Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Cartridge Retip

User avatar
Speedking
Posts: 28
Joined: Wed Nov 08, 2017 5:16 pm
Contact:

Re: Cartridge Retip

Unread post #11 by Speedking » Wed Dec 26, 2018 10:06 am

geovar wrote:Έστειλα τις 2 μου TSD 15 για έλεγχο στην ΕΜΤ και η απάντηση μετά φωτογραφίας:
"We have received the 2 pcs. TSD 15, thank you. The last revision for both was made 15 years ago and an exchange of the damping unit (repair 1) is needed. Repair is scheduled to be completed on December 21st.
I can confirm the diamonds are in quite good condition; looks like 300 – 400h playing time.
So both new damping unit ,stylus is ok"
Επαγγελματίες....


..να υποθέσω ότι αυτες οι δύο φώτο αντιπροσωπεύουν τις κεφαλές? Οι δύο φώτο πάντως είναι ακριβώς ιδιες!
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Cartridge Retip

Unread post #12 by geovar » Thu Dec 27, 2018 10:16 pm

Έχεις δίκιο,από λάθος ανέβασα την ίδια φωτογραφία 2 φορές. Δε ξέρω για ποια από τις 2 TSD πρόκειται. Δεν είχα δει πάντως σε τέτοια μεγέθυνση το σύστημα "ανάρτηση-πηνίο-βελόνα-" γι'αυτό την έβαλα
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Cartridge Retip

Unread post #13 by Dr Pan K » Fri Dec 28, 2018 4:54 am

Επειδή λόγω δουλειάς έχω την δυνατότητα να βλέπω τις κεφαλές σε μεγάλη μεγέθυνση και έχω δει αρκετές θα έλεγα πως αυτό το ελαστομερες της ανάρτησης είναι σχετικά κουρασμένο. Σε EMT έχω δει και εντελώς σκασμένο (πιθανολογώ ότι το χτύπαγε ο ήλιος).
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Cartridge Retip

Unread post #14 by geovar » Fri Dec 28, 2018 12:45 pm

Dr Pan K wrote:Επειδή λόγω δουλειάς έχω την δυνατότητα να βλέπω τις κεφαλές σε μεγάλη μεγέθυνση και έχω δει αρκετές θα έλεγα πως αυτό το ελαστομερες της ανάρτησης είναι σχετικά κουρασμένο. Σε EMT έχω δει και εντελώς σκασμένο (πιθανολογώ ότι το χτύπαγε ο ήλιος).


Για αυτό το λόγο Πάνο (κουρασμένο ελαστομερές) τις έστειλα για σέρβις στην ΕΜΤ και τις περιμένω από μέρα σε μέρα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Cartridge Retip

Unread post #15 by Dr Pan K » Fri Dec 28, 2018 1:29 pm

geovar wrote:
Dr Pan K wrote:Επειδή λόγω δουλειάς έχω την δυνατότητα να βλέπω τις κεφαλές σε μεγάλη μεγέθυνση και έχω δει αρκετές θα έλεγα πως αυτό το ελαστομερες της ανάρτησης είναι σχετικά κουρασμένο. Σε EMT έχω δει και εντελώς σκασμένο (πιθανολογώ ότι το χτύπαγε ο ήλιος).


Για αυτό το λόγο Πάνο (κουρασμένο ελαστομερές) τις έστειλα για σέρβις στην ΕΜΤ και τις περιμένω από μέρα σε μέρα.


Ξέρεις, σαν σέρβις η αλλαγή της ανάρτησης είναι πιο δύσκολη από το απλό retip. Πρέπει να λυθει ολόκληρη η βελόνα και εγκυμονεί κίνδυνος να κοπεί κανένα πηνίο.
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Cartridge Retip

Unread post #16 by geovar » Fri Dec 28, 2018 3:48 pm

Πάνο το καταλαβαίνω. Τη πρόταση αυτή την έκανε η ΕΜΤ επειδή τα "διαμάντια" είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Άρα πιστεύω πως ξέρουν τί και πως να το κάνουν. Θα φανεί σύντομα ελπίζω.
ΥΓ. Οι κεφαλές πήγαν στην ΕΜΤ μέσω Jaap Pees και θα ελεγχθούν και από τον ίδιο πριν σταλούν πίσω σε μένα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Cartridge Retip

Unread post #17 by Dr Pan K » Fri Dec 28, 2018 3:56 pm

geovar wrote:Πάνο το καταλαβαίνω. Τη πρόταση αυτή την έκανε η ΕΜΤ επειδή τα "διαμάντια" είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Άρα πιστεύω πως ξέρουν τί και πως να το κάνουν. Θα φανεί σύντομα ελπίζω.
ΥΓ. Οι κεφαλές πήγαν στην ΕΜΤ μέσω Jaap Pees και θα ελεγχθούν και από τον ίδιο πριν σταλούν πίσω σε μένα.


Εξαιρετική προσέγγιση από την ΕΜΤ, χαίρομαι που παρότι η εταιρία πουλήθηκε και άλλαξε και έδρα συνεχίζει να παραμένει σοβαρή.

Και ο Jaap πολύ καλός και μεθοδικός στην δουλειά του.
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Cartridge Retip

Unread post #18 by geovar » Fri Dec 28, 2018 4:01 pm

Dr Pan K wrote:
geovar wrote:Πάνο το καταλαβαίνω. Τη πρόταση αυτή την έκανε η ΕΜΤ επειδή τα "διαμάντια" είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Άρα πιστεύω πως ξέρουν τί και πως να το κάνουν. Θα φανεί σύντομα ελπίζω.
ΥΓ. Οι κεφαλές πήγαν στην ΕΜΤ μέσω Jaap Pees και θα ελεγχθούν και από τον ίδιο πριν σταλούν πίσω σε μένα.


Εξαιρετική προσέγγιση από την ΕΜΤ, χαίρομαι που παρότι η εταιρία πουλήθηκε και άλλαξε και έδρα συνεχίζει να παραμένει σοβαρή.

Και ο Jaap πολύ καλός και μεθοδικός στην δουλειά του.


Καλή Χρονιά σε σένα και σ'όλους τους άλλους φίλους.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register