Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #21 by Dr Pan K » Tue Dec 18, 2018 12:58 am

Απ όσο θυμάμαι όχι, δεν την δίνει ο κατασκευαστής. Υφίσταται όντως μια λεπτή ισορροπία ανάμεσα στο λαμακι (πάχος, Henry, τυπος υλικού και υστέρηση/ κορεσμός), το μαγνητικό πεδίο και το σύρμα (περιελιξεις, καρέ) που μαζί με την γεωμετρία του τυλιγματος καθορίζουν roll off σε χαμηλές και ψηλές, λεπτομέρεια κτλ.

Θεωρητικά κάποιοι αμορφοι πύρινες ίσως να πηγαίνουν καλύτερα σε εφαρμογές με πολύ χαμηλά ρεύματα ενώ σαν γεωμετρία η bifilar θεωρείτε ιδανική από πολλούς.

Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να προτείνω κάποια σίδερα για δοκιμές και σπιτικές υλοποιήσεις
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1357
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #22 by pankon » Tue Dec 18, 2018 2:40 pm

Εννοείται και θέλουμε προτάσεις για σίδερα και τα απαραίτητα συνοδευτικά υλικά. Κάθε πιάτο θέλει και τη συνταγή του!

Τελικά θέλουμε όσο το δυνατόν πιο ευρεία απόκριση συχνότητας ή μας είναι αδιάφορη η συγκεκριμένη παράμετρος πέραν τους ακουστικού φάσματος;
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 166
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #23 by Στέλιος Περγιουδάκης » Wed Dec 19, 2018 8:21 am

Δεν νομίζω οτι η απόκριση συχνότητας είναι το κριτήριο ποιότητας και καλού ήχου ενός μετ/τη.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #24 by Dr Pan K » Tue Dec 25, 2018 10:11 pm

Λοιπον, απο μετασχηματιστες step up εχουμε Ευρωπαϊκούς, Αμερικάνικους και Ασιατικούς.

Ευρώπη θα ελεγα πως ξεχωριζουν 3 εργοστασια, οι Lundahl απο την Σουηδια, οι Sowter απο την Αγγλια και οι AEαπο την Ολλανδια. Και οι 3 εταιριες μετρανε σωστα, στο θεμα του ποιος "ακουγεται" καλυτερα σηκωνει πολυ κουβεντα και δοκιμες για ευνοητους λογους ειναι δυσκολο να γινουν. Εχει γινει ομως μια φορα (επανω στο ιδιο μηχανημα DIY) και κατεληξαν οτι οι ΑΕ ηταν οι πιο μουσικοι με οτι αυτο σημαινει. Oι Lundahl ισως να ειναι οι πιο ψυχροι, δλδ οι λιγοτερο χρωματισμένοι μετασχηματιστές.

de150.jpg
de150.jpg (8.84 KiB) Viewed 3075 times


Εγω εχω χρησιμοποιήσει Lundahl και AE στα μηχανήματά μου, ο Pier Lundahl ειναι εξαιρετικός στην ταχύτητα και τον επαγγελματισμό του, βασικος λογος που τον προτιμούν και πολλοι επαγγελματίες. Η ΑΕ ειναι τα ζωα μου αργα, κανουν πανω απο 6 μηνες να παραδώσουν, απαντάνε με δυσκολια στα email, γενικα της υπομονης. Sowter προσωπικά δεν εχω αγορασει αλλα και αυτους τους χρησιμοποιουν πολλοι γνώστες.

Υπαρχουν και αλλα Ευρωπαικα σιδερα, πχ Monolith http://www.monolithmagnetics.com/ αλλα δεν τα εχω δουλεψει και δεν ξερω και καποιον που να το εχει κανει, οποτε δεν θα τοποθετηθώ.

Και φυσικα παρα πολλα σχεδια εχει η Ortofon, η οποια λογω καποιων ιδιαίτερων κεφαλων τα εχει και αναγκη γιατι χωρις SUT απλα δεν παιζουν με τπτ (παιζουν δλδ αλλα με current mode phono, παει μακριά η κουβέντα)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #25 by Dr Pan K » Tue Dec 25, 2018 10:25 pm

Στο America την μεγαλύτερη παραγωγη την εχει η Καναδικη Hammond. Εχω χρησιμοποιησει και Interstage, choke και εξοδου αλλα εχουν αρκετες περιελίξεις, μαλλον ρολαρισμενο ηχου ψηλα και γενικα αποτελούν μια καλη αλλα οχι "εξωτική" λυση. Τιμιοι.

140qex-b.jpg
140qex-b.jpg (25.12 KiB) Viewed 3073 times


Στους Cinemagαναφερθηκαμε ηδη. Εξαιρετικοί, προσιτοί, κανουν την δουλειά τους με υποδειγματικο τροπο ενω εχουν δοκιμασμένα και πολυ καλο ηχο. Συστήνω την ακριβη σειρα. Η Cinemag δεν προσφερει μετασχηματιστες εξοδου αλλα μονο step up.

Πολυ διαδεδομενοι στην αμερικη ειναι οι Jensen, τους χρησιμοποιει πχ ο Lamm στο phono stage του. Ειχα κανει ενα review πριν καποια χρονια, μπορω να κρινω μονο σαν συνολο τον ηχο της συσκευης και ηταν καπως laid back.

feature-image1.jpg
feature-image1.jpg (82.84 KiB) Viewed 3073 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1357
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #26 by pankon » Tue Dec 25, 2018 10:37 pm

Ενδιαφέρουσες όλες οι επιλογές. Ένας Αμερικάνος γνωστός μου μου, με σημαντική εμπειρία σε ιδιοκατασκευές όλων των ειδών hi-fi, έχει δοκιμάσει και Cinemag και Lundahl και Jensen (και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα). μου πρότεινε τελικά να δοκιμάσω SoftOne από Ιαπωνία, τους οποίους θεωρεί πολύ καλούς. Παρήγγειλα λοιπόν και περιμένω να τους παραλάβω τις επόμενες μέρες. http://softone.a.la9.jp/english/PLT-1/PLT-1.htm

Trial and error ή απλώς διευρύνουμε τις επιλογές...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #27 by Dr Pan K » Tue Dec 25, 2018 10:40 pm

Ασια και ειδικα Ιαπωνια γίνετε ενας χαμός. Ιστορικά εχουμε τους Hirata Tango (εξαιρετικοί αλλα με πονεμενη ιστορια, οι τελευταιοι μαστορες που κράταγαν την εταρια ανοιχτή εχουν σταματήσει να δεχονται παραγγελίες αν δεν κανω λαθος), εναλλακτικα υπαρχει η Tamura.

https://www.tamura-ss.co.jp/file.jsp?id=18665

Επισης η Hashimoto http://www.eifl.co.jp/index/export/hash ... imoto.html

trans01.jpg
trans01.jpg (73 KiB) Viewed 3071 times


Kαι ο Yamamoto http://www.jacmusic.com/Yamamoto/introduction.html

Ειδικα step up κατασκευαζουν λιγο πολυ ολοι οσοι κατασκευαζουν κεφαλες κινητου πηνιου. Αρα πολλοι, παρα πολλοι. Audio Technica, Ikeda/ Fidelity Research, Koetsu (Supex πιο παλιά), Denon, Accuphase, Uesugi, Shelter, Phasemation..

Αμερικανικοκινεζικη ειναι η Triad https://www.triadmagnetics.com/index.html αλλα δεν εχω εμπειρία.

Kαλο ονομα εχει αρχίσει να χτίζει η Silk απο την Ταϊλάνδη http://www.sacthailand.com/
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #28 by Dr Pan K » Wed Dec 26, 2018 2:14 am

Μια χαρά δείχνει ο μετασχηματιστής της SoftOne αλλά αναρωτιέμαι με ποια κεφαλή έχεις σκοπό μα τον χρησιμοποιήσεις Πανο;
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1357
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #29 by pankon » Fri Dec 28, 2018 11:12 am

Λοιπόν, έχω την Namiki-retipped DL-103R με το αλουμινένιο σώμα, η οποία αποδίδει 0.32-0.33mV (βάσει του εγγράφου της Denon). Επίσης σύντομα θα έχω στα χέρια μου μια άλλη DL-103R με ξύλινο σώμα (Cocobolo) και retipped με Nagaoka JN-P500 (συνημμένη φωτό). Οπότε έχω δυο κεφαλές για δοκιμή.

Αν δεν κάνω λάθος, ο Softone ανάλογα με τη συνδεσμολογία μπορεί να αποδώσει +24dB ή +27dB. Έτσι θα μπορώ να μειώσω την ενίσχυση του ASR Mini Basis Exclusive, ώστε να καταλήξω στα συνολικά περίπου 64dB που θέλει η κεφαλή.

2018-12-20 10.47.23 PM.jpg
2018-12-20 10.47.23 PM.jpg (598.52 KiB) Viewed 2960 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #30 by Dr Pan K » Fri Dec 28, 2018 11:17 am

OK, αλλα αυτες ειναι και οι 2 κεφαλες με περιπου 14 Ohm και ιδανικα θελουν να βλεπουν καπου στα 150, το SUT που εχεις παραγγειλει ειναι για 10 και 40.. Το tip και το σωμα δεν μας αφορουν.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register