Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Meze Rai Penta flagship Universal IEM

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1739
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Meze Rai Penta flagship Universal IEM

Unread post #11 by angpsi » Mon Oct 07, 2019 3:28 pm

Chris1967 wrote:
angpsi wrote:...Το πράγμα αρχίζει και γίνεται ενδιαφέρον, περιμένω πως και πως τον Χρήστο για να διασταυρώσουμε εντυπώσεις...


Ναι και εγώ σε περιμένω να μου πεις πότε θα βρεθούμε [musicphones]


Το βλέπω κατά την Τετάρτη, για να έχουμε και λίγο περιθώριο... Θα σε πάρω να συνεννοηθούμε.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Meze Rai Penta flagship Universal IEM

Unread post #12 by Dr Pan K » Mon Oct 07, 2019 6:59 pm

angpsi wrote:Btw, με το Questyle QP2R σε balanced mode βγάζουν ένα ακουστό hiss. Οι χρήστες του εν λόγω DAP έχουν παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο και με άλλα ευαίσθητα ακουστικά. Το ίδιο φαινόμενο εμφανίζεται και με το CMA 400i αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.


Καθόλου σπανιο, είτε σε συνδυασμό με πολυ ευαίσθητα ηχεια ειτε με πολυ ευαίσθητα ακουστικά/ ψείρες.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1739
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Meze Rai Penta flagship Universal IEM

Unread post #13 by angpsi » Sun Oct 27, 2019 12:23 pm

Λοιπόν, επειδή με τον Χρήστο παρατηρήσαμε κάποιο πρόβλημα στην τονικότητα των Penta και η Meze μας επιβεβαίωσε ότι πράγματι αυτή είναι η ρύθμιση των ακουστικών, ήθελα να γράψω ένα γρήγορο σχόλιο ώστε να μετριάσω τις αρχικές θετικές μου εντυπώσεις και να προλάβω κάποιους αν θέλουν να προχωρήσουν σε αγορά.

IMG_0241.jpeg
IMG_0241.jpeg (1.07 MiB) Viewed 2197 times

Μετά από προσεκτική κριτική ακρόαση, συγκρίνοντας με σειρά επιπλέον ακουστικών (RHA CL1, UE900, RHA T20i, FLC8s, Eymotic HF3) και διασταυρώνοντας τα ευρήματα και στα Sennheiser HD800 πάνω στον SPL Auditor, παρατηρήσαμε πως τα Rai Penta είναι σημαντικά συγκρατημένα περίπου στους 300-500 Hz, δηλαδή κάτι που έγινε ιδιαίτερα φανερό στις γυναικείες φωνές (Diana Krall) και στο πιάνο. Αυτό δεν σημαίνει ότι το ακουστικό δεν είναι ενδιαφέρον, καθώς έχει ένα συνολικά γλυκό χαρακτηρα που μπορεί να είναι πολύ ελκυστικός ―άλλωστε κι εγώ την πάτησα στην αρχή κι άρχισα να γράφω διθυράμβους. Ωστόσο όταν διαπιστώσαμε αυτή την ιδιαιτερότητα στην τονικότητα, τα Penta μας φάνηκαν τόσο λάθος ώστε νομίζαμε ότι είχα κάψει κάποια driver και τα στείλαμε πίσω στην Meze για τσεκάρισμα. Τελικά η Meze μας απάντησε ότι τα ακουστικά είναι οκ και ότι πράγματι αυτή είναι η ρύθμισή τους. Ζήτησα από τον σύνδεσμο που οργάνωσε το world tour (απ' ότι έχω καταλάβει δεν είναι άμεσα υπάλληλος της Meze) να μου στείλει το FR curve για να καταλάβω τι ακούσαμε αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση.

Επομένως, η σούμα είναι πως τα Rai Penta έχουν πράγματι έναν πολύ γλυκό χαρακτήρα που κατεβαίνει χωρίς πρόβλημα χαμηλά και εκτείνεται άνετα προς τα πάνω (χωρίς ωστόσο να προβάλλει τις ψηλές, κάτι που του κοστίζει σε αέρα και άνοιγμα σκηνής), ωστόσο δεν μπορούν να σου δώσουν ένα τονικά ολόσωστο άκουσμα που να δικαιολογεί απροβλημάτιστα το χιλιάρικό τους. Έτσι ίσως να είναι μια ενδιαφέρουσα προσθήκη στην συλλογή κάποιου που έχει ήδη ένα ή περισσότερα ΙΕΜ με ήχο αναφοράς στο ρόστερ του, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι δικαιολογεί το κόστος του δεδομένου ότι υπάρχουν ακόμα και CIEM σ' αυτά τα λεφτά (ή και λιγότερα) με πιο ασφαλή τονικότητα (ο Χρήστος μου πρότεινε τα Cosmic Ears, άλλοι ορκίζονται στα Custom Art, κ.λπ.).

Προσωπικά, αν είχα το χιλιάρικο χαλαρά για ξόδεμα τότε μπορεί και να έπαιρνα τα Penta ως πολυτέλεια ακόμα και με το πρόβλημα που παρατηρήσαμε, μια και οι ακροάσεις που έκανα μαζί τους ήταν ιδιεταίρως ευχάριστες. Ωστόσο, δεδομένης της απειρίας μου με TOTL ΙΕΜ οφείλω να δηλώσω και την επιφύλαξή μου, τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσω στην συλλογή μου κάποιο IEM ή CIEM με τα οποία να αισθάνομαι ασφαλής ως προς το τι ακούω ―κάτι σαν τα ATC μου δηλαδή σε ό,τι αφορά στον στερεοφωνικό ήχο.

D8F90E1F-A6F9-457D-8A4B-E9B856B4FDA8_1_100_o.jpeg
D8F90E1F-A6F9-457D-8A4B-E9B856B4FDA8_1_100_o.jpeg (841.85 KiB) Viewed 2197 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1739
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Meze Rai Penta flagship Universal IEM

Unread post #14 by angpsi » Sun Oct 27, 2019 1:50 pm

Βρήκα δύο γραφήματα από άλλες κριτικές στο web (εδώ κι εδώ). Η γενική εικόνα δείχνει αρκετά ενισχυμένες μεσαίες και η δεύτερη κριτική βρίσκει πως η καμπύλη των Penta παραπέμπει σε ρύθμιση τύπου DF. Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν το πουσάρισμα στους 400-1000 Hz εξηγεί την συγκράτηση που ακούσαμε στην φωνή της Diana και στο πιάνο, όπως και την ήπια εικόνα των ψηλών. Θα περιμένω την βοήθεια του κοινού.

Image
Image
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Meze Rai Penta flagship Universal IEM

Unread post #15 by Dr Pan K » Sun Oct 27, 2019 4:45 pm

Οι γυναικείες φωνές ειναι λιγο πιο πανω απο τους 300 με 400 κύκλους και εκτείνονται μέχρι τους 3ΚHz. Οπως και να εχει αυτο συμφωνα με την εταιρια ειναι voicing. Θα απέφευγα να το χαρακτηρίσω ως πρόβλημα μια που δεν είναι κάτι παραπάνω από την άποψη του σχεδιαστή. Το έχουμε ξανασυναντήσει και σε άλλα σχέδια όπως τα ηχεία της Raidho αλλά και πολλά ΙΕΜ με απόκριση σε "V".
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register