Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Anti skating...

DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Anti skating...

Unread post #1 by DomieMic65 » Thu Nov 22, 2018 8:22 pm

Για πείτε ρε παιδιά τι θελουμε τελικά να ισχύει για την ρύθμιση του;
Διαβάζω διάφορα αντικρουόμενα.
Σε συνδυασμό με το ότι μάλλον οι ενδείξεις στο πικαπακι μου είναι ότι να ναι πρέπει να βρω έναν τρόπο να το ρυθμίσω στοιχειωδώς σωστά!
Υπάρχει δανεικός δίσκος χωρίς μουσική καθώς επίσης και άλλοι με τεστ τόνους κλπ..
Θελουμε ο βραχίονας να ισορροπεί κάπου; Που; Στη μέση του δίσκου; Στην αρχή; Στο τέλος; Να πηγαίνει ελαφρώς προς το κέντρο; Το αντίθετο;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Anti skating...

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Nov 22, 2018 8:49 pm

Ουφ, μεγάλη κουβέντα και χωρίς να καταλήγει πάντα κάπου.

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται καν, ειδικά σε μεγάλους βραχίονες. Προσωπικά διαφωνώ και σαν βάση χρησιμοποιώ το βάρος ανάγνωσης (δλδ 2g VTF => 2g antiskate)

Το κόλπο με τον δίσκο χωρίς αυλάκι δεν πολυδουλευει γιατί τελικά πάντα υπάρχουν μικροσκοπικές χαρακιές.

Κάτι που θεωρώ καθοριστικό είναι να βλέπω το cantilever σε μια υγιή θέση. Αν δλδ βάλω το θεωρητικό antiskate και δω πως το cantilever γονατίζει προς την μια κατεύθυνση ( προς τα μέσα συνήθως) τότε μειωνω τα γραμμάρια.

Μετά κοιτάω πόσο καλά τα πάει με την ανάγνωση των Test tracks στο δίσκο hifinews. Αν δεν έχει chatter στην τρίτη πίστα ειμαι ΟΚ.

Ο προαναφερθης δισκος είναι μάλλον μέτριος και σε κάποια άλλα τεστ δεν τον εμπιστεύομαι. Για το απόλυτο έχουμε AnalogMagik αλλά δεν το συστηνω καθως η τιμή είναι απαγορευτική
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 188
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Anti skating...

Unread post #3 by spyhar66 » Thu Nov 22, 2018 10:48 pm

Η άποψη κάποιου που, αν μη τι άλλο, φτιάχνει κεφαλές και ξέρει. Το έχω δοκιμάσει και σε γενικές γραμμές δουλεύει. Βέβαια εξαρτάται και από τη γυαλάδα του δίσκου στο σημείο που προτείνει.

https://www.sound-smith.com/faq/how-do- ... -cartridge
DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Anti skating...

Unread post #4 by DomieMic65 » Thu Nov 22, 2018 11:36 pm

spyhar66 wrote:Η άποψη κάποιου που, αν μη τι άλλο, φτιάχνει κεφαλές και ξέρει. Το έχω δοκιμάσει και σε γενικές γραμμές δουλεύει. Βέβαια εξαρτάται και από τη γυαλάδα του δίσκου στο σημείο που προτείνει.

https://www.sound-smith.com/faq/how-do- ... -cartridge

Ναι το έχω διαβάσει αυτό.
Δλδ αυτός προτείνει πολύ αργή κίνηση του βραχίωνα προς το κέντρο στο σημείο του δίσκου ανάμεσα στα αυλάκια μετά το τέλος της μουσικής...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Anti skating...

Unread post #5 by Dr Pan K » Fri Nov 23, 2018 9:42 am

Την άποψη του Peter που δηλώνει ότι ο δισκος αν τον παίξουμε 2 φορές ανεβάζει θερμοκρασία και χαλάει ή που μας έλεγε ότι τα καθαριστικά εισχωρούν στα αυλάκια και χαλάνε τους δισκους; έλεος. Καλύτερα προσωπικές δοκιμές γιατί μπορεί σε κάποιους το παραπάνω σετ απ να δουλεύει εξαιρετικά και σε άλλους χάλια. Αν πχ κάποιος έχει Micro Seiki 505 ή άλλο δυναμικό βραχίονα οι συστάσεις του Peter προφανώς και δεν ισχύουν.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Anti skating...

Unread post #6 by BityaBit » Fri Nov 23, 2018 11:33 am

Eγώ βλέπω οτι η συμβουλή μου στον Μιχάλη ότι πέραν των βασικών ρυθμίσεων (βάρος ανάγνωσης και αλφάδιασμα στην περιπτωση μας αφου η κεφαλή είναι ήδη εγκατεστημένη) ,να μήν χάσει το μυαλό του αφου ειδικά για το antiskating δέν υπάρχει χρυσός κανόνας ούτε είναι θεμελιώδης ρύθμιση, δεν εισακούσθηκε, με αποτέλεσμα ο φίλος μου και γείτονας να παρουσιάζει ίχνη ψυχαναγκασμού.

Μιχάλη χαλάρωσε. Ρυθμισε το βάρος, εντός προδοαγραφών φυσικά, εκεί που ακούγεταί καλύτερα και παραμορφώνει και λιγότερο, πέρνα τα τέστάκια των lp έτσι για τον χαβαλέ και μετά παραμέρισε τα όλα και άκου μουσική. Το κεφάλαιο ρύθμιση πικάπ είναι μια υπόθεση που ποτέ δεν έρχεται "ακριβώς" με την απόλυτη ένοια.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Anti skating...

Unread post #7 by Chris1967 » Fri Nov 23, 2018 11:56 am

Πολύ μεγάλη παραφιλολογία επάνω στο θέμα αυτό.

Ο δίσκος χωρίς αυλάκια δεν είναι ιδανική ρύθμιση.

Αν υπάρχει ρυθμιστικό με γραμμάρια πρέπει να είναι πολύ κοντά (ή ακριβώς τα ίδια) με το βάρος ανάγνωσης (VTF).

Εγώ μετά από όλα αυτά τα χρόνια έχω δική μου μέθοδο. Πρώτα ταυτίζω τα γραμμάρια του antiskate με αυτά του VTF και μετά ελέγχω πολύ προσεκτικά ΟΠΤΙΚΑ πως συμπεριφέρεται το cantilever σε διάφορα σημεία του δίσκου όταν κατεβάζω την βελόνα στον δίσκο. Τα σημεία είναι τρία ένα στην αρχή, ένα στην μέση και ένα στο τέλος περίπου. Το θεμιτό είναι ότι κατά την κάθοδο και επαφή της βελόνας στο δίσκο το cantilever πρέπει να παραμένει όσο το δυνατόν πιο ίσιο χωρίς τάσεις να κινείτε προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση. Αν η κεφαλή είναι low compliance τότε έχει πιο πολύ παίξιμο δεξιά ή αριστερά και το αντίστροφο με σκληρότερες αναρτήσεις.

Αυτή η μέθοδος έχει δουλέψει 30 χρόνια χωρίς πρόβλημα ή χημιές ούτε σε δίσκους ούτε σε βελόνες.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Anti skating...

Unread post #8 by DomieMic65 » Fri Nov 23, 2018 2:44 pm

BityaBit wrote:Eγώ βλέπω οτι η συμβουλή μου στον Μιχάλη ότι πέραν των βασικών ρυθμίσεων (βάρος ανάγνωσης και αλφάδιασμα στην περιπτωση μας αφου η κεφαλή είναι ήδη εγκατεστημένη) ,να μήν χάσει το μυαλό του αφου ειδικά για το antiskating δέν υπάρχει χρυσός κανόνας ούτε είναι θεμελιώδης ρύθμιση, δεν εισακούσθηκε, με αποτέλεσμα ο φίλος μου και γείτονας να παρουσιάζει ίχνη ψυχαναγκασμού.

Μιχάλη χαλάρωσε. Ρυθμισε το βάρος, εντός προδοαγραφών φυσικά, εκεί που ακούγεταί καλύτερα και παραμορφώνει και λιγότερο, πέρνα τα τέστάκια των lp έτσι για τον χαβαλέ και μετά παραμέρισε τα όλα και άκου μουσική. Το κεφάλαιο ρύθμιση πικάπ είναι μια υπόθεση που ποτέ δεν έρχεται "ακριβώς" με την απόλυτη ένοια.

Χαχα... Το περίμενα ότι κάτι τέτοιο θα μου έλεγες. Δεν είναι ψυχαναγκασμός (καλά ψέματα λέω.. λίγο είναι) απλά είδα πως δεν υπάρχει σχετικό νήμα εδώ κ είπα να το ανοίξω...
Ευχαριστώ και δημόσια για τους τεστ δίσκους!!
spyhar66
Posts: 188
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Anti skating...

Unread post #9 by spyhar66 » Fri Nov 23, 2018 6:04 pm

Προσωπικά προσπαθώ να ρυθμίζω όσο καλύτερα μπορώ με το δίσκο του Hi-Fi News. Όπως για τις περισσότερες ρυθμίσεις των πικάπ, έτσι και για το antiskating υπάρχουν απόψεις και απόψεις. Η Sumiko για τις κεφαλές της συνιστούσε ρύθμιση στο 1/2 του VTF που απέχει από το σύνηθες =VTF. Πάντως η κεφαλή που δε με ταλαιπώρησε καθόλου στη ρύθμιση του antiskating ήταν η φθηνή Nagaoka MP-110. Βασική ευθυγράμμιση, συνιστώμενο VTF, antiskating στο περίπου και το τρίτο κομμάτι του δίσκου του ΗΙ-Fi News εφαγώθη για πρωινό. Για να το περάσω χωρίς προβλήματα, οι άλλες μου έβγαλαν την ψυχή σε σημείο "τα σπάω όλα και πάω Youtube...".
spyhar66
Posts: 188
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Anti skating...

Unread post #10 by spyhar66 » Fri Nov 23, 2018 6:13 pm

DomieMic65 wrote:Ναι το έχω διαβάσει αυτό.
Δλδ αυτός προτείνει πολύ αργή κίνηση του βραχίωνα προς το κέντρο στο σημείο του δίσκου ανάμεσα στα αυλάκια μετά το τέλος της μουσικής...


Έτσι λέει αυτός. Με μερικούς δίσκους δουλεύει, με άλλους όχι. Εξαρτάται από τη γυαλάδα στο σημείο μάλλον. Εγώ, από περιέργεια, μετά από ρύθμιση με το δίσκο του Hi-Fi News τσέκαρα και αυτό το κολπάκι και όπως είπα με μερικούς δίσκους δούλεψε.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register