Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

MILES
Posts: 172
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #71 by MILES » Sun Sep 22, 2019 9:38 am

Φίλε Χρήστο θερμά συγχαρητήρια για το σύστημα σου και ειδικά για για τις πολύ ωραίες κατασκευές σου.

Το πάθος σου μου θυμίζει το δικό μου που είχα πριν από αρκετά χρόνια.
Τώρα και μετά από 45 χρόνια στο hobby, αφενός η ηλικία αφετέρου τα εγγόνια που μου τρώνε αρκετό χρόνο (ομολογουμένως πολύ ευχάριστα) έχουν κάνει το πάθος να υποχωρήσει κάπως.
Βέβαια η αγάπη συνεχίζει ακάθεκτη :-)

Συνέχισε το ωραίο αυτό ταξίδι και ζήσε το όσο πιο έντονα μπορείς!!
DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #72 by DomieMic65 » Sun Sep 22, 2019 9:52 am

ΆιΣταντΑμέιζντ :shock: :shock:

Να τα χαίρεσαι όλα Χρήστο!!!
Μπράβο!!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #73 by Chris1967 » Sun Sep 22, 2019 1:44 pm

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια [beer]

Κάνω μικρές προσπάθειες σιγά σιγά να συντηρώ το ενδιαφέρον μου στο αναλογικό, διότι η ευκολία του ψηφιακού είναι πολύ εθιστική.

Είχα πάνω από 6 μήνες να βάλω δίσκο στο πικάπ για να κάνω ακρόαση όπως παλαιότερα (εκτός από μια γρήγορη επίσκεψη στις αρχές του καλοκαιριού από τον Άγγελο). Την τελευταία εβδομάδα κυριολεκτικά αφιέρωσα όλο τον χρόνο που είχα εύκαιρο σε ακροάσεις.

Το πικάπ μου δίνει τόση χαρά ακόμα και με όχι τόσο καλές ηχογραφήσεις που με ανταμείβει από την σχετική ταλαιπωρία του ψάξε, πλύνε, σήκω πάνω κάτσε κάτω, και μετά βάλτο στην θέση του.

Η προσθήκη των κασετόφωνων ήταν άλλη μια έκπληξη που δεν περίμενα. Οι προηχογραφημένες κασέτες ακούγονται σαν πικάπ και οι λίγες πια ηχογραφημένες από τα φοιτητικά μου χρόνια λάμπουν σαν να τις είχα φτιάξει σήμερα. Οι δύο τρεις μόνον κασέτες που μου έχουν απομείνει από εκείνες που είχα ηχογραφήσει με το Tandberg 3014 (που είχα και δυστυχώς πούλησα) παίζουν απίστευτα καλά πολύ κοντά σαν να παίζω το βινύλιο ή το cd από όπου ηχογράφησα αρχικά.

Σίγουρα υπάρχουν μικρές διαφορές μεταξύ του Kenwood και Technics αλλά δεν μπορώ να πω ότι το ένα ή το άλλο είναι καλύτερο ή το προτιμώ.

Το Kenwood ήταν ακριβότερο μηχάνημα στα διπλά λεφτά του Technics στην εποχή τους, αλλά το Technics είναι εφοδιασμένο με κεφαλές που εγγράφουν και αναπαράγουν μέχρι 20hz-23Khz κάτι που δεν το κάνουν πολλά κασετόφωνα.

Εντύπωση μου κάνει το πόσο καλά αναπαράγονται οι μεσαίες. Μόνο από πικάπ έχω ακούσει αυτόν το πλούτο.

Όπως προανέφερα η απόκτηση ενός κορυφαίου Nakamichi ( CR7, CD1, CR1) μου τριγυρίζει στο μυαλό, αλλά δεν συμφέρει από την άποψη ότι έχω πολύ λίγο πρωτογενές υλικό, και καλύτερα τα χρήματα αυτά να πάνε προς απόκτηση περισσοτέρων δίσκων. Ίδωμεν

Εξακολουθώ να αγοράζω βινύλια και από τότε που με έχεις να με επισκεφθείς Πάνο, πρέπει να έχω πάρει πάρει καμιά 80ρια σίγουρα μην σου πω παραπάνω, είναι καμιά 20ρια καινούργια και τα υπόλοιπα μεταχειρισμένα κυρίως Decca/EMI/RCA κλασσικά.

Το σπίτι είναι ανοιχτό όποιοι φίλοι θέλουν να περάσουν ευπρόσδεκτοι.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #74 by angpsi » Sat Sep 28, 2019 2:28 pm

Τhn Tετάρτη πήγα στον Χρήστο για αναλογική ακρόαση με επίκεντρο τα νέα του κασετόφωνα. Ο Χρήστος άφησε κάποιες δουλειές στην άκρη, εγώ άφησα την κόρη μου στο μπαλέτο και εν συνεχεία στα χέρια της μητέρας της, φροντίσαμε να βρεθούμε από νωρίς ώστε να έχουμε αρκετό χρόνο για να ακούσουμε με προσοχή.

Όλα πήγαν όπως έπρεπε, η ακρόαση ήταν όπως πάντα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα όσο και συνεπής στο πνεύμα των ακροάσεων του Audiohub.

fullsizeoutput_4e0e.jpeg
fullsizeoutput_4e0e.jpeg (961.86 KiB) Viewed 3035 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #75 by angpsi » Sat Sep 28, 2019 2:31 pm

Εδώ βλέπουμε τον οικοδεσπότη μάλλον ικανοποιημένο από το αποτέλεσμα.

fullsizeoutput_4e00.jpeg
fullsizeoutput_4e00.jpeg (1.04 MiB) Viewed 3035 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #76 by angpsi » Sat Sep 28, 2019 2:37 pm

Ο υπογράφων σε ύφος διανοουμενέ με μεταλλικό νερό στο χέρι και εμπεριστατωμένες απόψεις, κράτησε το επίπεδό του στο ύψος των περιστάσεων (οκ, έφαγα, μην λέμε μ@λ@κίες!)

fullsizeoutput_4e09.jpeg
fullsizeoutput_4e09.jpeg (1.01 MiB) Viewed 3035 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #77 by angpsi » Sat Sep 28, 2019 3:02 pm

Οι πρωταγωνιστές της ακρόασης: πάνω το Kenwood KX4520 και κάτω το Technics RS-AZ6. Χώρια από τον αναπάντεχα εξαιρετικό ήχο που έβγαλαν, μας οδήγησαν σε μονοπάτια του '80 και του '90 που ξύπνησαν πολλές αναμνήσεις... Για μένα σήμαινε φορητό ραδιοκασετόφωνο και πρώτες εφηβικές/φοιτητικές μουσικές διαδρομές, για τον Χρήστο σήμαινε road trips με ορισμένες από τις καλοηχογραφημένες του κασέτες να έχουν γράψει μίλια μέσα στον ήλιο της Ελλάδας και της Νοτίου Αφρικής. Από ένα σημείο και μετά, η πιστότητα του ήχου είχε ελάχιστη σημασία καθώς κάτι το κλασικό flat ηχόχρωμα των παραγωγών του '80-'90, κάτι η ψυχοακουστική επίδραση των αναμνήσεών μας, έστειλε την κριτική ακρόαση σε άλλα μονοπάτια.

Παρ' όλα αυτά, ο ήχος που βγήκε και από τα δύο κασετόφωνα ήταν άκρως ελκυστικός: καθαρά αναλογικός, προσέδιδε χαρακτήρα με όλα τα γνωστά γνωρίσματα της ωραίας μεσαίας περιοχής ακόμα και σε κασέτες που γνωρίζαμε ότι έρχονται από ψηφιακές παραγωγές. Εντυπωσιακή ακόμα ήταν η σκηνή που έστησαν τα δύο κασετόφωνα, ανοιχτή σε όλες τις διαστάσεις, με ωραία συχνοτική έκταση και βάθος, καθαρό στήσιμο στον χώρο, κ.λπ.. Έτσι εύκολα βγήκε το συμπέρασμα ότι εφόσον κάποιος βρει ένα σωστό κομμάτι στην σωστή τιμή δεν θα ήταν παράλογο να φιλοξενήσει ένα κασετόφωνο μέσα σ' ένα σύστημα απαιτήσεων. Φυσικά πρωτογενές υλικό σε καλή κατάσταση είναι σπάνιο να βρεθεί, αλλά μεταξύ σοβαρού κι αστείου σκεφτήκαμε ότι αν ο Χρήστος μου έγραφε τα βινύλιά του σε κασέτες, κι εγώ είχα ένα αντίστοιχα καλό κασετόφωνο στο σύστημά μου, ο ήχος θα έβαζε σε μπελάδες πολλά από τα ψηφιακά μου αρχεία!

fullsizeoutput_4de6.jpeg
fullsizeoutput_4de6.jpeg (947.3 KiB) Viewed 3035 times

IMG_0040.jpg
IMG_0040.jpg (1.04 MiB) Viewed 3035 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #78 by angpsi » Sat Sep 28, 2019 3:08 pm

Η πληθωρική συστηματάρα του Χρήστου βοήθησε ώστε να αναδειχθούν όλες αυτές οι ποιότητες. Στην αριστερή στήλη ο προσεκτικός παρατηρητής θα δει πως έχει προκύψει κενός χώρος ― προφανώς για να βάλει ο Χρήστος την Lampucera σε σύγκριση με το τούμπανο Soekris (διακρίνεται ακριβώς από κάτω). :lol:

IMG_0030.jpg
IMG_0030.jpg (1.13 MiB) Viewed 3035 times

IMG_0032.jpg
IMG_0032.jpg (1.02 MiB) Viewed 3035 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #79 by angpsi » Sat Sep 28, 2019 3:12 pm

Η χαρά του ντιούη: για κάποιο λόγο ξαφνικά ο Χρήστος άρχισε να βγάζει από παντού υλικά για κατασκευές! Τι γραμμικά τροφοδοτικά Salas, τι AKM DAC σε κατάσταση αναμονής, ο Χρήστος ξεφούρνισε τουλάχιστον τέσσερα με έξι κατοστάρικα καλούδια, κι έβγαλε δουλειά για το Σαββατοκύριακο... Νομίζω ότι ετοιμάζεται για το lineup της 19ης Οκτωβρίου!

IMG_0042.jpg
IMG_0042.jpg (975.22 KiB) Viewed 3035 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #80 by angpsi » Sat Sep 28, 2019 3:34 pm

Για κλείσιμο βάζω το τούμπανο Lenco του Χρήστου: κάθε φορά που βρίσκομαι σπίτι του είναι αδύνατον ν' αντισταθώ στον ήχο που βγαίνει από το αναλογικό του στάδιο! Ενδιαφέρουσα νέα πτυχή από την ακρόαση της Τετάρτης ήταν οι εξαιρετικοί δίσκοι που αγόρασε από το Public. Ευτυχώς που μαθαίνω ότι μπορεί να αγοράσει καλά βινύλια κι ένας τυπικός consumer, γιατί έτσι όπως πάει ο Jim δεν θα μείνει βινύλιο για βινύλιο στην αγορά των μεταχειρισμένων (μήπως δε εκλείψει και το σαπούνι για τα πλυντήρια δεν ξέρω)!

* στο βάθος διακρίνεται ως λεπτομέρεια μοντέλο αυτοκρατορικού starfighter μαζί με ένα ground unit, δεν ξέρω τι ρόλο παίζει στην ανάγνωση του δίσκου ή γενικότερα στον ήχο του συστήματος αλλά δείχνει με ποιανού την πλευρά είναι ο ιδιοκτήτης. #welcome_to_the_dark_side [beer]
IMG_0022.jpg
IMG_0022.jpg (876.29 KiB) Viewed 3035 times
Άγγελος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register