Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Garrard 301 από την αρχή

AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #11 by AthanasiosL » Sun Mar 25, 2018 10:44 pm

Ναί έχεις δίκιο armboards σκέφτομαι με αυλάκια για να μπορέσω να πετύχω με ακρίβεια την απόσταση. Ο jelco δεν πρόκειται να φύγει από την μια θέση αλλά φοβάμαι ότι δεν θα πετύχω με απευθείας τρύπα την απόσταση με την ακρίβεια που απαιτείται. Θα επανέλθω στο θέμα όταν αρχίσει η σχεδίαση.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #12 by Dr Pan K » Sun Mar 25, 2018 10:50 pm

AthanasiosL wrote:Ναί έχεις δίκιο armboards σκέφτομαι με αυλάκια για να μπορέσω να πετύχω με ακρίβεια την απόσταση. Ο jelco δεν πρόκειται να φύγει από την μια θέση αλλά φοβάμαι ότι δεν θα πετύχω με απευθείας τρύπα την απόσταση με την ακρίβεια που απαιτείται. Θα επανέλθω στο θέμα όταν αρχίσει η σχεδίαση.


Ασε Θανάση, ετσι έλεγα και εγω για διάφορους βραχίονες και εχουν περάσει 3 SME, 2 Kuzma, ενας SAEC, Audio Technica και δεν θυμάμαι και τι άλλο.. Φρόντισε να εχεις ευελιξία γιατι δεν ξέρεις που θα εισαι στο μέλλον.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #13 by AthanasiosL » Sun Mar 25, 2018 11:25 pm

Ασε Θανάση, ετσι έλεγα και εγω για διάφορους βραχίονες και εχουν περάσει 3 SME, 2 Kuzma, ενας SAEC, Audio Technica και δεν θυμάμαι και τι άλλο.. Φρόντισε να εχεις ευελιξία γιατι δεν ξέρεις που θα εισαι στο μέλλον.


[thumbup] :shock:
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #14 by AthanasiosL » Tue Mar 27, 2018 11:42 pm

update:
Παρελήφθησαν τα βασικά υλικά του πλίνθου.
θα χρησιμοποιηθούν 2 καδρόνια panzerholtz 650 x 495 x 25mm. (βάρος 19 κιλά)
Η στήριξη θα γίνει σε 3 πνευματικές βάσεις για μικροσκόπια.

Image
Image

Ουσιαστικά αντιγράφω αυτό το σχέδιο αλλά με ξύλο αντί για το "μυστικό" υλικό (που μάλλον ξέρω τι είναι) του απεικονιζόμενου πλίνθου. Το πάχος θα είναι ανάλογο στα 5 εκ. και θα είναι φαρδύς-πλατύς για 2 βραχίονες με χαμηλό κέντρο βάρους. Υπολογίζω συνολικό βάρος του πικάπ 30 κιλά περίπου κομπλέ. Θα κουμπώνει δε, ιδανικά στο ρακ μου που είναι 65χ65εκ.

Image
Image

Και τώρα τα δύσκολα... Σχεδιασμός κοπής σε autocad που τώρα θα μάθω.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #15 by Dr Pan K » Wed Mar 28, 2018 7:40 am

Panzerholtz ε; Σε σχεση με τα αλλα κοντρα πλακε εχει περισσοτερη ρητινη με αποτέλεσμα να είναι πιο σκληρό (αλλα αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακο στην περίπτωση σου).

Το πικάπ της φωτογραφίας το έχω ακούσει.. αργότερα ίσως βρω δικές μου φωτο.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #16 by Chris1967 » Wed Mar 28, 2018 12:20 pm

Συγχαρητήρια για την απόκτηση του 301!! [wavegreen] Αναμένουμε τις λεπτομέρειες της κατασκευής σου.

Αν θες δώσε πληροφορίες για τις πνευματικές βάσεις, κόστος, από που τις πήρες κλπ.
Χρήστος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #17 by AthanasiosL » Wed Mar 28, 2018 12:37 pm

Το panzerholtz είναι ότι πιο σκληρό υπάρχει σε birch plywood και στο θέμα της απόσβεσης των κραδασμών έχει άριστη συμπεριφορά σύμφωνα με την έρευνα μου (θα ανεβάσω τα σχετικά νούμερα μόλις βρώ χρόνο να ανατρέξω στα bookmarks).
Το χρησιμοποιεί η clearaudio στα ακριβά πικάπ της (ovation και άνω) σε συνδυασμό με αλουμίνιο αλλά και η artisan fidelity στην πιο ακριβή σειρά πλίνθων της για garrard. Ελπίζω να μην το πεθάνω στο damping το πικάπ.
Ένα φύλο panzerholtz μπορεί να σταματήσει αποτελεσματικά ριπές από πυροβόλο όπλο (βασικά χρησιμοποιείται για θωρακίσεις).
Το υλικό που χρησιμοποιεί ο Schlick στον πλίνθο του έχει μεγαλύτερη πυκνότητα από το panzerholtz ανά τετραγωνική ίντσα (και το βρίσκει κανείς Αθήνα). Εμένα μου αρέσει το ξύλινο look όμως.
Αν το πικάπ της φωτογραφίας το έχεις ακούσει Παναγιώτη και αποκόμισες θετικές εντυπώσεις αυτό θα είναι πολύ καλό για εμένα.
Ο σχεδιασμός και η κοπή στο cnc θα είναι τα δύσκολα στάδια. Είδωμεν.
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #18 by AthanasiosL » Wed Mar 28, 2018 12:39 pm

Χρήστο φεύγω για δουλειά το βράδυ ανεβάζω πληροφορίες κλπ
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #19 by AthanasiosL » Thu Mar 29, 2018 12:46 am

Οι βάσεις είναι της Fabreeka: Precision-Aire Pneumatic Leveling Mounts (PLM)

The Fabreeka PLM series pneumatic isolation mounts are low frequency vibration and shock isolators which provide both attenuation of disturbing vibration and equipment leveling. For vibration control applications, the pneumatic portion of these mounts provide significant reduction of vibration occurring at frequencies above 5.0 Hz.
For shock or impact applications, the outer elastomeric wall construction provides a high deflection shock mount. A low natural frequency (3.0 Hz) can be maintained by utilizing an external spacer to prevent a “bottom out” condition.

Τις εισάγει η RS components στην Ελλάδα και οι πιο light για έως 45 κιλά έχουν 135Ε η μία.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #20 by Dr Pan K » Tue Apr 03, 2018 11:18 pm

20180403_231640.jpg
20180403_231640.jpg (541.84 KiB) Viewed 3304 times


Για SME
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register