Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #151 by angpsi » Sat Sep 03, 2022 9:05 pm

Τελικά τα κράτησες όλα, βλέπω! Λίγη δίαιτα, λίγος μινιμαλισμός στις συνδέσεις, ούτε καν;
Άγγελος
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #152 by Geopolitis » Sat Sep 03, 2022 10:05 pm

Πέρασα το πρωι μια βολτα απο το σπιτι του Κώστα για μια γρήγορη ακροαση. Βασικός σκοπός της επίσκεψης να καταλάβω το αποτελεσμα της προσθήκης γυάλινης οπτικής στην διασύνδεση των switch. Όντας καχύποπτος βάση προηγούμενης εμπειρίας με την χρήση οπτικών ινών στην θεση των συμβατικών ethernet καλωδιων και μετα απο αρκετές αλλαγες ομολογώ οτι πείστηκα οτι η γυάλινη οπτικη φέρνει μεγαλη βελτίωση σε σχεση με την συμβατική πλαστική οπτικη ίνα.

Πολυ πιο σωματώδης ηχος, πιο πλούσιες αρμονικές και εξαφάνιση κάποιων περίεργων συριστικών που μπορει να ακουσει καποιος με την πλαστική ίνα. Σημαντικές διαφορες ακουγονται και με την αλλαγή στους ανταπτορες της οπτικής αλλα η επιλογή μεταξύ γυάλινης και πλαστικής ειναι πιο σημαντική. Ο ηχος του Κώστα ειναι καλύτερος απο ποτε. Δεν νομιζω οτι εχω ακουσει ποτε συστημα τέτοιου κοστος να παιζει τοσο καλα.
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #153 by kostas6a3 » Sat Sep 03, 2022 10:56 pm

angpsi wrote:Τελικά τα κράτησες όλα, βλέπω! Λίγη δίαιτα, λίγος μινιμαλισμός στις συνδέσεις, ούτε καν;

Όχι όλα, δεν κράτησα το ubiquiti edgerouter x. :-)
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #154 by kostas6a3 » Sat Sep 03, 2022 11:03 pm

Geopolitis wrote:Πέρασα το πρωι μια βολτα απο το σπιτι του Κώστα για μια γρήγορη ακροαση. Βασικός σκοπός της επίσκεψης να καταλάβω το αποτελεσμα της προσθήκης γυάλινης οπτικής στην διασύνδεση των switch. Όντας καχύποπτος βάση προηγούμενης εμπειρίας με την χρήση οπτικών ινών στην θεση των συμβατικών ethernet καλωδιων και μετα απο αρκετές αλλαγες ομολογώ οτι πείστηκα οτι η γυάλινη οπτικη φέρνει μεγαλη βελτίωση σε σχεση με την συμβατική πλαστική οπτικη ίνα.

Πολυ πιο σωματώδης ηχος, πιο πλούσιες αρμονικές και εξαφάνιση κάποιων περίεργων συριστικών που μπορει να ακουσει καποιος με την πλαστική ίνα. Σημαντικές διαφορες ακουγονται και με την αλλαγή στους ανταπτορες της οπτικής αλλα η επιλογή μεταξύ γυάλινης και πλαστικής ειναι πιο σημαντική. Ο ηχος του Κώστα ειναι καλύτερος απο ποτε. Δεν νομιζω οτι εχω ακουσει ποτε συστημα τέτοιου κοστος να παιζει τοσο καλα.

Ήμουν παράτολμος και συνάμα τυχερός.
Έβαλες και εσύ το χεράκι σου λίγο. :-D
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #155 by angpsi » Sun Sep 04, 2022 10:05 pm

Geopolitis wrote:Πέρασα το πρωι μια βολτα απο το σπιτι του Κώστα για μια γρήγορη ακροαση. Βασικός σκοπός της επίσκεψης να καταλάβω το αποτελεσμα της προσθήκης γυάλινης οπτικής στην διασύνδεση των switch. Όντας καχύποπτος βάση προηγούμενης εμπειρίας με την χρήση οπτικών ινών στην θεση των συμβατικών ethernet καλωδιων και μετα απο αρκετές αλλαγες ομολογώ οτι πείστηκα οτι η γυάλινη οπτικη φέρνει μεγαλη βελτίωση σε σχεση με την συμβατική πλαστική οπτικη ίνα.

Πολυ πιο σωματώδης ηχος, πιο πλούσιες αρμονικές και εξαφάνιση κάποιων περίεργων συριστικών που μπορει να ακουσει καποιος με την πλαστική ίνα. Σημαντικές διαφορες ακουγονται και με την αλλαγή στους ανταπτορες της οπτικής αλλα η επιλογή μεταξύ γυάλινης και πλαστικής ειναι πιο σημαντική. Ο ηχος του Κώστα ειναι καλύτερος απο ποτε. Δεν νομιζω οτι εχω ακουσει ποτε συστημα τέτοιου κοστος να παιζει τοσο καλα.

Σου έβαλε να παίξει και μέσω I2S;
Άγγελος
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #156 by Geopolitis » Sun Sep 04, 2022 11:54 pm

Οπως παιζει συνήθως. Υποθέτω συνδεση του Melco με το Dac μέσω usb…..
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #157 by angpsi » Tue Sep 06, 2022 3:09 pm

Geopolitis wrote:Οπως παιζει συνήθως. Υποθέτω συνδεση του Melco με το Dac μέσω usb…..

Το λέω γιατί όταν άκουσα εγώ, η ακρόαση με I2S είχε ενδιαφέρον. Συνολικά, εμένα μου άρεσε περισσότερο το αποτέλεσμα μέσω USB/Melco και χωρίς το Ether γιατί ―γνωρίζοντας πώς παίζει το Pontus σε μένα αλλά και κυρίως στο σύστημα του Dr Pan― το βρήκα λίγο πιο σωστό, αλλά το ενδιαφέρον ήταν ότι το I2S με το interface που είχε πάρει ο Κώστας για να πειραματιστεί ήρθε πολύ κοντά με ένα μικρό μέρος των χρημάτων που χρειάζεται για την USB αλυσίδα. Η οπτική ίνα έπαιξε ΙΜΟ καλύτερα από την USB με το Ether μέσα, τονίζοντας λιγότερο τα άκρα και φέρνοντας τις μεσαίες λίγο πιο μπροστά.

Κατά τη γνώμη μου το Ether 'γεμίζει' λίγο την εικόνα σε σώμα, αρμονικές κ.λπ., αλλά αυτό το επιδιώκει ήδη και το Pontus επομένως στο σύνολο το αποτέλεσμα μου φαίνεται λίγο φτιασιδωμένο. Επίσης το Ether δεν βοηθάει στα ήδη σχετικά ασαφή άκρα του Pontus, ενώ θα έλεγα πως χωρίς αυτό το σετ της Melco έδινε μεγαλύτερη καθαρότητα σ' αυτό το φάσμα. Όλα αυτά είναι μικροδιαφορές, απλώς τα 40άρια παραμένουν σταθερά ικανά να δείχνουν με ζηλευτή ευκολία τι παίζει πίσω στην αλυσίδα. Εννοείται βεβαίως πως δεν αντέχουν σε σύγκριση με τα μεγαθήρια της παρέας, ιδίως όταν παίζουν μηχανήματα αναφοράς και στην υπόλοιπη αλυσίδα: έχοντας ακούσει τους γνωστούς Κύκλωπες του Rameau επί δύο ημέρες στο σύστημα του Dr. Pan, μου είναι εύκολο να συγκρίνω το ίδιο κομμάτι στο σύστημα του Κώστα και να θυμηθώ διαφορές.

Για να μην παρεξηγηθώ το Ether μπορεί να είναι ευεργετικό σε ένα άλλο σύστημα, απλά μου φαίνεται ότι φέρνει παραπάνω απ' όσο χρειάζεται στο ηχόχρωμα που ήδη επιδιώκει το Pontus.

Μετά απ' όλα αυτά, το ζήτημα είναι αν αξίζει το κόστος όλων αυτών των τζιτζιμπλονιών σ'ένα―ας το παραδεχτούμε―μικρομεσαίο σύστημα για το κλασικό hi-end. Φοβάμαι πως αν ο Κώστας συνεχίσει να ξοδεύει σ' αυτόν τον ρυθμό γρήγορα θα φτάσει να έχει πληρώσει περί τα 4Κ σε περιφερειακά, όταν σε αυτά τα λεφτά βρίσκονται DAC ευκαιρίες που είναι σημαντικά καλύτερα του Pontus!
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #158 by kostas6a3 » Tue Sep 06, 2022 8:10 pm

Διαβάζοντας τα παραπάνω ακούγοντας αυτό , πραγματικά το απολαμβάνω:
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #159 by kostas6a3 » Wed Sep 07, 2022 4:49 pm

angpsi wrote:Μετά απ' όλα αυτά, το ζήτημα είναι αν αξίζει το κόστος όλων αυτών των τζιτζιμπλονιών σ'ένα―ας το παραδεχτούμε―μικρομεσαίο σύστημα για το κλασικό hi-end. Φοβάμαι πως αν ο Κώστας συνεχίσει να ξοδεύει σ' αυτόν τον ρυθμό γρήγορα θα φτάσει να έχει πληρώσει περί τα 4Κ σε περιφερειακά, όταν σε αυτά τα λεφτά βρίσκονται DAC ευκαιρίες που είναι σημαντικά καλύτερα του Pontus!


Με τον όρο "τζιτιιμπλόνια" σε ποία κομμάτια της ηχητικής αλυσίδας αναφέρεσαι Άγγελε;
Γιατί εγώ το μόνο "ίσως" εξτρά στην αλυσίδα βλέπω το δεύτερο switch, εν προκειμένω το EtherREGEN και την οπτική που το ενώνει με το Melco, συνολικού κόστους 1Κ.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #160 by angpsi » Wed Sep 07, 2022 8:19 pm

kostas6a3 wrote:
angpsi wrote:Μετά απ' όλα αυτά, το ζήτημα είναι αν αξίζει το κόστος όλων αυτών των τζιτζιμπλονιών σ'ένα―ας το παραδεχτούμε―μικρομεσαίο σύστημα για το κλασικό hi-end. Φοβάμαι πως αν ο Κώστας συνεχίσει να ξοδεύει σ' αυτόν τον ρυθμό γρήγορα θα φτάσει να έχει πληρώσει περί τα 4Κ σε περιφερειακά, όταν σε αυτά τα λεφτά βρίσκονται DAC ευκαιρίες που είναι σημαντικά καλύτερα του Pontus!


Με τον όρο "τζιτιιμπλόνια" σε ποία κομμάτια της ηχητικής αλυσίδας αναφέρεσαι Άγγελε;
Γιατί εγώ το μόνο "ίσως" εξτρά στην αλυσίδα βλέπω το δεύτερο switch, εν προκειμένω το EtherREGEN και την οπτική που το ενώνει με το Melco, συνολικού κόστους 1Κ.

Εγώ ακόμα και το Melco το θεωρώ overkill για σύστημα σαν το δικό μας.

Αν έρθεις από εδώ, θα δεις ότι για το δικό μου μικρομεσαίο σύστημα, με παθητικά 40άρια χωρίς spikes ή καν βάσεις, ολοκληρωμένο ATC, Pontus ΙΙ και σε ρόλο streamer το παλιό Odroid C2 χωρίς γραμμικό τροφοδοτικό, με καλώδιο USB Belden από τον μπαμπά του Μιχάλη Tuxx και interconnect τα Black Rhodium που είχα πάρει από τον Θέμη όταν πρωτοξεκίνησα με τα ATC, η απόσταση που το χωρίζει από το δικό σου δεν είναι πελώρια. Φυσικά υπάρχει διαφορά και είναι ακουστή υπέρ σου, το δικό σου σύστημα ακούγεται πιο στακάτο και με καλύτερη άρθρωση, αλλά δεν είναι πελώρια ―άσε που άμα κάνω αποσύζευξη των ηχείων από το ξύλινο δάπεδο θα έρθω πιο κοντά σε σαφήνεια.

Με άλλα λόγια: αν τα λεφτά που πήγαν σε Melco, Ether, καλώδια επί καλωδίων, τροφοδοσίες, ποδαράκια κ.λπ. φτάνουν κοντά στα 4Κ, τότε νομίζω πως θα άξιζε περισσότερο να είχες πάει σε κάποιο ανώτερο DAC κι ας έπαιζες με το TPLink που προτείνει ο Dr Pan. Αν βάλεις και το 1,5Κ που παίρνεις για το Pontus, τότε μπορείς να λοξοκοιτάζεις εύκολα και προς τα 5Κ!

*Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, όλα αυτά τα "τζιτζιμπλόνια" δεν παύουν να είναι αξεσουάρ εγνωσμένης αξίας και συμφωνώ ότι κάνουν διαφορές, συνήθως προς το καλύτερο εφόσον συμφωνούν με τις προσδοκίες του αγοραστή.
Άγγελος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register