Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #241 by angpsi » Sun Oct 15, 2023 10:02 am

kostas6a3 wrote:(...)
Δυστυχώς ούτε εγώ μπόρεσα να κάτσω περισσότερο, μιας και έπαιζε ο Θρύλος, για να ακούσω το switch.

Κι εμείς που νομίζαμε πως μας άφησες για να γυρίσεις στη γυναίκα σου /στο σπίτι σου σαν καλός σύζυγος! :lol:
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 509
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #242 by kostas6a3 » Sun Oct 15, 2023 10:23 am

angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:(...)
Δυστυχώς ούτε εγώ μπόρεσα να κάτσω περισσότερο, μιας και έπαιζε ο Θρύλος, για να ακούσω το switch.

Κι εμείς που νομίζαμε πως μας άφησες για να γυρίσεις στη γυναίκα σου /στο σπίτι σου σαν καλός σύζυγος! :lol:

Το τερπόν μετά του ωφελίμου.
Κώστας
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1358
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #243 by pankon » Sun Oct 15, 2023 10:35 am

Πέρα από τον ήχο, κανένα σχόλιο για τα τρίγωνα δεν άκουσα... ;-)
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #244 by Chris1967 » Sun Oct 15, 2023 11:01 am

Όπως είπα και σε προηγούμενη συνάντηση: "μην φέρνετε γλυκά θα πάθουμε ζάχαρο" :lol:

Ναι τα τρίγωνα ήταν ολόφρεσκα και νοστιμότατα ευχαριστούμε Κώστα, δυστυχώς έχει μείνει σε μένα το βάρος να φάω αυτά που περίσσεψαν να μην πάνε χαμένα... :lol: [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 509
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #245 by kostas6a3 » Sun Oct 15, 2023 11:13 am

Chris1967 wrote:Όπως είπα και σε προηγούμενη συνάντηση: "μην φέρνετε γλυκά θα πάθουμε ζάχαρο" :lol:

[wavegreen]


Ενώ τα σαλάμια αέρος, τα πατατάκια και τα ψητά είναι άκρως υγιεινά. [oldtimer]
Κώστας
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1358
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #246 by pankon » Sun Oct 15, 2023 11:20 am

Ο καλός μύλος όλα τα αλέθει! [hot-dog]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #247 by Chris1967 » Sun Oct 15, 2023 11:38 am

Θα ήθελα να πω μερικά λόγια για το "tuning" του συστήματος.

Δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί "tuning" η αλλαγή streamer μάλλον όχι, αλλά η κατάργηση Volumio/OdroidC2 και η αντικατάσταση του από piCorePlayer σε δύο ξεχωριστά Rpi4, (διαχωρίζοντας τις λειτουργίες σε Server (LMS) και σε Player (Sqeezelite)), φαίνεται ότι προσδίδει ένα κλικ σε λεπτομέρεια και διαχωρισμό αλλά και σε ζωντάνια, που σε σύγκριση φαντάζει το Volumio ολίγον θολό.

Αυτά μας τα λέει ο Μιχάλης εδώ και χρόνια, και κρίμα που δεν είχα πειραματιστεί πιο σύντομα. Ο λόγος που δεν το έκανα είναι η πολυπλοκότητα σε σχέση με το Volumio, άλλωστε και αυτός είναι και ο λόγος που δεν χρησιμοποιούσα το Archphile ενώ ήξερα ΄ότι παίζει καλύτερα, και τα τυχόν προβλήματα στις εγκαταστάσεις κλπ. πράγμα που τα βρήκα όλα αυτά μπροστά μου, πχ το NAS δεν κάνει mount στον LMS (παίζω με minim server) δεν παίζει DSD για κάποιο λόγο, αλλά χαλάλι εν τέλη επειδή το ηχητικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο και σιγά σιγά θα βρω λύσεις και με την βοήθεια του Μιχάλη όταν μπορέσει να περάσει απο δω, μπορεί να πάω και στο επι πληρωμής Gentooplayer για να έχω τεχνική υποστήριξη.

Τώρα που είχα λίγο χρόνο να ασχοληθώ (μου πήρε 3 Σαββατοκύριακα να βγάλω άκρη) ανταμείβομαι με το αποτέλεσμα.

To switch είναι κάτι που ουσιαστικά είναι έτοιμο σχεδόν ένα χρόνο τώρα αλλά δεν είχαμε καταφέρει να βρεθούμε να το ακούσουμε. Σίγουρα προσδίδει και αυτό ένα λιθαράκι σε διαύγεια και διαχωρισμό στο σύστημα, δεν μπορώ να ποσοστικοποιήσω αυτές τις αλλαγές, σίγουρα δεν άκουσα άλλο σύστημα, αλλά προσδίδουν μια βελτίωση που σε κάνει να θες να ξανακούσεις την μουσική σου πράγμα που είναι και το ζητούμενο δηλαδή η απόλαυση της μουσικής.

Σε γενικές γραμμές σημεία βελτίωσης είναι ο διαχωρισμός, χωρική πληροφορία, αέρας, διαύγεια και "ζωηράδα"/ενέργεια (βελτίωση μικροδυναμικών?)

Άποψη μου είναι ότι όσοι έχετε περιέργεια, να το αποτολμήσετε.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1358
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #248 by pankon » Sun Oct 15, 2023 1:04 pm

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λες, Χρήστο.
Διαβάζω (και ξέρω) ότι έχεις αφιερώσει πολλή προσπάθεια για να φτάσεις στο σημείο που είσαι τώρα. Μπράβο για την επιμονή κι υπομονή σου.
Εγώ -για τη δική μου περίπτωση- θα ήθελα να κόψω λίγο δρόμο (shortcut) και να αξιοποιήσω τη μαζεμένη εμπειρία των φίλων.
DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #249 by DomieMic65 » Mon Oct 16, 2023 10:14 am

κάλιο αργά παρά ποτέ :-D :-D :-D

χαίρομαι Χρήστο που σιγά σιγά βρίσκεις την άκρη!
υπόσχομαι πως από 4/11 και μετά να περάσω να δούμε τι θα κάνουμε με το NAS.
Έχω μια υποψία πως αν στριμάρεις τα τοπικά σου αρχεία χωρίς την παρεμβολή του πρωτοκόλλου upnp αλλά "καθαρά" μέσω LMS/Squeezelite θα υπάρξει πιο πολύ διαφάνεια... βέβαια ο Minim δίνει κάποια εργαλεία οργάνωσης των αρχείων που είναι χρήσιμα!

Για τα DSD μήπως πρέπει να δοκιμάσεις το DSD plug in στον LMS; (χωρίς να είμαι σίγουρος πως θα πετύχει) .. προσωπικά με dsd δεν ασχολούμαι πλέον!

Όσον αφορά τον G.Player θα πρέπει πρώτα να έρθεις από εμένα να σου κάνω ένα "demo" στο έτοιμο δικό μου σύστημα για να δεις αν σε ενδιαφέρει ή όχι!
Η μεταφορά όλου του σεταπ στον χώρο σου είναι σχετικά δύσκολη γιατί θα χρειαστεί κάποια πράγματα να σεταριστουν εκ νέου και μετά πάλι το αντίστροφο στο σπίτι μου!
DomieMic65
Posts: 1055
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #250 by DomieMic65 » Mon Oct 16, 2023 10:15 am

pankon wrote:Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λες, Χρήστο.
Διαβάζω (και ξέρω) ότι έχεις αφιερώσει πολλή προσπάθεια για να φτάσεις στο σημείο που είσαι τώρα. Μπράβο για την επιμονή κι υπομονή σου.
Εγώ -για τη δική μου περίπτωση- θα ήθελα να κόψω λίγο δρόμο (shortcut) και να αξιοποιήσω τη μαζεμένη εμπειρία των φίλων.

"κάψε" δύο καρτούλες με piCore player και εδώ είμαστε!! [wavegreen]

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register