Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Η γοητεία των ψηφίων

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #51 by Dr Pan K » Wed May 04, 2016 1:56 pm

Gojakla wrote:Χάριν διαλόγου θα ήθελα να παραθέσω την άποψη της Benchmark για τα γραμμικά τροφοδοτικά.

Είναι μια επιχειρηματολογία για να ευλογήσει τα γένια της -επιλογές της- ή κάτι παραπάνω?
Ποιά τα σχόλιά σας?


Εχει καποιο δικιο, αποδιδει τον θορυβο στα γραμμικά τροφοδοτικά στους μετασχηματιστές. Αυτο προφανώς ισχυει αλλα δεν διευκρινίζει εαν μιλαει για τοροειδης μετασχηματιστες ή για τετράγωνους. Οι τοροειδης εχουν πολυ χαμηλότερα επιπεδα βρωμιας απο τα πεδια τους, αυτος ειναι και ο λογος που μπαίνουν κατα κορων στα μηχανηματα ηχου (ο αλλος ειναι η χαμηλοτερη τιμη απο τους ΕΙ). Αρα με τετοιους το θεμα ειναι πολυ πιο μικρο απ οτι η Benchmark το παρουσιάζει.

Σε μεγαλες κατασκευές οι μετασχηματιστές συνήθως ειναι εκτος των ευαίσθητων κυκλωματων. Στους ASR πχ οι μετασχηματιστές τροφοδοσιας ειναι αρκετα μεγαλοι αλλα σε ξεχωριστο σασι, το οποιο ειναι θωρακισμένο και δεν αφηνει κανενα πεδιο να επιρρεασει το κυρίως ενισχυτικό κυκλωμα που βρίσκεται σε απόσταση (τα μαγνητικά πεδια αποδυναμώνονται στο τετράγωνο της αποστασης)

Ξεχνάει βέβαια να μας πει για τα υψισυχνα σκουπίδια των SMPS.. Ας καθισει στα αυγα της η Benchmark αλλιως να γράφει ολη την αλήθεια και οχι όποιο μέρος την συμφέρει.


andreasecon wrote:Μέχρι το τέλος Μαϊου αναμένονται τρείς αναβαθμίσεις μαζεμένες !!

- MSB Diamond dac V
- δύο βάσεις HRS για τον τελικό και το torus
- γραμμικό τροφοδοτικό για το Aurender

Για να δούμε τι θα δούμε......


Σοβαρές αναβαθμίσεις. Το DAC προφανώς θα ειναι βελτίωση, αναμένουμε εντυπώσεις. Το γραμμικο ειμαι βέβαιος οτι θα κανει διαφορα (αντίστοιχη εμπειρία ειχα με το ταπεινό μου Raspberry streamer), σε αυτο που θα ηθελα να σταθω ειναι οι βασεις για τον τελικο και ακομα περισσότερο για το φιλτρο ρεύματος. Ειναι το πρωτο που πρεπει να παταει επανω σε βαση με σοβαρες ιδιοτητες απόσβεσης γιατι στο εσωτερικό του εχει τον μεγαλύτερο μετασχηματιστή, αρα και τις περισσότερες δονήσεις. Θα καθαρισει και αλλο το μουσικό δρώμενο.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #52 by andreasecon » Wed May 04, 2016 1:59 pm

Πάντως σε έτερο Aurender η προσθήκη γραμμικού τροφοδοτικού (του ίδιου που έχω παραγγείλει) είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα !

Ο JohnVo μπορεί να γράψει αναλυτικότερα
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #53 by Dr Pan K » Wed May 04, 2016 2:01 pm

ο JohnVo πρεπει να παρουσιάσει σύστημα asap!
Παναγιώτης
themiloc
Posts: 16
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:36 pm
Contact:

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #54 by themiloc » Wed May 04, 2016 7:31 pm

Δεν γνωρίζω πόσο θεωρητικά η Benchmark έχει δίκιο για τα τροφοδοτικά αυτά, αυτό που κατάλαβα ο ίδιος και γνωρίζω από τις εντυπώσεις των reviewers (ΗΧΟΣ & avmentor και όχι μόνον), το "ήσυχο" αυτής της τροφοδοσίας -αλλά και της σχεδίασης εν γένει του ΑΗΒ2 -είναι έντυπωσιακά αντιληπτό με την πρώτη ακρόαση, κάτι αρκετά δύσκολο και σπάνιο σαν ηχητικό χαρακτηριστικό. Δεν θάταν λοιπόν άχρηστο για όσους θέλουν να έχουν γνώμη, πέραν των θεωρητικών αναλύσεων και μετρήσεων που το αποδεικνύουν , να επεδίωκαν μία ακρόαση οι ίδιοι. Ο ενισχυτής, αν είναι σε στοκ, θα είναι στη διάθεσή τους.
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #55 by Geopolitis » Thu May 05, 2016 10:56 am

Παντως το Aurender Χ100L ενω ειναι ενα εκπληκτικο player, κλασεις πανω απο οποιονδηποτε Mac η PC μπορει να χρησιμοποιησεις σαν transport, ειναι πολυ ευαισθητο στην ποιοτητα της τροφοδοσιας, κατι που οφειλεται σε μεγαλο βαθμο στο switching τροφοδοτικο του. Τα καλωδια ρευματος αλλαζουν δραματικα την αποδοση του μηχανηματος οπως και το να το απομονωσεις απο το υπολοιπο συστημα μεσω ενος αποκλειστικου για αυτο μετασχηματιστη απομονωσης.

Η εμπειρια του JohnVo απο τη χρηση ενος πολύ σοβαρου γραμμικου τροφοδοτικου στη θεση του switching μας λεει οτι η αποδοση του μηχανηματος μπορει να εκτοξευτει σε δυσθεωρητα επιπεδα. Δεν μπορει να ειναι τυχαιο οτι στα μοντελα που δεν υπαρχει απαιτηση να τροφοδοτηθουν μεγαλοι δισκοι οπως το N100H, η Aurender επελεξε γραμμικο τροφοδοτικο....

Συντομα θα αποκτησω και εγω γραμμικο τροφοδοτικο για το δικο μου Aurender X100L μαζι με τον Αντρεα οποτε θα γραψουμε ολοι εντυπωσεις...
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #56 by johnVO » Thu May 05, 2016 9:47 pm

Στο aurender X100L που έχω και στο οποίο έγινε αντικατάσταση του διακοπτικού με γραμμικό τροφοδοτικό η διαφορά ήταν δραματική σε επίπεδο ταχύτητας,ησυχίας, διαφάνειας και σωμάτων. Σημαντικό επίσης είναι ότι η τροφοδοσία ειναι σε ξεχωριστό κουτί...
Θα πρέπει όμως να πω αυτό, που λέω και στους geopolitis και andeasecon, ότι δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό που μου έφτιαξε ο φίλος και τεχνικός( με πολύ καλά audiophile υλικά) είναι τόσο καλό ή το switching που είχε το player ήταν μια μέση -αναγκαία λύση της εταιρίας, κυρίως για χωροταξικούς λόγους...
Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος,χωρίς όμως να έχω και τις απαραίτητες γνώσεις για να το τεκμηριώσω ότι και από τα 2 στρατόπεδα θα υπάρχουν και "καλές" και "κακές" υλοποιήσεις...
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #57 by Zakman35 » Thu May 05, 2016 11:44 pm

Κατά την γνώμη μου ο λόγος που η βιομηχανία του Hi-End δεν έχει υιοθετήσει τα SMPS είναι για εμπορικούς λόγους και όχι για λόγους ποιότητας.

Στο Hi-End πάντα υπήρχαν αγκυλώσεις και τα SMPS είναι μια από τις πρόσφατες (πιθανότατα δικαίως). Γιατί να φτιάξεις SMPS όταν οι πελάτες ζητάνε Linear?

Από την άλλη φανταστείτε έναν τελικό ενισχυτή με Linear τροφοδοτικό και συνολικό βάρος 30 κιλά να γινόταν 15 κιλά με την αλλαγή του τροφοδοτικού σε SMPS και να έχανε και 50 % από τον όγκο του κουτιού. Θα μπορούσε η εταιρεία να τον πουλήσει στην ίδια τιμή με πριν?


Προσωπικά δεν είμαι οπαδός ούτε των Linear ούτε των SMPS, είμαι Οπαδός αυτού που παίζει καλά.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7914
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #58 by Dr Pan K » Fri May 06, 2016 12:47 am

Αν και εχουμε ξεφύγει εκτος θέματος να προσθεσω οτι υπάρχουν high end με SMPS, η Soulution πχ. Μπορεί να γινει και κάλο SMPS οπως μπορεί να εχουμε και φτηνιάρικα LPS. Συνήθως ομως ο λογος επιλογής του SMPS ειναι η φτήνια..
Παναγιώτης
themiloc
Posts: 16
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:36 pm
Contact:

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #59 by themiloc » Fri May 06, 2016 9:51 am

Δεν είχα την πρόθεση να ισχυριστώ κακή προαίρεση Παναγιώτη, είπα απλώς με τι μοιάζει το να μιλάς για "κυρίως λόγους φτήνιας" μιας σχεδίασης που πρακτικά και ακουστικά έχει μόνον πλεονεκτήματα σε σχέση με τις συμβατικές, κατά τα λεγόμενα από παντού. Το να είναι τώρα και σημαντικά φθηνότερη μάλλον πλεονέκτημα το βλέπω, όχι μόνον γιατί θα πουλήσει περισσότερους ενισχυτές η Benchmark αλλά γιατί θα καταφέρουν περισσότεροι να τον αποκτήσουν.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Η γοητεία των ψηφίων

Unread post #60 by BityaBit » Sun May 08, 2016 9:55 pm

Kυριε θέμη με όλον τον σεβασμό σε κάθε άποψη που έχει γραφτεί.

Η επίμονη υπεράσπιση-αντιπαράθεση οσον αφορά την φιλοσοφία - υλοποίηση προιόντος που εισάγετε απο εσάς τον ίδιο δεν προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό απο κάποιο σημείο και μετά.

Εγώ πιστεύω οτι το καλό προιόν μιλάει μόνο του στην αγορά και στα αυτιά των υποψηφιων αγοραστών και δεν έχει ανάγκη απο την υπεράσπιση κανενός, ειδικά του ανθρώπου που νομιμα και έντιμα το εμπορεύεται, γιατί όπως και να έχει η άποψη του ανθρώπου αυτου είτε το προιόν είναι όντως καλό, κάτι που πιστεύω οτι ισχύει στην περίπτωσή μας, είτε όχι είναι πάντα λίγο biased..Κοινώς άμα δεν παινέψει κανείς το σπίτι του θα πέσει να τον πλακώσει όπως λέει και η παροιμία.

Απευθύνομαι σε εσάς γιατι πιστεύω οτι σας αφορά το σχόλιο μου και πιστεύω οτι θα δείξετε κατανόηση και θα καταλάβετε τους λόγους που το έκανα.
Με όλο τον σεβασμό και με το συμπάθειο. [wavegreen]

Πέτρος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register