Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Vinyl storage

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Vinyl storage

Unread post #11 by Dr Pan K » Tue Nov 01, 2016 4:47 pm

Λιγο προσοχή στις ζελατίνες των δίσκων γιατι οι εταιριες τις κανουν πολυ σφιχτες με αποτέλεσμα να προκαλουν στρέβλωση στο βινυλιο απο την ταση. Μολις αγοράσουμε το βινυλιο και το ανοίξουμε το προβλημα παύει καθως η ταση εκτονώνεται. Εγω διατηρω τα νεα μου βινυλια στην ζελατινα τους και οταν αυτη αρχησει να ανοιγει τα βαζω σε νεα θηκη, εξωτερικη.

Απο τις εξωτερικές δεν αγοράζω ποτέ τις πολυ χοντρές (βαριές) καθώς καταλαμβανουν πολύτιμο χωρο στα ράφια μου..

Εξώφυλλα στο μαγαζι Ικαρος http://www.3345rpm.gr/%CF%80%CF%81%CE%B ... apan-type/ αλλα και στο 3345 http://www.3345rpm.gr/%CF%80%CF%81%CE%B ... -vinyliou/

Υπαρχουν και πιο ακριβα (Nagaoka http://www.3345rpm.gr/%CF%80%CF%81%CE%B ... agaoka-gr/ )

καθώς και για διπλους gatefold δισκους http://www.3345rpm.gr/%CF%80%CF%81%CE%B ... efold-pvc/
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Vinyl storage

Unread post #12 by Jazzer » Tue Nov 01, 2016 5:19 pm

Πραγματικά πολύ χρήσιμο θέμα, μάλλον έλειπε από το αναλογικό !!
Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις επί της αποθήκευσης αλλά και συντήρησης βινυλίων, μιας και πρόσφατα ξεκίνησα να αγοράζω, αντιλαμβάνομαι ότι αν θέλουμε να κρατήσουμε τη δισκοθήκη μας σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση γίνεται, τότε πρέπει να ακολουθήσουμε ορισμένους κανόνες.
Αυτό που με προβληματίζει λίγο, είναι η εξωτερική θήκη. Πολύ καλός φίλος με μεγάλη δισκοθήκη (4.000 + από όσο γνωρίζω), μου ανέφερε ότι αφαίρεσε πολλές πλαστικές θήκες, μάλλον μεγάλου πάχους, διότι με τα χρόνια δημιούργησαν πρόβλημα σε ορισμένα βινύλια, το οποίο δεν λύθηκε εντελώς με τον καθαρισμό τους.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Vinyl storage

Unread post #13 by Dr Pan K » Tue Nov 01, 2016 8:11 pm

Jazzer wrote:Αυτό που με προβληματίζει λίγο, είναι η εξωτερική θήκη. Πολύ καλός φίλος με μεγάλη δισκοθήκη (4.000 + από όσο γνωρίζω), μου ανέφερε ότι αφαίρεσε πολλές πλαστικές θήκες, μάλλον μεγάλου πάχους, διότι με τα χρόνια δημιούργησαν πρόβλημα σε ορισμένα βινύλια, το οποίο δεν λύθηκε εντελώς με τον καθαρισμό τους.


To βασικο πρόβλημα εδω ειναι η υγρασια (+μουχλα). Αν μπει ενα εστω και ελάχιστα νωπός δισκος σε θήκη τοτε να εισαι βέβαιος οτι θα αναπτχυθει μουχλα η οποια δεν φευγει 100% ποτε. Προσοχή, το ιδιο ισχύει και τα πλυμένα βινύλια, πρεπει να στεγνώσουν αρκετά καλα πριν μπουν στην νέες θηκες τους.

*Η μούχλα στο καθεαυτό βινύλιο εχει εμφανιση ιδιορυθμη, δλδ χανετε μια γυαλάδα που κανονικά οι δίσκοι εχουν ενω κατα την αναπαραγωγή η περιοχη που εχει προσβληθεί δεν παιζει ιδανικά (ακούγεται σαν να εχει μικρης στάθμης επιφανειακό θόρυβο)
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Vinyl storage

Unread post #14 by Chris1967 » Wed Nov 02, 2016 11:07 am

Η μούχλα είναι σπανιότερο φαινόμενο σε δίσκους που πωλήθηκαν και αποθηκεύτηκαν στην Ελλάδα, μάλλον λόγω κλίματος. Είναι σύνηθες φαινόμενο όμως σε μεταχειρισμένους δίσκους από βόρεια Ευρώπη/Αγγλία.

Αν και εκτός θέματος, η λύση για το θέμα της μούχλας είναι η χρήση ενζυματικών υγρών καθαρισμού, ή η απλούστερη λύση που είχε πει ο Πανίκος παλαιότερα, δηλαδή χρήση διαλύματος οικιακής χλωρίνης σε μεγάλη αραίωση πρώτα με σφουγγαράκι, και κατόπιν κλασσικός καθαρισμός και ξέπλυμα με αναρρόφηση.

Ενδέχεται ο καθαρισμός με υπερήχους να αφαιρεί τελείως όλη την μούχλα αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Πάντως σίγουρα θέλει τόσο ο δίσκος, το εσώφυλλο αλλά και το εξώφυλλο να είναι στεγνά πριν την αποθήκευση.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Vinyl storage

Unread post #15 by Dr Pan K » Thu Nov 03, 2016 5:30 pm

Chris1967 wrote:Η μούχλα είναι σπανιότερο φαινόμενο σε δίσκους που πωλήθηκαν και αποθηκεύτηκαν στην Ελλάδα, μάλλον λόγω κλίματος. Είναι σύνηθες φαινόμενο όμως σε μεταχειρισμένους δίσκους από βόρεια Ευρώπη/Αγγλία.

Αν και εκτός θέματος, η λύση για το θέμα της μούχλας είναι η χρήση ενζυματικών υγρών καθαρισμού, ή η απλούστερη λύση που είχε πει ο Πανίκος παλαιότερα, δηλαδή χρήση διαλύματος οικιακής χλωρίνης σε μεγάλη αραίωση πρώτα με σφουγγαράκι, και κατόπιν κλασσικός καθαρισμός και ξέπλυμα με αναρρόφηση.

Ενδέχεται ο καθαρισμός με υπερήχους να αφαιρεί τελείως όλη την μούχλα αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Πάντως σίγουρα θέλει τόσο ο δίσκος, το εσώφυλλο αλλά και το εξώφυλλο να είναι στεγνά πριν την αποθήκευση.


H χλωρίνη ειναι επικίνδυνο πράγμα, προσωπικά δεν την συνιστώ για καμια χρήση. Απο ενζυματικα προϊόντα εχω δοκιμάσει το Chisto Enzycaster για Pre-wash και μετα κλασσικό πλύσιμο με ισοπροπυλικη, ειναι πολυ καλος συνδυασμός αλλα αν η μούχλα εχει φαει το βινύλιο η ζημιά προφανώς δεν πρόκειται να επανέλθει.

enzycaster.jpg
enzycaster.jpg (217.04 KiB) Viewed 3040 times
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Vinyl storage

Unread post #16 by Chris1967 » Fri Nov 04, 2016 11:22 am

Η χλωρίνη είναι επικίνδυνη αν δεν την χρησιμοποιήσει κανείς σωστά, οπότε αν κάποιος έχει ενδοιασμούς ας μην το κάνει.

Εγώ έχω καθαρίσει πάνω από 30-40 δίσκους με αραιό διάλυμα χλωρίνης (κάτω από 1%, δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η Klinex είναι περίπου στα 5,5% τότε με 4-5 φορές τον όγκο της με νερό), χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

Οι δίσκοι που καθάρισα με αυτόνμ τον τρόπο, είχαν πολλά σημάδια μούχλας στα εξώφυλλα και μέσα υπολείμματα εντόμων και άλλων οργανικών υπολειμμάτων. Ο καθαρισμός με το διάλυμα ισοπροπυλικής δεν τα έβγαλε, μονάχα το διάλυμα χλωρίνης.

Χρειάζεται πολύ προσοχή ώστε να μην πέσει στην ετικέτα, το άπλωσα με μαλακό σπόγγο προσέχοντας να διαβραχεί καλά η επιφάνεια, αλλά να μην υπάρχει μεγάλη περίσσεια διαλύματος χλωρίνης επάνω στον δίσκο, για να μην τρέξει από πίσω ή στην ετικέτα.

Μετά κατευθείαν ξέπλυμα και αναρρόφηση δύο φορές στο πλυντήριο.

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ηχητικές διαφορές του πριν και μετά, διότι όπως ξέρεις στο πικάπ μου ακάθαρτος δίσκος δεν παίζει, αλλά το αποτέλεσμα πολύ καλό ηχητικά.
Χρήστος

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register