Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Another one (Garrard 401) bites the dust

kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #1 by kmyl » Thu Mar 28, 2024 10:34 am

Ένα (ακόμα) project με βάση το Garrard 401 ξεκινάει.

Βρέθηκε το πλατό (με S/N που το καταττάσει στα τελευταία του '69) και ξεκινάμε.

Πρώτες κινήσεις:
- Παραγγελία του SPH Bearing
- Μελέτη του plinth όσον αφορά τις απαιτήσεις: 2 βραχίονες των 9-12"
- Απόφαση για βραχίονες:
- SME 3012R - από το 'αρχείο
- Kuzma 4-point (μάλλον προσωρινά/δοκιμαστικά - καθότι μάλλον overkill για αυτό το πλατό)
- Ίσως έναν Fidelity Research 64s που εξετάζω από ένα φίλο



Τα π΄ρώτα ερωτήματα:
1. τί αλλάζω (προληπτικά ή απαραίτητα)?
2. Τι/που λαδώνω/γρασσάρω και με τί?
3. External speed controller: Βασικό ή μη ιδιαιτερα σημαντικό? αν ναι ποιο (Nigel ή SP4)?
4. Footers για plinth: Απόσβαση ή απομόνωση?
5. Plinth material: Καλής ποιότητας birch plywood ή μιξ υλικών?
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #2 by Chris1967 » Thu Mar 28, 2024 11:38 am

ΩΩΩ!! Μπράβο!! Καλορίζικο !!

Το SPH bearing είναι απίθανο, είμαστε από τους πρώτους στον κόσμο εγώ (σε Lenco) και ο Πάνος (σε Garrard 401) που τα παραγγείλαμε, ίσως η μεγαλύτερη αναβάθμιση του πλατό.

Για γράσα και λάδια δεν ξέρω για το Garrard ο Πάνος θα σου πει.

Τα ποδαράκια πρέπει περισσότερο να αποσβένουν παρά να απομονώνουν έχει γίνει ξαναγίνει συζήτηση.

Εγώ αποφάσισα τελικά για το SG4 διότι του Nigel έχει μεγαλύτερη καθυστέρηση για να έρθει σε θερμική ισορροπία το chip, αλλά όλα αυτά είναι μάλλον ψιλά γράμματα. Γενικά βελτιώνεται η τονικότητα από τις νότες που κρατάνε και υπάρχει μια αίσθηση ησυχίας και ρυθμού, αλλά δεν είναι τρελές οι διαφορές.

Το bearing είναι η σοβαρότερη αναβάθμιση.

Μην τσιγκουνευτείς τον 4point ταιριάζει απόλυτα και σκοτώνει επάνω στο Garrard.

Oi "vintage" βραχίονες δεν θα αναδείξουν αυτό που μπορεί να κάνει το Garrard, θα παίζουν ωραία ρομαντικά αλλά θα θες να πας πάλι πίσω στο Reference που έχεις, ενώ με τον 4point ίσως δώσεις το Kuzma πλατό που έχεις.

Ο πλίνθος είναι μεγάλη ιστορία, εγώ μένω σταθερός σε αυτά που λέω όλα αυτά τα χρόνια, δλδ σάντουιτς ξύλων κάτι με σημύδα και mdf, θα πούνε και τα άλλα παιδιά που έχουν φτιάξει.

Καλή συνέχεια θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον!! [beer] [thumbup] [wavegreen]
Χρήστος
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #3 by kmyl » Thu Mar 28, 2024 12:38 pm

Σε ευχαριστώ Χρήστο. Μου δίνεις ενέργεια να το δω πιο ζεστά!

Chris1967 wrote:ΩΩΩ!!
Μην τσιγκουνευτείς τον 4point ταιριάζει απόλυτα και σκοτώνει επάνω στο Garrard.


Μακάρι. Το Kuzma θα πάρει παράλληλη τροπή. ο 4Point μάλλον θα παραμείνει σε εμένα και θα δοκιμαστεί με τις Dynavector XV1s και Benz LPS. Και βλέπουμε.


Chris1967 wrote:Ο πλίνθος είναι μεγάλη ιστορία, εγώ μένω σταθερός σε αυτά που λέω όλα αυτά τα χρόνια, δλδ σάντουιτς ξύλων κάτι με σημύδα και mdf, θα πούνε και τα άλλα παιδιά που έχουν φτιάξει.


Μέχρι στιγμής σκεφτόμουν 'σαντουιτσ' από 21mm birch plywood 5 στρωμάτων (με ατλακόλλα και πρεσσα) και εξωτερικά φινίρισμα με καπλαμά και ίσως το πάνω plate τεχνοδερμα (think ταμπλο premium αυτοκινήτου δεκαετίας 70-80).

Εσύ τι θα πρότεινες?
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #4 by Chris1967 » Thu Mar 28, 2024 1:16 pm

Dynavector XV1s εγκρίνεται, Benz LPS = γλυκανάλατη αν σου αρέσει αυτό.

Θέλει λίγο προσοχή επειδή ο χαρακτήρας αυτών των παλαιών πικάπ είναι μάλλον πληθωρικός θέλεις να συνδυάσεις πολύ δυναμικό και αναλυτικό συνδυασμό κεφαλής/βραχίονα.

Πχ εάν βάλεις τον 3012 με την Benz, θα είσαι για τζαζάκια τρία/κουαρτέτα με πολλές μεσαίες και καμιά φωνή, τα υπόλοιπα ήδη μουσικής θα σου λείπει κάτι ειδικά η λεπτομέρεια και ο αέρας, μιας και το Garrard θα σου δώσει μεσαία και χαμηλά ίσως σε βάρος των μεσαιουψηλών και των υψηλών.

Εγώ έβαλα marine ply και mdf εναλλάξ με ατλακολ χωρίς μεγάλη πίεση (παχύτερα στρώματα κόλλας) αλλά με πολύ μακριές ξυλόβιδες ώστε να μεταφέρεται δια μέσω αυτών σε βάθος στο σάντουιτς οποιοσδήποτε θόρυβος και να αποσβένεται με επιτάχυνση εκεί, αλλά πιο αργά διαμέσω της κόλλας καθώς μεταφέρεται από το ply στο mdf.

Αυτά τελείως εμπειρικά δεν υπάρχει πουθενά τεκμηρίωση αν αυτό που έκανα είναι σωστό ή παίζει καλύτερα από άλλη μέθοδο.

To τεχνοδέρμα δεν μου αρέσει καθόλου, εμένα κλασσικά λάκα ή hammerite σφυρήλατο γκρι (όπως το δικό μου Lenco) για να προσομοιάζει vintage κονσόλα.

Εναλλακτικά δες και Corian ο Pankon έφτιαξε το Lenco του έτσι και παρά το ΄ότι είχα ενδοιασμούς το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο.

Χτυπητά χρώματα μου αρέσουν επίσης πολύ.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #5 by Dr Pan K » Fri Mar 29, 2024 1:02 am

20240325_231955.jpg
20240325_231955.jpg (792.35 KiB) Viewed 228 times


Garrard με Kuzma 4point και Sme (V-12) έχουμε... μια χαρά συνδυασμός. Όταν το είχα φτιάξει είχα βάλει επανω SME 3009 S2 imp που είναι θρυλικός συνδυασμός, προφανώς με τους πιο μοντέρνους βραχίονες παίζει καλύτερα.

Το δικό μου είναι από birch plywood με κρυσταλλική κολλα αλλά δεν έχω καθόλου βίδες. Έχω περάσει όμως καβιλιες στις 4 άκρες του πλινθου.

Επίσης έχω spikes για ποδαράκια, πατάνε απευθείας επανω στην πέτρα.

Θα ανεβάσω καμία φώτο ακόμα σύντομα


Παναγιώτης
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #6 by kmyl » Fri Mar 29, 2024 7:42 am

Νομίζω θα ακολουθ΄ήσω αντίστοιχη διάταξη με εσένα. Πίσω ο Kuzma και δεξιά ο SME....Θα προχωρήσω σε ένα πολύ γρήγορο πείραμα να βάλω το deck να παίξει με το kuzma σε ένα υποτυπώδες πλινθ από νοβοπάν - έτσι να πάρω μια ιδέα και να προχωρήσω.

Για το speed controller, υπάρχει κάτι έτοιμο ή προχωράμε κατά το DIY τρόπο?
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #7 by Chris1967 » Fri Mar 29, 2024 11:39 am

Το Garrard του Πάνου το παρακολούθησα από την αρχή με τις σταδιακές αναβαθμίσεις.

Δεν υπάρχει καμία επαφή και σύγκριση μεταξύ των vintage βραχιόνων και των σύγχρονων.

Ο Πάνος έχει ενδεχομένως τους δύο καλύτερους βραχίονες που θα μπορούσε να βάλει κανείς επάνω εκεί.

Το δικό μου speed controller, το πήραμε (εγώ και ο pankon) έτοιμο.

Αν θες πλακέτα για του Nigel και το τσιπάκι που είναι λίγο σπάνιο, έχω να σου δώσω να ψάξω να το βρω που το έχω αποθηκεύσει.
Χρήστος
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #8 by kmyl » Fri Mar 29, 2024 2:08 pm

Chris1967 wrote:
Το δικό μου speed controller, το πήραμε (εγώ και ο pankon) έτοιμο.

Αν θες πλακέτα για του Nigel και το τσιπάκι που είναι λίγο σπάνιο, έχω να σου δώσω να ψάξω να το βρω που το έχω αποθηκεύσει.


Προτιμώ να πάω με το σχέδιο του SPY4 και γιατί όχι έτοιμο αν υπάρχει. Μπορείς να μοιραστείς περισσότερες πληροφορίες?
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #9 by kmyl » Fri Mar 29, 2024 8:02 pm

Not bad…

IMG_0375.jpeg
IMG_0375.jpeg (987.25 KiB) Viewed 141 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Another one (Garrard 401) bites the dust

Unread post #10 by Dr Pan K » Fri Mar 29, 2024 8:22 pm

Chris τα θελω εγω τα εξαρτηματα για το controller που δεν εφτιαξες..

Κωστα παρε ενα ετοιμο, ειναι μια καλη αναβαθμιση σε wow %.

Απο το δικο μου εχουν περασει αρκετοι βραχιονες (SME 3009, AT 1100, Saec 308L, Kuzma + SME 5-12) και οι μοντερνοι ξεκαθαρα επαιξαν καλυτερα απο τους vintage, οποτε και εχουν παραμεινει.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register