Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #21 by Gojakla » Sat Jul 09, 2016 9:28 pm

Η Rega νομιζω πως ειναι σταθερη αξια εως και τα mid level πικαπ και η προσφορα του Πανου δειχνει για αλλη μια φορα την αγαπη του για το χομπυ και τους ανθρωπους που το απαρτιζουν.


Καλες ακροασεις!

[beer]
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #22 by Jazzer » Sat Jul 09, 2016 10:50 pm

Ευχαριστώ πολύ Αντώνη !
Οι 10 πρώτοι δίσκοι είναι οι εξής :
Miles Davis - Kind of blue
Miles Davis - Relaxin' with the Miles Davis Quintet
Herbie Hancock - River: The Joni Letters
Branford Marsalis quartet - A Love Supreme Live In Amsterdam
Avishai Cohen - Into the silence
Jack Dejohnette - In movement
Matthew Halsall - Fletcher Moss Park
Nils Landgren - Eternal Beauty
Esbjorn Svensson Trio - Viaticum
Terence Blanchard - Flow
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #23 by leonidasgr » Wed Sep 21, 2016 5:08 pm

Καλησπέρα και απο εμένα όπως και εσύ ξεκίνησα με μηδέν βινύλια και χωρίς καθόλου εμπειρία απο το αναλογικό σπορ .

Αν και πολλές φορές δίνω την εντύπωση οτι δεν ξέρω τι θελω ειμαι καλός στο να περιγράφω το τι μου αρέσει και τι όχι σε ενα σύστημα .Δεν εχω την δυνατότητα να άκουσω πολλά συστήματά το ενα μετά το άλλο για να μπορω να σου δώσω ακριβείς συμβουλές, όμως θα σου πω το τι εκανα εγω πριν αγοράσω το πρώτο μου αναλογικό σύστημα . Τα συμπεράσματα που έβγαλα τα θεωρώ σωστά ακόμα τώρα και που άλλαξα πράγματα στο σύστημα του σπιτιού .

Άκουσα την πηγή μου το symphonic line vibrato, τον προ που εχω απο ηχεία και τελικό που ήξερα και είχα ξανά ακούσει αρκετές φορές . Αγόρασα βινύλια και cd φροντίζοντας να ειναι όσο πιο κοντά γίνεται σε παραγωγή, πρακτικά τα ίδια cd και βινύλια . Άκουγα πρώτα το ενα μετά το άλλο σε πλατό κεφαλή κτλ στα χρήματα που διέθετα. Οι διαφορες ειναι υπαρκτές και αρκετά πειστικές για εμενα . Αυτο που μου άρεσε στο αναλογικό στο κατάστημα μου άρεσε και στο σπίτι . Δεν θα σου πω τι γιατί ο καλύτερος κριτής εισαι εσύ . Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις σε δεύτερο χέρι μηχανήματα γιατί παίρνεις άλλες προσφορές.

Η πηγή ειναι πολυ σημαντική παράμετρος που κανει πολυ μεγάλη διαφορά να ακούσεις με την δικιά σου . Πέρα απο τις προσωπικές απόψεις για το πως πρέπει να ακούγεται ένα σύστημα μου αρέσει το γεγονός οτι αντέχουν οι αναλογικές πηγές στο χρόνο. Αλλάζεις μια κεφαλή και εχεις διαφορετικό ήχο αν βαρεθεις . Αν και με βάση το πως ακούς τώρα ειναι πολυ ´δύσκολο ´να αλλάζεις δίσκους συνεχεια για εμενα εχει το κατι ωραίο .
Η συλλογή φτιάχνεται αργά αλλά και αυτο ειναι μέρος της διασκέδασης . Απο αυτο που βλέπω όμως χρειάζονται πολλά χρήματα για το απόλυτο .
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #24 by Geopolitis » Wed Sep 21, 2016 7:36 pm

Νομιζω το rega ειναι μια εξαιρετική αρχη που θα σου δωσει τη δυνατότητα να μαζέψεις τους δίσκους που πρεπει να αποκτήσεις ωστε να χρησιμοποιείς το αναλογικο σου όλο και περισσότερο. Αν καποια στιγμη μπορέσεις να ακουσεις και 2-3 αλλα phono θα ηταν καλη ιδεα για να δεις και μονο σου τι ακριβώς ηχο ζητάς .

Τα λεφτα αν θες τη γνωμη μου ρίξτα στο ψηφιακό. Το budget που αναφέρεις θα μπορούσε να σε φέρει κοντα στο Metrum Acoustics Pavane. Αν το συνδυάσεις και με ενα Mutec MC3 θα ήσουν σε πολυ υψηλό επίπεδο ηχητικά και ισως προβληματίζες το πικαπ σου...

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register