Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μετά από πολύ καιρό

MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #21 by MILES » Wed Apr 08, 2020 12:45 am

Dr Pan K wrote:Συγχαρητήρια για το σύστημα Μιχαλη! Μου αρεσει η επιλογή πικαπ, ο Willi ειναι και φιλος εκτος απο έξυπνος σχεδιαστής.

Για τα ηχεια, τα Kharma εγω τα εκτιμω, πιο πολυ απο καποιους που τα θεωρουν lifestyle προιοντα. Ισως οχι ολα τα μοντελα αλλα θυμαμαι πριν κανα 2 χρονια στο Μοναχο επαιζαν απροσμενα καλα. Αλλες χρονιες οχι και τοσο, γενικα ομως ειναι ποιοτικοτατα. Για τα Harbeth τα εχουμε πει, αρεσουν σε πολλους (και σε εμενα), τωρα με τα Focal ειμαι περιεργος να δω ποσο καιρο θα τα κρατησεις..

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη.

Το DPS είναι όντως ένα πολύ καλό πικάπ και με τη Boboli παίζει εξαιρετικά. Μπορεί να μην έχει εντυπωσιακή εμφάνιση αλλά κάνει πολλά φανταχτερά και επώνυμα πικάπ να "κοκκινίζουν".

Τα Kharma 3.2 ειδικά στην έκδοση FE, είναι ένα εξαιρετικά μουσικό ηχείο και πιστεύω ένα από τα πιο πετυχημένα της Kharma. Δεν είναι όλα τα μοντέλα της καλά. Π.χ. το 1.1 που επίσης είχα δε με ενθουσίασε καθόλου.

Σχετικά με το Focal Scala Utopia V2, το έχω εδώ και 2 μήνες, οπότε πιστεύω ότι το γνωρίζω πια καλά. Πιστεύω ότι η νέα αυτή γενιά της Focal είναι πολύ πετυχημένη, αρκετά περισσότερο από τη 1η, που είχε κάποια θεματάκια. Το V1 που είχα ακούσει δεν τα πήγαινε τόσο καλά στα χαμηλά (λίγο φουσκωμένα) και έχανε και στην ομοιογένεια. Όσο για το πόσο καιρό θα το κρατήσω πραγματικά δε ξέρω, βλέπεις το μικρόβιο της αλλαγής παραμονεύει πάντα. Θέλω να πιστεύω όμως ότι θα μείνει για αρκετό καιρό όπως και το dac της APL.
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #22 by MILES » Wed Apr 08, 2020 1:09 am

Τώρα σχετικά με άλλα ηχεία που άκουσα και τελικά προτίμησα το Focal, μερικά ήταν:

- Sonus Faber Amati Futura
- Revel Salon 2
- Martin Logan ESL 11A
- Martin Logan ESL 13A
- Tannoy 90

Και τουλάχιστον άλλα 6 τρέχοντα μοντέλα σε διάφορους αντιπροσώπους και που για ευνόητους λόγους δε θα αναφέρω.

Όλα τα παραπάνω δε με έπεισαν ότι είχαν να μου προσφέρουν κάτι συνολικά καλύτερο από τα 40.2 που είχα και μάλιστα ήμουν έτοιμος να παραγγείλω στον Παντελή ένα ζευγάρι πάλι, σκεπτόμενος τι μα#*^ς ήμουνα που τα έδωσα!!!

Και τότε έπεσα πάνω στα Focal. Ήταν αυτό που λέμε έρωτας με την πρώτη ματιά (ακρόαση :-) ).
Όπως είπα και προηγουμένως, τα θεωρώ ολοκληρωμένα ηχεία με όλα τα καλά χαϊφιντελίστικα χαρακτηριστικά που όλοι ψάχνουμε αλλά και με πολύ καλή μουσική επικοινωνία που είχαν και τα Harbeth και είναι κάτι που το θεωρώ εγώ απαραίτητο.
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #23 by BLUES » Wed Apr 08, 2020 2:32 am

MILES wrote:
BLUES wrote:[
Εχεις βαλει γραμμικο τροφοδοτικο στο Singxer η παιζει με το μαμισιο?

Γιώργο το Singxer που έχω δεν έχει κάποιο εξωτερικό τροφοδοτικό αλλά ενσωματωμένο εσωτερικά, συνδέεται κατ' ευθείαν με κανονικό καλώδιο ρεύματος στην πρίζα (240V).
Δεν ξέρω τι εννοείς για εξωτερικό τροφοδοτικό και πως συνδέεται.

Καλημερα,Μιχαλη
Σου παραθετω το ποστ μου, οπου αναφερεται στην τοποθετηση εξωτερικου γραμμικου τροφοδοτικου στο Singxer Su-1, δια χειρος Λεμον
Αξιζει σημαντικα αυτη η αναβαθμιση
viewtopic.php?p=16005#p16005
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #24 by MILES » Wed Apr 08, 2020 11:38 am

BLUES wrote:[Σου παραθετω το ποστ μου, οπου αναφερεται στην τοποθετηση εξωτερικου γραμμικου τροφοδοτικου στο Singxer Su-1, δια χειρος Λεμον
Αξιζει σημαντικα αυτη η αναβαθμιση
viewtopic.php?p=16005#p16005

Καλημέρα Γιώργο.

Δεν αμφιβάλω ότι η συγκεκριμένη αναβάθμιση αξίζει σημαντικά, γιατί η προσθήκη ενός καλύτερου τροφοδοτικού σχεδόν πάντα προσφέρει θετικά αποτελέσματα.΄

Το πρόβλημα είναι ότι για να την κάνεις πρέπει να τροποποιήσεις το Singxer. Και επειδή έχω σαν αρχή να ακούω κάτι πριν προχωρήσω, τι γίνεται αν δε μου αρέσει το αποτέλεσμα?
Βλέπεις δεν είναι κάτι που απλά το βάζεις και το βγάζεις αν δε σου αρέσει. Και θα έχεις ξοδέψει χρήματα και θα σου μείνει ένα πειραγμένο μηχάνημα.

Εξ' άλλου δεν ακούμε όλοι τις διαφορές ή τουλάχιστον τις αξιολογούμε διαφορετικά στο αν αξίζουν (όπως στην περίπτωση μου με το switch της Melco, που εμένα δε μου έκανε τις διαφορές που έκανε στον Ανδρέα και το Γιώργο).
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #25 by BLUES » Wed Apr 08, 2020 1:21 pm

MILES wrote:
BLUES wrote:[Σου παραθετω το ποστ μου, οπου αναφερεται στην τοποθετηση εξωτερικου γραμμικου τροφοδοτικου στο Singxer Su-1, δια χειρος Λεμον
Αξιζει σημαντικα αυτη η αναβαθμιση
viewtopic.php?p=16005#p16005

Καλημέρα Γιώργο.

Δεν αμφιβάλω ότι η συγκεκριμένη αναβάθμιση αξίζει σημαντικά, γιατί η προσθήκη ενός καλύτερου τροφοδοτικού σχεδόν πάντα προσφέρει θετικά αποτελέσματα.΄

Το πρόβλημα είναι ότι για να την κάνεις πρέπει να τροποποιήσεις το Singxer. Και επειδή έχω σαν αρχή να ακούω κάτι πριν προχωρήσω, τι γίνεται αν δε μου αρέσει το αποτέλεσμα?
Βλέπεις δεν είναι κάτι που απλά το βάζεις και το βγάζεις αν δε σου αρέσει. Και θα έχεις ξοδέψει χρήματα και θα σου μείνει ένα πειραγμένο μηχάνημα.

Εξ' άλλου δεν ακούμε όλοι τις διαφορές ή τουλάχιστον τις αξιολογούμε διαφορετικά στο αν αξίζουν (όπως στην περίπτωση μου με το switch της Melco, που εμένα δε μου έκανε τις διαφορές που έκανε στον Ανδρέα και το Γιώργο).

Καλημερα,Μιχαλη
Ειναι δεδομενη η αναβαθμιση με το εξωτερικο γραμμικο τροφοδοτικο.fact
Eπανερχεται στην αρχικη κατασταση για την μεταπωληση--δεν εχει αξια η αρση της εγγυησης για 300 κοστος,αν πουλησεις μελλοντικα το απλο Σινγχερ,που θα ειναι ηδη εκτος εγγυησης
Μπορεις να ακουσεις το δικο μου,αλλα οι συνθηκες τωρα,δεν το επιτρεπουν
Ενημερωτικα το τροποποιημενο δικο μου δια χειρος Λεμον παιζει καλυτερα απο αυτο το επισημα
φτιαγμενο απο την Μαγνα Χαιφαι
http://www.magnahifi.com/en/webshop/sin ... ed-upgrade
Το κοστος της δικιας μου αναβαθμισης ητο 300 ε
Το τροφοδοτικο επειδη ειναι παραμετροποιησιμο,μπορει να χρησιμοποιηθει και με αλλες συσκευες εως 7v-1αμπερ η επιλεγοντας μεγαλυτερους μετασχηματιστες σε αλλο βολταζ και αμπερ
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #26 by Dr Pan K » Wed Apr 08, 2020 1:25 pm

MILES wrote:Τώρα σχετικά με άλλα ηχεία που άκουσα και τελικά προτίμησα το Focal, μερικά ήταν:

- Sonus Faber Amati Futura
- Revel Salon 2
- Martin Logan ESL 11A
- Martin Logan ESL 13A
- Tannoy 90

Και τουλάχιστον άλλα 6 τρέχοντα μοντέλα σε διάφορους αντιπροσώπους και που για ευνόητους λόγους δε θα αναφέρω.

Όλα τα παραπάνω δε με έπεισαν ότι είχαν να μου προσφέρουν κάτι συνολικά καλύτερο από τα 40.2 που είχα και μάλιστα ήμουν έτοιμος να παραγγείλω στον Παντελή ένα ζευγάρι πάλι, σκεπτόμενος τι μα#*^ς ήμουνα που τα έδωσα!!!

Και τότε έπεσα πάνω στα Focal. Ήταν αυτό που λέμε έρωτας με την πρώτη ματιά (ακρόαση :-) ).
Όπως είπα και προηγουμένως, τα θεωρώ ολοκληρωμένα ηχεία με όλα τα καλά χαϊφιντελίστικα χαρακτηριστικά που όλοι ψάχνουμε αλλά και με πολύ καλή μουσική επικοινωνία που είχαν και τα Harbeth και είναι κάτι που το θεωρώ εγώ απαραίτητο.


Λοιπον, θυμαμαι οταν ειχαν πρωτοεμφανιστει στην αγορα τα Revel Salon (καπου το 1998 ?) που ειχαν προκαλεσει παταγο, παροτι ηταν καπως "αμπασα". Απο τα πρωτα ηχεια που λανσαραν το λεπτο και βαθυ προφιλ με τις πολλαπλες μοναδες για το χαμηλο, μετα ομως η εταιρια πουληθηκε και πηρε τον κατηφορο.

Απο οσα αναφερεις σαν πιο μουσικο full range ηχειο θεωρω το Harbeth 40, τα Focal ειναι προφανως full range και ισως και με καλυτερα εκταση αλλα και πιο καλοδιαγεγραμμενο χαμηλο αλλα εμενα με προβληματιζαν παντα οι ψηλες τους. Βεβαια η μεα γενια και ειδικα οτι εχει βγει μετα τον θανατο του Κρετιεν ειναι πολυ καλυτερα, σαφεστατα βελτωμενα και αρα μερος των προτερων (κακων) επιλογων ειχαν να κανουν με τον επικεφαλης της εταιριας.

Για το DAC νομιζω θα επρεπε να του αφιερωσουμε νημα. Ειναι ενδιαφερουσα περιπτωση..
Παναγιώτης
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #27 by MILES » Wed Apr 08, 2020 4:13 pm

Παναγιώτη τα Revel, από αυτό που άκουσα, τα θεωρώ πολύ τεχνοκρατικά ηχεία. Γενικά είναι σωστά, εκτός από το χαμηλό που είναι λίγο κρατημένο για το μέγεθός τους. Εμένα αυτό δε με ενόχλησε γιατί δεν τρελαίνομαι με το πολύ χαμηλό.
Εκείνο που τους λείπει όμως είναι η επικοινωνία. Γενικά με άφησαν αδιάφορο και πιστεύω ότι μετά από λίγο καιρό θα κουράσουν τον ιδιοκτήτη τους.

Τα Martin Logan αντιθέτως είναι αρκετά επικοινωνιακά αλλά τους λείπει η ομοιογένεια, αν και η τελευταία αυτή γενιά είναι πολύ βελτιωμένη. Όταν άκουσα τα ESL 11A, άκουσα ταυτόχρονα και το προηγούμενο μοντέλο Summit-X. Η διαφορά υπέρ του ESL 11A ήταν μεγάλη.

Τώρα τα Focal είναι παντού καλύτερα από τα 40.2 και οι ψηλές τους συχνότητες έχουν σαφώς περισσότερη έκταση και δεν κουράζουν καθόλου τουλάχιστον με τον λαμπάτο CAT που χρησιμοποιώ!!
Πιστεύω ότι οι τελευταίες γενιές της Focal είναι πολύ βελτιωμένες σε σχέση με τις παλιές σειρές, όπως και στη μεσοχαμηλή περιοχή που οι προηγούμενη γενιά είχα κάποιο θέμα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #28 by Dr Pan K » Wed Apr 08, 2020 5:51 pm

Ναι, σίγουρα είναι βελτιωμένα και σε συνδυασμό με τα λαμπατα ενισχυτικά σου μάλλον δένουν και σωστά. Πρέπει να βοηθάνε και οι καλές πηγές. Θα ήταν ωραία να κανονίζαμε κάποια ακρόαση αλλα με τον ιό και αυτές έχουν πάει περίπατο.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #29 by Grandpa » Mon Apr 20, 2020 11:24 am

Γεια σου Μιχάλη και καλώς που σε διαβάζουμε σε ένα πιο "ανθρωπινο" site.
Πώς και πηγες σε Canary?
Για το harbeth shl5+ εχω να προσθεσω οτι στον αφροντιστο χωρο μου το χαμηλο του ηταν πολυ χαλαρο, και μολις "μερακλωνα" την ενταση, γινοταν χαμος. Πηρα τα 30.1 μα πολυ συμμαζεμενα ηχεια, καμια σχεση με τα υπρροχα μεσαιουψηλα των 5. Σκεφθηκα να τα ξαναπαρω τα 5+, αγνοωντας το μειονεκτημα των χαμηλων προς χαριν των αλλων προτερηματων, μα προεκυψε ο Παντελης με τη νεα αντιπροσωπεια των Living Voice και σκεπτομαι τα R25A, που κανενας δεν εχει ακουσει. Διακινδυνευω...
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #30 by MILES » Mon Apr 20, 2020 7:48 pm

Grandpa wrote:Γεια σου Μιχάλη και καλώς που σε διαβάζουμε σε ένα πιο "ανθρωπινο" site.
Πώς και πηγες σε Canary?
Για το harbeth shl5+ εχω να προσθεσω οτι στον αφροντιστο χωρο μου το χαμηλο του ηταν πολυ χαλαρο, και μολις "μερακλωνα" την ενταση, γινοταν χαμος. Πηρα τα 30.1 μα πολυ συμμαζεμενα ηχεια, καμια σχεση με τα υπρροχα μεσαιουψηλα των 5. Σκεφθηκα να τα ξαναπαρω τα 5+, αγνοωντας το μειονεκτημα των χαμηλων προς χαριν των αλλων προτερηματων, μα προεκυψε ο Παντελης με τη νεα αντιπροσωπεια των Living Voice και σκεπτομαι τα R25A, που κανενας δεν εχει ακουσει. Διακινδυνευω...

Γεια σου Βαγγέλη.

Ο Canary C800MK-II είναι ένας από τους καλύτερους προενισχυτές που έχω ακούσει σπίτι μου.
Πριν τον πάρω είχα τον Cary SLP-05, τον οποίο θεωρώ ένα πολύ καλό προ και είχα καταλήξει σε αυτόν μετά από πολλούς άλλους. Μερικοί από αυτούς ήταν (με bold αυτοί που μου άρεσαν περισσότερο):

- Audio Research LS15-MKII, Ref1, Ref2, Ref 3 και Ref5
- Conrad Johnson CT6 και ART V2
- CAT SL1 Ultimate MK2
- Aesthetix Calypso
- Manley Neo-classic 300
- McIntosh C2300
- Sonic Frontiers Line 2 και Line 3
- Viva Audio LF1 Linea
- VTL 5.5

Και πολλοί άλλοι, ανάμεσα του και πολλοί κορυφαίοι προενισχυτές τρανζίστορ που ποτέ δεν με έπεισαν, γι' αυτό και χρόνια τώρα έχω καταλήξει ότι ο προενισχυτής για μένα πρέπει να είναι λάμπα!

Ο Canary μοιάζει πολύ σε σχεδίαση με τον Cary (4 λάμπες 6SN7 και εξωτερικό λαμπάτο τροφοδοτικό) αλλά ο ήχος του είναι γενικά καλύτερος, πιο ολοκληρωμένος. Εκτός από την πολύ μουσική μεσαία περιοχή που έχει ο Cary, αυτός έχει και πολύ καλύτερα άκρα συγκριτικά.

Τώρα σχετικά με τα shl5+ δε μπορώ να ξέρω πόσο φταίει ο χώρος σου για το πρόβλημα με τα χαμηλά που είχες. Σίγουρα όμως τα ενισχυτικά που χρησιμοποίησες (τουλάχιστον αυτά που εγώ ξέρω), δεν ήταν αντίστοιχα της ποιότητας του ηχείου και σίγουρα δε μπορούσαν να το οδηγήσουν σωστά. Το νέο shl5+, επειδή έζησα μαζί του για κάποιο διάστημα, δε νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα στα χαμηλά του αν οδηγηθεί σωστά.

Για τα Living Voice δεν έχω άποψη καθώς πάνε πάνω από 20 χρόνια που έχω να ακούσω κάποιο.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register