Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #391 by Dr Pan K » Tue Apr 23, 2024 8:52 am

Ελεγα εχθες στον Χρηστο οτι αυτη ειναι χαρακτηριστικη εικονα απο ενεργειακο decay σε tweeter λογω off axis τοποθετηση του μικροφωνου και καθως οι μετρησεις εγιναν για να περασει η ωρα δεν θα τους εδινα καμια σημασια.

Παραθετω ενα τυπικο γράφημα για off axis response στο οποιο μπορειτε να δειτε πως ενω ο χαρακτηρας του tweeter παραμενει ο ιδιος η ενεργεια μειωνεται για καθε 15 μοιρες.

Horizontal-off-axis-LR4-2000-Hz-tweeter-side-0-15-30-45-60-75-90-degrees.png
Horizontal-off-axis-LR4-2000-Hz-tweeter-side-0-15-30-45-60-75-90-degrees.png (67.09 KiB) Viewed 115 times


Επισης να προσθεσω πως ο χωρος παιζει μικρο ρολο στην ενεργεια του tweeter καθως οσο αυξανονται οι συχνοτητες η διασπορα του ηχου γινεται ολο και πιο κατευθυντικη. Χαζα παραδειγματα: Δεν φωναζουμε για να μας δουν στο δασος, σφυριζουμε .. Επισης οταν αεροπλανο σπαει το φραγμα του ηχου ολοι κοιτουν σαν χαζοί στον ουρανο γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν απο που ηρθε. Σε πρακτικο επιπεδο η τοποθετηση του sub-woofer δεν παιζει μεγαλο ρολο γιατι ειναι σχεδον παντοκατευθυντικη η μεταδοση σε τοσο χαμηλες συχνοτητες ενω αν εχουμε ενα tweeter που σκουζει δεν στηνουμε τριγωνο στα αυτια μας αλλα το βαζουμε off axis για να το ακουμε λιγοτερο.

Ο Χαρης ειπε κατι σωστο, αν το παρακανουμε και ανοιξουμε πολυ τις πλευρες του τριγωνου (οποτε πεφτει πολυ πισω μας) τοτε ναι μεν δεν ακουμε τοσο πολυ τις "κουραστικες" ψηλες συχνοτητες αλλα δημιουργειτε και τρυπα στην σκηνη.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #392 by pankon » Tue Apr 23, 2024 6:33 pm

angpsi wrote:
pankon wrote:(...)
Σε δυο-τρεις βδομάδες όμως, που ο Χρήστος θα πάρει ακόμα πιο νέα Revel (ή κάποια άλλα ηχεία), θα φέρω τρίγωνα Πανοράματος, όπως έχω υποσχεθεί. Τα περιμένει άλλωστε και ο Άγγελος. ;-)

[beer]

Εγώ λέω ναι στα τρίγωνα, χωρίς αλλαγή των ηχείων! :lol:


Τα τρίγωνα είναι το απαραίτητο εργαλείο για τη σωστή τοποθέτηση των ηχείων σε σχέση με τη θέση ακρόασης. Βοηθούν στην επίτευξη πανοραμικού ήχου, εξ' ου και τρίγωνα Πανοράματος! [oldtimer]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #393 by pankon » Wed Apr 24, 2024 11:53 am

Από περιέργεια έκανα κάποιες μετρήσεις με τα Harbeth στο καθιστικό μου. Το μη αναμενόμενο ήταν ότι οι μετρήσεις του κάθε επιμέρους καναλιού ήταν πρακτικά ταυτόσημες ασχέτως αν το μικρόφωνο ήταν στοχευμένο στο μέσο της σκηνής μεταξύ των δυο ηχείων ΄ή on-axis στο tweeter του ηχείου. Η ίδια συμπεριφορά εμφανίστηκε και στα δυο κανάλια.

Right channel.jpg
Right channel.jpg (291.12 KiB) Viewed 58 times

Left channel.jpg
Left channel.jpg (297.85 KiB) Viewed 58 times


Οι μετρήσεις των δυο καναλιών έχουν μεταξύ τους έχουν σαφείς διαφορές, καθώς το κάθε ηχείο βρίσκεται σε διαφορετικό σημείο στον χώρο. Και η συνολική απόκριση φαίνεται στην κόκκινη καμπύλη. Σημειωτέον ότι ο χώρος δεν έχει καθόλου 'περιποίηση' με χαλιά ή άλλα βοηθητικά.

All channels.jpg
All channels.jpg (359.99 KiB) Viewed 58 times


Και πάλι σημειώνω ΄όλα αυτά είναι απλά για να συζητάμε και επουδενί "σοβαρές" ή επαγγελματικές μετρήσεις.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register