Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #11 by Jazzer » Sun Jun 12, 2016 6:31 pm

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος για βιαστικές, σπασμωδικές αγορές ! Υπάρχουν πολλές και καλές μουσικές ήδη, καθώς επίσης και ένα όχι κορυφαίο, αλλά αξιοπρεπές σύστημα για ακροάσεις.
Η δισκοθήκη στην περίπτωση της αγοράς του πικάπ, θα φτιαχτεί με προσανατολισμό ιδιαίτερων δίσκων, τους οποίους δεν έχω σε ψηφιακή μορφή. Ο Χρήστος έχει δίκιο βέβαια, αυτοί κοστίζουν αρκετά, πόσο μάλιστα όταν είναι ειδικές εκδόσεις !
Βέβαια, υπάρχει και το ερώτημα αν ένα πικάπ χαμηλής ή μεσαίας κατηγορίας τιμής, είναι σε θέση να δώσει τελικά καλό ήχο, που θα ευχαριστεί τον μουσικόφιλο που το απέκτησε.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #12 by Gojakla » Sun Jun 12, 2016 6:36 pm

Πιθανολογω πως οχι. Για να ειμεθα και ειλικρινης.
Και αυτος ειναι ο μικρος μας φαυλος κυκλος...


:-D
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #13 by Chris1967 » Mon Jun 13, 2016 10:48 am

Πολύ καλές όλες οι τοποθετήσεις.

Θα ήθελα να προσθέσω και μία ακόμα πολύ προσωπική άποψη.

Η συλλογή δίσκων μου ξεκίνησε στην δεκαετία του 80΄ σιγά σιγά και χωρίς υπερβολές, το 90' μεγάλωσε με πιο σοβαρή μουσική, και τις τελευταίες δύο δεκαετίες παίρνει μια μορφή πια, και τώρα αισθάνομαι ώριμος να ξεσκαρτάρω και να την διαμορφώσω όπως τελικά έχουν διαμορφωθεί τα γούστα μου. (δηλαδή ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια ψάχνω, ξεσκαρτάρω και αφιερώνω τον περισσότερο χρόνο σε αυτή την διαδικασία παρά στην καθαρή ακρόαση).

Αυτό στα ψηφιακά έγινε μονάχα μέσα σε 3-5 χρόνια, λόγω ευκολίας απόκτησης ψηφιακών αρχείων, και φυσικά λόγω χαμηλότερου κόστους (για να μην πω και κάτι που δεν επιτρέπεται).

Πολύ χρήμα επίσης και διάβασμα και κόπος στα πικάπ (άλλαξα καμιά δεκαριά τουλάχιστον, συν καμιά 30ρια κεφαλές, μέχρι να κατασταλάξω) στο βάθος χρόνου αυτού του ταξιδιού, και ομολογώ ότι έμαθα τα περισσότερα την τελευταία δεκαετία.

Αν ήταν τώρα να ξεκινήσω από το μηδέν, και με βάση τα προσωπικά μου βιώματα που περιέγραψα πιο πάνω, δεν θα έμπαινα στο παιχνίδι αυτό.

Με τα χρήματα ενός πικάπ πχ σαν του Παναγιώτη, παίρνει κανείς ένα dac που παίζει αψεγάδιαστα, δεν χαλάει, δεν φθείρεται, δεν αποσυντονίζεται, το μόνο που χρειάζεται είναι να πατήσεις το on, και κάνει την δουλειά της αναπαραγωγής.

Αν έχεις χρόνο αλλά και κυρίως πολύ μετρητό, δεν θα σε αποτρέψω.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #14 by Dr Pan K » Mon Jun 13, 2016 2:12 pm

Διαβάζω τις σκέψεις των φίλων και καποια πράγματα με βρίσκουν σύμφωνο, κάποια αλλα πάλι οχι.

Πρώτα απ ολα το θέμα της δισκοθήκης. Καποιοι τυχεροι μπορει να κληρονομήσαν δισκους απο γονεις, θειους, φιλους κτλ. Εγω ξεκίνησα απο το μαγικό νούμερο των 0 (μηδεν) δίσκων. Οτι υπάρχει (περιπου 2.5Κ κλασσικής μουσικής) το εχω πληρώσει απο την τσέπη μου. Μεταχειρισμένα και καινουργια, μου πηρε χρονια να την στήσω αλλα μπορω να πω οτι αντικατοπτρίζει το γουστο μου, τους συνθέτες και τις ερμηνείες που θελω να ακουω, καθως και τους πειραματισμούς μου σε άγνωστα για εμενα εργα. Ειμαι περήφανος για την δισκοθήκη μου, πολυ περισσότερο απ οτι για το σύστημά μου. Θεωρω οτι μονο οταν τα εχεις ψαξει και αγορασει ενα ενα εχεις προσωπικη δισκοθηκη, το κακο αυτο με τα ψηφιακα που καποιος φιλος στα κανει ευγενικη χορηγία, περαν του παράνομου, ειναι απλα αστειο, ποτε μια τετοια δισκοθήκη δεν θα γινει κτημα σου.

Μιλώντας για τις ευγενικές "χορηγιες", λεμε οτι τα βινύλια κοστίζουν. Στην πραγματικότητα κοστίζουν οσο και τα ψηφιακα high res αρχεία εφόσον αυτα εχουν αγοραστεί κανονικά. Καλο θα ήταν να το θυμόμαστε καθε τοσο...

Περαν αυτου, στα βινύλια υπάρχουν και ευκαιριες, παζάρια, charities κτλ. Δεν ειναι δεδομένο οτι θα πρεπει να πληρωθει κατι σε εξωφρενικές τιμες. Καινουργια ξεκινουν απο δεκακατι ευρω, οι πολυτελείς εκδοσεις μπορει να φτασουν τις εκατοντάδες. Όποιος θελει πολυτέλειες θα τις πληρωσει.

Μια καλη δισκοθήκη δεν χρειάζεται να εχει πανω απο 200 εργα. 200 καλοδιαλεγμενα κομμάτια ειναι μια εξαιρετική δισκοθηκη, αυτοι που εχουν χιλιάδες συνήθως ακουνε καποιες εκατοντάδες απο τους δισκους τους..

Το σημαντικοτερο ειναι οτι την απολαυση που προσφερει ενα καλο βινυλιο δεν την πιανουν 100 ωρες ακροασης με ψηφιακα. Τι να κανουμε, το αυτι μας ειναι πιο ευαισθητο απ οτι θα ηθελαν κάποιοι στην βιομηχανία ηχου και προτιμάει την αναλογική ηχογράφηση.

Οταν ημουν σε αντίστοιχη θεση (0 δισκους, χωρις πικαπ) η σκέψη μου ηταν να ξεκινήσω οσο πιο νωρις μπορώ να αγοράζω γιατι ηξερα οτι με βινύλιο ηθελα να ακουω τα αγαπημένα μου εργα. Οχι απλα δεν ειχα αμφιβολίες, θεωρούσα οτι εχανα χρονο με τα ψηφιακα. Οσο πιο γρήγορα τοσο το καλύτερο για εμενα Γιωργο.

Το πρωτο μου συμπαθητικό πικαπ ηταν ενα Rega με κεφαλη ΜΜ, οταν η συλλογή μεγαλωσε ένιωσα την ανάγκη να επενδύσω κατι παραπάνω σε Phono stage, κεφαλη, βραχιονα (με αυτη την σειρα).

Οπότε θα ελεγα πως αν οταν ακούς μουσική με το DAC σου ξέρεις οτι κατι σου λείπει, προχώρα αμεσα σε αναλογικό.

Το τι θα πάρεις θα το συζητήσουμε, για αρχη θα σου δωσω το Rega μου με μια κεφαλη ΜΜ και σιγα σιγα θα βρεθούν οι κατάλληλες για εσένα αγορές. Τα χρήματα θα δοθούν σιγα σιγα και οι δισκοι αγοράζονται ενας ενας, το ψάξιμο ειναι μέρος της διασκέδασης.
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #15 by Jazzer » Mon Jun 13, 2016 4:49 pm

Δεν μπορώ παρά να ευχαριστήσω πολύ όλους σας για τις προτάσεις, σκέψεις, προβληματισμούς αλλά και παροτρύνσεις.
Διάβασα με πολύ προσοχή τα πάντα.
Το σπουδαιότερο πράγμα σε μια online κοινότητα είναι αυτό ακριβώς, να μοιράζεσαι όχι μόνο κοινά ενδιαφέροντα, αλλά και σκέψεις.
Ίσως η καλύτερη λύση για μένα αυτή τη στιγμή είναι να δανειστώ το πικάπ του Παναγιώτη, τον οποίο ευχαριστώ θερμά για την προσφορά του, να προσπαθήσω να βρω και ένα phono (δυστυχώς δεν έχω), και να αγοράσω μερικούς δίσκους για αρχή.
Η συγκεκριμένη είσοδος στον αναλογικό ήχο θα με βοηθήσει απίστευτα, προκειμένου να πάρω τις όποιες αποφάσεις αγοράς μηχανημάτων.
Στην τελική, αν δεν με συνεπάρει το ταξίδι, επιστρέφω το πικάπ στον κάτοχο του, μαζί με τους δίσκους δώρο και πάμε για άλλα.
Έτσι θα έχω τον χρόνο να αποφασίσω, αλλά και ενδεχομένως να μαζέψω κατιτίς παραπάνω για ένα καλύτερο phono ή ακόμα και κεφαλή.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
Σταύρος Τρύπης
Posts: 22
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:27 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #16 by Σταύρος Τρύπης » Mon Jun 13, 2016 5:12 pm

Πολύ καλή σκέψη!

Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα με τη μέση σου... :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #17 by Dr Pan K » Mon Jun 13, 2016 5:15 pm

Το Rega δεν ζυγίζει τπτ. Το "πλυντηριο" ειναι λιγο πιο βαρύ αλλα δεν παει πουθενά.
Παναγιώτης
Σταύρος Τρύπης
Posts: 22
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:27 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #18 by Σταύρος Τρύπης » Mon Jun 13, 2016 6:31 pm

A Αυτό? Αλλού πήγε το μυαλό μου...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #19 by Dr Pan K » Sat Jun 18, 2016 9:45 am

Λοιπόν, το παλιό μου Rega είναι stand by. Έχει επάνω μια Shure 97 xE άρα το μόνο που μας λείπει είναι ένα phono stage.

Μήπως έχει κάποιο περισσευουμενο κάνεις για ολιγοημερο δανεισμό?
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #20 by Jazzer » Sat Jul 09, 2016 9:10 pm

Καταρχήν να ευχαριστήσω και από εδώ τον Παναγιώτη για την πολύ ευγενική προσφορά του να μου δανείσει το θρυλικό rega rp3 του, καθώς επίσης και ένα εξαιρετικό λαμπάτο phono stage, κατασκευής του πατέρα του !
Αγόρασα 10 jazz (τι άλλο χαχα) δίσκους καλής ποιότητας εκ των οποίων οι 3 είναι διπλοί και ξεκίνησα τις ακροάσεις.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, ο ήχος είναι ζεστός και ξεκούραστος, όπως ακριβώς πρέπει για τα γούστα μου δηλαδή.

Image
Image

Οι ακροάσεις συνεχίζονται με εντατικούς ρυθμούς !!
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register