Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βόμβος σε πικάπ και τρόποι αντιμετώπισης

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Βόμβος σε πικάπ και τρόποι αντιμετώπισης

Unread post #1 by Jazzer » Sun Mar 31, 2019 11:39 am

Την εβδομάδα που πέρασε αντιμετώπισα πρόβλημα μεγάλου θορύβου σε πικάπ Kuzma. Να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη (Dr Pan K) [thumbup], ο οποίος μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω μονόκλωνο καλώδιο μεγάλης διατομής (το αγόρασα από τον Καυκά με κόστος 2 ευρώ) για extra γείωση του συστήματος.

Αρχικά έπρεπε να εντοπίσω τι προκαλούσε τον θόρυβο και μετά από κάποιες δοκιμές διαπίστωσα
ότι το εξωτερικό τροφοδοτικό του πικάπ ήταν ο υπαίτιος. Παρατήρησα ότι όταν έπιανα και με τα
δύο μου χέρια το τροφοδοτικό, ο θόρυβος μειωνόταν κατά πολύ, αφού το σώμα μου λειτουργούσε ως γείωση ! :lol:

Για το λόγο αυτό, προχώρησα σε γείωση του τροφοδοτικού, αφού τοποθέτησα το σχετικό καλώδιο μεταξύ του μεταλλικού βύσματος τροφοδοσίας ρεύματος στην πίσω πλευρά του και στη συνέχεια στο phono.

Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, καθώς ο θόρυβος μειώθηκε κατά 90% περίπου, καθώς υφίσταται ακόμη ένας πολύ μικρός θόρυβος, ο οποίος όμως δεν ακούγεται πέραν του 1 μέτρου, κάτι που θεώρησα φυσιολογικό, λόγω της χαμηλοέξοδης κεφαλής.

Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι είχε προηγηθεί επικοινωνία με τον Franc Kuzma, κατασκευαστή του πικάπ, ο οποίος ανταποκρίθηκε άμεσα αποστέλλοντας μου τον παρακάτω πολύ χρήσιμο οδηγό, τον οποίο παραθέτω και πιθανόν να βοηθήσει αν αντιμετωπίσετε παρόμοιο θέμα.
Στη δική μου περίπτωση το σημείο 10 ήταν η λύση του προβλήματος.

GENERAL CHECKING FOR GROUNDING PROBLEMS WITH ANALOG TURNTABLE

This is just few ideas or reminders!

1.Of course we presume you connected tonearm ground wire to phono stage and route signal cables away from mains cables or move away any components with strong transformers.

2.Good dealer should be able to help you.

3.All components in audio system must be connected to same main wall outlet. Please check your power amps, active loudspeakers or any other components being connected via audio to audio system like TV, sattelite, DVD players, digital servers....PC,... If you have tube amp please be sure that tubes are ok.

4.We presume that you have hum but music is playing from both channels. Hum could be caused by bad mains or from some componets like washing machine,..... this is usually not permanent hum.

5.To locate problem first disconnect all other components from preamplifier being signal or main cables of any component.

6. Plug in signal cables from tonearm to phono stage, to preamp and to power amp and speaker cables.
Plug in the same main outlet as preamp just these components:,turntable, phono stage and power amplifiers( if you have integral amp situation is simpler). Do not connect any other signal source like tuner, CD player, server,..... or any other mains.

7. In most cases situation should be solved. Then add one component at the time and check situation. If problem occure specific component should be checked if is ground problem or maybe transformer is to close to audio cables or other components.

8. If hum continues then you need to be sure that cartridge or phono stage is ok. Best is replacing it with another type.

9. If hum continues then tonearm grounding wire should be checked that it has good contact. Using ohm meter check contact from ground spade to metal parts ( not painted) like screws, lift, exposed metal if you can read contact. Of course various tonearm has different parts grounded . Best is to ask manufacturer.

10.Run a separate ground wire from GND phono stage to various parts of metal chassis of turntable or tonearm in hope that somewhere you will lower hum.

11. Lately we tried everything to solve hum in turntable playback. Culprint was finally find in one system's power conditioner and in another was digital server trowing so much garbich via mains into audio system.

12. Try to ground power supply with extra wire.

13. Try to ground armbase of tonearm via metal screw.

14. Of course it might be a problem in not very good grounding of mains.

15. Latest LED ,.... can cause problems as well- especially dimmer switches.

16. Line signals like DAC, tuner, tape are almost never a problem due much higher signal level but that does not mean that they can not cause problem with low level signal like phono.

Franc Kuzma
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βόμβος σε πικάπ και τρόποι αντιμετώπισης

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Apr 01, 2019 9:27 am

Κανονικα οταν αγοραζουμε ενα ακριβο πικαπ ειναι υποχρεωση του πωλητη/ εισαγωγεα να το τοποθετησει και να βεβαιωθει οτι δεν υπαρχουν τετοιου ειδους προβληματα.

Απο εκει και περα οι χαμηλοεξοδες κεφαλες που απαιτουν πολυ μεγαλη ενισχυση ειναι παντα ενα ρισκο και παροτι παιζουν καλυτερα δεν τις προτεινω ευκολα.

Στο τεχνικο κομματι, το πρωτο που κοιταμε ειναι αν μετακινωντας ελαφρυα τα καλωδια αλλαζει κατι. Δοκιμαζουμε να αλλαξουμε θεση σε τροφοδοτικα, να σβησουμε μια μια τις συσκευες για να δουμε αν καποια προκαλει θορυβο, να αλλαξουμε θεση εστω προσωρινά το πικαπ για να δουμε και παλι αν αλλαζει κατι, να βαλουμε ενα εξωτερικο καλωδιο γειωσης κτλ.

Στο μεγαλο μου σύστημα βελτιωση ειδα και με virtual ground, συνέδεσα σε ενα κουτι απο αυτα που πανε της μοδας εξω (με χωμα, κρυστάλλους πυριτιου, ασημόσκονη και χαλκο) την γειωση του βραχιονα και ειδα πως το noise floor επεσε και αλλο.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βόμβος σε πικάπ και τρόποι αντιμετώπισης

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon Apr 01, 2019 9:30 am

Καλα, δεν το συζυταω καν για διακοπτικα τροφοδοτικα επανω στο ιδιο πολυμπριζο με το phono stage, για dimmer lights (απιστευτος θορυβος) αλλα και για καποια LED/ ηλεκτρονικες λαμπες αλογονου. Εγω δεν εχω τιποτα εκτος απο γραμμικα τροφοδοτικα επανω στο συστημα, στον χωρο καλο ειναι να μην υπαρχει κατι που ξερνάει σκουπίδια επανω στην γραμμη.
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Βόμβος σε πικάπ και τρόποι αντιμετώπισης

Unread post #4 by Jazzer » Mon Apr 01, 2019 5:16 pm

Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα για όσους τυχόν έχουν προβληματική ηλεκτρολογική εγκατάσταση ή και κακή γείωση του πίνακα.
Στη δική μου περίπτωση ίσως να παίζει αρνητικό ρόλο το γεγονός ότι στο ισόγειο του κτιρίου μας (μένουμε στον 2ο όροφο) λειτουργεί υποσταθμός της ΔΕΗ τα τελευταία 45 χρόνια, με μετασχηματιστές υψηλής τάσης.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βόμβος σε πικάπ και τρόποι αντιμετώπισης

Unread post #5 by Dr Pan K » Mon Apr 01, 2019 5:35 pm

Jazzer wrote:Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα για όσους τυχόν έχουν προβληματική ηλεκτρολογική εγκατάσταση ή και κακή γείωση του πίνακα.
Στη δική μου περίπτωση ίσως να παίζει αρνητικό ρόλο το γεγονός ότι στο ισόγειο του κτιρίου μας (μένουμε στον 2ο όροφο) λειτουργεί υποσταθμός της ΔΕΗ τα τελευταία 45 χρόνια, με μετασχηματιστές υψηλής τάσης.


Ναι, κακό σενάριο. Σε αυτή την περίπτωση δοκιμάζουμε και κανένα φίλτρο (τύπου Torus) κτλ.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register