Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

δεύτερη κεφαλή με προοπτική να γίνει η κύρια

Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

δεύτερη κεφαλή με προοπτική να γίνει η κύρια

Unread post #1 by Κώστας Γκαβάκος » Tue Mar 03, 2020 12:25 pm

Παρακαλώ τις προτάσεις σας για κεφαλή χωρίς περιορισμό εκτός του κόστους 2,5-3 K .

Ακούω σχεδόν αποκλειστικά κλασσική μουσική.
Πολλά χρόνια χρησιμοποιώ την Koetsu Urushi με pre pre Koetsu, παρότι δεν είναι απαραίτητος γιατί η κεφαλή είναι 0.4. Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά και συνηθισμένος στον ήχο της εταιρίας (παλιά είχα και την εισαγωγική koetsu black).
Επί συχωρεμένου Ζωδιάτη είχα την δυνατότητα να κάνω retipping με 1200-1300 ευρώ. Να σημειώσω ότι Retipping στην Κοετσου σημαίνει ότι τα αλλάζουν όλα εκτός από το κέλυφος. Σήμερα η ίδια εργασία πρέπει να κοστίζει τα διπλάσια, ποσό που αν χρειασθεί δεν διατίθεμαι να πληρώσω. Παρότι δεν έχω πρόβλημα με την τρέχουσα κεφαλή θα ήθελα να έχω ακόμη μια κεφαλή για back up.
Δεν μου ταιριάζει, βρίσκω σιντάδικο, τον ήχο της Lyra Etna και προσανατολίζομαι χωρίς να έχω ακούσει πρός στην Transfiguration Phoenix ή περισσότερο στην Zyx airy ultimate.
Τώρα αναφέρομαι σε αυτές τις δύο γιατί μου αρέσει που η Transfiguration παράγει μόνο τρία μοντέλα, η Zyx που έχει μοντέρνα τεχνολογία και γιατί δεν γνωρίζω άλλες. Ομολογώ ότι τα παραπάνω κριτήρια δεν είναι ούτε σωστά ούτε audiophile αλλά μην μου πείτε το αυτονόητο ότι πρέπει να τις ακούσω.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: δεύτερη κεφαλή με προοπτική να γίνει η κύρια

Unread post #2 by Chris1967 » Tue Mar 03, 2020 2:07 pm

Η εμπειρία που έχω από ZYX είναι πολύ θετική, προσωπικά έχω την Yatra II, και έχω ακούσει εξαντλητικά το σύστημα του Πάνου αρχικά με την Airy3 1000 και κατόπιν την εκπληκτική Ultimate 4D, την οποία μάλιστα θα σου συνιστούσα πάνω από την airy ultimate (παρόμοια σε ήχο με την παλαιότερη Airy3 1000).

Δεν έχω καμία εμπειρία με Transifuration.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: δεύτερη κεφαλή με προοπτική να γίνει η κύρια

Unread post #3 by Dr Pan K » Tue Mar 03, 2020 6:13 pm

Μου ειναι ευχαριστες οι Transfiguration αλλα προφανως για να εχω αγορασει 2 φορες ΖΥΧ και να τις εχω προτεινει σχεδον παντου τις προτιμω.

Αν ηθελα κατι καθαρα για back up θα αγοραζα μια Shelter 501 mk3 (1200 ευρω περιπου).

Απο τις προαναφερθησες μια ZYX 4D Ultimate (δλδ αυτη που εχω τωρα) με κλειστα ματια, αλλιως και μια Airy Ultimate (περιπου 1200 ευρω λιγοτερα).

Κωστα νομιζω την Airy 3 που ειχα πιο παλια την ειχες ακουσει, σωστα? Γενικα να σου πω οτι η ΖΥΧ για συμφωνικά εργα ειναι αξεπέραστη (φωνες και μεσαιες εχουν λιγο πολυ ολες, τον διαχωρισμό των οργανων και την χωροδιαταξη της ZYX σχεδον καμια). Θα σκεφτομουν επισης να πουλησω την Koetsu και με τα χρηματα να παρω την ΖΥΧ 4D και την Shelter για back up. Αν δωσεις και το step up της Koetsu θα υπερκαλυψεις τις αγορες αυτες.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register