Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Return of the Jedi

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Return of the Jedi

Unread post #21 by angpsi » Thu Jan 21, 2021 11:56 am

Dr Pan K wrote:Οποτε εχει αρχίσει το διαβασμα και ο σχεδιασμος της ακουστικης του χωρου. Βασικη προϋπόθεση να μην φαίνεται τιποτα μεσα στο δωματιο. Δεν ειναι πιουριστικη αντιμετώπιση, η αισθητική του χωρου προέχει. Θα γινουν στοχευμενες κινησεις που θα βοηθησουν αρκετα, νομιζω πως πολλοι απο εδω θα μπορουσαν να ακολουθησουν το παραδειγμα μου, ισως να εχει νοημα να ανοιξω ενα νεο νημα για τις επιλογες και την λογικη πισω απο αυτες?

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να το κρατήσεις εδώ γιατί αφορά στο σύστημα σου. Ακόμα κι αν χρησιμοποιήσεις το νήμα για να περιγράφεις τα άλλα μηχανήματα που θα έρθουν, είναι καλό να γνωρίζουμε υπό ποιες προϋποθέσεις και σε ποιο υπόβαθρο γίνονται οι ακροάσεις. Ίσως θα μπορούσες να τροποποιήσεις τον τίτλο του νήματος αν θες να είναι πιο σαφής, όμως δεδομένου του άτυπου χαρακτήρα που έχει εμένα προσωπικά δεν με πειράζει.
Άγγελος
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Return of the Jedi

Unread post #22 by kmyl » Thu Jan 21, 2021 2:00 pm

Dr Pan K wrote:Οποτε εχει αρχίσει το διαβασμα και ο σχεδιασμος της ακουστικης του χωρου. Βασικη προϋπόθεση να μην φαίνεται τιποτα μεσα στο δωματιο. Δεν ειναι πιουριστικη αντιμετώπιση, η αισθητική του χωρου προέχει. Θα γινουν στοχευμενες κινησεις που θα βοηθησουν αρκετα, νομιζω πως πολλοι απο εδω θα μπορουσαν να ακολουθησουν το παραδειγμα μου, ισως να εχει νοημα να ανοιξω ενα νεο νημα για τις επιλογες και την λογικη πισω απο αυτες?


Μοιραζόμαστε ακριβώς τον ίδιο τρόπο σκέψης. Το (δεύτερο) καθιστικό μου/playroom πρέπει να συνάδει με την αισθητική μου και να μην παραπέμπει σε στούντιο ή εργαστήριο. Επιθυμώ υλικά ακουστικής διόρθωσης/βελτίωσης που κρύβονται ή προσθέτουν κάτι από άποψη αισθητικής. Ανέπτυξέ μας Παναγιώτη τη προσέγγισή σου καθώς και τυχόν τεχνικές που σκέφτεσαι να υλοποιήσεις.!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #23 by Dr Pan K » Thu Jan 21, 2021 11:36 pm

Θα ανοίξω νέο νήμα για να μπορούμε να συζητήσουμε πέραν του δικού μου συστήματος.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Return of the Jedi

Unread post #24 by AthanasiosL » Sun Jan 24, 2021 10:59 am

Παναγιώτη ότι και να πω ρε μπόι είναι λίγο. Συγχαρητήρια προκαταβολικά για την όλη προσπάθεια ενώ μόλις γύρισα απ το σούπερ με 3 τσάντες πατατάκια, pop corn κλπ και περιμένω το επόμενο διάστημα να δω και να διαβάσω για τους παπάδες που θα κάνεις εκεί μέσα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #25 by Dr Pan K » Sun Jan 24, 2021 6:15 pm

Αν μου το επιτρέπει ο χρόνος θα κάνω δοκιμές και θα περάσουν αρκετά ωραία μηχανήματα. Κριμα μόνο που δεν είμαι κοντά για να περάσετε για ακροαση...
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #26 by Dr Pan K » Thu Feb 04, 2021 3:56 pm

Μικρές αλλά ουσιαστικές βελτιώσεις, άλλαξα κάποια interconnect, έβαλα ένα Signal Projects Atlantis και έχω και ένα Enklein που θα ακούσω τις επόμενες ημέρες.

Το Signal Projects έδωσε όγκο στην μεσαία, κάτι που το ήθελα. Περιμένω να ολοκληρώσω και τις ακουστικές παρεμβάσεις αν και ήδη το σύστημα παίζει στρατοσφαιρικα.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Return of the Jedi

Unread post #27 by angpsi » Sat Feb 06, 2021 7:23 pm

Παναγιώτη, ποιες διαφορές βλέπεις σε σχέση με το παλιό σου σύστημα; Σε ποια κομμάτια της αλυσίδας τις εντοπίζεις περισσότερο;
Άγγελος
systemic
Posts: 7
Joined: Sat Feb 06, 2021 5:17 pm

Re: Return of the Jedi

Unread post #28 by systemic » Sat Feb 06, 2021 7:47 pm

Wow, με βάση αυτά που βλέπω ένα από τα καλύτερα συστήματα στην Ελλάδα. [blueobey]
Αναμένω λεπτομέρειες.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #29 by Dr Pan K » Sat Feb 06, 2021 8:49 pm

angpsi wrote:Παναγιώτη, ποιες διαφορές βλέπεις σε σχέση με το παλιό σου σύστημα; Σε ποια κομμάτια της αλυσίδας τις εντοπίζεις περισσότερο;


Για να καταλάβω καλύτερα τις οποίες διάφορες παίζω με κάποια κοινά μέρη και με ιδιαίτερα γνώριμες μουσικές επιλογές μέσω του Odroid C2 + Archphile > Rockna. Τα καλώδια είναι σε μεγάλο βαθμό τα γνωστά μου. Με γνώμονα τα παραπάνω ή μεγαλύτερη διαφορά είναι στην μεσαία περιοχή, το mid της Accuton είναι κάπως πιο στεγνό από αυτό της ATC. Αρχικά αυτό ήταν πιο έντονο καθώς η απερίγραπτη ικανότητα αναπαραγωγής τον χαμηλών του Avalon σε συνδυασμό με το δωμάτιο που κράταγε κάποια στάσιμα έκαναν το ηχείο να δείχνει bass-heavy, κάτι που άλλαξε μόλις μπήκε το Aritherm και μάζεψε κάποιες από τις ατέλειες.

Το χαμηλό είναι απλά αβυσσαλέο, μιλάμε για δύο 13ιντσα σε σοβαρή καμπίνα. Αυτό που με έχει ξαφνιασει θετικά είναι το black diamond tweeter, εξαιρετική έκταση χωρίς αψαδα.

Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ στους TLA, αν βρω χρόνο θα κάνω ένα hands on review αλλά αξίζει να αναφέρω ότι καταρρίπτουν κάθε ιδέα περί χρωματισμού από την χρήση λυχνιών στον προενισχυτή, στην ανόρθωση αλλά και στην είσοδο των τελικών. Η διαφάνεια τους είναι αξιοζήλευτη.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #30 by Dr Pan K » Fri Feb 19, 2021 9:15 am

Μικρά αλλά ουσιαστικά βήματα για να ξαναποκτήσω σύστημα, ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος των ακουστικών παρεμβάσεων με τους διαχύτες στην πίσω πόρτα και την τοποθέτηση ηχοαποροφητικων παγιδων ενώ προχωράει και η διαδικασία της διάνοιξης της διώρυγας του Σουεζ. Έχω ξηλώσει μέρος του πατώματος κάτω από την πόρτα και έχω ετοιμάσει το κανάλι στο οποίο θα διέρχονται τα φίδια. Στο κενό ανάμεσα σε τσιμέντο και πάτωμα θα βάλω Aritherm.. Μενει να φρεζαρω τις θυρίδες και βέβαια να παραλάβω τα νέα καλώδια ηχείων τα οποία θα είναι πολύ κοντά σε αυτά που είχα (Signal Projects Hydra με 8Ν χαλκό). Να πω την αλήθεια τα παλιά μου καλώδια τα έχω κρατήσει αλλά το μήκος δεν επαρκεί για την νέα διάταξη. Χρειάζομαι 4.5 μέτρα για το αριστερό ηχείο οπότε περιμένω το sequel του πολυαγαπημενου Snakes On A Plane..

20210216_162333.jpg
20210216_162333.jpg (1.01 MiB) Viewed 3056 times


20210218_171909.jpg
20210218_171909.jpg (1.03 MiB) Viewed 3056 times
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register