Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Lenco L78... ανακατασκευή

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #61 by Dr Pan K » Thu Jun 22, 2023 9:05 am

MILES wrote:
pankon wrote:Ναι, ο βραχίονας Well Tempered (clone) έχει όντως καλωδίωση Mogami 3368 και KLE βύσματα. Τι άλλο καλώδιο να δοκίμαζα; (πάλι σε έξοδα θα μπω;;;) :-)

Τώρα αρχίζω να εγκλιματίζομαι με το Lenco, οπότε χρειάζομαι χρόνο για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν μετανιώνω που δεν αγόρασα ένα έτοιμο πικάπ στα ίδια χρήματα.

Με τα καλώδια είναι μια πονεμένη ιστορία.
Αποφεύγω να δίνω προτάσεις, επειδή τι θα ταιριάξει στο κάθε σύστημα είναι πολύ σχετικό και φυσικά εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός.

Εγώ πάντως το άλλαξα με το κλασσικό Mogami 2803, που γενικά μου αρέσει πολύ σαν καλώδιο.
Αν το έχεις αγοράσει από τον Μαρσέλ (Θεσ/κη), μπορείς να του ζητήσεις να σου β΄΄αλει στη θέση του 3368 το 2803 και να σου μείνουν τα βύσματα που είναι και το μεγαλύτερο κόστος. Το 3368 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με΄ φθηνότερα βύσματα κάπου αλλού στο σύστημά σου (πηγή που δεν έχει μεγάλη σημασία).


Για καποιο λογω και παροτι τα χρησιμοποιω βρισκω τα κλασσικα Mogami σε star quad διαταξη λιγο αργα στο χαμηλο. Προτιμω τα Van Damme ή και καποια Viablue
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #62 by Chris1967 » Thu Jun 22, 2023 11:32 am

Συμφωνώ, και να προσθέσω ότι υπάρχει και κάποια ασάφεια γενικά στα Mogami.

Τα σχετικά οικονομικά Vovox Sonorus είναι αρκετά πιο ανοικτά, αέρας και λεπτομέρεια.

Δεν μετάνιωσα που τα έχω σε όλο το σύστημα σαν interconnect αντικαθιστώντας τα Mogami και τα Belden .
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #63 by pankon » Thu Jun 22, 2023 11:50 am

Νομίζω ότι μόνο με άμεσες συγκρίσεις μεταξύ καλωδίων μπορεί κανείς να σχηματίσει σωστή άποψη. Ο βραχίονας του Bokrand, ο AB-309, έχει ενιαία καλωδίωση μέχρι τα RCA, οπότε εκεί δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μόνο στον Well Tempered μπορώ να επέμβω με καλώδιο της επιλογής μου.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #64 by Chris1967 » Thu Jun 22, 2023 12:03 pm

Και από το phono στον ενισχυτή
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #65 by pankon » Thu Jun 22, 2023 12:39 pm

Chris1967 wrote:Και από το phono στον ενισχυτή


Στη δική μου περίπτωση, έχω καλώδιο από τον βραχίονα στο SUT, από το SUT στο phono stage και από το phono stage στον προενισχυτή. Πολύ καλώδιο, βρε αδερφέ!

IMG_9439.jpeg
IMG_9439.jpeg (1001.08 KiB) Viewed 804 times
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #66 by Chris1967 » Thu Jun 22, 2023 3:02 pm

To SUT είναι για καταστάσεις χαλαρές και εύηχες, στην ουσία έχεις δύο θέματα χρησιμοποιώντας το, αφενός πολλαπλασιάζεις τα σημεία επαφών και αυξάνεις το μήκος των καλωδίων με όλα τα επακόλουθα και τον αριθμό των interconnect, και αφετέρου αυξάνεις το θόρυβο και δεν εκμεταλλεύεσαι το άριστο ενεργό MC stage του πολύ καλού ASR phono που έχεις.

Το αποτέλεσμα είναι μεγάλη θυσία ακρίβειας και θορύβου προς όφελος ενός εύηχου αποτελέσματος.

Έχοντας υπόψιν όλα αυτά το ένα μονοκόμματο καλώδιο του Ortofon-Bokrand φαίνεται εκκεντρική άποψη.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #67 by angpsi » Fri Jun 23, 2023 10:59 am

Παναγιώτη, πολλά συγχαρητήρια κι από εμένα για τον κόπο και την επιμονή σου! Έχοντας ακούσει το Lenco (;) του Χρήστου επανειλημμένα μέσα στα χρόνια, και με την επιφύλαξη ενός αντίστοιχα καλού phono stage, μπορώ να φανταστώ πως ο ήχος είναι εθιστικός! Φυσικά οι γνωρίζοντες από αναλογικό ήχο μπορούν να εκτιμήσουν καλύτερα την κατασκευή σου, για μένα η όλη περιγραφή ήταν απλώς―αλλά πολύτιμα― επιμορφωτική.

Άντε κι εις ανώτερα, και εύχομαι να βρούμε κι άλλους συναγωνιστές που θα επαναλάβουν το πείραμά σου για να συγκρίνουμε εμπειρίες!

Btw, σιδεροκέφαλος και από το πόστο του Contributor, εύχομαι καλές διαδρομές!
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #68 by pankon » Fri Jun 23, 2023 11:21 am

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, Άγγελε.
Η όλη διαδικασία ήταν και για μένα πολύ επιμορφωτική. Η βοήθεια του Χρήστου ιδιαίτερα πολύτιμη.
Το αποτέλεσμα με δικαίωσε, καθώς με το κόστος περίπου ενός 'καλού' πικάπ της αγοράς, έφτιαξα ένα πολύ καλό πικάπ με δυο βραχίονες κι εξωτερικό controller.

Αν θα το ξανάφτιαχνα, πιθανώς να χρησιμοποιούσα αποκλειστικά corian για τον πλίνθο.

Επόμενο βήμα ένα καλό phono stage με είσοδο για δυο κεφαλές (ή μήπως και τρεις; ). Ίδωμεν!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #69 by angpsi » Fri Jun 23, 2023 10:21 pm

Γιατί μόνο Corian; Έχουν γίνει ανάλογες προσπάθειες; Θα έδενες φύλλα μεταξύ τους ή το φαντάζεσαι σαν μασίφ μπλοκ; Εμείς οι αρχιτέκτονες - κατασκευαστές το δουλεύουμε σε φύλλα, δεν έχω ακούσει να δουλεύεται σαν μασίφ μπλοκ και νομίζω πως αν έπρεπε να περιοριστείς σε φύλλα έχεις καλύτερη πιθανότητα να σου δέσουν σαν μάζα τα φύλλα κόντρα-πλακέ.
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1355
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #70 by pankon » Sat Jun 24, 2023 7:54 am

Άγγελε, έχεις δίκιο για το Corian. Κι εγώ δεν υπονόησα ότι θα το έψαχνα μασίφ μπλοκ Corian. Το corian, όπως σωστά είπες, έρχεται σε φύλλα πα΄χους 1.2cm, οπότε θα έπαιρνα τον απαραίτητο αριθμό φύλλων και θα τα κολλούσα με μαρμαρόκολλα ή ξυλόκολλα.
Για τον πλίνθο του Lenco θα πήγαινα σε ένα συνολικό πάχος από corian γύρω στα 8-10cm. Άρα 6-8 φύλλα corian.
Επαναλαμβάνω κάτι που έχω γράψει και προηγουμένως στο νήμα, ότι το corian είναι εξαιρετικό υλικό, εντελώς αδρανές στους κραδασμούς κι επίσης πολύ εύκολο στην κατεργασία, με καθαρές κοπές με όλα τα εργαλεία (τρυπάνι, σέγα, router). Κατά τη γνώμη μου προτιμητέο το corian σε σύγκριση με τη ρωσσική σημύδα.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register