Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #291 by Jazzer » Thu Dec 21, 2023 9:57 pm

Μεγειές και καλοάκουστα Χρήστο ! Το είπες και το έκανες τελικά, μεγάλες αλλαγές τελευταία !!!
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #292 by Chris1967 » Thu Dec 21, 2023 10:24 pm

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!

Η αγορά τους ήταν κάπως τυχαία.

Είχα αρχίσει να το παίρνω απόφαση ότι θα πρέπει να πάω σε ηχεία με πενταψήφια τιμή και κάπως είχα χαλαρώσει στις αναζητήσεις μου στα μεταχειρισμένα που παρακολουθούσα, επίσης με είχε ξενερώσει το γεγονός ότι τα νεότερα B&W εκτός του N (δηλαδή τα D) έχουν θέματα με τις υψηλές, κοινώς σκούζουνε κατά κάποιο τρόπο.

Όταν έπεσε στην αντίληψη μου το συγκεκριμένο ηχείο στα μεταχειρισμένα στην Ηχοεπιλογή.

Ομολογώ ότι δεν τα ήξερα (ήξερα βέβαια την μάρκα), αλλά η αισθητική τους μου άρεσε (όπως και η τιμή) και τα έψαξα.

Τα διθυραμβικά reviews και η σφραγίδα έγκρισης του Πάνου, δεν άφησαν πολλά περιθώρια και τα τσίμπησα.

Στον ελάχιστο χρόνο που έχω κατορθώσει να τα ακούσω απο χθες το βράδυ, έχω να πω ότι πράγματι είναι αυτό που ήθελα τελικά΄, έκταση στις υψηλές, λεπτομέρεια, βάθος και ύψος σκηνής, και ταχύτητα με ταυτόχρονη καλή περιγραφή στα μπάσα.

Τα B&W δεν είχαν σε καμιά περίπτωση την έκταση αυτή΄΄ ψηλά ούτε τον αέρα. Σίγουρα το πιο αδύναμο σημείο τους ήταν το πολύ βαθύ και αργό μπάσο που σε συνδυασμό με την έλλειψη σαφήνειας τα έκανε εντυπωσιακά μεν αλλά ανακριβή δε.

Δεν θα μου λείψουν, αλλά θα τα θυμάμαι με ρομαντισμό.

Τώρα έχω να ξανα ανακαλύψω την μουσική μου συλλογή.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #293 by pankon » Fri Dec 22, 2023 9:03 am

Μπράβο, Χρήστο. Έκανες σαφώς πάρα πολύ καλή επιλογή. Σίγουρα θα ξανακούσεις πολλά γνωστά κομμάτια με μεγάλο ενδιαφέρον. Αναμένουμε τις εντυπώσεις σου καθώς περνάει ο καιρός και τα συνηθίζεις/μαθαίνεις τα ηχεία.
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #294 by andreasecon » Fri Dec 22, 2023 10:06 am

Μεγειά και καλοάκουστα Χρήστο !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #295 by Chris1967 » Fri Dec 22, 2023 11:57 am

Ευχαριστώ παιδιά!!!
Χρήστος
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #296 by MILES » Fri Dec 22, 2023 1:14 pm

Chris1967 wrote:Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!

Η αγορά τους ήταν κάπως τυχαία.

Είχα αρχίσει να το παίρνω απόφαση ότι θα πρέπει να πάω σε ηχεία με πενταψήφια τιμή και κάπως είχα χαλαρώσει στις αναζητήσεις μου στα μεταχειρισμένα που παρακολουθούσα, επίσης με είχε ξενερώσει το γεγονός ότι τα νεότερα B&W εκτός του N (δηλαδή τα D) έχουν θέματα με τις υψηλές, κοινώς σκούζουνε κατά κάποιο τρόπο.

Όταν έπεσε στην αντίληψη μου το συγκεκριμένο ηχείο στα μεταχειρισμένα στην Ηχοεπιλογή.

Ομολογώ ότι δεν τα ήξερα (ήξερα βέβαια την μάρκα), αλλά η αισθητική τους μου άρεσε (όπως και η τιμή) και τα έψαξα.

Τα διθυραμβικά reviews και η σφραγίδα έγκρισης του Πάνου, δεν άφησαν πολλά περιθώρια και τα τσίμπησα.

Στον ελάχιστο χρόνο που έχω κατορθώσει να τα ακούσω απο χθες το βράδυ, έχω να πω ότι πράγματι είναι αυτό που ήθελα τελικά΄, έκταση στις υψηλές, λεπτομέρεια, βάθος και ύψος σκηνής, και ταχύτητα με ταυτόχρονη καλή περιγραφή στα μπάσα.

Τα B&W δεν είχαν σε καμιά περίπτωση την έκταση αυτή΄΄ ψηλά ούτε τον αέρα. Σίγουρα το πιο αδύναμο σημείο τους ήταν το πολύ βαθύ και αργό μπάσο που σε συνδυασμό με την έλλειψη σαφήνειας τα έκανε εντυπωσιακά μεν αλλά ανακριβή δε.

Δεν θα μου λείψουν, αλλά θα τα θυμάμαι με ρομαντισμό.

Τώρα έχω να ξανα ανακαλύψω την μουσική μου συλλογή.
Συμφωνώ απόλυτα Χρήστο.
Τα συγκεκριμένα ηχεία είχα την ευκαιρία να τα ακούσω στην ΗΧΟΕΠΙΛΟΓΗ όταν είχα πάει για να δω κάτι άλλο. Και επειδή είχα παλιά τα B&W 801, σίγουρα τα REVEL είναι σε άλλο επίπεδο.
Αν τα συνοδά είναι κατάλληλα, τότε οι δυνατότητές τους είναι πολύ ψηλά.
Και φυσικά ο Απόστολος από την ΗΧΟΕΠΙΛΟΓΗ μπορεί να βοηθήσει κατάλληλα.
Είμαι σίγουρος ότι οι γιορτές αυτές θα είναι πολύ ευχάριστες [beer]
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #297 by STEREO » Fri Dec 22, 2023 1:28 pm

Να τα χαίρεστε , καλοτάξιδα
User avatar
Jim
Posts: 436
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #298 by Jim » Fri Dec 22, 2023 1:33 pm

Πολύ ωραία επιλογή !
Καλοτάξιδα :)
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #299 by pankon » Fri Dec 22, 2023 3:34 pm

Τώρα ο Χρήστος θα μπορεί ακομα πιο άνετα να συγκρίνει την αναλογική με την ψηφιακή αλυσίδα του συστήματος του.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #300 by Chris1967 » Fri Dec 22, 2023 5:06 pm

Σας ευχαριστώ όλους!!

Ναι πιστεύω ότι τα συνοδά μου, είναι ικανά να αναδείξουν τα ηχεία αυτά και ήταν φανερό από την πρώτη νότα παρότι κρύοι οι ενισχυτές dac κλπ.

Εϊναι σίγουρα σε άλλο επίπεδο από τα 801 matrix S3 που είχα, αλλά ευτυχώς παρότι τα είχα 14 χρόνια δεν θα μου λείψουν.

Άκουσα και λίγο πικάπ όσο πρόλαβα εχθές, το γεγονός είναι ότι πρέπει να μειώσω λίγο το loading στην ZYX από τα 192? στα 160 περίπου? Θα μας πει ο Πάνος, διότι έχει παραπάνω ενέργεια ψηλά από αυτό που θέλω ή χρειάζεται τώρα που τα ηχεία δεν φρενάρουν τις υψηλές.

Το ψηφιακό ακούγεται καλύτερα από ποτέ, ειδικά μετά τις προσθήκες των switch/server/streamer.

Είναι εντυπωσιακό το πως τα όργανα είναι τόσο ολογραφικά και τα δυναμικά σε κάνουν αναπάντεχα να σηκώσεις το βλέμμα προς την περιοχή που κάτι στην μουσική σκηνή αυξήσει την ένταση του, όπως πχ τρομπέτες που μπαίνουν ξαφνικά σε ένα θέμα, κάποιο κουδουνάκι ή ένα πιατίνι που χτυπάει σε κάποια στιγμή αναπάντεχη.

Δυστυχώς οι δίσκοι μου δεν ακούγονται όλοι το ίδιο, θα έλεγα το 70% της βινυλιακής συλλογής μου δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακή με την ψηφιακή, το 30% όμως είναι σκέτη απόλαυση.

Αυτά όμως είναι γνωστά και πριν να αναβαθμίσω τα ηχεία.
Χρήστος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register