Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Okki Nokki issue

User avatar
Jim
Posts: 437
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Okki Nokki issue

Unread post #1 by Jim » Wed Nov 16, 2016 8:41 pm

Εν ολίγοις, έχω θέμα με τον σένσορα που είναι μέσα στο δοχείο ..
Ο σένσορας αυτός ουσιαστικά δίνει σήμα όταν το δοχείο είναι γεμάτο υγρό και το ρελέ σταματάει τη λειτουργία του μηχανήματος.
Όπως είναι φυσικό λοιπόν το αποτέλεσμα είναι να μην λειτουργεί το πλυντήριο.

Ευτυχώς ο γνωστός και αγαπητός DHTRob το έψαξε πριν από εμένα και ανέβασε τη σχετική διαδικασία στη σελίδα του
https://www.dhtrob.com/overige/okkinokki_repair.php

Ο σένσορας στο δικό μου ON είχε τα μαύρα του τα χάλια, αν και έχω πλύνει μόλις 200 δίσκους ...

όμως, παρά το γεγονός οτι καθαρίστηκε σχολαστικά, το πρόβλημα παρέμενε,
το πλυντήριο δεν λειτουργoύσε και στο ρελέ άναβε συνέχεια η ένδειξη "drainage" ..

Αποσυνέδεσα λοιπόν τον σένσορα - όπως φαίνεται και στην τελευταία φωτό του DHTRob
Και δουλεύει κανονικά.

΄Εχω στείλει mail στην Okki Nokki για πληροφορίες σχετικά με ανταλλακτικό και περιμένω ...

Στο μεταξύ, διάβασα εδώ (ποστ 255)
http://forums.stevehoffman.tv/threads/o ... 91/page-11
oτι στα πρόσφατα ON έχει αφαιρεθεί ο σένσορας λόγω προβλημάτων που δημιουργούσε αλλά και στις επόμενες σελίδες υπάρχουν και άλλες αναφορές για παρόμοια προβλήματα με τον σένσορα ..

Προς το παρόν πάντως, με απενεργοποιημένο το μαραφέτι, δουλεύει κανονικά ...
αλλά αν μπορώ να βρω ανταλλακτικό λέω να το προσθέσω πάλι.

Άλλος με ON που να έχει παρόμοια εμπειρία ή να έχει ακούσει κάτι σχετικά ?
Πάνο ?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Okki Nokki issue

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Nov 17, 2016 12:01 am

Το δικο μου δουλεύει κανονικά μέχρι τωρα. Να πω την αληθεια τον αισθητηρα τον θεωρώ παντελώς άχρηστο γιατι το υγρο καθαρισμού ειναι τοσο πτητικό που δεν το αδειάζω ποτε. Εχει νόημα μονο αν καποιος (εχει τον χρονο) να πλύνει 20-30 δίσκους την φορα.

Θα τον άφηνα αποσυνδεδεμένο, αν και για το γαμώτο θα ηθελα ενα ανταλλακτικό απο την Okki Nokki
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 437
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Okki Nokki issue

Unread post #3 by Jim » Thu Nov 17, 2016 1:38 pm

η απάντηση από την ON

"You can bring the Okki to your local dealer or distributor. He will solve the problem.
You also can do it yourself, it is easy to solve.
Please notice that inside the Okki Nokki there is 230 volt power when you leave the power plug in.
We are not responsible for electric shock. DANGER!
You cannot harm the Okki by doing this upgrade, the warrantee will stay the same. Do not worry.
Please see the description in the attachment, when you want to solve the problem yourself."


βέβαια δεν αναφέρουν τίποτα για ανταλλακτικό αλλά τουλάχιστον επιβεβαιώνουν οτι η αποσύνδεση του αισθητήρα δεν επηρεάζει σε τίποτα την λειτουργία του πλυντηρίου.
Attachments
customer.docx
(14.46 KiB) Downloaded 130 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Okki Nokki issue

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu Nov 17, 2016 2:25 pm

OK, είναι θεουλης ο τυπος..
It is the same as writing in a microwave manual that you are not allowed to put your dog in the microwave to dry, because it then dies....


Tnx για τις χρησιμες πληροφορίες Δημητρη. Στην θεση σου θα απαιτούσα την αποστολή ανταλλακτικού (αν και εγω -για το δικο μου- απλα θα το καταργούσα)
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register