Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #381 by Dr Pan K » Sun Apr 21, 2024 8:57 pm

Να πω δε για άλλη μια φορά πως η ευαισθησία των ηχείων εξαρτάται από τις μονάδες χαμηλού και πως τα μικρά ηχεία έχουν χαμηλή ευαισθησία. Η ευαισθησία ενός ηχείου για 1 Watt ισχύος μετρημένη στο 1m εξαρτάται από την ποσότητα του αέρα που το ηχείο θα κουνήσει και ένα μικρό midwoofer δεν κουνάει τπτ.

Υπάρχει σύγχυση ανάμεσα στην ευαισθησία και την ευκολία του crossover σαν ηλεκτρικό φορτίο. Μικρά διδρομα ηχεία έχουν συνήθως εύκολο crossover αλλά χαμηλή ευαισθησία. Για να ανέβει η ευαισθησία πρέπει να κάνει το μικρό woofer μεγαλύτερη διαδρομή (όγκος αέρα = εμβαδόν επιφάνειας × διαδρομη) αλλά εκεί εισέρχονται παραμορφωσεις λόγω μη καθετου μαγνητικού πεδίου στα άκρα της διαδρομής
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #382 by pankon » Sun Apr 21, 2024 9:31 pm

Σίγουρα η γνώμη του Zakman μπορεί να μας διαφωτίσει σε διάφορα σημεία των μετρήσεων. Επί τη ευκαιρία, δίνω και τις μετρήσεις με τα δυο κανάλια ξεχωριστά και μόνα τους, όπως επίσης και με το άθροισμα και των δυο καναλιών μαζί (κόκκινη καμπύλη).

Το κάθε κανάλι ξεχωριστά (μόνο του)
Revel Ultima Studio independent channels.jpg
Revel Ultima Studio independent channels.jpg (309.45 KiB) Viewed 212 times


Το τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με τα επιμέρους κανάλια.

Revel Ultima Studio all.jpg
Revel Ultima Studio all.jpg (354.01 KiB) Viewed 212 times
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #383 by Chris1967 » Sun Apr 21, 2024 11:07 pm

Για άλλη μια φορά περάσαμε θαυμάσια.

Ακούσαμε μουσικές, έγιναν για πρώτη φορά μετρήσεις, και άκουσα και τα Falcon στο σύστημα μου. Φυσικά και σουβλακομπυροκατάσταση. Επίσης και DIY, όλα τα κάναμε [wavegreen]

Τώρα για τις μετρήσεις, δεν είμαστε επαγγελματίες μηχανικοί ήχου ούτε το δωμάτιο είναι στούντιο ηχογραφήσεων.

Σαφέστατα το δωμάτιο παίζει ρόλο στην απόκριση συχνοτήτων, σαφέστατα και εγώ που είμαι άσχετος καταλαβαίνω τις ομοιότητες στις καμπύλες που έχουν (και τα δύο ηχεία) και έχουν να κάνουν με το δωμάτιο.

Δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ότι περάσαμε όμορφα και παίξαμε με το μικρόφωνο και το προγραμματάκι απόκρισης συχνοτήτων, και ακούσαμε και τα μικρά αλλά πολύ καλά Falcon.

Δεν νομίζω ότι εδώ το ζητούμενο να είναι να κάνουμε αυστηρές μετρήσεις και να ΄δώσουμε αυστηρές απαντήσεις στα δεδομένα.

Το ζητούμενο είναι να περνάμε καλά και να χαιρόμαστε με το χόμπι [oldtimer] [beer] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #384 by pankon » Mon Apr 22, 2024 7:02 am

Συμφωνώ με τον Χρήστο. Το ζητούμενο είναι να ασχολούμαστε με το χόμπι. Ακούσαμε μουσική, κάναμε μετρήσεις, βάλαμε μπροστινό διακόπτη στο streamer. Και φυσικά τσιμπήσαμε και το "κατιτίς". Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Δυστυχώς, αυτήν τη φορά είχα τα χέρια μου γεμάτα με τα διάφορα που κουβαλούσα (υπολογιστή, ηχεία Falcon, βάσεις, streamer) και δεν έφερα κανένα γλυκάκι για να "ξεπλυθούν" τα πιτόγυρα, που ήταν ομολογουμένως εξαιρετικά.

Σε δυο-τρεις βδομάδες όμως, που ο Χρήστος θα πάρει ακόμα πιο νέα Revel (ή κάποια άλλα ηχεία), θα φέρω τρίγωνα Πανοράματος, όπως έχω υποσχεθεί. Τα περιμένει άλλωστε και ο Άγγελος. ;-)

[beer]
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #385 by Zakman35 » Mon Apr 22, 2024 10:34 am

Τα ηχεία φαίνεται πως ακολουθούν την Harman Curve.
Υπάρχουν στάσιμα και ακυρώσεις και στα δύο ηχεία, τα οποία φαίνεται να επηρεάζουν περισσότερο το αριστερό ηχείο. Το Spectrogram θα έδειχνε περισσότερα.
Στα 250 Hz υπάρχει μια ακύρωση μόνο στο αριστερό ηχείο.
Από το παραπάνω γράφημα σημαντικότερο θεωρώ την διαφορά 3db που υπάρχει πάνω από τα 2.000 Hz μεταξύ των ηχείων. Μήπως μετακινήσατε το μικρόφωνο?

[image]
Screenshot 2024-04-22 094923.jpg
Screenshot 2024-04-22 094923.jpg (293.32 KiB) Viewed 172 times
[/image]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #386 by pankon » Mon Apr 22, 2024 11:58 am

Καλημέρα, Χάρη.
Όχι, δεν μετακινήσαμε το μικρόφωνο. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο ότι το δεξί ηχείο (με την χαμηλότερη στάθμη στις υψηλές συχνότητες) είναι δίπλα σε κουρτίνες, ενώ το αριστερό δίπλα σε βιβλιοθήκη.
Όσον αφορά την ακύρωση στα 250Hz δεν έχω εξήγηση.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #387 by Dr Pan K » Mon Apr 22, 2024 1:14 pm

Δεν θα εδινα τοσο σημασια στις μετρησεις αυτες, οθτε στην διαφορα αναμεσα στα 2 ηχεια στις ψηλες συχνοτητες. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι απλα off axis η μια μετρηση σε σχεση με την αλλη.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #388 by Chris1967 » Mon Apr 22, 2024 7:06 pm

Το δωμάτιο το ξέρετε και έχετε οι περισσότεροι κάνει ακρόαση σε αυτό.

Το Αριστερό ηχείο είναι πιο κοντά σε βιβλιοθήκη Αριστερά και δεν έχει καναπέ πλησίον του, ενώ

Το Δεξί ηχείο είναι πιο μακριά (σε σχέση με το Αριστερό από την βιβλιοθήκη) από την μπαλκονόπορτα η οποία έχει λεπτή κουρτίνα, επιπλέον υπάρχει η άκρη του καναπέ που σαφέστατα επηρεάζει της μονάδες μπάσου.

Στο δωμάτιο σαφέστατα υπάρχουν στάσιμα αλλά δεν είναι κάτι τρομερό τουλάχιστον στα αυτιά μου.

Αυτό είναι και το σαλόνι και δεν είναι αμιγώς δωμάτιο ακρόασης, υπάρχει και τη τηλεόραση σαν μεγάλη επιφάνεια ανάκλασης ανάμεσα στα ηχεία, όπως και το τζάκι πίσω από τα μηχανήματα.

Υπάρχει επίσης μια αισθητική που για διάφορους λόγους δεν είναι δυνατόν να αλλάξει.

Με την βοήθεια του Πάνου έχουν γίνει παρεμβάσεις στο παρελθόν και αυτή είναι και η τελική μορφή του δωματίου με τα υπάρχοντα έπιπλα.

Το γνωρίζω ότι ο Χάρης είναι διαθέσιμος για μετρήσεις και συμβουλές για την ηχητική του δωματίου αλλά δεν έχω κάνει κρούση επειδή δεν είναι δυνατή η αλλαγή της αισθητικής του χώρου με την προσθήκη ακουστικών βοηθημάτων.

Στο μέλλον μπορεί να γίνει αυτό αλλά προς το παρών όχι.

Επαναλαμβάνω ότι οι μετρήσεις αυτές που έγιναν είχαν σαν σκοπό το παιχνίδι με το μικρόφωνο και το πρόγραμμα παρά να βγουν ασφαλή ή επιστημονικά δεδομένα και ανάλυση της ηχητικής του σαφέστατα μη ιδανικού χώρου μου.

και σαν απάντηση για το off axis, ναι τα ηχεία Falcon δεν ήταν τοποθετημένα ούτε στο ίδιο τρίγωνο με τα Salon ούτε στην ίδια απόσταση από τα μικρόφωνο με το ένα να είναι ολίγον off axis. Το μικρόφωνο ήταν στην ίδια θέση όμως σε όλες τις μετρήσεις.

Οπότε τελικώς δεν υπάρχει συμπέρασμα, αλλά εάν θέλετε να σας πω εγώ τι ακούω, είναι ότι τα Salon σκοτώνουν και τα Falcon είναι πολύ ωραία γλυκά μονιτοράκια.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #389 by angpsi » Mon Apr 22, 2024 9:56 pm

pankon wrote:(...)
Σε δυο-τρεις βδομάδες όμως, που ο Χρήστος θα πάρει ακόμα πιο νέα Revel (ή κάποια άλλα ηχεία), θα φέρω τρίγωνα Πανοράματος, όπως έχω υποσχεθεί. Τα περιμένει άλλωστε και ο Άγγελος. ;-)

[beer]

Εγώ λέω ναι στα τρίγωνα, χωρίς αλλαγή των ηχείων! :lol:
Άγγελος
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #390 by Zakman35 » Mon Apr 22, 2024 10:11 pm

Καταλαβαίνω Χρήστο και δεν έχω καμία πρόθεση να σε βάλω σε μπελάδες. Αλλά μου ζητήθηκε να σχολιάσω ένα γράφημα και είπα το προφανές, ότι η διαφορά αυτή στα tweeter δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Τώρα γιατί συνέβει αυτό, υπάρχουν πολλοί λόγοι θα μπορούσαν να το προκαλέσουν, ΄έκκεντρη θέση μικροφώνου, το ένα ηχείο είναι ποιό μπρωστά ή ποιό off axis από το άλλο κτλ.

Συνο΄ψίζοντας, αν η "εικόνα" του συστήματος σου είναι κέντρο, τότε αγνώησέ το και πάμε παρακάτω.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register