Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Retipping κεφαλών

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Retipping κεφαλών

Unread post #1 by pankon » Sat Jun 24, 2023 10:24 am

Επειδή μερικές φορές, είτε από ατύχημα, είτε λόγω αναβάθμισης, χρειάζεται να αλλάξουμε διαμάντι (tip) ή ακόμα και το στέλεχος (cantilever).

Συνήθως αυτό το αναλαμβάνουν οι ίδιες οι εταιρίες κατασκευής των κεφαλών, είτε εκτελώντας την προβλεπόμενη επισκευή, είτε μέσω προγράμματος επιστροφής της παλιάς κεφαλής και αντικατάστασης με νέα.

Εναλλακτικά, υπάρχουν λίγοι μεμονωμένοι, ανεξάρτητοι τεχνίτες-επισκευαστές, οι οποίοι δεν πρέπει να είναι πάνω από καμιά δεκαριά παγκοσμίως. Φυσικά. δεν πρόκειται για την "τυπική" επιλογή, αλλά για όσους θέλουν να έχουν μικρότερο κόστος, ταχύτερη εξυπηρέτηση (όχι πάντα βέβαια), αλλά και μερικές φορές ευελιξία στην επιλογή της αναβελόνωσης (π.χ. συγκεκριμένο υλικό για το στέλεχος, ΄ή ειδικό προφίλ για το διαμάντι), νομίζω ότι αυτοί οι τεχνίτες είναι η μοναδική λύση.

Αξίζει λοιπόν να φτιάξουμε ένα σύντομο κατάλογο με τα ονόματα και τα στοιχεία των τεχνιτών αυτών. Αρχίζουμε και λέμε:

Soundsmith (ΗΠΑ)
Van den Hul (Ολλανδία)
Roman Mishin (Ρωσία) - τον έχω χρησιμοποιήσει για 4 κεφαλές
Dmitry (Ρωσία)
Expert Stylus (Αγγλία)
Chris Allman (Αυστραλία) - τον χρησιμοποίησα για 1 κεφαλή
Kim Andy - Needle clinic (ΗΠΑ)
Joseph Long - Needlestein (ΗΠΑ)
Franz Joseph Schulte - FJS Tonabnehmer Service (Γερμανία)

Οι Ρώσοι είναι πολύ καλοί και φθηνοί, αλλά λόγω του πολέμου, δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν προς το παρόν.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι, οπότε οποιονδήποτε έχω ξεχάσει, παρακαλώ να συμπληρώσετε.
Last edited by pankon on Sun Jun 25, 2023 10:06 am, edited 1 time in total.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #2 by Chris1967 » Sat Jun 24, 2023 11:55 am

Πολύ καλό νήμα Πάνο, κιεγώ θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια στιγμή σε καμιά Denon, αλλά πριν το κάνω θέλω να ακούσω μια απο τις δικές σου στο πικάπ μου.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #3 by pankon » Sat Jun 24, 2023 9:37 pm

Χρήστο, εννοείται όποια DL103R σε ενδιαφέρει, είναι στη διάθεσή σου όποτε θέλεις.

Υπενθυμίζω ότι η αλουμινένια έχει boron στέλεχος και Namiki microridge διαμάντι. Από την άλλη, η ξύλινη έχει boron στέλεχος και line contact διαμάντι (από nagaoka JN-P500).

IMG_9270.jpeg
IMG_9270.jpeg (877.46 KiB) Viewed 1054 times


2018-12-20 10.47.23 PM.jpg
2018-12-20 10.47.23 PM.jpg (505.9 KiB) Viewed 1054 times
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #4 by pankon » Wed Jun 28, 2023 8:22 am

Πρόσφατα είχα ένα ατύχημα με την Ortofon Cadenza Black μου. Συνήθως τις κεφαλές μου τις έστελνα στη Ρωσία για αναβάθμιση. Λόγω του πολέμου όμως, η επιλογή της Ρωσίας δεν ήταν διαθέσιμη. Έτσι κατέληξα στην... Αυστραλία. Αυτήν τη στιγμή η κεφαλή έχει επισκευαστεί με ένα ολοκαίνουργιο, γυαλιστερό διαμάντι Namiki microridge (αν και το μαμίσιο έχει προφίλ Shibata), και βρίσκεται στο τελωνείο του Αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος.
Αναμένω από μέρα σε μέρα να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός και να την έχω και πάλι στα χέρια μου.
Την κεφαλή αυτήν τη διεκδικούν τόσο το Roksan Xerxes όσο και το νέο Lenco L78...
Πού πιστεύετε ότι θα έπρεπε να την τοποθετήσω;
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #5 by geovar » Thu Jun 29, 2023 1:07 pm

pankon wrote:Πρόσφατα είχα ένα ατύχημα με την Ortofon Cadenza Black μου. Συνήθως τις κεφαλές μου τις έστελνα στη Ρωσία για αναβάθμιση. Λόγω του πολέμου όμως, η επιλογή της Ρωσίας δεν ήταν διαθέσιμη. Έτσι κατέληξα στην... Αυστραλία. Αυτήν τη στιγμή η κεφαλή έχει επισκευαστεί με ένα ολοκαίνουργιο, γυαλιστερό διαμάντι Namiki microridge (αν και το μαμίσιο έχει προφίλ Shibata), και βρίσκεται στο τελωνείο του Αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος.
Αναμένω από μέρα σε μέρα να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός και να την έχω και πάλι στα χέρια μου.
Την κεφαλή αυτήν τη διεκδικούν τόσο το Roksan Xerxes όσο και το νέο Lenco L78...
Πού πιστεύετε ότι θα έπρεπε να την τοποθετήσω;


Τι γίνεται από πλευράς τελωνιακών διαδικασιών - εξαγωγή / επανεισαγωγή για να μη χρεωθείς δασμούς λόγω τρίτης χώρας;;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #6 by Chris1967 » Thu Jun 29, 2023 1:10 pm

Τελωνείο πρέπει να περάσει και θα χρεώσουν όσο αντιστοιχεί στο τιμολόγιο, το οποίο θα πρέπει να αντιστοιχεί στο paypal, ή στο έμβασμα.

Περισσότερα σε πμ παρακαλώ και όχι δημόσια.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #7 by pankon » Fri Jun 30, 2023 10:28 am

Σε κάθε περίπτωση, και για να αποφύγω τυχόν εκπλήξεις, φωτογράφησα την κεφαλή πριν φύγει στο εξωτερικό, ώστε να αποδείξω ότι είναι αντικείμενο που επιστρέφει και όχι πρωτογενής αγορά από τρίτη χώρα.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #8 by pankon » Wed Jul 05, 2023 6:42 pm

Τελικά μόλις προ ολίγου παρέλαβα την ξενιτεμένη μου Ortofon Cadenza Black. Αφότου έκανε μια βόλτα μέχρι το Great Barrier Reef (μεγάλος κοραλλιογενής ύφαλος, όπου συχνάζει και ο Nemo), επέστρεψε με ένα ολοκαίνουργιο διαμάντι (Namiki microridge)

Επειδή τις τελευταίες μέρες είχα πολύ τρέξιμο, δεν μπααίνω στον πειρασμό να κάνω μια βιαστική εγκατασταση, καθώς δεν προλαβαίνω να κάνω και κάποια προσεκτική ακρόαση.

Το συντομότερο δυνατό όμως θα βγάλω και θα ποστάρω κάποιες φρέσκιες φωτογραφίες, και θα προχωρήσω και σε ακρόαση. Οπότε, "αναμείνατε στο ακουστικό σας" (για όσους έχουν την ηλικία να θυμούνται τη συγκεκριμένη φράση...) [oldtimer]
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #9 by geovar » Thu Jul 06, 2023 11:26 pm

Chris1967 wrote:Τελωνείο πρέπει να περάσει και θα χρεώσουν όσο αντιστοιχεί στο τιμολόγιο, το οποίο θα πρέπει να αντιστοιχεί στο paypal, ή στο έμβασμα.

Περισσότερα σε πμ παρακαλώ και όχι δημόσια.



Χρήστο δεν είναι τόσο απλό. Το Τελωνείο έχει στοιχεία του κόστους μηχανημάτων από τις εισαγωγές τους.
Αν δουν πως εισάγεται ένα μηχάνημα ( από 3η Χώρα) που εξήχθη για επισκευή αλλά δεν έχει δηλωθεί σαν εξαγωγή προς επισκευή, μπορεί να υπάρξει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα γι'αυτόν που το έστειλε χωρίς την απαιτούμενη διαδικασία εξαγωγής για επισκευή/επανεισαγωγής.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Retipping κεφαλών

Unread post #10 by Chris1967 » Fri Jul 07, 2023 10:10 am

Τόσο απλό είναι, αν θες με πμ με τον Πάνο.
Χρήστος

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register