Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC and Garrard system

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #41 by Dr Pan K » Sun Jul 03, 2016 10:23 pm

Δεν κρύβεται..

DSC03624.JPG
DSC03624.JPG (941.6 KiB) Viewed 3227 times


DSC03630.JPG
DSC03630.JPG (936.87 KiB) Viewed 3227 times
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #42 by BityaBit » Sun Jul 03, 2016 11:13 pm

Tί είναι αυτό Παναγιώτη; Άλλαξες κιόλας DAC; Η το τεστάρεις για Review;..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #43 by Dr Pan K » Sun Jul 03, 2016 11:47 pm

H κουρτινα νούμερο 2 Πετρο. Το εχω πάρει για δοκιμη και ισως να κανουμε και μια μικρη ακροαση μεσα στην εβδομάδα. Πρέπει να δω λιγο τα ωράρια. Με τιμη στα 25Κ ευρώ μαζι με τροφοδοτικό και βάσεις δεν το λες και εύκολη αγορά.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #44 by Dr Pan K » Wed Jul 06, 2016 6:49 pm

Σοκ και δέος..

Ήρθε ένα Signal Projects Golden Sequence ρεύματος για την δοκιμή με το Nagra HD Dac αλλά δύσκολα θα το αφήσω να φύγει.

20160706_182558.jpg
20160706_182558.jpg (1.24 MiB) Viewed 3196 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #45 by Dr Pan K » Wed Jul 06, 2016 8:06 pm

OK, απλα δεν μπορώ να σβήσω το Rockna για να βαλω το Golden Sequence στο Nagra. Εχει δώσει αλλο όγκο στις χαμηλομεσαιες και μεσαίες, κρατώντας ταχύτητα και λεπτομέρεια εκει που ήταν. Νομιζω πως και τα δυναμικά εχουν αυξηθεί (πράγμα αστείο μια που ήταν ήδη κορυφαία).

Εχω περιέργεια να το δοκιμάσω και στον ASR (τροφοδοτικό εξόδου), σημείο που στο παρελθόν ειχα θέμα με τα καλώδια. Απόψε βέβαια θα πάρει την (προσωρινή) θεση του επάνω στο Nagra αλλα μόλις αυτο φυγει το βλεπω μόνιμα παρέα με το Rockna.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: ATC and Garrard system

Unread post #46 by andreasecon » Thu Jul 07, 2016 12:04 am

Κανουν διαφορά τα καλώδια ρεύματος ??? [dance]
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: ATC and Garrard system

Unread post #47 by BityaBit » Thu Jul 07, 2016 12:15 am

[thumbup] :lol:
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #48 by Geopolitis » Thu Jul 07, 2016 1:06 am

andreasecon wrote:Κανουν διαφορά τα καλώδια ρεύματος ??? [dance]


Μπα κατι ψηλά !!!!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #49 by Chris1967 » Thu Jul 07, 2016 2:10 pm

Το σύστημα του Πάνου μου είναι πολύ γνώριμο, Το παρακολουθώ ή καλύτερα το ακούω, από τα σπάργανα του, μέχρι την σημερινή μορφή του.

Είναι λίγο δύσκολο να περιγράψει κανείς πόσο πετυχημένος είναι ο συνδυασμός των μηχανημάτων, με βάση τα κριτήρια και τα γούστα του Πάνου, χωρίς να αναφέρεται με κλισέ.

Η αλήθεια είναι ότι είναι ένα από τα καλύτερα αναλογικά συστήματα που έχω ακούσει, ανεξαρτήτου τιμής, και το ψηφιακό επίσης κορυφαίο.

Ο Πάνος είναι εξαιρετικός γνώστης της αγοράς τόσο της σύγχρονης αλλά και της vintage, και είμαι πολύ εντυπωσιασμένος με την μεθοδολογία την οποία ακολούθησε στο να στήσει το σύστημα αυτό, βήμα βήμα, χωρίς να υπάρχουν πισωγυρίσματα και κάθε αναβάθμιση να είναι στοχευμένη και ουσιαστική.

Το κυριότερο χαρακτηριστικό του συστήματος, αν μπορώ να απομονώσω ένα, είναι η διαφάνεια. Ότι πληροφορία περιέχεται στην ηχογράφηση θα την ακούσεις. Απίστευτη λεπτομέρεια, αέρας. Δυναμικά ατελείωτα. Χροιές φυσικές. Στερεοφωνική εικόνα πέρα των ορίων του δωματίου.

Θα χαρακτήριζα τον ήχο "μόνιτορ", αλλά χωρίς τα κακώς κείμενα του μονιτορέ ήχου, δηλαδή χωρίς ξηρότητα, χωρίς υπερβολή των υψηλών και με πλούσιες μεσαίες και χαμηλές.

Ότι και να αλλάξεις επάνω στο σύστημα ακούγεται ξεκάθαρα, από καλώδια μέχρι την απίστευτη διαφορά που ακούσαμε όταν βάλαμε να παίξει για πρώτη φορά ο Kuzma Four Point. Το κοίταγμα του ενός προς τον άλλων έπρεπε να το είχαμε καταγράψει σε βίντεο :mrgreen:

Τον ευχαριστώ πολύ για τα πανέμορφα μουσικά ταξίδια που απολαύσαμε μαζί, όλα αυτά τα χρόνια, και τον ευχαριστώ πολύ που με βοήθησε με τις γνώσεις και την μεθοδικότητα που τον διακρίνει, να πάρω και εγώ σωστές αποφάσεις στις αναβαθμίσεις που έχω κάνει και εγώ κατά καιρούς.

Συγχαρητήρια Πάνο και αναμένω με ανυπομονησία τις μελλοντικές σου αναβαθμίσεις!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC and Garrard system

Unread post #50 by Dr Pan K » Thu Jul 07, 2016 3:15 pm

Τνχ Χρήστο. Η επόμενη αναβαθμιση αν όλα πάνε καλά θα είναι το συγκεκριμένο καλώδιο ρεύματος για το DAC, ίσως και ένα δεύτερο για το στάδιο εξόδου του ενισχυτή. Με έχει εντυπωσιάσει αρκετά πάνω στο ΝΑΓΡΑ, μένει να δω με ησυχία τι κάνει στα δικά μου μηχανήματα.

Έχω παραλάβει και ένα USB καλώδιο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Όλες οι κινήσεις όμως μόνο κατόπιν δοκιμής.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register