Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #11 by Chris1967 » Mon Oct 30, 2023 6:03 pm

Περιμένω να τα κάνουμε μαζί, πίνοντας και το νερό της φωτιάς από Σκωτία... [wavegreen]
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #12 by DomieMic65 » Mon Oct 30, 2023 6:26 pm

Σύντομα... [wavegreen]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #14 by Chris1967 » Sun Jan 28, 2024 10:46 am

Το εγκατέστησα, δεν ακούω διαφορές.

Μιχάλη νομίζω πρέπει να φτιάξουμε έναν οδηγό, τι λες?
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #15 by DomieMic65 » Sun Jan 28, 2024 3:20 pm

Chris1967 wrote:Το εγκατέστησα, δεν ακούω διαφορές.

Μιχάλη νομίζω πρέπει να φτιάξουμε έναν οδηγό, τι λες?


ναι σοβαρές διαφορές δεν έχει... έχει να κάνει πιο πολύ με το πως ο Antonelo στήνει το σύστημα νομίζω!
Εγκατέστησα τους kernels του "up/dw kernel*new" μενού που στην πράξη είναι ο 6.1 σε σχέση με τον 6.6 που είχε πριν (υπάρχει στο *old) και μου φαίνεται λίγο πιο smooth με την καλή έννοια!
Χρησιμοποιώ: 6.1.73-GentooPlayer-ULTRA-EUP100+ και στο Diretta Host και Target rpi

Στο 8.50 η Squeezelite είναι πλέον στην 2.x.x.. έκδοση όπως και ο LMS στην τελευταία του!!

Σκέφτομαι να επενδύσω και στην extreme έκδοση κάποια στιγμή.. έστω για δοκιμή έναν χρόνο!
Εδώ δεν υπάρχει lifetime επιλογή!
Στην ουσία αν έχω καταλάβει καλά πρόκειται για ακόμα πιο heavily optimized for audio kernels!!



Δεν έχω αντίρρηση για τον οδηγό αν και το user manual (http://gentooplayers.com/myhtml/GentooP ... _start.pdf) είναι πολύ σαφές νομίζω!
Όταν 20 Φεβ. τελειώσω με την παραγωγή που έχω στο Μέγαρο το βάζουμε μπροστά!!!
Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνά ο νέος χρήστης είναι στην πράξη τα GP_Update που είναι πολύ σημαντικά!
Από εκεί και πέρα ίσως θα έχει νόημα να αναφερθούμε σε κάποια tweaks που μπορούν να γίνουν πολύ εύκολα και αναστρέψιμα και επίσης στο RAM System.
Tέλος το Diretta protocol είναι ουσιαστική αναβάθμιση imo!
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #16 by BLUES » Sun Jan 28, 2024 3:33 pm

DomieMic65 wrote:
Chris1967 wrote:Το εγκατέστησα, δεν ακούω διαφορές.

Μιχάλη νομίζω πρέπει να φτιάξουμε έναν οδηγό, τι λες?


ναι σοβαρές διαφορές δεν έχει... έχει να κάνει πιο πολύ με το πως ο Antonelo στήνει το σύστημα νομίζω!
Εγκατέστησα τους kernels του "up/dw kernel*new" μενού που στην πράξη είναι ο 6.1 σε σχέση με τον 6.6 που είχε πριν (υπάρχει στο *old) και μου φαίνεται λίγο πιο smooth με την καλή έννοια!
Χρησιμοποιώ: 6.1.73-GentooPlayer-ULTRA-EUP100+ και στο Diretta Host και Target rpi

Στο 8.50 η Squeezelite είναι πλέον στην 2.x.x.. έκδοση όπως και ο LMS στην τελευταία του!!

Σκέφτομαι να επενδύσω και στην extreme έκδοση κάποια στιγμή.. έστω για δοκιμή έναν χρόνο!
Εδώ δεν υπάρχει lifetime επιλογή!
Στην ουσία αν έχω καταλάβει καλά πρόκειται για ακόμα πιο heavily optimized for audio kernels!!



Δεν έχω αντίρρηση για τον οδηγό αν και το user manual (http://gentooplayers.com/myhtml/GentooP ... _start.pdf) είναι πολύ σαφές νομίζω!
Όταν 20 Φεβ. τελειώσω με την παραγωγή που έχω στο Μέγαρο το βάζουμε μπροστά!!!
Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνά ο νέος χρήστης είναι στην πράξη τα GP_Update που είναι πολύ σημαντικά!
Από εκεί και πέρα ίσως θα έχει νόημα να αναφερθούμε σε κάποια tweaks που μπορούν να γίνουν πολύ εύκολα και αναστρέψιμα και επίσης στο RAM System.
Tέλος το Diretta protocol είναι ουσιαστική αναβάθμιση imo!

Ευγε για την προσπαθεια σας
Αναφορικα με το Ντιρεττα εγκρινω και προσαυξανω,Μιχαλη
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #17 by Chris1967 » Sun Jan 28, 2024 5:51 pm

Μολις δοκ΄μασα το ULTRA-EUP100+ και δεν παίζει σε μένα, έβαλα το 6.1.73-GentooPlayer-RT-ULTRA-rt22+ και παίζει και νομίζω ότι είναι πιο μαλακό.

Δεν πολύκαταλαβαίνω αυτές οι διαφορές kernel αν είναι καλύτερες ή χειρότερες μου θυμίζουν ψηφιακά φίλτρα σε DAC δεν βγάζεις άκρη.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #18 by DomieMic65 » Sun Jan 28, 2024 6:19 pm

για το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ξέρω και σε κάθε σύστημα μάλλον διαφέρει...

ο kernel είναι κατά κύριο λόγο και από όσα έχω καταλάβει υπεύθυνος για το πως το hardware του υπολογιστή κινητού κλπ κλπ επικοινωνεί με το software οπότε με τα κατάλληλα tweaks από γνώστες προφανώς είναι λογικό να έχει διαφορές.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #19 by Chris1967 » Sun Jan 28, 2024 7:04 pm

Το κινητό δεν επικοινωνεί με τίποτα με κανένα software. Απλά βλέπει την ιστοσελίδα του LMS.
Μήπως εννοείς πως επικοινωνεί το Rpi σαν hardware με το λειτουργικό Gentooplayer.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Gentoo Player (Sq.lite, Sq.liteR2, MPD, Roon, Ravenna κ.α.)

Unread post #20 by DomieMic65 » Sun Jan 28, 2024 10:39 pm

Chris1967 wrote:Το κινητό δεν επικοινωνεί με τίποτα με κανένα software. Απλά βλέπει την ιστοσελίδα του LMS.
Μήπως εννοείς πως επικοινωνεί το Rpi σαν hardware με το λειτουργικό Gentooplayer.

Χρήστο εννοώ ο kernel του κινητού... ο kernel είναι το first level software κάθε υπολογιστή!!
Δεν εννοώ το κινητό σαν remote του LMS φυσικά!!

Στο Linux ο developer του Linux kernel είναι ο Linus Torvalds (ο δημιουργός του Linux) από εκεί κ πέρα οι διάφοροι developers κάνουν τα όποια tweaks χρειάζονται για το δικό τους σύστημα!!!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register