Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Pitch stability

DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Pitch stability

Unread post #1 by DrPo » Fri Jun 23, 2023 3:07 pm

καλημέρα σε όλους.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα έχω ξαναδώσει έμφαση (και χρόνο) στο αναλογικό κομμάτι.

Αν έχω χρόνο για προσεκτική ακρόαση προτιμώ να ακούω πικάπ και δίσκους (λόγω ηλικίας δυσκολεύομαι με την ορολογία "βινύλια":-)) , όχι για λόγους ηχητικής υπεροχής αλλά κυρίως γιατί το ΄'δέσιμο' με αυτό που ακούς είναι τελείως διαφορετικό.

Το βασικό μου πρόβλημα εξακολουθεί να είναι η έντονη ενόχληση λόγω pitch stability. Ακούω κυρίως κλασσική μουσική και περισσότερο μικρά σύνολα (μουσική δωματίου) και 'δυστυχώς' έχω αρκετά ευαίσθητο αυτί σε μικρές αλλαγές τονικότητας. Από τους δίσκους μου ένα πολύ μεγάλο ποσοστό 'ενοχλεί' στο θέμα αυτό...

έχω ελέγξει την ακρίβεια του πικάπ (0.1% wow and flutter) οπότε υποθέτω ότι το θέμα δεν είναι εκεί αλλά στους δίσκους καθ' αυτούς... επίσης αν και το θέμα είναι στατιστικά πιο έντονο σε σύγχρονα pressings ΄έχω αρκετά σημαντικό ποσοστό από παλαιότερα LPs με το ίδιο θέμα...

Δεν νομίζω ότι μπορώ να βελτιώσω κάτι - απλά γράφω για να ζητήσω και τις δικές σας εμπειρίες ... είναι αυτό το θέμα κάτι που ενοχλεί και άλλους από σας ή όχι;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Pitch stability

Unread post #2 by Chris1967 » Fri Jun 23, 2023 3:52 pm

Ναι το πρόβλημα είναι υπαρκτό και το ακούω κι εγώ, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο ποσοστό όπως εσύ.

Το πιο σύνηθες πρόβλημα είναι ότι η τρύπα είναι ελάχιστα έκκεντρη.

Μπορεί και να φταίει το πικάπ σου, το δικό μου που έχει wow/flutter μικρότερο από 0,06% το κάνει σε μερικούς δίσκους μόνο.

Τι πικάπ είναι?
Χρήστος
DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Re: Pitch stability

Unread post #3 by DrPo » Fri Jun 23, 2023 8:53 pm

Clearaudio Ovation.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Pitch stability

Unread post #4 by Chris1967 » Sat Jun 24, 2023 11:34 am

Δεν θα έπρεπε να ακούς αυτό που ακούς σε τόσο μεγάλο ποσοστό που μας λες ΄ότι συμβαίνει.

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να το δει κάποιος στον Ορφέα για να διαπιστώσετε εάν το σύστημα που έχει το πικάπ για την διόρθωση της ταχύτητας κάνει υπερδιορθώσεις.

Αυτό μπορεί να οφείλεται σε βλάβη του σένσορα (χλωμό μάλλον), ή σε μεγαλύτερη αντίσταση στο πηγάδι για κάποιο λόγο, όπως αύξηση του ιξώδους του λαδιού, ή άλλης φθοράς ειδικά αν το ΄έχεις δουλέψει πολύ.

Αυτό εξηγεί και το γεγονός ότι ακούς το πρόβλημα περισσότερο με καινούργιους δίσκους ειδικά με audiophile press 180gr αυτές έχουν περισσότερο needle drag οπότε το σύστημα υπερδιορθωνει ακόμα περισσότερο.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έχεις πολλούς δίσκους έκκεντρους.
Χρήστος
DrPo
Posts: 13
Joined: Sat Oct 15, 2016 5:35 pm

Re: Pitch stability

Unread post #5 by DrPo » Sat Jun 24, 2023 8:51 pm

Ευχαριστώ, είμαι σίγουρος ότι είναι το τελευταίο (έχω δοκιμάσει τους προβληματικούς δίσκους κει σε μηχανήματα φίλων) …όντως δεν είχα σκοπό να ανοίξω συζήτηση για το πικάπ αλλά για να δω αν και άλλοι έχουν παρόμοια θέματα με έκκεντρους δίσκους
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Pitch stability

Unread post #6 by Dr Pan K » Sat Jul 29, 2023 1:16 pm

Δες αν έχει τζόγο το πηγάδι... Μπορεί να ζορίστηκε σε καμία μεταφορά

0.1% για πικάπ νέας κοπής θεωρείτε μεγάλο wow

Δεύτερη σκέψη, τσέκαρε με άλλο μοτέρ ή τροφοδοτικό μοτέρ. Μπορεί να είναι εκεί το θέμα σου.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register