Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Κεφαλή MC έως 1000€

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #11 by pankon » Sun Jun 24, 2018 11:42 pm

Παναγιώτη, όλες ωραίες ιδέες. Από την πλευρά μου, το μόνο που μπορώ να συνεισφέρω είναι μια λίστα με δοκιμασμένες κεφαλές, που αναφέρει ο Jeff Spall, ο ιδιοκτήτης / μηχανικός / κατασκευαστής (one-man show) της Audiomods (ο βραχίονας που χρησιμοποιώ είναι ο Audiomods Series 5).

Μπορεί κανείς να βρει κάποιες από αυτές που ήδη αναφέρθηκαν (Denon, Dynavector), αλλά υπάρχουν κι άλλες, π.χ. Micro Benz, Ortofon, αλλά και φυσικά van den Hul, ZYX, Lyra. Πολλές διαφορετικές κεφαλές για όλα τα βαλάντια...

cartridgechoice.pdf
(342.86 KiB) Downloaded 665 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #12 by Dr Pan K » Sun Jun 24, 2018 11:50 pm

Lyra στα χρηματα που συζητας δεν υπαρχει.

ΖΥΧ στα χρηματα που συζητάς σχεδον δεν υπαρχει. Υπηρχε δλδ η 100ρα (η απλη) αλλα καταργηθηκε και η φρεσκια 100 Ultimate παει στα 2Κ περίπου (οπως και η μικρη Lyra Delos). Σαν ιδεα θα μπορουσες να δεις αν βρεις καμια σφραγισμένη ΖΥΧ 100 απο τις προηγούμενες γενιες (που παιζουν παρα πολυ καλα οπως και να εχει)

Οι Ortofon που προσωπικά μου αρεσουν (SPU) δεν κάνουν για τον βραχίονά σου, ειναι πολυ βαριές και θελουν αλλα κόλπα. Οι μοντέρνες Ortofon ειναι μια χαρα αλλα δεν ειναι απόλυτα του γουστου μου και ως εκ τουτου δεν τις εχω προτείνει.

Τις Van den Hul δεν θελω ουτε να τις βλεπω. Χαλανε ανευ λογου και αιτιας, ειναι κυριολεκτικα σκαρτες. Τις εχουν λουστει πολυ φιλοι σε Ελλάδα και εξωτερικό και δεν ξερουν τι να τις κανουν. Μιλαμε για αστεία ποιοτητα κατασκευής. Φυσικα ο καθενας εχει την γνωμη του και τις εμπειρίες του και καποιοι θα τις χαίρονται (απλα αμφιβάλω).

Οι Benz στα αυτια μου κουδουνάνε. Ringing που λεμε, και δεν μου αρεσουν. Ο σχεδιαστης πηγε και ηρθε καποια στιγμη, τωρα απ οτι φαινεται παραγει, δεν ξερω για ποσο ακομα. Οπως και να εχει ειναι ανάμεσα στις κεφαλες που δεν μου έκατσαν ποτε.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #13 by pankon » Mon Jun 25, 2018 12:01 am

Ένα από τα καλά του βραχίονά μου είναι ότι συνοδεύεται από μεταλλικά ελάσματα διαφορετικής μάζας, για την αύξηση της φαινόμενης μάζας της κεφαλής, εάν και όποτε χρειάζεται, π.χ. για τις κεφαλές χαμηλής ενδοτικότητας, π.χ. τις Denon DL103.
Αντίστοιχα, συνοδεύεται κι από επιπρόσθετα αντίβαρα, τα οποία μπορούν να προστεθούν στην περίπτωση που η κεφαλή είναι βαριά. Αναρωτιέμαι αν θεωρητικά αυτό θα μπορούσε να βάλει την Ortofon SPU στη συζήτηση...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #14 by Dr Pan K » Mon Jun 25, 2018 12:15 am

pankon wrote:Ένα από τα καλά του βραχίονά μου είναι ότι συνοδεύεται από μεταλλικά ελάσματα διαφορετικής μάζας, για την αύξηση της φαινόμενης μάζας της κεφαλής, εάν και όποτε χρειάζεται, π.χ. για τις κεφαλές χαμηλής ενδοτικότητας, π.χ. τις Denon DL103.
Αντίστοιχα, συνοδεύεται κι από επιπρόσθετα αντίβαρα, τα οποία μπορούν να προστεθούν στην περίπτωση που η κεφαλή είναι βαριά. Αναρωτιέμαι αν θεωρητικά αυτό θα μπορούσε να βάλει την Ortofon SPU στη συζήτηση...


Όχι.

Το βάρος στην άκρη του βραχίονα δεν συμπεριφέρεται το ίδιο με ένα βραχίονα που έχει σχεδιαστεί εξ αρχής και όπως πρέπει για να παίξει με σκληρές κεφαλές.

Όποιος σου πει το αντίθετο απλά δεν καταλαβαίνει το πως και το γιατί, και δεν έχει εμπειρία από ιδανικό στήσιμο κεφαλής. Ό Jeff καλά κάνει και πουλάει αφού υπάρχουν κάποιοι που αγοράζουν..
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #15 by Dr Pan K » Mon Jun 25, 2018 9:40 am

Από περιέργεια έριξα μια ματιά και όντος κυκλοφορούν NOS Zyx 100 και 100 Fuji στο ebay, σε πολύ καλές τιμές και παρότι δεν έχουν τρία τελευταίες αναβαθμίσεις πρέπει να είναι από τι καλύτερες επιλογές. Ένα τηλ και στον εδώ αντιπρόσωπο δεν θα έβλαπτε, μπορεί να εζει και αυτός κάτι καθώς η αλλαγή στην σειρά δεν έχει γίνει πολύ καιρό

3470820-origpic-6ba3f0.jpg
3470820-origpic-6ba3f0.jpg (51 KiB) Viewed 2756 times
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 188
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #16 by spyhar66 » Mon Jun 25, 2018 2:20 pm

Πληροφοριακά, μια ZYX R-100H πωλείται μεταχειρισμένη και στην αντίστοιχη ενότητα του παρόντος forum.
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #17 by kmyl » Thu Jun 28, 2018 9:06 am

Μια ακόμα ψήφος για τη Shelter 501. Στα λεφτά της θα δώσει τα περισσότερα δυνατά χωρίς να σε βάζει σε μπελάδες. Φοβερό tracking, δυναμικό αλλά ταυτόχρονα μουσικό και ξεκούραστο άκουσμα. Ένα κράμα ιαπωνικού/αμερικανικού ήχου θα έλεγα.

Προσωπικά τη προτιμώ περισσότερο από τη Zyx R100 (Yatra) που είχα.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #18 by pankon » Thu Jun 28, 2018 9:21 am

Δύο θετικοί ψήφοι για τη Shelter λοιπόν. Ενδιαφέρον.
Κώστα, τελικά την έχεις/είχες τη Shelter ή την έχεις ακούσει σε κάποιο σύστημα;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #19 by Dr Pan K » Thu Jun 28, 2018 9:53 am

Άντε να πω και ένα ιστορικό, ο σχεδιαστής της Shelter, ο Ozawa, ήταν το δεξί χερι του Ikeda επί εποχών Fidelity Research. Στην μεγάλη κρίση των αναλογικών η FR φαληρησε και ο Ozawa έφυγε, δημιουργώντας την δική του εταιρία. Ο Ikeda μετέπειτα ίδρυσε την ομώνυμη εταιρία που όλοι γνωρίζουμε και συνέχισε την εξέλιξη των σχεδίων του ενώ ο Ozawa ακολούθησε ένα πιο κλασσικό μονοπάτι σχεδιασμού (χωρίς air core coils)
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Κεφαλή MC έως 1000€

Unread post #20 by kmyl » Thu Jun 28, 2018 10:15 am

pankon wrote:Δύο θετικοί ψήφοι για τη Shelter λοιπόν. Ενδιαφέρον.
Κώστα, τελικά την έχεις/είχες τη Shelter ή την έχεις ακούσει σε κάποιο σύστημα;



Είχα τη Shelter 7000 καθότι ταίριαξε καλύτερα στο τότε σύστημα μου. αλλιώς θα ήμουν (ίσως μέχρι και τώρα) με Shelter 501 - 901. Δεν σου κρύβω πως ακόμα βλέπω πονηρά τη κορυφαία Shelter Harmony.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register