Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πλατώ μέχρι 3Κ€;

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #31 by Chris1967 » Mon Jan 09, 2023 12:00 pm

Έχουμε και πολύ καλούς ηλεκτρονικούς στην παρέα που μπορεί να σε καθοδηγήσουν και για εξωτερικό τροφοδοτικό (πακάκι που να μην είναι πακακι) , αλλά εάν το βιάζεσαι δες τον Revamp, ή τον East Electronics, και ο Ιωνας Exclusive Audio.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #32 by pankon » Mon Jan 09, 2023 2:14 pm

Chris1967 wrote:Έχουμε και πολύ καλούς ηλεκτρονικούς στην παρέα που μπορεί να σε καθοδηγήσουν και για εξωτερικό τροφοδοτικό (πακάκι που να μην είναι πακακι) , αλλά εάν το βιάζεσαι δες τον Revamp, ή τον East Electronics, και ο Ιωνας Exclusive Audio.


Ναι, τον Revamp τον έχω δοκιμάσει στο παρελθόν, όταν μου έκανε service τους Musical Fidelity MA 50. Μπορεί να είναι αργός (λόγω φόρτου), αλλά είναι πολύ συνεργάσιμος και καλό παιδί.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #33 by pankon » Fri Jan 13, 2023 7:53 pm

Λοιπόν, θεωρώ ότι το αποφάσισα.

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε ένα διαφορετικό τρόπο οδήγησης του πλατώ. Θα αφήσω τους ιμάντες και θα πιάσω τα ροδάκια. Αν όλα πάνε καλά, μέχρι το καλοκαίρι, θα προχωρήσω σε ένα PTP (Lenco idler) με θέσεις για δυο βραχίονες (9" και 12"). Όσον αφορά τον 12" βραχίονα, μάλλον θα είναι Thomas Schick. Και θα φορτώσω την 'πειραγμένη' DL103R, που πλέον έχει βαρύ αλουμινένιο σώμα και Namiki διαμάντι (boron στέλεχος και microridge προφίλ).
Πριν το Πάσχα λέω να κάνω μια βόλτα μέχρι το Amsterdam, για να επισκεφτώ τον γιο μου που σπουδάζει. Κι επί τη ευκαιρία θα πάω και 6km πιο βόρεια στο εργαστήριο του Peter (PTP) για να ακούσω το πικάπ. Τι σύμπτωση! :lol:

Αν έχετε σχόλια, μου λέτε, πριν τραβήξω τη σκανδάλη.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #34 by Chris1967 » Sat Jan 14, 2023 2:00 pm

Δεν έχω απολύτως καμία αμφιβολία ότι αυτό το πικάπ που φτιάχνει ο Peter θα παίζει θαυμάσια.

Όμως κόστος πικάπ 3.100, κόστος τροφοδοτικού 1.100 και κόστος βραχίονα 1.699, και πιθανόν το πικάπ να σου στοιχίσει πιο πολύ αν είναι ειδική κατασκευή για δύο βραχίονες αφού ο Peter τα φτιάχνει απόσο ξέρω μόνο με έναν βραχίονα.

Μιλάμε για 6 χιλιάρικα Παναγιώτη, την στιγμή που η δικιά μου κατασκευή κομπλέ και με τους δύο βραχίονες, μεγαλύτερο bearing και μεγαλύτερη μάζα τόσο πλίνθου όσο και του πλατό, ήρθε μετα βίας στα 3.500 (βε΄βαια εκτός τροφοδοτικού του οποίου έχω τα περισσότερα υλικά αλλά΄ δεν αξιώθηκα να κατασκευάσω ακόμα και δεν συμπεριλαμβάνει το κόστος κεφαλών).
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #35 by pankon » Sat Jan 14, 2023 6:04 pm

Έχεις δίκιο, Χρήστο. Απλά εγώ δεν έχω καθόλου χρόνου να ασχοληθώ με την κατασκευή (ούτε τη γνώση). Άρα λέω να πάρω πρώτα το πικάπ (με 2 θέσεις βραχίονα και το βελτιωμένο πηγάδι), συν τον βραχίονα Schick 12". Και αργότερα, όποτε μπορέσω, θα πάρω και το βελτιωμένο τροφοδοτικό.
Κι επειδή θα το πάρω με τιμολόγιο, δεν θα έχει και ΦΠΑ.
Νομίζω ότι ήρθε η ΄ώρα να δοκιμάσω και τον ήχο ενός idler. Όσο κι αν μου φαινόταν υπερβολικό στην αρχή, όταν πρόσφατα έκανα κάποιες μετρήσεις στην ταχύτητα του πικάπ, διαπίστωσα ότι σε συγκεκριμένα περάσματα της μουσικής, η ταχύτητα επηρεαζόταν, έστω και λίγο. Το Xerxes δεν είναι πικάπ μάζας (ούτε ανάρτησης φυσικά) και θα ήθελα να δω (να ακούσω) ένα idler.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #36 by pankon » Tue Jan 17, 2023 7:36 pm

Μετά από παρότρυνση (και υποστήριξη) από τον Χρήστο (@Chris1967) θα προχωρήσω στην κατασκευή΄ ενός νέου πικάπ με βάση ένα Lenco και με τις πλάκες PTP (μάλλον PTP6) και με πλίνθο Corian. Έχει βρεθεί ένα πιθανό πικάπ για την εξόρυξη των απαραίτητων εξαρτημάτων (μοτέρ, πλατώ, idler, κτλ). Για να δοούμε τι θα καταφέρουμε...
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #37 by Jazzer » Wed Jan 18, 2023 5:30 pm

Ένα μεγάλο μπράβο για τις ιδέες και προτάσεις ! Εξαιρετικά χρήσιμο θέμα για την κατηγορία του "γήινου" budget των 3Κ !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #38 by pankon » Wed Jan 18, 2023 5:40 pm

Jazzer wrote:Ένα μεγάλο μπράβο για τις ιδέες και προτάσεις ! Εξαιρετικά χρήσιμο θέμα για την κατηγορία του "γήινου" budget των 3Κ !


Ο Χρήστος (και ο Παναγιώτης) θα με κατευθύνουν καθώς έχουν βαθιά εμπειρία στα μηχανήματα με τα ροδάκια. Όπου δεν έχουν αντίρρηση, θα κάνουμε και καμιά... σούζα -))

Ήδη με έχουν βάλει στο σωστό δρόμο.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #39 by angpsi » Wed Jan 18, 2023 8:41 pm

pankon wrote:Μετά από παρότρυνση (και υποστήριξη) από τον Χρήστο (@Chris1967) θα προχωρήσω στην κατασκευή΄ ενός νέου πικάπ με βάση ένα Lenco και με τις πλάκες PTP (μάλλον PTP6) και με πλίνθο Corian. Έχει βρεθεί ένα πιθανό πικάπ για την εξόρυξη των απαραίτητων εξαρτημάτων (μοτέρ, πλατώ, idler, κτλ). Για να δοούμε τι θα καταφέρουμε...

Τελικά είχαν δεν είχαν τα παλιόπαιδα σε βάλανε στη φάμπρικα να ιδρώσεις για τον ήχο σου! :lol: Καλή επιτυχία, παρακολουθούμε με ενδιαφέρον, θέλουμε αναφορά βήμα προς βήμα και με φωτό!
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #40 by pankon » Wed Jan 18, 2023 9:36 pm

angpsi wrote:Τελικά είχαν δεν είχαν τα παλιόπαιδα σε βάλανε στη φάμπρικα να ιδρώσεις για τον ήχο σου! :lol: Καλή επιτυχία, παρακολουθούμε με ενδιαφέρον, θέλουμε αναφορά βήμα προς βήμα και με φωτό!

Παλιόπαιδα, παλιόπαιδα! Με το ζόρι το έκαναν. Εγώ δεν ήθελα... ;-)

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register