Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #1 by Chris1967 » Sat May 02, 2020 2:01 pm

Ερώτηση εκ μέρους του μέλους και φίλου Αλέξανδρου alexryde από Αγγλία.

Ποιό πικάπ μεταξύ

Rega RP10,
Project Extension 10 with 10cc evolution tonearm,
Clearaudio Avangarde Magnum Syncro PSU and Unify 9 tonearms

αντιλαμβάνομαι ότι από χρήματα 2500-3000 ευρώ και μάλλον στην αγορά μεταχειρισμένου και χωρίς κεφαλή.

ή οποιαδήποτε άλλη πρόταση
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #2 by Chris1967 » Sat May 02, 2020 2:13 pm

Εγώ έχω να πω ότι από άποψη βραχίονα μάλλον ο Rega είναι ο καλύτερος από τους τρεις και θα απέφευγα unipivot (unify 9) πάση θυσία.

Σαν αισθητική μου αρέσει πολύ το Project Extension 10, επειδή είναι ταυτόχρονα κλασσική αλλά και επιβλητική.

Το Rega RP10 είναι πιθανόν το πιο ολοκληρωμένο πικάπ από τα τρία αλλά με χαλάει η σπαρτιάτικη αισθητική του.

Φυσικά στα λεφτά αυτά συν λίγα περισσότερα μπορεί να πας και σε κάποιο Garrard 401, που μας αρέσουν πολύ, αλλά θα χρειαστείς εν τέλει να γίνει και αρκετό diy αν δεν θες να ξεπεράσεις το budget που έχεις ορίσει.
Χρήστος
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #3 by BityaBit » Sat May 02, 2020 2:54 pm

Αντικειμενικά σαν κατασκευή και ¨πικάπ για τα λεφτα του" το Clearaudio είνι ο ξεκάθαρος νικητής"
Απο εκεί και πέρα και τα τρία εφάμιλλα είναι αν και διαφορετικά. Οπότε πέραν του οπτικού και ψυχολογικού νομίζω το βασικό κριτήριο θα πρέπει να είναι η προτεραιότητες και τα γούστα όσον αφορά τον χαρακτήρα της αναπαραγωγής.
Αν βασική ποτεραιότητα είναι η ακρίβεια, η ανάλυση και η έκταση τότε clearaudio ξεκάθαρα.
Αν προτεραιότητα δίνεται στο funfactor, την ρυθμικότητα και το λεγόμενο prat με μικρές μόνο εκπτώσεις στην ακρίβεια και την έκταση τότε Rega με τα μπούνια.
Άν τέλος βασική επιθυμία του αγορασστή είναι ο "ζεστός" ήχος και οι "αναλογικές χροιές" με έξαιρετικές αλλα όχι απόλυτες ςπιδόσεις σε ανάλυση και ακρίβεια τότε ξεκάθαρα pro-jecτ.
Φυσικά το καθένα απο αυτά λίγο πολύ "έρχεται" στα γούστα και τις επιθυμίες του ιδιοκτήτη με μια επιλογή κεφαλής, phono ή matt αλλα σαν πλατφόρμες νομίζω αυτά θα πρέπει να λάβει υπόψη του ο φίλος με βάση τι μουσική ακούει κυρίως και πώς έχει συνηθίσει και γουστάρει τον ήχο.
Αυτιά.. [wavegreen]
alexryde
Posts: 8
Joined: Sun Nov 10, 2019 2:33 pm

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #4 by alexryde » Sat May 02, 2020 3:48 pm

Ευχαριστώ και τους δύο σας
Άκουω κλασσική μουσική, όπερα και jazz.
Έχω ένα MF Nuvista 800 ενισχυτή και θέλω να αγοράσω το Nuvista Vinyl phono. Για κεφαλή σκεφτομαι την Ortofon Cadenza blue or bronze ή Hana ML.
Mου αρέσει ο ζεστός ήχος.
Άλεξ
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #5 by Chris1967 » Sat May 02, 2020 4:47 pm

Απορώ με την βεβαιότητα του Πέτρου, ως αναφορά τα γενικά χαρακτηριστικά ενός πικάπ, ειδικά αν αναλογιστούμε ότι είναι αδύνατον ο ίδιος ή οποιοσδήποτε άλλος να τα έχει ακούσει στο ίδιο σύστημα με την ίδια κεφαλή τα συγκεκριμένα τρία.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν τα Clearaudio πικάπ επειδή έχουν έναν house sound προς την μηχανιστική "ψηφιακή" πλευρά του αναλογικού ήχου, όπως επίσης ποτέ δεν έχω καταλάβει το μαγνητικό πηγάδι. Το κερασάκι είναι ο unipivot. Οπότε δεν μπορώ σε καμιά περίπτωση να μιλάμε για ξεκάθαρους νικητές και τέτοια πράγματα, παρά μόνο προσωπικά γούστα.

Το συγκεκριμένο Clearaudio να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως δεν το έχω ακούσει.

Έχω ακούσει όμως και το Rega και το Project σε διαφορετικές χρονικές στιγμές και συστήματα. Και όπως προανέφερα έχω την εντύπωση ότι συνολικά το Rega θα παίζει πιο ολοκληρωμένα και πιο ουδέτερα. Βέβαια είναι Rega που σημαίνει ότι πρέπει να γίνει και η ανάλογη επένδυση για καλή/στήριξη βάση πικάπ.

Ο Αλέξανδρος θέλει μεστό, γεμάτο και ζεστό ήχο, οπότε για οποιαδήποτε πικάπ θα συνιστούσα να αποφύγει τις Ortofon, και να κινηθεί στην Hana ML ή σε ΖΥΧ Ultimate 100, επειδή ήδη ο ενισχυτής του είναι ζεστός (το phono δεν το έχω ακούσει) και με τα ηχεία που έχει (αν έχει τα ίδια που άκουσα πριν από 2 χρόνια), να μην κινδυνεύσει ο ήχος να παραγίνει μελώ.
Χρήστος
alexryde
Posts: 8
Joined: Sun Nov 10, 2019 2:33 pm

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #6 by alexryde » Sat May 02, 2020 5:34 pm

Δεν άλλαξα τα ηχεία ακόμη. Το Nuvista vinyl Δεν το αγόρασα ακόμα. Το budget είναι περίπου 2500 λίρες για το phono ενισχυτή και θέλο να είναι mc και mm με 2 εισόδους και ρυθμίσεσ. Είδα και Αudiα Flight Phono Gold Note PH 10 ELAC alchemy. PS audio stella phono. Ok no Ortofon. Θα διο το zix και τι hana. Πιστεύω θα είναι το Project. Alex
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #7 by Chris1967 » Sat May 02, 2020 6:04 pm

Να δεις και μεταχειρισμένο ASR Basis Exclusive (το οποίο θα αποκτήσω και εγώ σύντομα).
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #8 by Dr Pan K » Sun May 03, 2020 3:15 pm

Θα κοίταζα κάτι τοπικό. Πχ Avid ή Michell. Υπάρχει αφθονία στην Αγγλία, με βραχίονες που συχνά είναι Rega ή SME. Έριξα μια ματιά στο ebay της Αγγλίας και έχει απ όλα εντός του budget.
Παναγιώτης
User avatar
amanida
Posts: 26
Joined: Wed May 03, 2017 7:11 pm

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #9 by amanida » Tue May 05, 2020 9:02 pm

Από τα 3 προταθέντα το Rega RP10 είναι καταργημένο ως μοντέλο. Εχει αντικατασταθεί από το planar 10 και μόνο από 2ο χέρι θα βρεθεί. Το προτείνω όμως σε σχέση με τα άλλα 2.

Κεφαλή όντως η Hana ML εξαιρετικό vfm, όπως και η Audio technica art-9. Δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για κεφαλή. Δώστα στο phono. Οι ortofon κεφαλές δεν έχουν και πολύ ζεστό ήχο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τι πικάπ στην μεσαία κατηγορία?

Unread post #10 by Dr Pan K » Thu May 07, 2020 7:55 pm

Μια πολυ ενδιαφερουσα προταση ειναι και τα Kuzma, στην αγγλλια βρηκα πχ αυτη την αγγελια Stabi Ref 2 με SME V βραχιονα στα 8Κ...

https://www.ebay.com/itm/BOXED-KUZMA-ST ... SwaJFeVl98
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register