Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Return of the Jedi

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Return of the Jedi

Unread post #261 by pankon » Sat Apr 13, 2024 5:03 pm

Ναι, είναι αλήθεια ότι χρειάζεται κάποια προσοχή η ρύθμιση της φόρτισης της κεφαλής (το δικό μου Mini Basis Exclusive HV υποστηρίζει μόνο μία κεφαλή, γι' αυτό γράφω στον ενικ΄ό. Αλλά αν καταλάβεις πώς δουλεύει το σύστημα, εύκολα το αναπαράγεις και στη δεύτερη κεφαλή με τις αντίστοιχες ρυθμίσεις).

Αν θέλει κανείς να δοκιμάσει εύκολα διάφορες τιμές για τη φόρτιση, καλό είναι να έχει μια στοιχειώδη εξοικείωση με το Excel, για να μην κάνει υπολογισμούς με το χέρι, που είναι χρονοβόροι και μπορούν να οδηγήσουν σε λάθη.

Εγώ δεν έχω balanced εξόδους στο δικό μου, οπότε η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν με απασχολεί...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #262 by Dr Pan K » Sat Apr 13, 2024 6:07 pm

20240323_235806.jpg
20240323_235806.jpg (1.18 MiB) Viewed 170 times


Στο βάθος φαίνονται συστοιχίες από dip switches. Σε single end καλώδια χρησιμοποιούμε την αριστερή σειρά από διακόπτες και απομονώνουμε την δεξιά με τον δωδέκατο διακόπτη που γειώνει την αρνητική γραμμή. Οι τιμές των αντιστάσεων ισχύουν όπως φαίνονται αριστερά και οι τελευταίοι 2 διακόπτες δίνουν έξτρα χωρητικότητα για ΜΜ κεφαλές, οι οποίες δουλεύουν μόνο σε single end.

Oí MC κεφαλές δουλεύουν και σε balanced, οι τιμές των αντιστάσεων αναγράφονται στην δεξιά μεριά αλλά πρέπει να μπουν ίδιες στην αριστερή. Ενεργοποιούμε το διακοπτακι για balanced μόνο από την μία μεριά ενώ τις τιμές αντίστασης και από τις 2.

Επίσης υπάρχουν ξεχωριστοί διακόπτες για υποηχητικο φίλτρο και για το κέρδος του κυκλώματος αλλά εκεί τα πράγματα είναι πιο απλά.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Return of the Jedi

Unread post #263 by pankon » Sat Apr 13, 2024 7:05 pm

Αναρωτιέμαι αν όντως υπάρχει άλλο phono stage στην αγορά που να έχει τόσες πολλές ρυθμίσεις...

Το μόνο που λείπει σ' αυτό το εξαιρετικό phono stage είναι καμιά λαμπίτσα... :lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #264 by Dr Pan K » Sat Apr 13, 2024 7:45 pm

pankon wrote:Αναρωτιέμαι αν όντως υπάρχει άλλο phono stage στην αγορά που να έχει τόσες πολλές ρυθμίσεις...

Το μόνο που λείπει σ' αυτό το εξαιρετικό phono stage είναι καμιά λαμπίτσα... :lol:


Τα μεγάλα solid state phono έχουν πάντα αρκετές ρυθμίσεις, τα μεγάλα λαμπάτα συνήθως έχουν ελάχιστες γιατί παίζουν με step up transformers. Εξαίρεση το phono της Lab12 που εκτός από πολλαπλές ρυθμίσεις έχει και τηλεχειρισμό.

Υπάρχουν και ιδιαιτεροτητες όπως της Audia και της Boulder όπου έπρεπε να βάλεις πλακετακι με τις τιμές φόρτισης.

Για μεγαλύτερη ευκολία κάποιοι είχαν τους διακόπτες στο πίσω μέρος του σασί ή από κάτω ενώ στον ASR πρέπει να ανοίξω το καπάκι (4 βίδες, δεν είναι και πολλες)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #265 by Dr Pan K » Sat Apr 13, 2024 7:50 pm

Να προσθέσω πως οι ρυθμίσεις σε (λαμπατα κυρίως) phono έχουν ένα μειονέκτημα, επειδή στην είσοδο υπάρχει step up πρέπει να μπει παράλληλα με αυτό ένα δικτυωμα το οποίο με λίγη φαντασία ενδέχεται να επηρεάσει τον ήχο. Εξ ου και η πιουριστικη λύση των μίνι πλακετων με τις αντιστάσεις κάποιων κατασκευαστων (που με την σειρά τους την πατάνε στο ότι εισάγουν επαφές)

Η εντελώς πιουριστικη λύση είναι να κολλήσει κάποιος την απαιτούμενη αντίσταση επανω στην πλακέτα (κάποιοι κατασκευαστές το έχουν κάνει και αυτό)
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #266 by Chris1967 » Sat Apr 13, 2024 8:36 pm

Πάνο δες και το subsonic, εγώ το έβαλα να κόβει στα 2hz και όχι στα 20Hz και βλέπω να έχει καλύτερο μπάσο που το νιώθεις.

Γενικά είναι λίγο δυσνόητες οι οδηγίες, κανονικά θα έπρεπε να έχει έναν αναλυτικό πίνακα με τις αντιστάσεις και να μην χρει΄΄αζεται να προσθέτουμε κλάσματα.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #267 by Dr Pan K » Sat Apr 13, 2024 10:53 pm

Chris1967 wrote:Πάνο δες και το subsonic, εγώ το έβαλα να κόβει στα 2hz και όχι στα 20Hz και βλέπω να έχει καλύτερο μπάσο που το νιώθεις.

Γενικά είναι λίγο δυσνόητες οι οδηγίες, κανονικά θα έπρεπε να έχει έναν αναλυτικό πίνακα με τις αντιστάσεις και να μην χρει΄΄αζεται να προσθέτουμε κλάσματα.


Chris δεν δουλεύω υπό ηχητικά φίλτρα γιατί δεν έχω δίσκους με πρόβλημα εκκεντροτητας και θέλω πάντα να έχω όλη την έκταση που το μέσο παρέχει.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register