Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βινύλιο 'remastered'

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Βινύλιο 'remastered'

Unread post #1 by pankon » Sun Sep 17, 2023 8:12 pm

Οι δίσκοι που εκδίδονται (ή επανεκδίδονται) σήμερα και συχνά έχουν τον χαρακτηρισμό 'remastered' πόσο αναλογικοί είναι; Κι αν έχουν υποστεί κάποια ψηφιακή επεξεργασία, τελικά έχει διαφορά αν το αποτέλεσμα το ακούμε σε ψηφιακό φορμά ή σε αναλογικό (δίσκο);

Προχθές είδα ένα video του Darko, που αναφέρεται σ' αυτό το θέμα και μάλιστα παραθέτει κάποιες μετρήσεις και συγκρίσεις. Το βρήκα ενδιαφέρον.
https://www.youtube.com/watch?v=i3OqVUsqkh8

Δεν μπορώ να ξέρω αν αυτά που λέει ο Darko είναι σωστά ή όχι, οπότε αν κάποιος από την παρέα (γιατρός ή μη) έχει άποψη επί του θέματος, ας μας δώσει τα φώτα του.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #2 by Chris1967 » Mon Sep 18, 2023 12:02 pm

Πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) το βινύλιο μου ακούγεται καλύτερα.

Βέβαια δεν ΄έχω καμία καινούργια έκδοση μουσικής για να συγκρίνω, και απο τις επανεκδόσεις (μόνο jazz που αγοράζω) η αλήθεια είναι οι δίσκοι και πάλι έχουν το πάνω χέρι από πλευράς μουσικής απόλαυσης αν και αντικειμενικά κάποια αρχεία (που δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι τα ίδια ή όχι με αυτά των δίσκων) μπορεί να περιέχουν περισσότερη πληροφορία/ησυχία/ανάλυση? αλλά και πάλι προτιμώ τον δίσκο.

Έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα αυτό και κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν.

Πέραν απο την ευκολία των ψηφιακών αρχείων, τα DAC έχουν φτάσει πια μια ωριμότητα που επιτρέπουν να απολαύσουμε την μουσική μας σε επίπεδα που δεν ήταν εφικτό πριν από μια δεκαετία ακόμα και στις μεσαίες και χαμηλότερες κατηγορίες τιμών.

Τι θέλω να πω, ότι δεν είναι μόνο το δυναμικό εύρος που μας κάνει να ακούμε πιο ευχάριστα, αλλά ένα σύνολο άλλων πραγμάτων συμπεριλαμβανόμενου και του ψυχολογικού παράγοντα.

Η δική μου συμβουλή για αυτούς που διατηρούν/συντηρούν βυνιλιακά συστήματα, είναι για μουσική που θέλετε να συλλέγετε/απολαμβάνετε όσο πιο χαιφιντελάδικα είναι δυνατών, πρέπει να στραφείτε σε μεταχειρισμένα βυνίλια ειδικά για μουσική του 60-90.

Αν δεν σας πειράζει να μην είναι τέλεια, οι επανεκδόσεις που έχω (μόνο για jazz μπορώ να σας πω διότι αυτά αγοράζω σε καινούργιες επανεκδόσεις) είναι μια χαρά και στα αυτιά μου είναι πιο "απολαυστικές" από τα αντίστοιχα αρχεία που έχω.

Αν δεν διατηρείτε αναλογικό σύστημα (και δεν υπάρχει παρακαταθήκη βινυλίων) , πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο κάποιος να πάει εκεί από οικονομική άποψη, αλλά και από ηχητική εφόσον τα μοντέρνα DAC παίζουν αξιοπρεπέστατα.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι ολόκληρη η ηχητική αλυσίδα παίζει τον ρόλο της, για να μην επεκταθώ πολύ, τι να το κάνεις το δυναμικό εύρος όταν παίζεις από μικρά ηχειάκια ή ασθενικούς ενισχυτές με μικρές εντάσεις κλπ κλπ. και να το έχει δεν θα το ακούσεις, είναι σαν να προσπαθείς να καταλάβεις διαφορές στα FM στο αμάξι μεταξύ Τρίτου και άλλους σταθμούς (Δυναμικό εύρος σε ήδη ψαλιδισμένο ηχοκύμα FM σε σχέση με κομπρεσαρισμένο σήμα).
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #3 by pankon » Mon Sep 18, 2023 10:00 pm

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, Χρήστο.
Τα ψηφιακά, ειδικά τώρα με το hi-res streaming (στα 96kHz, όχι παραπάνω), είναι μια πολύ εύκολη λύση, με πρόσβαση σε απεριόριστο περιεχόμενο και πολύ ικανοποιητική (πολύ καλή) ποιότητα ΄ήχου.
Αλλά ένα πολύ καλό πικάπ με κάποιους καλούς δίσκους είναι μια άλλη εμπειρία. Και ειδικά δίπλα - δίπλα με το ψηφιακό, πιστεύω ότι το πικάπ ακόμα κερδίζει. Πιθανώς λιγότερο άνετα απ' ό,τι παλιά, αλλά και πάλι άνετα.
Π.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #4 by Chris1967 » Mon Sep 18, 2023 10:27 pm

Βασικά ναι, πάντοτε το βινύλιο έχει την πρωτιά ως φυσικότητα και ξεκούραστο άκουσμα.

Το ποιο είναι καλύτερο, δεν υπάρχει απάντηση είναι τι προτιμά κανείς, και οι διαφωνίες δεν έχουν νόημα.

Υπάρχουν άνθρωποι που πούλησαν σημαντικές δισκοθήκες με επίσης πολύ καλά πικάπ και το μετάνιωσαν, και επίσης υπάρχου και εκείνοι που τα πούλησαν και είναι υπερευχαριστημένοι και καλύτερα μάλιστα από πριν.

Πάντως το θέμα του δυναμικού εύρους έχει συζητηθεί αρκετά παρότι δεν είναι το υπέρτατο κριτήριο, αν κάποιο μέσο έχει μεγαλύτερο, αλλά πιστεύω ότι το βινύλιο έχει πάντοτε περισσότερο από τα ψηφιακά, είτε είναι ρεμάστερ είτε είναι η αυθεντική έκδοση σε σχέση με την ψηφιακή ακόμα και αν είναι από το ίδιο μαστερ.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #5 by angpsi » Fri Nov 10, 2023 8:38 pm

Κατά τύχη (;) (δεν ξέρεις ποτέ με τους αλγόριθμους στο internet) έπεσα πάνω σε μια προσπάθεια επανέκδοσης "χαμένων ηχογραφήσεων" από διάφορες αίθουσες στην Ευρώπη, κατά κανόνα κλασικής και τζαζ μουσικής―και ως εκ τούτου αναρτώ στο νήμα για remaster βινύλιο.
https://en.thelostrecordings.store
Το γαλλικό κανάλι TF1 έχει ένα κατατοπιστικό ρεπορτάζ , που μπορείτε να το βρείτε και στο site τους με αγγλικούς υπότιτλους.



Η ομάδα δείχνει να έχει κάνει σοβαρή προσπάθεια, ξεκινώντας κατ' αρχήν με δουλειά έρευνας σε αρχεία για να βρεθούν οι κατάλληλες ηχογραφήσεις και μετά μια πολύ προσεκτική προσπάθεια ώστε να μεταγραφούν σε μήτρες που δίνουν δίσκους βινυλίου 180g σε περιορισμένα αντίτυπα. Η όλη διαδικασία αποκατάστασης έχει τυποποιηθεί κάτω από την ονομασία Phœnix Mastering™.
Phoenix Diagnosis
Once the original tape is found, the diagnosis aims to evaluate the quality of the recording, its possible defects, and the damage suffered by the precious original media.

Phoenix Rescue
Following the diagnosis, the original tapes are warmed up if necessary before being played back on our own tape recorder, where we align the playback heads, curves and output levels according to each soundtrack.

Phoenix Revival
The Lost Recordings has developed its own processing algorithms for each type of noise. To handle these powerful technologies, an expert ear is essential to release the full dynamic range, and reveal every detail and all the original colors of these priceless recordings.

Για την παραγωγή των βινυλίων έχουν στήσει custom μονάδα παραγωγής στο Marciac, στη νότια Γαλλία.
Lacquer-cuts by Kevin Gray
Certification of the 180g test-pressings in our studio
Stampers every 500 ex maximum
Slow heating and cooling cycles
Tip-on gatefolds crafted in Italy
Unrivaled quality control in Europe


Οι παραγωγές είναι διαθέσιμες και σε ψηφιακά αρχεία υψηλής ανάλυσης.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #6 by Dr Pan K » Thu Nov 16, 2023 12:09 pm

Lacquer-cuts by Kevin Gray > Καποιος που ξερει να κοβει λακερ.
Certification of the 180g test-pressings in our studio > πιπες
Stampers every 500 ex maximum > Τεραστιας σημασιας, ξερουμε οτι η ποιοτητα της καθε μητρας πεφτει κατακορυφα μετα τις 800 πιεσεις με οριο για καλο ηχο τις 1000. Στις 500 ειναι εξαιρετικο στανταρ.
Slow heating and cooling cycles > Τεραστιας σημασιας, εκει δημιουργουνται θεματα.
Tip-on gatefolds crafted in Italy > πιπες
Unrivaled quality control in Europe > δειχνει σοβαροτατη δουλεια.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #7 by Dr Pan K » Thu Nov 16, 2023 12:11 pm

Οποτε το ζητημα ειναι οταν η νεα παραγωγη αποκτηση μια master copy απο το original tape master αν το περναει μεσα απο ψηφιακη επεξεργασια για να δημιουργησει απο ψηφιακο αρχειο το master press ή αν η μιξη και παραγωγη γινει με αναλογικη κονσολα. Απαντηση δεν εχω καθως απο στουντιο σε στουντιο και απο παραγωγη σε παραγωγη αυτο μπορει να αλλαζει.

Αν καποια εταρεια αναγραφει 100% αναλογικη αλυσιδα τοτε μαλλον ολα εχουν γινει με παραδοσιακες κονσολες και προφανως αυτο επιθυμουμε.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu Nov 16, 2023 12:15 pm

Εχω παραδειγματα δισκων στην συλλογη μου που εχουν βγει απο direct master φουλ αναλογικα και η φυσικοτητα του ηχου, η διαυγεια και η γενικοτερη ακουστικη αρμονία ειναι αξεπέραστες.

Επισης να προσθεσω οτι ενα αβανταζ του ψηφιακου ειναι πως ολοι εχουμε το ιδιο αρχειο ενω στους δισκους αν καποιος ξερει να διαβαζει της μητρες μπορει να δει ποσες εχουν πιεστει απο το μαστερ και τι εχει στα χερια του. Οσο πιο μικρος ο αριθμος τοσο καλυτερα προφανως αλλα εκει το πραγμα κατανταει ψυχωση
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Βινύλιο 'remastered'

Unread post #9 by angpsi » Thu Nov 16, 2023 12:16 pm

Dr Pan K wrote:Οποτε το ζητημα ειναι οταν η νεα παραγωγη αποκτηση μια master copy απο το original tape master αν το περναει μεσα απο ψηφιακη επεξεργασια για να δημιουργησει απο ψηφιακο αρχειο το master press ή αν η μιξη και παραγωγη γινει με αναλογικη κονσολα. Απαντηση δεν εχω καθως απο στουντιο σε στουντιο και απο παραγωγη σε παραγωγη αυτο μπορει να αλλαζει.

Αν καποια εταρεια αναγραφει 100% αναλογικη αλυσιδα τοτε μαλλον ολα εχουν γινει με παραδοσιακες κονσολες και προφανως αυτο επιθυμουμε.

Νομίζω πως οι συγκεκριμένοι βάζουν ψηφιακό μόνο όταν τίθεται σοβαρό θέμα αποθορυβοποίησης. Κατά τα άλλα, προσπαθούν να με΄νουν όσο πιο κοντά γίνεται στην αρχική μπομπίνα.

Btw, ένα τίμημα της αρχειακής δουλειάς είναι ότι πάνω από τα μισά αρχεία που βρίσκουν είναι μονοφωνικά. Ακόμα κι έτσι, λένε ότι αναγκαστικά πρεσσάρουν δύο ίδια στερεοφωνικά κανάλια για να είναι συμβατοί με τα σύγχρονα πικαπ.
Άγγελος

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register