Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #21 by Dr Pan K » Mon Apr 30, 2018 7:33 pm

Οι μετρησεις ειναι πρόσφατες, τις κανει ο συγκεκριμένος μηχανικός που αναλαμβάνει service κλασσικών πικάπ.

Το Xerxes έχει τον κινητήρα να εδραζει στο κατω επιπεδο του πλινθου και το πηγαδι να δενει στο επανω.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #22 by Chris1967 » Mon Apr 30, 2018 7:34 pm

Dr Pan K wrote:Όποιος πακτωνει Garrard δεν έχει πάρει ούτε μυρωδιά του τι παίζει.

Συμφωνώ και το ανέφερα πιο πάνω


Στα Lenco τα πράγματα είναι διαφορετικά, κάποια από τα παραπάνω σχέδια δεν έχουν ουδεμία σχέση με το αρχικό πικάπ, απλά χρησιμοποιούν τον κινητήρα και το πλατό (και αν.. κάποια μόνο τον κινητήρα μια που έχουν αλλαχτεί σκελετός, πλατό, πηγάδι, βραχίονας, πλίνθος, ποδαράκια, σύστημα ελέγχου). Στην ουσία μιλάμε για κάτι παντελώς διαφορετικό από ένα Lenco 75..

Όχι ακριβώς, τα σχέδια που έχω περιγράψει (αν και δεν έχω τελειώσει ακόμα) εξακολουθούν να σέβονται τον αρχικό σχεδιασμό απλά βελτιώνουν τα σημεία. Το μοτέρ/idler/πλατό/πηγάδι είναι τα ίδια, απλά οι μετασκευές κάνουν το αρχικό σχέδιο να αποδίδει καλύτερα

Του Chris το 75 διατηρεί μόνο ένα μικρό μέρος του σασί (με ουσιαστικές τροποποιησεις), τον κινητήρα και το πλατό. Τα υπόλοιπα έχουν αλλαχτεί.

Όπως είπα πιο πάνω συν το γεγονός ότι το δικό μου είναι σχεδόν πανομοιότυπο με Lenco Reference (Jean Nantais) έχει περισσότερο σεβασμό στο αρχικό σχέδιο από ένα ptp.

Πιο μετά θα ανεβάσω και ένα πολύ ψαγμένο πλατό με πηγάδι, αλλάζοντας και αυτά μαζί με ένα PTP από το αρχικό πικάπ παραμένει μόνο ένας κινητήρας

Για μένα το Lenco είναι ο συνδυασμός μοτέρ/idler/πλατό αν αλλάξουν αυτά τα τρία τότε μιλάμε για κάτι άλλο με εξάρτημα Lenco και όχι Lenco
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #23 by Chris1967 » Mon Apr 30, 2018 7:40 pm

Dr Pan K wrote:Οι μετρησεις ειναι πρόσφατες, τις κανει ο συγκεκριμένος μηχανικός που αναλαμβάνει service κλασσικών πικάπ.

Ένα λίνκ silvousplait

Το Xerxes έχει τον κινητήρα να εδραζει στο κατω επιπεδο του πλινθου και το πηγαδι να δενει στο επανω.

Ναι το ξέρω αυτό, τι σχέση έχει με Lenco, στο Lenco το μοτέρ είναι αναρτώμενο σε ελατήρια κάτω από το top plate.

Υπάρχουν κάποιες προσπάθειες να τοποθετηθεί το μοτέρ μόνο στον πλίνθο από κάτω, είτε σε ξεχωριστό κομμάτι, είτε στο ίδιο και να αποσυνδεθεί από το top plate, αλλά δεν γνωρίζω τι αποτέλεσμα έχει αυτό κανένα από αυτά τα Lenco δεν έχω δει (φυσικά ούτε ακούσει) να παίζουν σε συστήματα της προκοπής


Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #24 by Dr Pan K » Mon Apr 30, 2018 7:45 pm

Χρήστο κάποια από αυτά που έχεις ανεβάσει δεν έχουν τίποτα άλλο από ένα μοτέρ του 75. Τι λέμε τωρα;

Και το δικο σου μικρή σχέση έχει με Lenco. Κρατάς το πλατό (αδιάφορο και αλλάζει ευκολα) στο οποίο έχεις κολλήσει κάποιο top plate (άρα και πάλι στοκ Lenco δεν ειναι), το top plate ενός κομμένου σασι (του οποιου εχεις βγάλει τα ματια) και ένα κινητήρα. Αν νομίζεις ότι αυτό είναι σεβασμός στο αρχικό σχέδιο πάω πάσο.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #25 by Chris1967 » Mon Apr 30, 2018 7:54 pm

Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα τον οδηγό αφενός, αφετέρου όταν δείχνω φωτογραφίες από πλίνθο και top plate είναι μόνο αυτά, δεν έχουν βιδωμένο επάνω το πηγάδι ούτε το idler, ούτε το πλατό.

ΟΛΑ τα σχέδια βασίζονται στην τετράδα που προανέφερα

1. Lenco motor
2. Lenco Idler (arm and wheel)
3. Lenco bearing ( με το χαρακτηριστικό taper όπου εφαρμόζει το αυθεντικό πλατό
4. Lenco platter (το βαρύ, εξού και ονομασία heavy Lenco) το οποίο εφαρμόζει με κλάσμα του χιλιοστού στο spindle και είναι δυναμικά ζυγισμένο το καθένα ξεχωριστά

Ο μηχανικός συνδυασμός μοτέρ/idler/πλατό έχει συγκεκριμένη γεωμετρία και όλα συνδυάζονται στο κλάσμα του χιλιοστού με το αυθεντικό πηγάδι.

Συγνώμη αν θεώρησα ότι όλα αυτά είναι αυτονόητα, αλλά πιστεύω ότι ανέφερα την τετράδα στο ποστ μου για PTP.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #26 by Chris1967 » Mon Apr 30, 2018 8:06 pm

Dr Pan K wrote:Χρήστο κάποια από αυτά που έχεις ανεβάσει δεν έχουν τίποτα άλλο από ένα μοτέρ του 75. Τι λέμε τωρα;

Και το δικο σου μικρή σχέση έχει με Lenco.

Κρατάς το πλατό (αδιάφορο και αλλάζει ευκολα) ναι στο οποίο έχεις κολλήσει κάποιο top plate (άρα και πάλι στοκ Lenco δεν ειναι) δεν έχω κολλήσει τίποτε , το top plate ενός κομμένου σασι (του οποιου εχεις βγάλει τα ματια) δεν έχω βγάλει τα μάτια, απλά έκοψα περιμετικά την λαμαρίνα που υποστηρίζει τον βραχίονα διότι δεν με έπαιρνε για να βάλω τους δύο μου βραχίονες και ένα κινητήρα εδώ ξέχασες να δεις ότι ο κινητήρας είναι ακριβώς στην θέση του με τις ίδιες βίδες, το idler είναι ακριβώς το ίδιο και το πηγάδι μου μέχρι πρότινος μαμίσιο. Αν νομίζεις ότι αυτό είναι σεβασμός στο αρχικό σχέδιο πάω πάσο.
Να πας πάσο :lol:
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #27 by Gojakla » Mon Apr 30, 2018 8:31 pm

Αντε, γιατι πολυ ησυχια ειχαμε...


:lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #28 by Dr Pan K » Tue May 01, 2018 11:36 am

Οπότε διορθώνω, το 75 του Chris είναι σχεδόν 100% μαμά, μια που εκτός του τροποποιημένου πλατό και μέρος του κομμένου σασί διατηρεί και κάποιες βίδες!!!
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L75 (L70, L76, L77, L78) Heavy Platter Lenco

Unread post #29 by Chris1967 » Tue May 01, 2018 5:58 pm

Έτσι [dance] [wavegreen]
Χρήστος

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register