Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #331 by Chris1967 » Tue Jan 30, 2024 12:38 pm

Εντάξει, με τα B&W συμβίωσα 12 χρόνια γεμάτα, με όλα τα κομμάτια που αντικατέστησα κανένα κάτω από 5-6 χρόνια.

Σκοπός τώρα είναι η ολοκλήρωση του ψηφιακού αφού το Rockna δεν σκέφτομαι να το αλλάξω, το streamer είναι έτοιμο και παίζει όμορφα, μένει το καλώδιο hdmi i2s, για το οποίο έχω κατασταλάξει στο Tubulus Concentus https://www.highendcableshop.com/produc ... i2s-cable/
και σε ένα καλύτερο interconnect στην θέση του Vovox Sonorus Direct, δεν ξέρω τι ακούω γνώμες.

Δεν προβλέπονται μεγάλες αναβαθμίσεις εκτός και εάν τύχει κάποια πολύ καλή περίπτωση πράγμα σπάνιο όπως τα ηχεία που πήρα.

Αυτό που συζήταγα με τον Στέλιο (και με τον Δημήτρη και με τον Dr.Πάνο) είναι η κατασκευή ενός ενισχυτή ακουστικών με λάμπες 300Β. Δεν έχω παρατήσει ποτέ τα ακουστικά ίσα ίσα ακούω μάλλον περισσότερο με ακουστικά παρά με το κυρίως σύστημα.

Το ξέρω ότι είναι ένα προτζεκτ που μπορεί να ξεφύγει σε τιμή αν αρχίσω να ψειρίζω το θέμα, αλλά σε πρώτη φάση βλέπω τι υπάρχει και αναλογίζομαι τις συνέπειες... :lol:
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #332 by pankon » Tue Jan 30, 2024 2:46 pm

Στέλιος Περγιουδάκης wrote:Το παρεξηγήσατε το πράγμα, για κατασκευές DIY λέγαμε...


Μα για DIY λέω κι εγώ (στη δική μου περίπτωση Lenco και streamer). Κάθε κατασκευή θέλει 1-2 μήνες και μετά πάμε για την επόμενη. Κι όταν τελειώσουν όλοι οι κρίκοι της ηχητικής αλυσίδας, πάμε ξανά από την αρχή για αναβαθμίσεις. Rust never sleeps (όπως λέει και ο μεγάλος Neil. Γι' αυτό παραμένει Young).
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #333 by angpsi » Wed Jan 31, 2024 9:56 pm

Chris1967 wrote:(...)

Αυτό που συζήταγα με τον Στέλιο (και με τον Δημήτρη και με τον Dr.Πάνο) είναι η κατασκευή ενός ενισχυτή ακουστικών με λάμπες 300Β. Δεν έχω παρατήσει ποτέ τα ακουστικά ίσα ίσα ακούω μάλλον περισσότερο με ακουστικά παρά με το κυρίως σύστημα.

Το ξέρω ότι είναι ένα προτζεκτ που μπορεί να ξεφύγει σε τιμή αν αρχίσω να ψειρίζω το θέμα, αλλά σε πρώτη φάση βλέπω τι υπάρχει και αναλογίζομαι τις συνέπειες... :lol:


Ωωωωω! ξεκίνα νήμα!! [+1]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #334 by angpsi » Mon Feb 26, 2024 11:08 pm

Με τις απολογίες μου για τη σιγή ιχθύος, να πω ότι το Σάββατο κάθισα ξανά για ακρόαση στο σύστημα του Χρήστου, μετ΄α από ένα πέρασμα από το εργαστήριο του 'τρελού επιστήμονα' DimDim. Παρότι πέρασε πολύς καιρός από εκείνη τη φορά που μαζευτήκαμε για να το στήσουμε με DrPan και DIm, το σύστημα κατάφερε να επιβεβαιώσει εκείνη την αίσθηση αποχωρισμού για την οποία είχα γράψει: πρόκειται για ένα πληθωρικό και συνάμα εκλεπτυσμένο άκουσμα, με τρομερά δεμένη στερεοφωνική εικόνα που εκτείνεται πειστικά σε ύψος, πλάτος και βάθος εντυπωσιακά, αλλά χωρίς περικοκλάδες και φιοριτούρες. η προσθήκη του νέου HDMI καλωδίου της Tubulus είχε ακουστή διαφορά προς το καλύτερο από το Ricable που αντικατέστησε, φέρνοντας μεγαλύτερη σαφήνεια στην περιγραφή και―μάλλον―πιο γεμάτο σώμα (όπως συνήθως μου φαίνεται να κυνηγούν να κάνουν κατά πλειοψηφία τα πανάκριβα audiophile καλώδια). Επίσης ο Chris έσφιξε λίγο τις μονάδες των woofer πάνω στη μπάφλα του κάθε ηχείου, κάτι που ισχυρίζεται πως τους έδωσε περισσότερο μπάσο.

Όπως και να έχει, το συνολικό αποτέλεσμα παρέμεινε μουσικότατο και συνάμα σφιχτό και αληθοφανές, χωρίς να προσπαθεί να εντυπωσιάζει στα σημεία. Σημαντική λεπτομέρεια, όσο και να προσπάθησα να εστιάσω ακουστικά στα ηχεία δεν μπόρεσα να εντοπίσω ήχο να έρχεται ξεκάθαρα από πάνω τους―τόσο δεμένη ήταν η εικόνα που έστηναν ως ζευγάρι ώστε δεν μπορούσα να απομονώσω το καθένα ξεχωριστά! Φυσικά, στη συνολική εικόνα παίζουν σημαντικό ρόλο και ο ASR Emitter, όπως και το 'παλιό' Rockna Signature με τις MSB modules, που συμβάλλουν με τον γνωστό χαρακτήρα τους στο σύνολο. Για δεύτερη φορά λοιπόν χάθηκα μέσα στη μουσική, μονολογώντας φωναχτά ανά διαστήματα για το πόσο πραγματικ΄α ωραίο ήταν το αποτέλεσμα...
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #335 by Chris1967 » Thu Apr 04, 2024 2:08 pm

Σύντομα και άλλη αναβάθμιση ηχείων

att.55ng0sJEFlLXZ0ALVY_NwkwVdFPfz-T2Pk4Aw-eJidY.jpg
att.55ng0sJEFlLXZ0ALVY_NwkwVdFPfz-T2Pk4Aw-eJidY.jpg (383.69 KiB) Viewed 223 times
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #336 by kostas6a3 » Thu Apr 04, 2024 7:37 pm

:lol: Ασταμάτητος !!! [dance] [thumbup] [wavegreen]

Καλοάκουστα !!!!
Κώστας
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #337 by dapost » Thu Apr 04, 2024 10:06 pm

Α, καλά έκανα και δεν ήρθα ακόμη ;-)

ΜΕΓΕΙΑ ΧΡΗΣΤΑΡΑ!
Δημήτρης
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 165
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #338 by Στέλιος Περγιουδάκης » Fri Apr 05, 2024 7:25 am

Ωραίος φίλε!!!
Δεν σε προλαβαίνουμε.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #339 by Dr Pan K » Fri Apr 05, 2024 8:32 am

Στέλιος Περγιουδάκης wrote:Ωραίος φίλε!!!
Δεν σε προλαβαίνουμε.


Απωθημένα, δεν ειχε αναβαθμισει το ηχειο για χρονια και τωρα τα αλλαζει καθε 2 μηνες.

Περιμενουμε εντυπώσεις μολις παραλαβεις Chris
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #340 by andreasecon » Fri Apr 05, 2024 10:17 am

Καλημέρα και καλορίζικα ! Καθότι δεν ξέρω καθόλου απο Revel ποιές οι διαφορές των δύο μοντέλων ?

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register