Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #161 by Geopolitis » Wed Sep 07, 2022 10:38 pm

Συγγνώμη αλλα το Melco του Κώστα ειναι φτιαγμένο για συστηματα ακριβως αυτής της κατηγορίας τιμης. Αν νομίζεις οτι σε καλύπτει το Odroid ok αλλα προφανως τον Κώστα δεν τον κάλυψε. Εκτος αν νομίζεις οτι με ενα ακριβότερο Dac δεν θα χρειαστείς ακομα καλυτερο server και απο αυτον που εχει τωρα ο Κώστας.

Δυστυχως αυτα τα πραγματα πάνε μαζι στα ψηφιακα. Αν ακουσεις το ακριβότερο Dac στον κοσμο το Wadax Atlantis Reference με τον δικο του server η έναν κατώτερο θα καταλαβεις ποσο ρόλο παιζει ο server.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #162 by angpsi » Thu Sep 08, 2022 12:08 am

Geopolitis wrote:Συγγνώμη αλλα το Melco του Κώστα ειναι φτιαγμένο για συστηματα ακριβως αυτής της κατηγορίας τιμης.

Κάτσε βρε Γιώργο για να καταλάβω: ένα data switch με λιανική 2299€ (!) και ένα streamer επίσης των €2299 είναι φτιαγμένα για να παίζουν με το Pontus II με τιμή λιανικής €1990 κι ένα NUC των €500; Αλλά και τα SCM40 ως παθητικά είναι ένα ηχείο που μέχρι πρότινος έκανε 4Κ δηλαδή λιγότερο απ' όσο κάνει το σετ της Melco (άλλο το πόσο κοστίζουν στην ενεργή έκδοση, όπως και ότι παίζουν σημαντικά πάνω από το κόστος απόκτησης).

Δεν βρίσκεις ότι το σύστημα θα μπορούσε να επωφεληθεί καλύτερα από ένα DAC με καλύτερα χαρακτηριστκά, π.χ. receiver, καλύτερα ladder, κ.λπ., έστω και παλαιότερo του Pontus II; Αυτή τη στιγμή στο HiFiShark, σε κάποιες περιπτώσεις και μέχρι πρόσφατα, πουλιόντουσαν μτχ TotalDAC D1 στα 4K kai d1-six στα 4,5K, dCS Debussy στα 3Κ, Rockna Wavelight στα 3,5Κ, MSB Analog DAC με Powerbase στα 3,8Κ... βλέπεις την εικόνα;

Βεβαίως συμφωνώ στο ότι αν είχε αναβαθμισμένο DAC μπορεί να άξιζε να έχει και τα υπόλοιπα, όμως να μην πήγαινε πρώτα εκεί και μετά στα υπόλοιπα;
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #163 by kostas6a3 » Thu Sep 08, 2022 5:59 am

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά μου θυμίσατε μια παροιμία που λέει ο σοφός λαός μας. Δεν την αναφέρω για να μην παρεξηγηθώ.
Ο καθένας μας σκέφτεται και πράττει διαφορετικά και τέλος κάνει ότι τον ευχαριστεί.
Και οι δυο δίκιο έχετε αλλά άλλος αποφασίζει. :-D :-D :-D
Κώστας
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #164 by Geopolitis » Thu Sep 08, 2022 10:05 am

angpsi wrote:
Geopolitis wrote:Συγγνώμη αλλα το Melco του Κώστα ειναι φτιαγμένο για συστηματα ακριβως αυτής της κατηγορίας τιμης.

Κάτσε βρε Γιώργο για να καταλάβω: ένα data switch με λιανική 2299€ (!) και ένα streamer επίσης των €2299 είναι φτιαγμένα για να παίζουν με το Pontus II με τιμή λιανικής €1990 κι ένα NUC των €500; Αλλά και τα SCM40 ως παθητικά είναι ένα ηχείο που μέχρι πρότινος έκανε 4Κ δηλαδή λιγότερο απ' όσο κάνει το σετ της Melco (άλλο το πόσο κοστίζουν στην ενεργή έκδοση, όπως και ότι παίζουν σημαντικά πάνω από το κόστος απόκτησης).

Δεν βρίσκεις ότι το σύστημα θα μπορούσε να επωφεληθεί καλύτερα από ένα DAC με καλύτερα χαρακτηριστκά, π.χ. receiver, καλύτερα ladder, κ.λπ., έστω και παλαιότερo του Pontus II; Αυτή τη στιγμή στο HiFiShark, σε κάποιες περιπτώσεις και μέχρι πρόσφατα, πουλιόντουσαν μτχ TotalDAC D1 στα 4K kai d1-six στα 4,5K, dCS Debussy στα 3Κ, Rockna Wavelight στα 3,5Κ, MSB Analog DAC με Powerbase στα 3,8Κ... βλέπεις την εικόνα;ειναι

Βεβαίως συμφωνώ στο ότι αν είχε αναβαθμισμένο DAC μπορεί να άξιζε να έχει και τα υπόλοιπα, όμως να μην πήγαινε πρώτα εκεί και μετά στα υπόλοιπα;


Εισαι βέβαιος οτι τα Dac που αναφέρεις ειναι καλυτερα απο το denafrips? Σαν ονομα φυσικά ειναι πιο γνωστά αλλα το πως παιζουν συγκριτικά (και και ποιο ειναι καλυτερο μεταξύ τους) ειναι προς διερευνηση.

Φανταζομαι αν μπορουσες να φέρεις καποιο απο αυτα στο συστημα του Κώστα και το άκουγε να πατάει το Pontus θα του έμπαιναν σοβαρες ιδέες….. Τα λεφτα θα βρεθούν.

Τουλαχιστον δε τα εχει δωσει σε καλωδια ρευματος τα εχει δωσει σε μηχανηματα που εχουν καποια σοβαρη αξία μεταπώλησης αν χρειαστεί να ρευστοποιηθούν.
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #165 by kostas6a3 » Thu Sep 08, 2022 1:29 pm

Ποτέ δεν είχα γνώμονα την αναλογία τιμών αλλά το τι βαστάει η τσέπη μου
1. Τα παραδείγματα τιμών είναι λίγο παραπλανητικά.
Αρχικά όλα, πλην του EtheREGEN, αγοράστηκαν μετ/να και σε τιμές ευκαιρίας κάτω του 50% της λιανικής. Ενδεικτικά το Melco S100 αγοράστηκε μόνο 1100€ σύνολο.
Τώρα ένα DAC περίπου στα 10K+ λιανικής όπως αυτά που αναφέρονται (DCS Debussy 13Κ, totalDAC d1-streamer Mk1 version 8,5Κ κλπ) είναι φτιαγμένα για να παίζουν με ένα NUC των 500€ και ένα ηχείο των 4Κ;
[Θυμάμαι κάποτε σε έκθεση στο Hilton, είχαμε ακούσει τον συνδυασμό Living Voice Air Scout και Air Panther (έτσι νομίζω τα έλεγαν, sub με δύο ντουλάπες δορυφόρους στα 18 εκ. περίπου) που έπαιζαν με ένα CD Holfi και έναν Border Patrol 300B με τιμή γύρω στο 1,5 εκ. Έπαιζαν παπάδες !!! Αναλογία τιμών άστα να πάνε.]

2. Ένα άλλο που ξεχνάμε είναι το «ταξίδι». Η ικανοποίηση του ψαξίματος , των ακροάσεων και όχι ότι μας πασάρει ο κάθε rewiers, γιατί έτσι το Pontus II μια χαρά είναι.
Φαντάσου να είχα ένα κουμπαρά και δυο χρόνια τώρα να ρίχνω μέσα για να πάρω DAC.
Παραθέτω παρακάτω μερικές κριτικές αλλά και σχόλια ευτυχισμένων κατόχων.

“Pros: An incredibly natural, transparent, and exceptionally musical DAC that will boggle one’s mind (it boggled mine) and especially so at its price point. Not just a giant killer, a giant in disguise!”
https://www.audiokeyreviews.com/the-rev ... -pontus-ii

“I’ll also declare that the Denafrips Pontus II has as high a level of performance as most folks will ever need, myself included. What you think you want is another story. It sounded so good I’m curious about how much better the higher level Denafrips DACs are. Maybe I’ll find out someday, but for now, I’m all in on the Pontus.”
https://parttimeaudiophile.com/2021/02/ ... ac-review/
https://parttimeaudiophile.com/2022/06/ ... mmer-2022/

“To conclude, the Pontus II is a fine HiFi DAC offering at its price point, which will undoubtedly make a lot of audiophiles extremely happy with its bold, engaging, lively, warm sound with a fantastic build quality.”
https://www.pursuitperfectsystem.com/de ... ac-review/

“Pontus is actually so good. That you may never feel the need to try anything more pricey. And yet Venus II ll is looming. But then I’m incorrigible. For most music lovers, Pontus can be the end of a journey from which they’II never have to look back!”
https://6moons.com/audioreview_articles/denafrips8/7/

“Στην τιμή που προσφέρεται δύσκολα θα βρείτε κάτι αντίστοιχο και το μόνο "αρνητικό" που βλέπουμε στην όλη υπόθεση είναι πως αφού το Pontus παίζει τόσο καλά δεν μπορούμε να φανταστούμε τι μπορούν να κάνουν τα ανώτερα μοντέλα της Denafrips.”
https://hxosplus.gr/reviews/denafrips-pontus-review/

“So what we have here in the form of the Denafrips Pontus is an excellent DAC that moves digital sound forward and does not have the usual bevy of digital warts. It breaks some of the long-standing digital barriers that have kept me from fully engaging with digital music. It is at a reasonable price point (by audio standards) and, based on construction and parts alone, represents a tremendous value. Now throw in the sound quality that I experienced, and I can’t think of a better value in a DAC today.”
https://theaudiobeatnik.com/review-list ... ontus-dac/

https://www.denafrips.com/review-pontus


Όλες οι αλλαγές στα DAC μου έγιναν ύστερα από ακροάσεις και στο χώρο μου αλλά και σε άλλα σπίτια φίλων. Μακάρι να μπορούσα να ακούσω κάποια από αυτά αλλά μάλλον θα παραμείνει όνειρο θερινής νύχτας.
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #166 by DomieMic65 » Thu Sep 08, 2022 1:51 pm

τείνω να συμφωνήσω με Κώστα και Γιώργο... δεδομένου ότι το σύστημα έχει έρθει σε ένα πάρα πολύ καλό σημείο όσον αφορά στις κύριές του συσκευές το να βελτιωθούν και οι ας τις πούμε περιφερειακές είναι μια πολύ λογική οδός... πόσο μάλλον αν οι όποιες αναβαθμίσεις γίνονται με μτχ μηχανήματα σε κλάσμα της κανονικής τους τιμής.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #167 by angpsi » Thu Sep 08, 2022 4:36 pm

Geopolitis wrote:Εισαι βέβαιος οτι τα Dac που αναφέρεις ειναι καλυτερα απο το denafrips? Σαν ονομα φυσικά ειναι πιο γνωστά αλλα το πως παιζουν συγκριτικά (και και ποιο ειναι καλυτερο μεταξύ τους) ειναι προς διερευνηση.

Επειδή σκεφτόμουν―και εντέλει πήρα―το Pontus II του Χρήστου, το κουβάλησα μαζί μου μέχρι Ζάκυνθο όπου το στήσαμε στο σύστημα του Παναγιώτη. Εκεί έπαιξε απέναντι στο γέρικο (;) Rockna Wavedream Signature με μοντούλες MSB και φάνηκε:
α) ότι είναι ένα πολύ ισορροπημένο DAC με σώμα και ωραίες μεσαίες αλλά και κάποια ασάφεια στα άκρα, αλλά και
β) ότι το γέρικο (;) Rockna του έριχνε αγρίως σε έλεγχο, timing, δεμένο μπάσο και πρίμα που δεν ξυρίζουν χωρίς να χάνουν σε αναλυτικές ικανότητες, αλλά κυρίως σε σκηνή, όσο και σ' αυτό που λέμε "big sound", που υποτίθεται ότι ψάχνει και το Pontus σε σχέση με τα άλλα Denafrips.

Για μένα το τελικό αποτέλεσμα του ομολογουμένως σκληρού stress test ήταν υπέροχα νέα για DAC των <2Κ, όμως για τη συζήτηση που κάνουμε ένα τέτοιο Rockna έπαιζε μτχ μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες στη Ρουμανία στα 3,7K. Το μόνο που δίνω στον Κώστα είναι ότι δεν ήθελε να κάνει υπομονή για να μαζέψει αυτό το ποσό, όμως τα λεφτά που έχει δώσει σε περιφερειακά, έστω και σε μισές τιμές, φτάνουν και περισσεύουν μαζί με τα λεφτά του Pontus για ένα τέτοιο ποσό.

Για την επίδραση των switch έχουμε γράψει αλλού (εδώ για το τεστ στη Ζάκυνθο κι εδώ για τη συζήτηση), κατά τη γνώμη μου το όφελος από τα περιφερειακά είναι αναλογικά πολύ μικρότερο από το όφελος μιας αναβάθμισης του DAC.

Geopolitis wrote: Φανταζομαι αν μπορουσες να φέρεις καποιο απο αυτα στο συστημα του Κώστα και το άκουγε να πατάει το Pontus θα του έμπαιναν σοβαρες ιδέες….. Τα λεφτα θα βρεθούν.

Εδώ συμφωνώ απολύτως, ιδίως μάλιστα αν σκεφτούμε ότι στο χόμπι μας αυτά τα αδιανόητα (για άλλους) λεφτά έχουν τρόπο να εμφανίζονται ως δια μαγείας! Αυτό προσπαθώ να πείσω τον Κώστα αλλά δεν με ακούει, είναι μετρημένο παιδί! :lol:

Geopolitis wrote: Τουλαχιστον δε τα εχει δωσει σε καλωδια ρευματος τα εχει δωσει σε μηχανηματα που εχουν καποια σοβαρη αξία μεταπώλησης αν χρειαστεί να ρευστοποιηθούν.

Και πάλι συμφωνώ απόλυτα, αυτό είναι ένα σημείο που του Κώστα του βγάζω το καπέλο: μέσες-άκρες, οτιδήποτε έχει περάσει από το σύστημά του είναι πράγματα που μπορούν να μεταπωληθούν εύκολα και χωρίς σοβαρές απώλειες! Αυτό άλλωστε έχει αποδειχθεί και εμπράκτως, για όσους γνωρίζουν όλο το ιστορικό του συστήματος.

Επίσης συμφωνώ και με το αλκολίκι του ταξιδιού, όπως λέει ο Κώστας παραπάνω―είναι πράγματι ωραίος χαβαλές να μπαίνει φρέσκο πράγμα στο σύστημα και να καθόμαστε να ακούμε για βελτιώσεις. Όμως αυτό το ίδιο πράγμα μπορεί πολύ εύκολα να γίνει και σκουληκότρυπα από την οποία χρειάζεται μεγάλο ξεκούνημα για να ξαναδείς την μεγάλη εικόνα!

Φυσικά περί ορέξεως ουδείς λόγος γίνεται, όμως από τη στιγμή που ο φίλος μας εξέθεσε το σύστημά του στις σελίδες του forum είναι εύλογο να υποστεί και τον σχετικό―καλοπροαίρετο πάντα―σχολιασμό! :lol:
[beer]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #168 by angpsi » Thu Sep 08, 2022 4:41 pm

kostas6a3 wrote:Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά μου θυμίσατε μια παροιμία που λέει ο σοφός λαός μας. Δεν την αναφέρω για να μην παρεξηγηθώ.
Ο καθένας μας σκέφτεται και πράττει διαφορετικά και τέλος κάνει ότι τον ευχαριστεί.
Και οι δυο δίκιο έχετε αλλά άλλος αποφασίζει. :-D :-D :-D

Το ότι έχουμε κι οι δύο δίκιο είναι καλά νέα για σένα, σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις ανεμπόδιστος ό,τι γουστάρεις χωρίς πίεση από τον 'σοφό' περίγυρο του forum!

Από την άλλη μεριά το έγραψα παραπάνω, αφού το έβγαλες φόρα παρτίδα στο καφενείο των φιλάθλων θα έπρεπε να περιμένεις και αυτόν τον σχολιασμό! Τι δουλειά έχουμε να συνεχίσουμε να γράφουμε εδώ πέρα αν δεν είχαμε ξεκάθαρη άποψη για το τι πρέπει να κάνουμε με τα λεφτά των φίλων μας; :lol:
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #169 by kostas6a3 » Thu Sep 08, 2022 5:18 pm

angpsi wrote:Για μένα το τελικό αποτέλεσμα του ομολογουμένως σκληρού stress test ήταν υπέροχα νέα, όμως για τη συζήτηση που κάνουμε ένα τέτοιο Rockna έπαιζε μτχ μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες στη Ρουμανία στα 3,7K.

Δηλαδή εάν πιστεύεις ότι το Rockna των 10Κ+ είναι φτιαγμένο να παίζει με ηχεία των 4Κ τότε γιατί όχι το Melco N100 να μην είναι;
Θα έδινες 4Κ για ένα 10ετίας + DAC το οποίο ο ίδιος ο κατασκευαστής έχει σταματήσει να το υποστηρίζει τουλάχιστον από άποψης firmware και χωρίς να ξέρεις τι και πως;
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #170 by angpsi » Thu Sep 08, 2022 5:49 pm

kostas6a3 wrote:
angpsi wrote:Για μένα το τελικό αποτέλεσμα του ομολογουμένως σκληρού stress test ήταν υπέροχα νέα, όμως για τη συζήτηση που κάνουμε ένα τέτοιο Rockna έπαιζε μτχ μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες στη Ρουμανία στα 3,7K.

(...)
Θα έδινες 4Κ για ένα 10ετίας + DAC το οποίο ο ίδιος ο κατασκευαστής έχει σταματήσει να το υποστηρίζει τουλάχιστον από άποψης firmware και χωρίς να ξέρεις τι και πως;

Από τη στιγμή που δεν έχω τα 10-15Κ της τιμής λιανικής ενός ανάλογου σύγχρονου DAC τότε ναι, θα παίξω με τα αποφάγια των άλλων, ιδίως αν γνωρίζω εμπράκτως ότι παίζουν καλύτερα από το δικό μου. Για τα DAC που δεν γνωρίζω θα μετρούσε και η δυνατότητα μεταπώλησης, αλλά και πάλι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αναλάμβανα το ρίσκο: στις τιμές του -60% δεν υπάρχει άνεση επιλογής, όμως υπάρχουν μερικά κομμάτια που ξέρουμε από εκθέσεις κ.λπ. ότι μπορούν να παίξουν πάρα πολύ ωραία! Επίσης έχω την εντύπωση πως από ένα σημείο και μετά, κάποια DAC έχουν επιτύχει ένα πολύ σωστό αποτέλεσμα όσα χρόνια κι αν περάσουν, ενώ η πρόσφατη εμπειρία στις μέρες μας έχει δείξει ότι το νεότερο DAC δεν είναι πλέον απαραιτήτως και καλύτερο από άλλα παλιότερα κομμάτια.

BTW πριν από πολλά χρόνια ανάλαβα το ρίσκο να πάρω από το πάτωμα του Θέμη το Krell MD20 transport με τον μηχανισμό της Philips CDM1 custom tuned από την Krell, που δεν έχει ανταλλακτικά κομμάτια για να το φτιάξεις αν χαλάσει ―αυτός ήταν και ο λόγος που το πήρα σε τιμή χώμα, αν και σημαντική για το πορτοφόλι μου τότε (και τώρα, εδώ που τα λέμε). Εντέλει το Krell συνεχίζει να παίζει απροβλημάτιστα μέχρι σήμερα, με μοναδικό πρόβλημα μια μικρή αλλαγή πυκνωτών που χρειάστηκε να κάνω στον Δημήτρη στη Revamp, ενώ σε απόδοση σε βάζει ακόμα σε προβληματισμό για το πόσο ωραία μπορεί να ακουστεί ένα κοινό Red Book CD (ο Χρήστος ξέρει, έχει ακούσει).
Άγγελος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register