Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #31 by kostas6a3 » Mon Nov 23, 2020 1:45 pm

Dr Pan K wrote:Μια χαρα εισαι, και ωραιο χρωμα. Βαλε ενα αποστατη στα καλωδια που περνανε πανω απο τα ποδια του γραφειου..

Τι εννοείς Παναγιώτη και που τους βρίσκεις;
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #32 by Dr Pan K » Tue Nov 24, 2020 3:53 am

Μου φαίνονται σαν μεταλλικές οποτε καλωδια ρεύματος και σήματος καλο είναι να μην ακουμπάνε επάνω. Στο μεγάλο συστημα είχα βάλει αποστάτες απο γκρίζο αφρό σαν αυτό για το εσωτερικό συναυλιακων κουτιών. Υπαχουν πολλα υλικα και εμπορικές λύσεις. Ψάξε για cable lifters
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #33 by kostas6a3 » Tue Nov 24, 2020 5:50 am

Dr Pan K wrote:Μου φαίνονται σαν μεταλλικές οποτε καλωδια ρεύματος και σήματος καλο είναι να μην ακουμπάνε επάνω. Στο μεγάλο συστημα είχα βάλει αποστάτες απο γκρίζο αφρό σαν αυτό για το εσωτερικό συναυλιακων κουτιών. Υπαχουν πολλα υλικα και εμπορικές λύσεις. Ψάξε για cable lifters


Ευχαριστώ [thumbup]
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #34 by angpsi » Tue Nov 24, 2020 9:43 pm

Αυτή την γρίλια-καλοριφέρ πού την σκέφτηκαν ρε γμτ στην ATC; Μήπως είμαι συντηρητικός που προτιμώ την παλιά υφασμάτινη; Αναρωτιέμαι αν και αυτή τη φορά έχουν ρυθμίσει τα ηχεία να παίζουν με την γρίλια πάνω...
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #35 by kostas6a3 » Wed Nov 25, 2020 5:41 am

angpsi wrote:Αυτή την γρίλια-καλοριφέρ πού την σκέφτηκαν ρε γμτ στην ATC; Μήπως είμαι συντηρητικός που προτιμώ την παλιά υφασμάτινη; Αναρωτιέμαι αν και αυτή τη φορά έχουν ρυθμίσει τα ηχεία να παίζουν με την γρίλια πάνω...

Και είναι και ευαίσθητη στο να στραβώσει. :lol: :lol: :lol:
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #36 by Dr Pan K » Wed Nov 25, 2020 8:32 am

Οχι Αγγελε, τα εισαγωγικα ATC παιζουν χωρις την μεταλλική γριλια. Ο λογος ειναι οτι εχει αλλαξει το σχεδιο του κουτιου του ηχειου καθως αν θυμασαι η προηγούμενη γενιά ειχε την εξτρα μαυρη μπαφλα μπροστα για ενισχυση της δομης (και πιο ευκολο μονταρισμα των μοναδων, και τους εδινε και κατι απο τα επαγγελματικά σε θεμα αισθητικης). Η καινουργια γριλια ειναι πολυ πιο πρακτικη και ανθεκτικη.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #37 by angpsi » Wed Nov 25, 2020 11:37 am

Dr Pan K wrote:Οχι Αγγελε, τα εισαγωγικα ATC παιζουν χωρις την μεταλλική γριλια. Ο λογος ειναι οτι εχει αλλαξει το σχεδιο του κουτιου του ηχειου καθως αν θυμασαι η προηγούμενη γενιά ειχε την εξτρα μαυρη μπαφλα μπροστα για ενισχυση της δομης (και πιο ευκολο μονταρισμα των μοναδων, και τους εδινε και κατι απο τα επαγγελματικά σε θεμα αισθητικης). Η καινουργια γριλια ειναι πολυ πιο πρακτικη και ανθεκτικη.

Σωστά...
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #38 by DomieMic65 » Fri Dec 11, 2020 12:42 pm

εξαιρετικές εξελίξεις!!
καλορίζικα και καλές ακροάσεις!!!!!
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #39 by kostas6a3 » Mon Jan 25, 2021 6:26 pm

Ακουστικές Παρεμβάσεις

Προχωρώντας και μετά από «ώριμη σκέψη» αποφάσισα να επέμβω στην ακουστική του χώρου μου.
Ένας χώρος που είναι πολλαπλών χρήσεων (καθιστικό, χώρος ακρόασης κλπ.)
Πρώτο βήμα ήταν η επίσκεψη του Χάρη (Zakman) και η μέτρηση του χώρου.
Τα αποτελέσματα ενθαρρυντικά και η ετυμηγορία :
«Παρά το γεγονός ότι η χωροταξία του δωματίου δεν προσφέρει πολλές εναλλακτικές ως προς την τοποθέτηση του συστήματος και της θέσης ακρόασης, είναι ένας χώρος αρκετά καλός ως προς την ηχητική του συμπεριφορά και χωρίς σοβαρά προβλήματα.»
Πέραν της αρχικής επανατοπόθετησης των ηχείων , που αμέσως υπήρξαν διαφορές στην εστίαση των οργάνων και το βάθος της σκηνής, οι παρεμβάσεις που πρότεινε ο Χάρης φαίνονται στη φωτογραφία:
Εικόνα1.jpg
Εικόνα1.jpg (108.1 KiB) Viewed 3861 times

Όπου με μωβ τα 10 ακουστικά πάνελ διαστάσεων 120Χ60 (τα 4 στους τοίχους ART panel και με γκρι 4 μπασοπαγίδες (δύο πίσω από τα ηχεία και 2 στο πλάι και τέλος κλείσιμο των κενών της γυάλινης ντουλάπας που υπάρχει πίσω από τη θέση ακρόασης μεταξύ του τοίχου και αυτής. Φωτογραφίες πιο κάτω.
Α! Και αν είναι ανοιχτή έχει καλύτερο αποτέλεσμα, οπότε την τακτοποίησα όπως είχα μάθει στην ΣΣΕ.
Με ένα λοιπόν πρόχειρο υπολογισμό στην GIK πάνω από 2000€, απαγορευτικό ποσό για μένα (που και να είχε σοβαρά προβλήματα) :-o :lol: .
Τι κάνουμε λοιπόν;
Αρχικά με 4 φύλλα aritherm έκλεισα τα κενά της ντουλάπας.
ΝΤΟΥΛΑΠΑ-7KK_0146-2.jpg
ΝΤΟΥΛΑΠΑ-7KK_0146-2.jpg (909.91 KiB) Viewed 3861 times

7KK_0441.jpg
7KK_0441.jpg (861.4 KiB) Viewed 3861 times

Αισθητικά δεν το λες καλό, γι'αυτό θέλω τα μαύρα aritherm Δημήτρη (@Dapost).
Μετά και αφού ΔΕΝ έχω πρόβλημα ούτε από την σύζυγο, ούτε με την εμφάνιση του χώρου αποφάσισα πρώτα να κάνω πρώτα τα 6 πάνελ για το ταβάνι (cloud). Συνολικό κόστος 180€ (aritherm, πανί και ξύλα). Το αποτέλεσμα πέραν του αναμενομένου καλό και με τη βοήθεια φίλου κρεμάστηκαν (24 τρυπές στο ταβάνι). Το πιο δύσκολο κομμάτι το τρύπημα στο ταβάνι ΙΣΙΑ (μερικές ξέφυγαν λίγο).
7KK_0374-cloud.jpg
7KK_0374-cloud.jpg (1.03 MiB) Viewed 3861 times

7KK_0379-cloud.jpg
7KK_0379-cloud.jpg (843.19 KiB) Viewed 3861 times

Μετά παρήγγειλα δύο Monster Trap Full Range από την GIK με κόστος 360€. Ύφασμα στο χρώμα του τοίχου ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο διακριτικές. Η κατασκευή πάντως δεν με τρέλανε. Το τελάρο δεν είναι εντελώς άκαμπτο και άμα το πιέσεις τρίζει ελαφρά. Περίμενα κάτι καλύτερο. Το ύφασμα της Camira (σειρά Lucia) εξαιρετικό.
Επόμενο και τελευταίο βήμα η κατασκευή των 4 ART panel , (2 για τον τοίχο πίσω από τα ηχεία και 2 ένα για τον πίσω τοίχο και ένα για τον πλαϊνό όπως φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία) που μάλλον θα γίνουν 6 όπως παρακάτω.
Το τώρα
7KK_0434-now.jpg
7KK_0434-now.jpg (1021.7 KiB) Viewed 3861 times

και το τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα αυτό (με τη χρήση photoshop):
7KK_0434-after.jpg
7KK_0434-after.jpg (1.01 MiB) Viewed 3861 times

Οι φωτογραφίες είναι δικές μου από τις διάφορες φωτογραφικές μου εξορμήσεις και ταξίδια. Οι διαστάσεις 90Χ60 και 90Χ30, αφού έτσι δεν κόβεται θέμα από αυτές. Οι δύο πίσω δεν έχουν επιλέγει ακόμα. :lol: .
Αρχικά λοιπόν καταλήξαμε με το Χάρη στο ύφασμα Camira Lucia Adobo, το οποίο έχει παραγγελθεί (4 μέτρα) μέσω της τοπικής αντιπροσώπου και αναμένεται και κόστος 110€.
Οι εκτυπώσεις, πρώτα μια δοκιμαστικά θα γίνει στην https://www.silverprint.gr/ με κόστος 30€ και τελάρωμα από εμένα και φυσικά από πίσω aritherm. Αν κάποιος γνωρίζει κάποια άλλη εταιρεία δοκιμασμένη, ανοικτός σε προτάσεις.
Αν όλα πάνε καλά το κόστος των 6 panel υπολογίζεται στα 350€.
Το συνολικό λοιπόν κόστος περίπου 900€ χωρίς τις 2 μπασοπαγίδες που μάλλον δεν χωράνε.
Περίπου 50% κάτω δεν το λες και άσχημο.
Μόλις τελειώσω θα ασχοληθώ με τον ΦΩΤΙΣΜΟ :lol: :lol: .
Τώρα τα μέχρι τώρα αποτελέσματα ακόμα μεγαλύτερο βάθος και σκηνή, πιο διακριτά τα όργανα και πιο σφιχτό και καθαρό μπάσο.
Ευχαριστώ για την υπομονή σου Χάρη ....... και να ξέρεις δεν τελειώσαμε :lol: :lol: .
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #40 by Dr Pan K » Mon Jan 25, 2021 11:45 pm

Τα cloud έχουν το καλο ότι δεν είναι μέσα στα πόδια σου. Η λύση τον art panel επίσης είναι καλαίσθητη. Το χιλιάρικο αξίζει να φύγει στην βελτίωση του χώρου όπως και να έχει
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register