Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #361 by Chris1967 » Sun Apr 07, 2024 1:55 pm

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές!! [wavegreen]

Και τα προηγούμενα ηχεία (Studio) είχαν tweeter πίσω που τα έχεις ακούσει.

Η επίδραση του πίσω tweeter είναι η αίσθηση του χώρου στην σκηνή.

Γενικά και επιβεβαιωμένο με τα super tweeter που είχα και με τα B&W801 όταν κοιτούσαν πίσω έδιναν μέγεθος και όγκο στην σκηνή και "αέρα".

Σαφέστατα ΄όταν τα σβήνεις (όπως είπαν και οι προλαλήσαντες) είναι σαν κάτι να λείπει από την σκηνή.
Χρήστος
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #362 by MILES » Sun Apr 07, 2024 2:44 pm

Συγχαρητήρια και από εμένα Χρήστο. Εξαιρετικό ηχείο!!

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο νήμα και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι έχεις όλα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένας “σωστός” χαϊφιντελάς :-) :-) :-)
Τα διαστήματα μεταξύ εφησυχασμού και ηχητικής ανησυχίας είναι τα σωστά. Πέρασαν μόνο 3,5 μήνες από την αλλαγή των ηχείων και άντε πάλι για κάτι καλύτερο.
Πραγματικά πόσο μου θυμίζεις τον εαυτό μου.

Πέρα από το αστείο όμως, να πω ότι το σωστό και καλό ηχείο είναι η βάση ενός καλού συστήματος. Η δική μου εμπειρία 50 χρόνια τώρα, αυτό λέει.
Το κατάλαβα ακόμα μία φορά όταν πήρα τα ηχεία που έχω τώρα (Sonus Faber Stradivari). Μόλις βρω λίγο χρόνο θα γράψω σχετικά στο δικό μου νήμα μαζί με κάποια άλλα ενδιαφέροντα που έχουν συμβεί τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Καλορίζικα και πάλι και καλές ακροάσεις!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #363 by Chris1967 » Sun Apr 07, 2024 4:18 pm

[beer] ευχαριστώ!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 165
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #364 by Στέλιος Περγιουδάκης » Sun Apr 07, 2024 4:25 pm

Οπτικά ειναι πίνακας ζωγραφικής το σύνολο του συστήματος. Είμαι σίγουρος απ τις περιγραφές του Χρήστου, ξέροντας πόσο συγκρατημενος ειναι γενικά στις αξιολογήσεις του και βλέποντας τον ενθουσιασμό του, θα παίζουν εξαιρετικά!!
User avatar
kostas6a3
Posts: 506
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #365 by kostas6a3 » Sun Apr 07, 2024 5:45 pm

Πέρασα σήμερα μια βόλτα από το Χρήστο.
Τα πράγματα λοιπόν είναι όπως περιγράφονται.
Αν και δεν είμαι οπαδός του "αβυσσαλέου" μπάσου :-D , τα ηχεία σαφώς έπαιζαν καλύτερα από το μικρότερο αδελφό, με περισσότερο μπάσο, πιο μουσικά, με τεράστια σκηνή, εξαιρετικά μεσαία, λεπτομέρεια κλπ κλπ κλπ. .
Όπως είχα πει στο Χρήστο τα προηγούμενα μου φάνηκαν λίγο σκληρά, για το γούστο μου.
Γενικά όλο το σύνολο, παρ όλη την ηλικία του :lol: , αποδίδει εξαιρετικά.
Καλοάκουστα και πάλι φίλε μου. [musicphones] [beer] [thumbup] [wavegreen]

ΥΓ. 1. Ο αγώνας Ολυμπιακός - Περιστέρι σούπα. [thumbd]
2. Περιμένω ανάλυση από τον guru Άγγελο.

IMG_0091.jpg
IMG_0091.jpg (1 MiB) Viewed 282 times
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #366 by Chris1967 » Sun Apr 07, 2024 6:51 pm

Ευχαριστώ!! [beer] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #367 by pankon » Sun Apr 07, 2024 7:17 pm

Και τώρα ο επόμενος στόχος είναι ακόμα ένας μεγαλύτερος ενισχυτής. Όχι γιατί πρέπει, αλλά γιατί έτσι θέλει ο Χρήστος (και το ζητάμε όλοι εμείς). Ανοίγει ο δρόμος για έναν Emitter II Exclusive HV με καμιά 4-5 μπαταρίες; [dance] [thumbup] [thumbup]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #368 by angpsi » Sun Apr 07, 2024 9:43 pm

kostas6a3 wrote: (...)
Υ.Γ. 2 Περιμένω ανάλυση από τον guru Άγγελο.

Παρ' ότι είπα ότι θα περιμένω να βεβαιωθώ μέχρι να γράψω πρόζα, νομίζω πως τα Revel Ultima Salon ήρθαν για να μείνουν καθώς δε βλέπω ποιο θα ήταν ένα επόμενο σκαλοπάτι σε οποιοδήποτε κοντινό μέλλον.

Τα πράγματα είναι λίγο πολύ όπως τα περίγραψαν ο Χρήστος και ο Κώστας: τα Salon είναι more of everything σε σχέση με τα 'μικρά' Revel Ultima Studio που αντικατέστησαν, το σύνολο εμφανίζεται πιο δεμένο και πιο οργανικό και η έξτρα έκταση χαμηλά ακούγεται εύκολα, χαρίζοντας εκείνο το 'κάτι παραπάνω' που τόσο διακαώς ονειρευόταν ο Chris στο λίγο διάστημα που έζησε μαζί με τα μικρά.

Εκείνο που θα έλεγα χωρίς περιστροφές είναι ότι, παρά το μέγεθός τους, τα Ultima Salon βγάζουν έναν ήχο ομοιογενή που δεν κουράζει πουθενά και σε τίποτα, δίνοντάς σου την ευκαιρία να ακους την αγαπημένη σου μουσική χωρίς το άγχος μιας υπερ-τεχνικής αναλυτικής προσέγγισης. Προσοχή να μην παρεξηγηθώ πως τα ηχεία δεν είναι τεχνικά, ή ότι δε στήνουν συμπαγή εικόνα με ακρίβεια. Αντιθέτως, ο βασικός χαρακτήρας που έβρισκα και στα Studio είναι ο ίδιος, με μια τρομερά δεμένη εικόνα να συμπληρώνει το σωστό βάθος και την έκταση που δίνει το 'party trick' των πίσω tweeter, ενώ το σετ 'ακούει' τρομερά στο προσεκτικό και σωστό στήσιμο στον χώρο ακρόασης.

Από την άλλη μεριά, στο πρώτο άκουσμα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι τα Salon έβγαιναν προς τα έξω ως λιγότερο στακάτα από τα Studio. Κάπως έτσι μου πέρασε η ιδέα πως με λίγο καλύτερο drive θα μπορούσαν να καλύψουν αυτή την απόσταση. Μετά από μια μικρή κουβέντα με τον Ζακυνθινό γιατρό (περί τη 1μιση ώρα!), που είχε φαγωθεί να μάθει εντυπώσεις σε πραγματικό χρόνο και πήρε τηλέφωνο, δεν είναι σίγουρο ότι αυτή η εντύπωση τεκμηριώνεται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ηχείου. Παρ' όλα αυτά, κάτι λόγω του νέου μίγματος των μονάδων (εξελιγμένα tweeter και mid, συν το παλιό mid, συν ένα επιπλέον woofer), κάτι εξ' αιτίας του, εκ των πραγμάτων, διαφορετικού crossover, συνεχίζω να πιστεύω πως τα δύο ηχεία ακούγονται διαφορετικά, αν και ακολουθούν τις ίδιες σχεδιαστικές αρχές.

Στο τέλος της ημέρας, η εντύπωση που μου μένει είναι πως τα Salon αποτελούν ένα εντελώς αυτόνομο σκαλοπάτι στη γκάμα των Ultima σε σχέση με τα Studio, με έναν 'μεγάλο' ήχο για ώριμα audiophile ακροατήρια (δεν εννοώ ηλικιακά, @Chris1832 :-D), επιτυγχάνοντας να αποδίδουν με πιστότητα το υλικό που δίνει η πηγή και ταυτόχρονα να ακούγονται εύηχα και μουσικά, χαρίζοντας αβίαστα πολύωρες μουσικές απολαύσεις ακόμα και σε χαμηλές στάθμες.

Δίκαιο λοιπόν το ενδιαφέρον της παρέας για τις εξελίξεις στο σύστημα του Χρήστου: νομίζω πως περνώντας τον Ρουβίκωνα ο Chris κατέληξε με ένα εκλεπτυσμένο σετ ηχείων με γνωστές γενεαλογικές καταβολές και μια αναγνωρισμένη θέση στην ιστορία της audiophile κοινότητας. Πέρα από τη γνωστή φιλοξενία των οικοδεσποτών (Chris από παλιά, και πλέον ο Κωστής ―βλ. άφθονα ξηροκάρπια, πατατάκια, ελιές cocktail, σπιτικό limoncello by Costis για το 'καλώς τα δεχτήκαμε', 2μιση κιλά home-made μαριναρισμένα chicken wings με εξίσου σπιτική καυτερή σάλτσα τσίλι, και στη συνέχεια νερό της φωτιάς 12ετίας μαζί με τυράκι, αγγουράκι, τουρσί, και σαλάμι αέρος Ντελιμαρή!), το σύστημα αυτό ήταν για μένα μια εκπαίδευση και ένα ακόμα λιθαράκι στην δική μου audiophile περιπέτεια, έστω και εξ' αγχιστείας.

Μπράβο Χρήστο, καλοάκουστα και πάντα τέτοιες επιτυχίες!
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #369 by DomieMic65 » Mon Apr 08, 2024 9:40 am

Άγγελε όταν σε τσιμπήσει κανένα περιοδικό/site για ριβιουζ θα μας μιλάς Ε; :mrgreen:

Καλορίζικα και πάλι Χρήστο!!
Ανυπομονώ να τα ακούσω όταν βολέψει…
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #370 by pankon » Mon Apr 08, 2024 11:15 am

Χρήστο (@Chris1821), σήμερα ξεκίνησε μια νέα βδομάδα. Αναμένουμε κάποιο νέο χτύπημα. Φαντάζομαι ότι έχεις κλείσει από ηχεία για κανένα εξάμηνο... [musicphones]

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register