν μου αρέσουν τα λαμπάτα buffers , δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να παρεμβάλεις στο σήμα κάτι που εισάγει παραμόρφωση.

Βέβαια αυτή η παραμόρφωση μπορεί να μην είναι αμιγώς θόρυβος αλλά και αρμονικές που μπορεί νέμεν να μην είναι στο αρχικό σήμα αλλά μπορεί να είναι "εύηχες".

Το κόστος μια Lampucera από ebay αν έιναι στα 170 ευρώ συν το τελωνείο καμιά 100ρια, βάλε κουτί 50 και το φτηνότερο usb receiver 60 ευρώ από DIYINHK και πάλι τελωνείο καμιά 25-30 ευρώ φτάνεις σε μια τιμή 400 περίπου ευρώ, συν προσωπική εργασία (ή να αγγαρέψεις εμένα) για να το μοντάρεις. Και τι εχεις ένα εύηχο αποτέλεσμα το οποίο όμως δεν έχει επαφή με την πιστότητα που σου δίνει ένα κορυφαίο dac chip όπως το AK4497 που έχει μέσα αυτό το φτηνό dacάκι της SMSL (MA300). Χωρίς να το έχω ακούσει πιστεύω ότι θα είναι καλό, και γίνεται καλύτερο με την προσθήκη μιας καλής γραμμικής τροφοδοσίας.

Για την δική σου περίπτωση χρειάζεσαι αυτό που έχουμε ξαναπεί αν και αρκετά ακριβότερο το Questyle cma600i που θα σε καλύψει απόλυτα και σαν dac αλλά και σαν ένας εξαιρετικός ενισχυτής ακουστικών.

Πιο πάνω από εκεί οι τιμές απογειώνονται.

Τελειώνοντας έχω να πω ότι η Lampucera μετά από τεστ που είχαμε κάνει σε άλλο φόρουμ (και ο Lemon και DImiDim) αποδεικνύουν ότι δεν είναι άσχημες οι μετρήσεις ούτε της αρχικής ούτε αυτής που είχα εγώ, ο ήχος καλός και μάλιστα η Lampucera του Analyzeit βγήκε πρώτη σε τυφλά τεστ που είχαμε κάνει πάνω από το Antilope και Musical Fidelity DAC1.

Πιστεύω ότι σήμερα μπορείς να πας καλύτερα.

Αν όμως σου αρέσει ο ρομαντικός ήχος τότε γιατί όχι?
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon Sep 23, 2019 9:01 am

Η Lampucera αυτη εχει ιστορια. Την ειχα παρει απο φιλο οταν ειχε κανει αναβαθμιση σε Naim αν θυμαμαι καλα (και αυτος την ειχε παρει απο αλλου). Το κοστος τοτε (χωρις τελωνειο) ηταν στα 200+ ευρω, δευτερο χερι στα 120? Εχουν περασει αρκετα χρονια..

Στο σπιτι του φιλου που μου την πουλησε, στα δικα μου αυτια, επαιζε καλυτερα απο το Naim. Την χρησιμοποιησα λιγο, με οπτικη ινα απο το PC (και την τηλεοραση) και με ομοαξονικο απο το CD transport αλλα καθως δεν ακουγα με CD επι της ουσιας εγραψε λιγες ωρες καθως ηθελα κατι με συνδεση USB.

Στο σημερα, σε ενα σημειο που δεν συμφωνω με τον Chris ειναι τα περι αρχαιολογιας chip. Tα καλυτερα chip σχεδιαστηκαν πριν αρκετα χρονια και ακομα σημερα παιζουν παρα μα παρα πολυ καλα, μερικες φορες και καλυτερα απο τα συγχρονα. Τα συγχρονα ΔΣ υπερτερουν στις μετρησεις του δυναμικου ευρους, κατι το οποιο ειναι σαφες πια οτι δεν προσφερει πρακτικα τιποτα μια που το υπολοιπο συστημα ετσι και αλλιως δεν φτανει εκει που φτανει ο ψηφιακος μετατροπεας. Τι 124, τι 136-dB μια η αλλη θα ακουστει. Σημερα ακομα τα καλυτερα (πιο φυσικα και ευηχα) τσιπ ειναι κατι AD και κατι Philips που βρισκουμε σε πολλες κορυφαιες υλοποιησεις.

To συγκεκριμενο chip της Cirrus Logic ηταν απο τα πολυ καλα multibit ΔΣ της εποχης του και δεν εχει να ζηλεψει πολλα σε θεμα μετρησεων απο τα πιο συγχρονα. Σε θεμα ηχου παταει κατω κοσμο και κοσμακι. Εδω τα σχετικα specs (-120dB, 24bit/192KHz)

CS4397_F1.pdf
(585.85 KiB) Downloaded 150 times


Οποτε ουτε αρχαιολογια ουτε τιποτα, παλια chip μακαρι να ειχαμε σε ηχο σημερα. Στο θεμα του tube buffer και εγω εχω καποιες επιφυλαξεις. Γενικα δεν μου αρεσει, ποτε δεν μου αρεσε αλλα δεν γινεται να κρινουμε βασει θεωρητικών προτιμησεων αλλα βασει ακροασεων. Η συγκεκριμενη σχεδιαση παιζει παρα πολυ καλα, τοσο που το προτοτυπο σχεδιο του Lukasz Fikus (Aka Lampizator) εκανε παταγο, τετοιο που να μπουν στην διαδικασια να την αντιγραψουν και να την κλωνοποιησουν οι κινεζοι. Και μονο αυτο κατι σημαινει.

Στην εποχη της πολλοι την θεωρουσαν giant killer και παροτι δεν υπαρχουν giant killer η Lampucera πλησιαζε οσο λιγα αλλα προιοντα στον ορισμο του giant killer. Επαιζε καλυτερα απο κατι Benchmark και κατι Mytek πρωτης γενιας, παιζει πιο ευηχα και απο τα 3ης γεννιας. Προφανως δεν εχει τις μετρησεις και το χαμηλο και την ταχυτητα αλλα το αποτελεσμα ειναι ακρως ευχάριστο, ζεις με αυτην ανετα και ευχαριστιέσαι την μουσικη σου. Εχει ροη, μεγαλη σκηνη, σωστες μεσαιες, καλη εκταση και τονικοτητα. Η CS εμεινε πισω για αλλους λογους, οχι γιατι επασχε σε ηχο.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #4 by Chris1967 » Mon Sep 23, 2019 11:02 am

Δεν κατάλαβα ακριβώς που είναι η διαφωνία, αφού αναφέρω ότι οι μετρήσεις που έγιναν από Lemon και DimDim ήταν καλές, σε blind test η Lammpucera του Analyze it, βγήκε πρώτη.

Αναφέρω ότι σε hiend υλοποιήσεις τα τσιπάκια αυτά έπαιζαν πολύ καλά.

Τώρα σίγουρα δεν μιλάμε για την Lampucera του Ficus αλλά για μια κινέζικη ρέπλικα, που κατάφερνε να είναι εύηχη.

Εγώ εάν δεν ακούσω σε κατευθείαν σύγκριση με κάποια μοντέρνα dac, δεν θέλω να αποφανθώ πόσο καλό είναι, αφού και εσύ και εγώ, εκείνη την εποχή, δεν είχαμε και πολύ σπουδαία μέτρα σύγκρισης όπως έχουμε/έχεις τώρα, ούτε την εμπειρία που αποκτήσαμε μετά από τόσα χρόνια.

Τέσπα ο ήχος είναι γλυκός και ρομαντικός αν του αρέσει, by all means, δεν θα είναι άσχημη επιλογή.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #5 by angpsi » Mon Sep 23, 2019 1:00 pm

... Κι εγώ που νόμιζα ότι μου αρέσει ο fidelity ήχος... [shrug]
:-D :-D
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #6 by Dr Pan K » Mon Sep 23, 2019 1:41 pm

Μια χαρα high fidelity ειναι. Εγω πιστευω πως αν κάνετε συγκριτικό θα πατήσει άφθονα ντακιδια νεας κοπής συμπεριλαμβανόμενου και του Soerkis (με ολες τις σουπερ ντουπερ τροφοδοσιες και τα συγχρονα receiver) ..
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Sep 23, 2019 7:12 pm

Ειναι απο αυτα τα τεστ που θα ειχε νοημα να γινουν "τυφλά".

Στην ερωτηση του Αγγελου, δευτερο δεν θα αγοραζα. Ουτε θα πειραματιζομουν με αλλα κιτ και DIY πλακετακια απο κινεζους. Αυτο ηταν ενα "ευλογημενο" σχεδιο που εκανε τις τυχες του Lukasz μια που καπως ετσι εγινε γνωστος και τωρα πουλαει DAC των 20 και των 30Κ ευρω.. Σε σχεση με το Mojo (που αποτελει κορυφαιο vfm) εχει μεγαλυτερη σκηνη και εξ'ισου καλη ροη και τονικοτητα (οχι ιδια, αλλα και τα 2 σε πολυ καλα επιπεδα). Σε δικαναλο συστημα προτιμω την Lampucera..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #9 by angpsi » Mon Sep 23, 2019 9:32 pm

Πάντως η αλήθεια είναι οτι μόλις αρχίσει κανείς να 'χτίζει' το kit με διάφορα καλούδια, το κόστος φτάνει σε επίπεδα που βρίσκονται μερικά πολύ καλά κομμάτια σε δεύτερο χέρι. Λ.χ., πρόσφατα έβλεπα πως το Questyle 600i κυκλοφορεί στα ±€700, ενώ το 400i που λειτουργεί και ανεξάρτητα από το στάδιο προενίσχυσης ως DAC βγαίνει στα €400 (€600 καινούργιο). Btw, σιγά σιγά έχουν αρχίσει να σκάνε και τα πρώτα Qutest, κάτι που δεν το θεωρώ καλό σημάδι για το υπερδιαφημισμένο μηχανάκι της Chord.

Η μεγάλη αλλαγή στο δικάναλό μου ήταν η σκηνή. Επίσης υπάρχει και ένα κάποιο bloom που ίσως το δίνει το λαμπάτο stage που κάνει τον ήχο ιδιαίτερα ελκυστικό. Από την άλλη μεριά, τώρα που έχω γράψει κάποιες ώρες ακρόασης νομίζω ότι υπάρχει κάποιο 'μάζεμα' στις μεσαίες αλλά δεν μπορώ να πω επακριβώς τι. Μήπως οφείλεται στην μουρμούρα του Χρήστου; :lol:

Όπως και να 'χει, το DAC παίζει αναπάντεχα πολύ καλά στο σύστημα ― σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν θα μιλούσαμε άλλωστε για το θέμα!
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Revived! Lampucera 1.0 από Dr. Pan – αξίζει να φτιάξω και δεύτερη στο έτος 2019;

Unread post #10 by Chris1967 » Tue Sep 24, 2019 11:19 am

Ο λόγος ύπαρξης του Mojo είναι για χρήση με ακουστικά (και μάλιστα inear) είτε από laptop ή από κινητό/dap, δεν έχει καν line out.

Η σκηνή είναι αυτή που είναι, για ακρόαση με ακουστικά και έχω αναφερθεί στο εκτεταμένο review που έχω κάνει.

Ο σχεδιαστής του δεν είχε στο μυαλό του να συνδεθεί με digital coaxial με Krell transport, και χρήση σε δικάναλο.

Προφανώς η Lampucera μαϊμού να έχει μεγαλύτερη σκηνή σε δικάναλο.

Εάν λοιπόν είναι τόσο καλή όσο λέτε, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναφέρεται πουθενά ως μέτρο αναφοράς/σύγκρισης αφενός και αφετέρου γιατί να μην φτιάξει μία αφού του αρέσει τόσο πολύ.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register