Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση κεφαλής

User avatar
Jim
Posts: 451
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #1 by Jim » Wed Oct 12, 2016 5:24 pm

H denon 103 μας άφησε χρόνους με σπασμένο cantiliever [cussing] ...
οπότε είμαι στο ψάξιμο για νέα κεφαλή
(προς το παρόν παίζω με μία AT95E, μία Shure m75 Και μία Shure m95) ...

το έρωτημα είναι
mc ή mm ?

αν πάω σε mc, να πάω ξανά σε denon 103 (103R αυτή τη φορά) ? ή υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει σε αυτή ή και ελαφρώς μεγαλύτερη τιμή ? (η 103R κοστίζει εδώ περίπου 340 ευρώ αλλά βρίσκεται από έξω με 200+ ευρώ) .. δλδ σούπερ τιμή ...

αν πάω σε mm, οι προτάσεις είναι σίγουρα περισσότερες.
κάποιες που ήδη κοιτάω είναι
shelter 201
nagaoka mp200
goldring 1022
at 440 mlb
at 150mlx

*βραχίονας είναι ο jelco 750d

[dance]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #2 by Chris1967 » Wed Oct 12, 2016 8:51 pm

Κρίμα...

Πάντως από τις κεφαλές που κοιτάς σε ΜΜ, η Denon 103R είναι πολύ καλύτερη σε όλα.

Για φτηνή αλλά καλή λύση και εφόσον είσαι ευχαριστημένος με την 103 η 103R είναι μια άριστη λύση.

Αν θες αρκετά καλύτερο ήχο πρέπει να βάλεις το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη.

Μια Shelter 501 II ή ΙΙΙ δεν είμαι πολύ σίγουρος από τιμές αλλά δυστυχώς πρέπει να έχει ανέβει αρκετά.

Η σαν και αυτή που έχω και εγώ ZYX Yatra R100 (Red).

Προσωπικά έχω τελειώσει με ΜΜ.
Χρήστος
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #3 by BityaBit » Wed Oct 12, 2016 9:17 pm

Mε λίγο μεγαλύτερο κόστος (αισθητά κάτω απο χιλιάρικο) υπάρχει και η φανταστική ZYX R50 Bloom που είναι καλύτερη απο όλες όσες σκέφτεσαι και απο την Denon χωρίς να σπάει την μπάνκα, πώς και δεν την έχεις σκεφτεί;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #4 by Dr Pan K » Wed Oct 12, 2016 9:23 pm

To θέμα ειναι σοβαρό καθώς ο ενδοιασμός ανάμεσα σε μια καλή ΜΜ και μια εισαγωγική MC παραπλήσιας τιμής εχει απασχολήσει βινυλιόφιλους για χρόνια. Oι MM προφανώς εχουν το μεγάλο αβανταζ σε περίπτωση ζημιάς ή φθοράς οτι αλλάζεις μόνο την βελόνα ενω στις οικονομικές MC δυστυχώς τις πετάς καθώς το κόστος αναβελονοσης δεν συμφέρει (μπορεί να ειναι παραπλήσιο με το κοστος απόκτησης της κεφαλής ενω το αποτέλεσμα δεν ειναι εγγυημένο).

Να πουμε την αλήθεια, για την αγορά νεας βελόνας για μια ποιοτική ΜΜ η τιμη μπορεί να ειναι περίπου στα 2/3 με 3/5 της τιμης της κεφαλής. Οταν ειχα την Goldring 1012 GX (που στην ουσία ειναι μια Nagaoka) η βελόνα (κατασκευής Gyger) κοστιζε πανω απο 130 ευρω ενω ολόκληρη η κεφαλή ειχε 200κατι.

Αν κάποιος θελήσει να κινηθεί προς ΜΜ σαν σοβαρές αγορες πρέπει να βαλει στην λίστα τις Nagaoka (που εχουν all round καλο ηχο, χωρις σκληράδα και ανάλογα με το μοντέλο εως και πολύ καλο ηχο), τις Audio Technica (πιο πολύ λεπτομέρεια, η οποία ομως μπορεί και να κουράσει σε βάθος χρονου) ενω σε vintage υπάρχουν πολυ καλα generator οπως τα Shure V15 (III-IV), A&R (και τα παραπλήσια Jico, Philips Κτλ) που μπορουν να συνδυαστούν με βελόνα απο την Jico για σαφέστατη αναβάθμιση του αποτελέσματος[*]

[*] Δεν εχω εμπειρία απο πρώτο χερι της νέας και δυστυχώς ακριβότερης γενιάς των Jico neoSAS. Απο την προηγουμενη (κλασσικη SAS) ειχα αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις, σαφώς ανώτερη απο την στοκ βελονα της Shure (ειχα 2 V15 III, η μια έφυγε, η άλλη είναι μέσα στο ξυλογλυπτο κουτί με το mounting hardware ακομα σφραγισμένο για συλλεκτικούς λόγους).

Η νεα γενια Jico neoSAS εχει το ιδιο προφίλ στο διαμάντι αλλα το cantilever δεν ειναι πια από αλουμίνιο αλλά απο ζαφείρι. Η τιμη είναι στα $211 http://www.jico-stylus.com/product_info ... ts_id=1687

Επιστρέφοντας στον αρχικο συλλογισμό, μια καλη ΜΜ θα κοστισει >300 ευρω οταν η Denon 103R επίσημα εχει περιπου τα ιδια (και ανεπίσημα ίσως και λιγο λιγότερο). Το μονο της πρόβλημα ειναι οτι απαιτεί καλύτερο phono stage απ οτι η οποια ΜΜ καθως αποδίδει μονο .25mV (περιπου, συνήθως μετράει στα .27-.29 αναλογα με την περίπτωση). Οπως και να εχει θελει καλο phono. Απαξ και αυτο το θεμα εχει λυθεί, και μπορούμε να εχουμε περίπου 60dB gain χωρις θόρυβο νομίζω οτι ειναι μονόδρομος..
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #5 by Chris1967 » Wed Oct 12, 2016 9:51 pm

Οι θέσεις του Πάνου είναι απόλυτα σωστές και συμφωνώ απόλυτα, αλλά θα ήθελα να πω ότι προσωπικά οι ΜΜ (εκτός κάποιων πολύ λίγων και ακριβών εξαιρέσεων) δεν φτάνουν στο επίπεδο της Denon 103R, και πολύ σωστά πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο phono, αλλά και ο κατάλληλος βραχίονας.

Από την στιγμή που απέκτησα το εξαιρετικό phono της ASR (Basis με τις μπαταρίες o πρόοδρομος του Basis Exclusive), διαπίστωσα ότι οι ΜΜ μου ήταν υποδεέστερες των MC που είχα τότε (Audio Technica OC-9, Benz Micro Wood L2 και Denon 103R), αφενός, και αφετέρου κατάλαβα τι φανταστική κεφαλή είναι ή 103R.

Έκτοτε έφυγαν όλες οι ΜΜ και οι άλλες δύο MC, και έμεινε η 103R.

Εφόσον έχεις Δημήτρη απότι κατάλαβα το ASR mini basis και τον Jelco 750, πιστεύω ότι η Denon 103R θα παίξει σωστά και πολύ ωραία, και χωρίς να σπάσει η μπάγκα.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #6 by Dr Pan K » Wed Oct 12, 2016 10:19 pm

Jelco 750 + Jelco HS20/25 headhsell (magnesium brass alloy=14gr) + Denon 103R= match made in heaven
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 451
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #7 by Jim » Wed Oct 12, 2016 10:39 pm

Με το δάχτυλο στην σκανδάλη είμαι για την 103R ...

αν γίνει υπέρβαση και μπει στο τραπέζι μία nagaoka mp500 αλλάζει η ετυμηγορία ?

*το Phono είναι πλεόν το asr mini basis exclusive
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #8 by Dr Pan K » Wed Oct 12, 2016 10:56 pm

Η MP 500 δεν ειναι αρκετά πιο ακριβή? Ποιο είναι το μέγιστο διαθέσιμο budget?
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 451
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #9 by Jim » Wed Oct 12, 2016 11:08 pm

παιζει μια mint mp500 στο ebay
αν μεινει σχετικα χαμηλα (περι των 350-400 ευρω) λεω μηπως αξιζει
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση κεφαλής

Unread post #10 by Dr Pan K » Wed Oct 12, 2016 11:28 pm

Μπαααα... Θα βρεις καινούργια την 103R με πολυ λιγότερα . Αν ήταν να ανεβείς πάνω απο τα 400-500 τοτε θα βρίσκαμε μια ΖΥΧ 50 ή την νεα ελλειπτική Ortofon SPU-1
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register