Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #91 by DomieMic65 » Tue Mar 22, 2022 6:50 pm

Καλοάκουστο Κώστα!
Τελικά το Ubiquity (που είδα πως έχεις) το σέταρες ή το απέσυρες από το σύστημα;
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #92 by kostas6a3 » Tue Mar 22, 2022 10:51 pm

DomieMic65 wrote:Καλοάκουστο Κώστα!
Τελικά το Ubiquity (που είδα πως έχεις) το σέταρες ή το απέσυρες από το σύστημα;

Ευχαριστώ. Στο Ubiquity έχω ρίξει το iMac και τον NAS και από αυτό συνδέω το EtherREGEN και μετά στο SOtM.
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #93 by DomieMic65 » Tue Mar 22, 2022 10:55 pm

OK ... ωραιότατα!
Για πες για το EtherREGEN.. :)
Εντυπώσεις;
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #94 by kostas6a3 » Mon Mar 28, 2022 8:44 pm

DomieMic65 wrote:OK ... ωραιότατα!
Για πες για το EtherREGEN.. :)
Εντυπώσεις;

Μόλις ολοκληρώσω το στήσιμο Μιχάλη.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #95 by kostas6a3 » Sat Apr 02, 2022 6:24 am

Λοιπόν το στήσιμο ολοκληρώθηκε όπως παρακάτω:
Στο ubiquiti edgerouter x καταλήγει ο NAS και το iMac με καλώδια Supra CAT8. Από εκεί πάλι με Supra CAT8 στο UpTone EtherREGEN, το οποίο τροφοδοτείται από το UpTone UltraCap LPS-1.2 με καλώδιο DC by Argi. Τέλος με ένα AudioQuest CAT700 Carbon - CAT.7 με ακροδέκτες Telegartner MFP8 CAT.8.1 καταλήγω στο SOtM SMS200 NEO τροφοδοτούμενο από ένα Sbooster BOTWmkII.
Και μερικές φωτογραφίες:

IMG_0404.jpg
IMG_0404.jpg (1.02 MiB) Viewed 1311 times


IMG_0406.jpg
IMG_0406.jpg (894.28 KiB) Viewed 1311 times


7KK_7224.jpg
7KK_7224.jpg (1.22 MiB) Viewed 1311 times


7KK_7226.jpg
7KK_7226.jpg (924.55 KiB) Viewed 1311 times


7KK_7227.jpg
7KK_7227.jpg (1.13 MiB) Viewed 1311 times


Στο δια ταύτα τώρα, πως ακούγεται το σύστημα με την προσθήκη του EtherREGEN.
Αυξήθηκε σημαντικά το soundstage , ακόμα πιο σκοτεινό υπόβαθρο με περισσότερη λεπτομέρεια και τα όργανα κατέλαβαν ακόμα πιο συγκεκριμένες θέσεις. Οι υψηλές και μεσαίες απέκτησαν άλλη χροιά, και έφυγε η όποια σκληράδα υπήρχε.
Άφησα τέλος τις χαμηλές αφού υπήρχε μια "διαφωνία" με το Χρήστο :lol: , αφού ο διακόπτης πέρασε και από το σπίτι του Χρήστου για λίγο αλλά και ο Χρήστο από το σπίτι μου. Κατ' ΄έμε το μπάσα έσφιξαν περισσότερο, για το Χρήστο ίσως έχασαν κάποια πληροφορία και όγκο.
Όπως και να έχει αυτός ο διακόπτης έφερε αλλαγή προς το καλύτερο, για μένα και θα μείνει.

Εδώ κάποια review και πληροφορίες:
https://uptoneaudio.com/products/etherregen
https://www.theabsolutesound.com/articl ... net-switch
https://audiophilestyle.com/ca/reviews/ ... ison-r887/
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #96 by Chris1967 » Sat Apr 02, 2022 11:07 am

Κώστα και δημόσια καλορίζικα και καλοάκουστα όλα τα παραφερνάλια.

Η αλήθεια είναι ότι όλες οι παρεμβάσεις στα ψηφιακά κάνουν διαφορές, οι οποίες ανάλογα με το σύστημα μπορεί να είναι θετικές ή αρνητικές.

Για να κάνουμε και κουβέντα, θυμάμαι τις επιπτώσεις του Ideon 3R, των τροφοδοτικών τόσο επάνω στο 3R όσο και επάνω στα streamer, τα switch, και τα καλώδια δικτύου.

Από τότε τα 3R έφυγαν νομίζω από όλους στην παρέα (ίσως ο Στέλιος να το έχει επάνω ακόμα) επειδή έχει ανέβει η ποιότητα της ψηφιακής αλυσίδας σε όλους μας τώρα πια. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι το 3R είναι κακό, απλά η χρησιμότητα του τώρα πια μάλλον περιορίζεται σε συστήματα που παίζουν από "βρώμικα" PC, και λιγότερο από προσεγμένα streamer, με γραμμικές τροφοδοσίες, και DAC που έχουν πολύ καλά USB receiver. Τα switchάκια όμως (βλ. Ubiquity Edgerouter X) παρέμειναν, όσο και οι αναβαθμίσεις καλωδίων ethernet (βλ. Supra).

Στην περίπτωση μας τώρα, το σύστημα του Κώστα έχει φτάσει σε ένα εξαιρετικό επίπεδο, και ειδικά η προσθήκη του EtherREGEN έχει φέρει σημαντική βελτίωση στην περιγραφή της σκηνής και την ανάδειξη λεπτομέρειας η οποία ήταν εκεί και πριν, αλλά είναι πιο ξεκάθαρη ειδικά στην τρισδιάστατη τοποθέτηση. Πιστεύω ότι αυτό που ο Κώστας αναφέρει σαν σκληράδα δεν ήταν σκληράδα αλλά ανεπαίσθητος ψηφιακός θόρυβος (jitter) το οποίο ησύχασε με την προσθήκη του switch.

Το θέμα του μπάσου δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος εάν απλά το έσφιξε ή και ταυτόχρονα το περιόρισε ελάχιστα, πάντως συμφωνούμε με τον Κώστα στο γεγονός ότι η προσθήκη του EtherREGEN είναι αναβάθμιση.

Δεν μπορώ να πω κάτι για το τελευταίο μέτρο καλωδίου ethernet γιατί δεν το άκουσα αλλά και πάλι θα έλεγα καλό μάλλον θα είναι.

Και πάλι Κώστα καλοάκουστα!!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #97 by Chris1967 » Sat Apr 02, 2022 11:22 am

Ξέχασα να ρωτήσω, το Uptone UltraCap 1,2 https://uptoneaudio.com/products/ultracap-lps-1-2

τι καλύτερο προσφέρει από το συνοδευόμενο τροφοδοτικό του EtherREGEN? ακούς διαφορές και σε ποιους τομείς?
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #98 by kostas6a3 » Sat Apr 02, 2022 6:39 pm

Chris1967 wrote:Ξέχασα να ρωτήσω, το Uptone UltraCap 1,2 https://uptoneaudio.com/products/ultracap-lps-1-2

τι καλύτερο προσφέρει από το συνοδευόμενο τροφοδοτικό του EtherREGEN? ακούς διαφορές και σε ποιους τομείς?

Δεν το δοκίμασα καθόλου, παρόλο που ο Alex λέει ότι δεν έχουν ακούσει διαφορές. Στο review του Audiophile Style ο τύπος δοκιμάζει 3-4 γραμμικά και βρίσκει διαφορές.
Μια δοκιμή που ίσως κάποια στιγμή κάνω είναι να τροφοδοτήσω τον NAS με το Sbooster, το SOtM με το UltraCap και το etherREGEN με το δικό του. Πολλές μαζί αλλαγές που δεν ξέρω αν αξίζει.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #99 by angpsi » Sat Apr 02, 2022 9:02 pm

Γεια σου κι από εδώ Κώστα, μετά από τις εντυπώσεις που έχετε συζητήσει και δημοσίως με τον Χρήστο έχω περιέργεια να καταφέρω να έρθω ν' ακούσω κι εγώ όλες αυτές τις αλλαγές! Πάντως φαίνεται ότι όλες οι αλλαγές πάνε το σύστημα προς το καλύτερο και φαίνεται πια πως και στα ψηφιακά το παιχνίδι παίζεται κατα τον γνωστό audiophile τρόπο στις λεπτομέρειες... (κάθε λεπτομέρεια και χιλιάρικο, δηλαδή!) :lol:
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #100 by DomieMic65 » Sun Apr 03, 2022 11:19 am

Χαχαχα... όπως τα λες Άγγελε ... και λέγαμε πως τα αναλογικά έχουν "μπελάδες" :-D

Καλορίζικα όλα Κώστα!!
Να τα χαρείς!!!

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register