Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μετά από πολύ καιρό

MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Μετά από πολύ καιρό

Unread post #1 by MILES » Sun Apr 05, 2020 3:47 pm

Πριν αρκετό διάστημα (πάνε 4 χρόνια) σταμάτησα να γράφω στο avsite εξ' αιτίας μιας απόφασης για απαγόρευση των αγγελιών όσων μελών είχαν μικρή συμμετοχή σε άλλα θέματα. Μιας απόφασης που για μένα ήταν τουλάχιστον χωρίς νόημα και ουσία και με έβρισκε εντελώς αντίθετο.

Δυστυχώς η πολύωρη καθημερινή μου παρουσία στην εταιρία μου αλλά και τα 2 μου εγγόνια δε μου επιτρέπουν τη συχνή ενασχόληση και ενεργή συμμετοχή σε forums.

Τώρα μετά από προτροπή του Γιώργου (BLUES) στο θέμα "Η γοητεία των ψηφίων" του φίλου Ανδρέα και επειδή ο εγκλεισμός λόγω του Covid-19 μας δίνει λίγο χρόνο, είναι ευκαιρία να σας παρουσιάσω το τρέχον σύστημά μου.

Πριν προχωρήσω, να σας πω ότι ασχολούμαι με αυτό το άτιμο hobby από το 1976 (ναι 44 χρόνια!!!).
Για όσους δε με γνωρίζουν, μπορούν να ανατρέξουν λίγο στο θέμα: https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE ... %B7.90088/

Εκεί, πριν σταματήσω να γράφω, παρουσίασα κάποια από τα μηχανήματα/συστήματα που είχαν περάσει μέχρι το 2015 από το σπίτι μου (τα πιο πρόσφατα, για τα οποία και είχα ψηφιακές φωτογραφίες).
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #2 by MILES » Sun Apr 05, 2020 4:06 pm

Το σημερινό μου λοιπό σύστημα είναι το παρακάτω:

20200405_135338.jpg
20200405_135338.jpg (886.98 KiB) Viewed 4972 times


Και περιλαμβάνει τα παρακάτω μηχανήματα:

- Αναλογικά: (1) πικάπ DPS με βραχίονα βελτιωμένο Rega 700 & κεφαλή Bluenote Boboli II
(2) πικάπ Technics mkII & κεφαλή την επετειακή Denon DL-A100
- Ψηφιακά: Melco N10, Singxer SU-1, dac APL DSD-MR
- Προ: Canary Audio C800 MKII
- Τελικός: CAT JL-2 Signature MKII με 16 λάμπες ΚΤ-120
- Ηχεία: Focal Scala Utopia V2

Εναλλακτικά χρησιμοποιώ και ένα ζευγάρι τελικών Τσακιρίδη Άρτεμις με σπέσιαλ υλικά και ένα ζευγάρι εξαιρετικών επετειακών ηχείων της Vienna Acoutics, τα μικρά Haydn Jubilee.

Θα ακολουθήσουν ακουστικές εντυπώσεις.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #3 by Chris1967 » Sun Apr 05, 2020 8:12 pm

Συγχαρητήρια Μιχάλη, καλοάκουστα σου εύχομαι με υγεία!!

Ασχολούμαι και εγώ με το χόμπι πολλά χρόνια έχω ακούσει πάρα πολλά και είχα και διάφορα, γενικά δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου εύκολα, αλλά μετά από την σύντομη ματιά στην άλλη παρουσίαση των διαφόρων συστημάτων που είχες δεν μπορώ παρά να σου πω ότι έχω μείνει κατάπληκτος.

Μια από τις απορίες μου είναι γιατί κατέληξες στο πικάπ DPS και στα Technics, αφού είδα ότι είχες (κατά την ταπεινή μου άποψη) κάποια πολύ καλύτερα και ποιό το phono stage γιατί δεν μπορώ να διακρίνω.

Συγχαρητήρια και πάλι [beer] [wavegreen]
Χρήστος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #4 by Sonorus » Sun Apr 05, 2020 8:25 pm

Τα σέβη μου.
Είμαι σίγουρος ότι ακούγεται τέλεια , φαίνεται εξάλλου από τον άριστα ακουστικά περιποιημένο χώρο.
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #5 by MILES » Sun Apr 05, 2020 10:28 pm

Chris1967 wrote:Συγχαρητήρια Μιχάλη, καλοάκουστα σου εύχομαι με υγεία!!

Ασχολούμαι και εγώ με το χόμπι πολλά χρόνια έχω ακούσει πάρα πολλά και είχα και διάφορα, γενικά δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου εύκολα, αλλά μετά από την σύντομη ματιά στην άλλη παρουσίαση των διαφόρων συστημάτων που είχες δεν μπορώ παρά να σου πω ότι έχω μείνει κατάπληκτος.

Μια από τις απορίες μου είναι γιατί κατέληξες στο πικάπ DPS και στα Technics, αφού είδα ότι είχες (κατά την ταπεινή μου άποψη) κάποια πολύ καλύτερα και ποιό το phono stage γιατί δεν μπορώ να διακρίνω.

Συγχαρητήρια και πάλι [beer] [wavegreen]


Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο.

Το γεγονός ότι το ψηφιακό μου είναι πια τόσο καλό, όπως πιθανόν και ότι μεγαλώσαμε, με έχουν κάνει να μην ακούω συχνά βινύλιο. Βλέπεις γυρίζω αργά σπίτι, λίγο τα εγγόνια (ευτυχώς μένουμε στο ίδιο σπίτι!!), οπότε συνήθως κάθομαι να ακούσω μουσική σχετικά αργά και πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ. Φαντάσου να παίζει ο δίσκος και να τον έχεις να γυρίζει για 2-3 ώρες!!
Γι' αυτό βάζω πολύ σπάνια βινύλιο (ούτε 1 φορά το μήνα).

Το phonostage που χρησιμοποιώ είναι ένα ταπεινό αλλά εξαιρετικό για τα λεφτά του Rempton 8382 (http://www.remton.eu/remton-8382.html). Είναι μόνο mm και με τη χαμηλοέξοδη Denon χρησιμοποιώ και το Audio Hangary Qualiton MC (http://audiohungary.com/product/qualiton-mc/15)

Σχετικά με το DPS, σε πληροφορώ ότι είναι εξαιρετικό πικάπ. Το ίδιο και η κεφαλή Bobolli. Το σύνολο είναι αρκετά καλύτερο από πολλά επώνυμα πικάπ που είχα κατά καιρούς.

Επειδή λοιπόν χρησιμοποιώ το πικάπ μου λίγο και επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα καλό τρανζίστορ για εναλλαγή με τις λάμπες, αποφάσισα να το δώσω.
Για το λόγο αυτόν πήρα το Technics και του έβαλα την επετειακή Denon που την είχα σφραγισμένη, έτσι ώστε να παίζω και λίγο βινύλιο όταν με πιάνει η νοσταλγία [beer]
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #6 by MILES » Sun Apr 05, 2020 10:35 pm

Sonorus wrote:Τα σέβη μου.
Είμαι σίγουρος ότι ακούγεται τέλεια , φαίνεται εξάλλου από τον άριστα ακουστικά περιποιημένο χώρο.


Σε ευχαριστώ πολύ.

Να προσθέσω εδώ ότι το χώρο τον επιμελήθηκε ηχητικά με επιτυχία ο φίλος Χάρης Τσακίρης, που πολλοί εδώ μέσα γνωρίζουν και τον συστήνω ανεπιφύλακτα!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #7 by Chris1967 » Sun Apr 05, 2020 11:08 pm

Πολύ κρίμα που ακούς τόσο λίγο βινύλιο και ακόμη πιο κρίμα που είχες Oracle, Garrard, κλπ κλπ και πολύ καλά phono όπως το ASR Basis Exclusive (που πολύ σύντομα ελπίζω, μετά από του μπελάδες τους κορονοιούς, θα αποκτήσω και εγώ), αλλά καταλαβαίνω απόλυτα την κατάσταση σου και βεβαίως με το τόσο καλό ψηφιακό είναι εύκολο κανείς να παραγκωνίσει το αναλογικό.

Ελπίζω τώρα που έχουμε χαλαρότερους ρυθμούς να βάζεις και κανένα δίσκο [thumbup]

Καλοάκουστα και πάλι [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #8 by andreasecon » Mon Apr 06, 2020 12:42 am

Ωραία πράγματα Μιχάλη, καλοάκουστα !!
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #9 by dapost » Mon Apr 06, 2020 9:45 am

Πάντα κορυφαίες επιλογές και πάντα εκπλήξεις από το Μιχάλη! Σταθερός είναι μόνο ο πανέμορφος χώρος ;-)

Ούτε γνώριζα την ύπαρξη αυτού του ντακ (που τα ανακαλύπτετε αλήθεια;) αλλά εντυπωσιάστηκα από αυτά που διάβασα γι αυτό!

Η εναλλαγή τόσων πολλών και διαφορετικών ηχείων είναι εντυπωσιακή και μάλλον κάτι λέει για τη διαρκή ανάγκη αναζήτησης καλού αλλά ταυτόχρονα διαφορετικού ήχου. Με εντυπωσιάζει και σίγουρα το ζηλεύω και λίγο;-) Οι τελευταίες "κατακτήσεις" ήταν Tidal, Harbeth και Focal ή χάνω κάτι ενδιάμεσα;
Δημήτρης
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Μετά από πολύ καιρό

Unread post #10 by BLUES » Mon Apr 06, 2020 11:53 am

MILES wrote:Το σημερινό μου λοιπό σύστημα είναι το παρακάτω:

20200405_135338.jpg


Και περιλαμβάνει τα παρακάτω μηχανήματα:

- Αναλογικά: (1) πικάπ DPS με βραχίονα βελτιωμένο Rega 700 & κεφαλή Bluenote Boboli II
(2) πικάπ Technics mkII & κεφαλή την επετειακή Denon DL-A100
- Ψηφιακά: Melco N10, Singxer SU-1, dac APL DSD-MR
- Προ: Canary Audio C800 MKII
- Τελικός: CAT JL-2 Signature MKII με 16 λάμπες ΚΤ-120
- Ηχεία: Focal Scala Utopia V2

Εναλλακτικά χρησιμοποιώ και ένα ζευγάρι τελικών Τσακιρίδη Άρτεμις με σπέσιαλ υλικά και ένα ζευγάρι εξαιρετικών επετειακών ηχείων της Vienna Acoutics, τα μικρά Haydn Jubilee.

Θα ακολουθήσουν ακουστικές εντυπώσεις.

Μπραβο ρε Μιχαλη,για αυτο το υπεροχο μουσικο ταξιδι
Εξαιρετος χωρος,αισθητικα και ηχητικα ,μετα την παρεμβαση του αγαπητου Χαρι,που συνεδραμε και στην ηχητικη περιποιση και του δικου μου χωρου,καθως και αλλων φιλων του φορουμ
Exεις συνδεσει το Singxer στο Μελκο η παιζεις αμεσα απο usb?

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register