Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #371 by Chris1967 » Mon Apr 08, 2024 11:27 am

angpsi wrote:... Πέρα από τη γνωστή φιλοξενία των οικοδεσποτών (Chris από παλιά, και πλέον ο Κωστής ―βλ. άφθονα ξηροκάρπια, πατατάκια, ελιές cocktail, σπιτικό limoncello by Costis για το 'καλώς τα δεχτήκαμε', 2μιση κιλά home-made μαριναρισμένα chicken wings με εξίσου σπιτική καυτερή σάλτσα τσίλι, και στη συνέχεια νερό της φωτιάς 12ετίας μαζί με τυράκι, αγγουράκι, τουρσί, και σαλάμι αέρος Ντελιμαρή!),...


Ξέχασες τα σπαράγγια με το μπέικον... :lol: :lol: :lol: [beer] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #372 by pankon » Mon Apr 08, 2024 12:48 pm

Εγώ, για να προκαλέσω νέα συνάντηση, υπόσχομαι τρίγωνα Πανοράματος!
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #373 by Zakman35 » Mon Apr 08, 2024 2:14 pm

Συγχαρητήρια Χρήστο, πολύ ωραία ηχεία, εύχομαι να τα ευχαριστηθείς.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #374 by Chris1967 » Mon Apr 08, 2024 4:14 pm

Ευχαριστώ!! [wavegreen]

@pankon εσύ είσαι του σπιτιού δεν χρειάζεσαι πρόσκληση με ή χωρίς τρίγωνα :mrgreen: [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #375 by angpsi » Mon Apr 08, 2024 6:11 pm

Chris1967 wrote:
angpsi wrote:... Πέρα από τη γνωστή φιλοξενία των οικοδεσποτών (Chris από παλιά, και πλέον ο Κωστής ―βλ. άφθονα ξηροκάρπια, πατατάκια, ελιές cocktail, σπιτικό limoncello by Costis για το 'καλώς τα δεχτήκαμε', 2μιση κιλά home-made μαριναρισμένα chicken wings με εξίσου σπιτική καυτερή σάλτσα τσίλι, και στη συνέχεια νερό της φωτιάς 12ετίας μαζί με τυράκι, αγγουράκι, τουρσί, και σαλάμι αέρος Ντελιμαρή!),...


Ξέχασες τα σπαράγγια με το μπέικον... :lol: :lol: :lol: [beer] [wavegreen]

Σωστά, αυτό πώς το ξέχασα;;
[blueobey]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #376 by angpsi » Mon Apr 08, 2024 6:12 pm

pankon wrote:Εγώ, για να προκαλέσω νέα συνάντηση, υπόσχομαι τρίγωνα Πανοράματος!

Αν είναι ορίτζιναλ Ελενίδη να μου πειτε κι εμένα, αν είναι ντεμεκ Αθηναϊκά χαμουτζίδικα θα το σκεφτώ! :lol:
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #377 by pankon » Mon Apr 08, 2024 7:27 pm

angpsi wrote:
pankon wrote:Εγώ, για να προκαλέσω νέα συνάντηση, υπόσχομαι τρίγωνα Πανοράματος!

Αν είναι ορίτζιναλ Ελενίδη να μου πειτε κι εμένα, αν είναι ντεμεκ Αθηναϊκά χαμουτζίδικα θα το σκεφτώ! :lol:


Μ΄όνο ορίτζιναλ Ελενίδη, και ΠΑΟΚτσίδικα μάλιστα! Αυτό θα πει... "γλυκιές νότες". [musicphones]
Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #378 by Dimdim » Mon Apr 15, 2024 10:48 am

Ωπ! Τι έκπληξη ήταν αυτή; Δεν πρόλαβαν ούτε σκόνη να πιάσουν τα προηγούμενα.. :-D

Με γεια τα εργαλεία! Λογικά θα σε έχουν υπερκαλύψει στο μόνο (μικρό) παράπονο που είχες από τα προηγούμενα.

Καλοάκουστα.. :-)
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #379 by pankon » Sun Apr 21, 2024 8:04 pm

Πήγα λοιπόν κι εγώ σήμερα στου Χρήστου για να ακούσω τα νεοαποκτηθέντα ηχεία του Χρήστου (Revel Ultima Salon). Ο Χρήστος με περίμενε με το σύστημα ήδη προθερμασμένο κι έτοιμο.

IMG_0177.jpeg
IMG_0177.jpeg (1.19 MiB) Viewed 104 times


Δεν χρειάστηκε παρά μισό λεπτό μόνο για να διαπιστώσω ότι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι ΠΟΛΥ καλύτερα -τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου- σε σχέση με τα προηγούμενα του ίδιου κατασκευαστή. Ακόμα πιο γρήγορα, με ακόμα πιο αβίαστη ροή και ομοιογένεια. Δεν μπορώ να ξέρω σε ποιες κατασκευαστικές αλλαγές οφείλεται το αποτέλεσμα, αλλά στα αυτιά μου αυτή η βελτίωση ήταν σαφής και πανεύκολα αντιληπτή.

Κατόπιν στήσαμε το μικρόφωνο (miniDSP Umik-1 καλιμπραρισμένο), το οποίο σε συνδυασμό με το γνωστό λογισμικό REW χρησιμοποιήθηκε για να μετρήσουμε την απόκριση του συστήματος (κυρίως των ηχείων) στο δωμάτιο του Χρήστου. Πρέπει να ομολογήσω ότι τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά, καθώς δεν έχει τύχει να ξανασυναντήσω τόση ομοιογένεια κατά μήκος ολόκληρου του φάσμα των συχνοτήτων. Το μόνο ουσιαστικό ψεγάδι, που έδειξαν οι μετρήσεις, θα μπορούσα να πω ότι ήταν μια μικρή πτώση μεταξύ 60-90Hz και μια έντονη αύξηση μεταξύ 25-45Hz. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι κάτι άλλο εκτός από τον χώρο. Πιθανώς κάποιες μπασοπαγίδες να εξομάλυναν κάπως (ή και σημαντικά) την χαμηλή περιοχή, καθαρίζοντας την χαμηλή περιοχή. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι αντιλήφθηκα κάποιο πρόβλημα, καθώς συνήθως δεν βλέπω τα 35-40Hz (πόσο μάλλον παρακάτω) ούτε ζωγραφιστά. Και αναφέρομαι στα Harbeth SHL5 Plus, και όχι στα Falcon. Ο Χρήστος βέβαια δηλώνει "bass head", οπότε όλα μια χαρά.

Revel Ultima Salon L+R.jpg
Revel Ultima Salon L+R.jpg (305.03 KiB) Viewed 104 times


Κατόπιν, περάσαμε στη "φάση 2" της συνάντησης, για να δούμε αν ο Emitter I θα μπορούσε να οδηγήσει τα Falcon LS3/5a Gold Badge, που είχα φέρει μαζί μου (μαζί και με τις βάσεις τους φυσικά).

IMG_0166.jpeg
IMG_0166.jpeg (1.17 MiB) Viewed 104 times


Μόλις στήθηκαν τα Falcon και συνδέθηκαν, ακούσαμε μερικά κομμάτια, Ήταν φανερό ότι για να παίξουν τα Falcon σε μια ικανοποιητική στάθμη έπρεπε ο Emitter να ανέβει στην ένδειξη "53", ενώ με τα Revel το 45-47 ήταν υπεραρκετό. Αυτή ήταν μια επιβεβαίωση της χαμηλής ευαισθησίας ("αναισθησίας") των Falcon, που κυμαίνεται στο 82.5dB/W/m. Βέβαια ο Emitter δεν είχε κανένα μα κανένα πρόβλημα να οδηγήσει τα Falcon (αυτό θα έλειπε!). Μάλιστα τα μικρά ηχειάκια κατάφεραν να γεμίσουν ικανοποιητικά τον χώρο του Χρήστου, χωρίς όμως να υπάρχει απαίτηση να ακούσουμε συχνότητες κάτω των 70Hz. Και η σχεδιασμένη από το BBC αύξηση στην περιοχή 100-150Hz προσπαθούσε να καλύψει την έλλειψη στα χαμηλά κάτω των 70Hz (η οποία είναι αδιαμφισβλητητα φυσικά)

Κατά τη διάρκεια της ακρόασης διαπιστώσαμε ότι μας άνοιξε η όρεξη. Όχι για περισσότερη μουσική, αλλά για κανένα τυλιχτό. Και να τα αποτελέσματα...

IMG_0171.jpeg
IMG_0171.jpeg (1.14 MiB) Viewed 104 times


Είναι γνωστό ότι νηστικό αρκούδι δεν χορεύει...

Κατόπιν προχωρήσαμε σε μια μέτρηση των Falcon με το μικρόφωνο στην ίδια θέση όμως και πριν.

IMG_0165.jpeg
IMG_0165.jpeg (1.14 MiB) Viewed 104 times


Συγκρίνοντας την καμπύλη απόκρισης των Falcon με την αντίστοιχη των Revel, είναι σαφές πόσο πιο ομαλή είναι η απόκριση των Revel σε όλο το εύρος των συχνοτήτων.

Revel Ultima Salon + Falcon LS3_5a GB.jpg
Revel Ultima Salon + Falcon LS3_5a GB.jpg (356.64 KiB) Viewed 104 times


Πρέπει να παραδεχτώ ότι έμεινα εντυπωσιασμένος από την απόδοση του συστήματος του Χρήστου. Ήταν πολύ πέραν των προσδοκιών μου.

Και τότε ήταν που ο Χρήστος μου αποκάλυψε το μυστικό. Μου έδειξε τις τέσσερις πυραμίδες που είχε πάνω στον Emitter, και οι οποίες τροφοδοτούσαν με κοσμική ενέργεια το σύστημα, καθώς οι πυραμίδες ήταν με ακρίβεια ευθυγραμμισμένες στον Άλφα του Κενταύρου. Το είχε καταφέρει με υπομονή ο Χρήστος μετά από λεπτομερές καλιμπράρισμα στις έναστρες βραδιές της προηγούμενης βδομάδας. Όπως θα δείτε, η μία πυραμίδα φαίνεται να είναι κάπως έκκεντρη, αλλά έτσι έπρεπε να γίνει για να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

IMG_0169.jpeg
IMG_0169.jpeg (1.02 MiB) Viewed 104 times


Και τέλος, ο Χρήστος μου εκμυστηρεύτηκε ότι και τα υλικά της κάθε πυραμίδας είναι ειδικά, ΄ωστε να συχγρονίζονται με τη συχνότητα των ρολογιών του streamer του Ian Canada.

Είναι μετά να μην παίζει τέλεια το σύστημα;;; [oldtimer] [musicphones]
Attachments
Revel Ultima Salon + Falcon LS3_5a GB.jpg
Revel Ultima Salon + Falcon LS3_5a GB.jpg (356.64 KiB) Viewed 104 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #380 by Dr Pan K » Sun Apr 21, 2024 8:49 pm

Δεν ξέρω πως μέτρησες αλλά είναι ξεκάθαρο το αποτύπωμα του χώρου και στις 2 καμπύλες. Απλά στο Falconπου το χαμηλό είναι αυτό που είναι το node στους 36 κύκλους είναι λιγότερο αισθητό ενώ το άλλο διπλό στους 120 + 150 μοιάζει πολύ. Αν της δει ο Zakman και δεν βαριέται θα μου επιβεβαιώσει ότι είναι οι 3 βασικες διαστάσεις
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register