Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #321 by DomieMic65 » Sat Dec 30, 2023 11:29 am

pankon wrote:
DomieMic65 wrote:ομορφιές!!
όσο εσείς "τρωγοπινακούγατε" εγώ έριχνα ένα "La donna e mobile" (barytonale) :lol:
https://photos.app.goo.gl/DtA2jxPFLpeMqMe59


Μπράβο, Μιχάλη! Εξαιρετική ερμηνεία!

Νομίζω ότι πρέπει να ακούσεις τον εαυτό σου μέσα από το σύστημα του Χρήστου, για να επιβεβαιώσεις την πιστότητα του ήχου. Σίγουρα θα έχεις κάποια καλή ηχογράφησή σου, σωστά;

Και Χρόνια Πολλά κι από μένα, με υγεία και καλές μουσικές όλων των ειδών!

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη!
Για 2η φορά που έλεγα την άρια ήταν decent ...
ήταν μια "καταδρομική" αντικατάσταση συναδέλφου που αρρώστησε και ειδοποιήθηκα τελευταία στιγμή
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #322 by pankon » Sat Dec 30, 2023 11:48 am

DomieMic65 wrote:Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη!
Για 2η φορά που έλεγα την άρια ήταν decent ...
ήταν μια "καταδρομική" αντικατάσταση συναδέλφου που αρρώστησε και ειδοποιήθηκα τελευταία στιγμή


Ναι, ήταν όντως εξαιρετική η ερμηνεία. Μπράβο. Μιχάλη!

Λοιπόν, όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο ενδιαφέρουσα μου φαίνεται η ιδέα που ανέφερα πριν.

Αν έχεις κάποια καλή ηχογράφηση κάποιας ερμηνείας σου, αρχικά μπορείς να μας την εκτελέσεις live στο χώρο του Χρήστου, και μετά θα παίξουμε την ηχογράφηση στο σύστημα του Χρήστου για να κάνουμε σύγκριση. Ξέρω ότι δεν είναι πολύ αντικειμενική η σύγκριση αφού η ηχογράφηση θα έχει γίνει σε άλλο χώρο, αλλά θα πάρουμε μια εικόνα.

Βλέπεις ούτε καν ρωτάω αν συμφωνεί ο Χρήστος... :lol: :lol: :lol:
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #323 by Chris1967 » Sat Dec 30, 2023 12:47 pm

Η βραδιά ήταν πολύ ευχάριστη όπως πάντα, ειδικά με την παρουσία του Πάνου ο οποίος λόγω διαφόρων συγκυριών είχε 5 ολόκληρα χρόνια να έρθει σπίτι.

Βέβαια τα λέγαμε πολύ συχνά τηλεφωνικά και παρακολουθούσε την εξέλιξη του συστήματος και μου έδινε πάντοτε τις πολύτιμές συμβουλές του, οι οποίες έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση του παρόντος αποτελέσματος.

Ο Δημήτρης επίσης έχει παίξει πολύ δυνατό ρόλο σε όλα τα ηλεκτρονικά diy, που τολμώ να πω χωρίς αυτόν μάλλον δεν θα τα είχα καταφέρει.

Ο Άγγελος είναι ο σύντροφος σε όλες τις δοκιμές αλλά και σε όλες τις φιλοσοφικές και μη αναζητήσεις οι οποίες αφορούν κυρίως τα στερεοφωνικά, και ο γλαφυρός και ποιητικός του ενίοτε λόγος βοηθά αυτούς που διαβάζουν να καταλαβαίνουν καλύτερα αυτά που περιγράφουμε.

Αισθάνομαι πολύ καλά που οι κόποι δεν πήγαν χαμένοι και το αποτέλεσμα δικαιώνει.

Αν μπορούσα να τα έχω όλα, θα ζητούσα λίγο παραπάνω μπάσο σε έκταση, και εδώ είναι αυτό που λέει ο Άγγελός για το αν θα τρολάρω τον Πάνο για πιθανή τοποθέτηση Sub. Χαρακτηριστικά μου απάντησε: "Χρήστο να μην το μάθω, άμα θες κάντο όπως ένας φοιτητής που είναι μακριά από τους δικούς του και καπνίζει αλλά δεν το ξέρουν,..." :lol:

Ναι κάθομαι και ψειρίζω την μαϊμού, πράγματι το σύστημα δεν έχει να κάνει καθόλου με ότι ήταν πριν στο σύνολό του (κυρίως λόγω ηχείων), αλλά πιστεύω ότι είναι κάτι (η έκταση στα μπασα) που δεν θα μου λείψει προς το παρών αλλά ίσως αποδειχθεί αιτία αναβάθμισης στο μέλλον. Βέβαια τέτοιου είδους αναβάθμιση θα είναι στα πενταψήφια νούμερα οπότε την αφήνω στην άκρη του μυαλού μου για αρκετά αργότερα.

Ο Πάνος αποδεικνύεται "master" ανάλυσης του ήχου, και οι τοποθέτηση των ηχείων αλλά και το τριμάρισμα των tweeter, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ομαλοποίηση της απόκρισης αλλά και στην δημιουργία ολογραφικής σκηνής με βάθος και πλάτος. Δεν θα πρέπει να ξεχάσω να σημειώσω στο δάπεδο τις θέσεις αυτές.

Η μείωση κατά 1db των μπροστινών tweeter είχε σαν αποτέλεσμα να βγουν μπροστά οι μεσαίες και να είναι πιο αντιληπτό το μπάσο. Ούτε πριν με ενοχλούσαν τα ψηλά (που τα είχα στο "0") ούτε τώρα μου λείπει κάτι στο "-1", ίσα ίσα όλα έχουν βελτιωθεί.

Το πικάπ έχει σίγουρα υπεροχή ακόμα και με το τόσο βελτιωμένο ψηφιακό, αλλά μόνο με δίσκους reference.

Κατά τα άλλα τσακίσαμε ένα μπουκάλι 12ε΄τες single και φάγαμε μέχρι τελικής πτώσης, δηλαδή business as usual.

Σημαντικές απουσίες ο Μιχάλης Παναγιώτης και ο Στέλιος, αλλά και οι τρεις είχαν θέματα, συγχαρητήρια Μιχάλη, Παναγιώτη περαστικά, και Στέλιο εύχομαι ότι καλύτερο.

Στους υπόλοιπους πολύ καλούς μου φίλους έχω να πω ότι το σπίτι είναι ανοιχτό για ακροάσεις αλλά λόγω οικογενειακής κατάστασης μου δεν μπορώ πολλά άτομα μαζί. Θα μιλήσουμε τηλεφωνικά.

Κλείνω με τα ευχαριστήρια σε όλους για τα καλά σας λόγια και τις ευχές μου να έχουμε μια Καλή Χρονιά με Υγεία και Πολλές και Καλές Μουσικές!! [wavegreen]
Χρήστος
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #324 by dapost » Sat Dec 30, 2023 6:46 pm

Συγχαρητήρια Μιχάλη, χρόνια πολλά σε όλη την παρέα!!!
Δημήτρης
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #325 by DomieMic65 » Sat Dec 30, 2023 8:28 pm

dapost wrote:Συγχαρητήρια Μιχάλη, χρόνια πολλά σε όλη την παρέα!!!

ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!
Χρόνια πολλά!
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 165
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #326 by Στέλιος Περγιουδάκης » Mon Jan 29, 2024 9:09 am

Χθες κατάφερα και πήγα στον Χρήστο.
Υπήρξαν πολλές και σημαντικές αλλαγές τον τελευταίο καιρό, αλλά πιστεύω ότι
τα ηχεία πραγματικά έκαναν τη μεγάλη διαφορά στον συνολικό ήχο.
Μουσικότατο, στρωτό αποτέλεσμα που σε αφήνει ν απολαύσεις μουσική χωρίς πολλές σκέψεις.
Πολύ χρήσιμες και οι μουσικές πληροφορίες, μιας και ταιριάζουν τα γούστα μας.
Χάρηκα πραγματικά που ο Χρήστος όχι μόνο ξαναέπιασε τις κατασκευές, αλλά κάνει και σοβαρά σχέδια για το μέλλον.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #327 by angpsi » Mon Jan 29, 2024 6:07 pm

Τι άλλα σχέδια κάνει;; Κάθε φορά λέει ότι "έκλεισε για πολύ καιρό" :lol:
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #328 by pankon » Tue Jan 30, 2024 8:04 am

angpsi wrote:Τι άλλα σχέδια κάνει;; Κάθε φορά λέει ότι "έκλεισε για πολύ καιρό" :lol:


Ο "πολύς καιρός" είναι το πολύ ένας μήνας. Για να μην πω λιγότερο.

Και το κακό είναι ότι παρασύρει και κάποιους από τους φίλους του... Ευτυχώς εγώ είμαι βράχος (αν εξαιρέσεις ένα Lenco κι ένα streamer) ! :lol: :lol:
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #329 by MILES » Tue Jan 30, 2024 12:03 pm

pankon wrote:
angpsi wrote:Τι άλλα σχέδια κάνει;; Κάθε φορά λέει ότι "έκλεισε για πολύ καιρό" :lol:


Ο "πολύς καιρός" είναι το πολύ ένας μήνας. Για να μην πω λιγότερο.

Και το κακό είναι ότι παρασύρει και κάποιους από τους φίλους του... Ευτυχώς εγώ είμαι βράχος (αν εξαιρέσεις ένα Lenco κι ένα streamer) ! :lol: :lol:

Αυτή είναι η σωστή ατάκα ενός ανήσυχου χαϊφιντελά και ο μήνας ένα καλό μέσο διάστημα που οι όποιες αλλαγές έχεις κάνει σε κρατούν σε ησυχία, πριν ξαναρχίσεις το ψάξιμο :-D :-D :-D
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 165
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #330 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Jan 30, 2024 12:08 pm

Το παρεξηγήσατε το πράγμα, για κατασκευές DIY λέγαμε...

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register