Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ενισχυτής ακουστικών 300Β diy kit

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ενισχυτής ακουστικών 300Β diy kit

Unread post #11 by angpsi » Fri Feb 09, 2024 10:32 pm

Λοιπόν, όταν ξεκινούσα το χόμπι στα ακουστικά είχα βάλει πλώρη για τα κλασικά Sennheiser HD600, με τη λογική του να ξεκινήσω κατ' ευθείαν από ένα κοινά αποδεκτό μέτρο αναφοράς. Η συζήτηση που γινόταν τότε γύρω από αυτά τα ακουστικά ήθελε να τα ταιριάζεις με λαμπάτο OTL λόγω της μεγάλης αντίστασης εξόδου. Ο go-to ενισχυτής των Αμερικάνων για το θέμα αυτό στην Head-fi κοινότητα ήταν ο Bottlehead Crack (και μάλιστα με το Speedball upgrade), ένα κιτ ενισχυτή που εισέπραττε διθυραμιβικές κριτικές παντού και είχε μάλιστα και μια πολύ όμορφη vintage αισθητική, με ξύλο και μέταλο. Υποθέτω πως μέρος της γοητείας ήταν και το χαμηλό αντίτιμο απόκτησης έναντι των εδραιωμένων εμπορικών λύσεων, ωστόσο ήταν μάλλον τολμηρό να προσπαθήσω να τον εισάγω μπλέκοντας με τελωνεία κι έτσι άφησα την ιδέα στην άκρη...

Στον αντίποδα βρίσκονταν επώνυμες ημι-ντιούικες προσπάθειες όπως του Eddie Current, του Woo Audio και του HeadAmp που παραμένουν μέχρι σήμερα σε υψηλή εκτίμηση, ενώ σιγά σιγά εμφανίστηκαν και άλλες οικογενειακές επιχειρήσεις όπως η Feliks Audio που ειδικευόταν σε OTL σχέδια και σήμερα είναι εξίσου εδραιωμένη με τους άλλους, κάνοντας καλούς τζίρους με τους ενισχυτές της. Μετά από κάποιες τσίπικες λύσεις στις οποίες κατέφυγα λόγω χαμηλού budget (βλ. να παίζω από Meridian Explorer, ή το πέρασμά μου από τα μικρά Schiit) αγόρασα από τη Feliks τον μεγάλο της τότε ενισχυτή Elise, που αργότερα έγινε η μεσαία της value λύση. Τον ενισχυτή αυτό άκουσαν―και απέρριψαν χωρίς πολλά πολλά―o Chris και ο DrPan, όταν πρωτογνωριστήκαμε και ξεκίνησε η εμπλοκή μου με το Audiohub. Μέχρι εκείνη τη στιγμή είχα καταφέρει να ξοδέψω μια μικρή περιουσία αγοράζοντας και αλλάζοντας λάμπες κάθε είδους και ακολουθώντας ως θύμα κάθε έμπνευση που είχαν οι πολύμαθοι λαλίστατοι στο Head-fi, μόνο και μόνο για να συνειδητοποιήσω ότι... προσπαθούσα να κάνω τον ενισχυτή να παίξει σαν solid state!

Η περίπτωση του Elekit είναι κάτι που είχε πέσει επίσης στην αντίληψή μου εκείνη την εποχή, ομολογουμένως μετά από αρκετό ψάξιμο, και μου κέντρισε το ενδιαφέρον γιατί όλες οι κριτικές που γράφονταν για εκείνον ήταν―και παραμένουν―πραγματικά διθυραμβικές. Χαίρομαι που ο Χρήστος έχει πάρει την απόφαση να τον φέρει στην παρέα γιατί έχω μεγάλη περιέργεια να δω πώς θα παίξει κι αν πρόκειται πράγματι για μια αληθινά ποιοτική λύση, ή αν είναι ακόμα μια φενάκη (πώς σας φάνηκε αυτό για λυρικός λόγος;) από τις πλείστες όσες κυκλοφορούν στο χόμπι.

Πάντως αν αρχίσει το πάρτι με τις λυχνίες, έχω μια καλή εδώ που ο Ρουμάνος αντιπρόσωπος Ευρώπης λέει πως είναι και Best buy! :lol:

http://stereoplanet.ro/takatsuki_ta_300b

ta−300b single-800x800.jpg
ta−300b single-800x800.jpg (45.52 KiB) Viewed 407 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ενισχυτής ακουστικών 300Β diy kit

Unread post #12 by angpsi » Fri Feb 09, 2024 10:40 pm

Λοιπόν, πέρα από πλάκα τώρα, έπεσα πάνω σε ένα άρθρο στο Stereotimes που δοκιμάζει να βρει την καλύτερη 300Β πάνω σε έναν...Elekit!

https://www.stereotimes.com/post/the-qu ... -shootout/
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ενισχυτής ακουστικών 300Β diy kit

Unread post #13 by Chris1967 » Fri Feb 09, 2024 11:03 pm

Εδώ πρόσφατα στο Stereophile https://www.stereophile.com/content/gra ... -amplifier μπορείτε να διαβάσετε αφενός τι διαφορά έχει ο 8600 από τον 8900 (μείον την 12ax7) αλλά και πόσο καλός είναι σαν ενισχυτής ακουστικών. Βέβαια είναι αρκετά τουμπανιασμένος ο ενισχυτής του τεστ αλλά νομίζω ότι θα πάρω μια γεύση κι εγώ με τον μαμίσιο και με τις JJ.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ενισχυτής ακουστικών 300Β diy kit

Unread post #14 by Chris1967 » Fri Feb 09, 2024 11:17 pm

Και άλλο ένα review με πολύ ωραίες φωτογραφίες απο τα στάδια κατασκευής https://www.nutsvolts.com/magazine/arti ... er-amp-kit
Χρήστος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register