Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παντός καιρού.

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #11 by Gojakla » Sat Jan 21, 2017 3:48 pm

Ωχ ωχ ωχ... :lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #12 by Dr Pan K » Sat Jan 21, 2017 5:59 pm

No worries, Το συστημα το έχω ξανακούσει και περνάει τις ιατρικές εξετάσεις. Το πρόβλημα όπως και για πολλούς άλλους είναι ο χώρος, κάτι που όταν υπάρχει οικογένεια με παιδιά δύσκολα αλλάζει.

Η επίσκεψη είχε θέμα την ανταλλαγή ομηρων, το Mojo μου με το iFi Black label. Κάναμε και λίγο Α-Β με το Mytek σε mqa, θα γράψω σχετικά στο εκεί νήμα. Να πω μόνο ότι το Mytek Brooklyn είναι σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #13 by BityaBit » Fri Dec 15, 2017 11:41 am

Nα ενημερώσω το νήμα με μια ταπεινή προσθήκη υπο την μορφή οπτικού transport.

Kαιρό τρογώμουνα για κάτι βολικότερο απο το Bluray που δεν έχει οθόνη αργεί να ξεκινήσει κλπ.. Μια επίσκεψη στο παζάρι των ρακοσυλλεκτών και μετά στον μάστορα για νέο τράνσπορτ έδωσε την πολυπόθητθη λύση με κόστος που ικανοποιούσε την τσιγκουνιά μου σε ατό το θέμα (συνολικό κόστος 80 ευρώ) αλλα και την λειτουργικοτητα.

Αυτό που δεν περίμενα είναι οτι είναι και πολύ καλύτερο σαν τράνσπορτ απο το Bluray... Mπορεί να μήν φτάνει το Mac Mini / Α+ όμως είναι πολύ κοντά και παίζει πολύ πιό ήσυχα απο το Bluray με αποτέλεσμα πραγματικά ποιοτική στερεοφωνία με ευδιάκριτα είδωλα χωρις γρέζι.

Αποστολή εξετελέσθη λοιπόν για κάννα CD που βάζω να παίξει που και πού αλλα όχι τόσο συχνα ωστε να δικαιολογεί κάποια ακριβή αγορά.. Kαι ευκολία και ποιοτικότερος ήχος με ένα σμπάρο δυό τρυγόνια..

IMG_1898.jpg
IMG_1898.jpg (953.06 KiB) Viewed 3283 times


IMG_1899.jpg
IMG_1899.jpg (828.6 KiB) Viewed 3282 times
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #14 by Gojakla » Fri Dec 15, 2017 12:47 pm

Δεν υπάρχει καλύτερο απο τα VFM μηχανάκια που εξυπηρετούν συγκεκριμένη ανάγκη χωρίς να πρέπει να δώσεις νεφρό... :lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #15 by Dr Pan K » Fri Dec 15, 2017 6:56 pm

Και εγω την πιστευω πολυ την Teac, σοβαρος ομιλος με γνωση του αντικειμενου και τιμες λογικες. Της μοδας ειναι τα Oppo γιατι τα κανουν ολα (SACD, Bluray, DAC) αλλα και το TEAC πολυ τιμιο.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #16 by BityaBit » Fri Dec 15, 2017 7:17 pm

Όλα ήταν θέμα τύχης και καλού timing. Απο καιρό με έτρωγε μιας και έχω πάνω απο 1000 CD και άν και το 90% το έχω ριπάρει υπάρχουν φορές που βαριέμαι να ανάβω Nas mac κλπ ειδικά όταν δεν πρόκειται να κάνω πολύωρη ακρόαση ή όταν θέλω να τσεκάρω κάποια συλλογή ή βινύλιο που έχω κάψει σε CD για το αμάξι κλπ.

Το ρίσκο ήταν μικρό 20ευρώ (ο παλαιοπώλης πανάθεμα τον δεν κατέβαινε με τίποτα βλεπεις ήταν ...Τeac) Tελικά βρέθηκε γνήσιος μηχανησμός και με αλλα 60 το έκανα καινούριο! Κάπως έτσι βρέθηκα με ένα τράνσπορτ που θα μου στοίχιζε τουλάχιστον τρία τριάμισι κατοστάρικα. Και σαν CD δεν είναι καθόλου άσχημο οκ δεν έχει την ανάλυση και τα σώματα του Brooklyn αλλα είναι παραπάνω απο αξιοπρεπές. Σαν τράνσπορτ η έκπληξη ήταν οτι έστειλε το Bluray που χρησιμοποιούσα εώς τώρα για τσαγάκι όσον αφορα την αναπαραγωγή CD κάτι που ειλκρινά δεν το περίμενα.

...Έχω αρχίσει να γίνομαι καλός σε αυτά (βλέπε και σύστημα της ταράτσας) γιατρέ μου να ανησυχήσω;... ;-)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #17 by Dr Pan K » Fri Dec 15, 2017 7:59 pm

Έξυπνη κίνηση, τζαμπέ και ποιοτική.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #18 by BityaBit » Fri Dec 15, 2017 8:38 pm

...Έπαιξε και η θεά τύχη τον ρόλλο της. Θα μπορούσα να έχω μείνει με ένα ωραίο μάβρο κουτί για την ανακύκλωση αφου ο μηχανησμός ήταν στα τελευταία του. Αλλα για είκοσι ευρώ δεν μέτραγε το ρίσκο ..έχουμε φάει πολύ χειρότερες φόλες στα χρόνια που ασχολούμαστε..
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #19 by Dr Pan K » Fri Dec 15, 2017 8:42 pm

Ειναι που δεν σας έχω πει την ιστορία του CD player μου (Pioneer PD 7100, απιθανος μηχανισμος, Ladder DAC, κάποτε κόστιζε μισο εκατ απο τις παλιές δραχμές..), πληρωτέο 5 ολόκληρα ευρώ.. Γιατι ειχε χαλασει συμφωνα με τον ιδιοκτήτη και μάζευε σκονη (βρήκα την ζημια, μια πλαστική φλαντζουλα μπλοκαρε το tray, την χειρούργησα και δουλεύει αψογα)
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #20 by BityaBit » Fri Dec 15, 2017 8:43 pm

Αυτά είναι!.. Μήπως να ανοίγαμε το σχετικό τυμβωρυχικό Νήμα;..

tomb_raider1_pc_remaster_preview.jpg
tomb_raider1_pc_remaster_preview.jpg (82.83 KiB) Viewed 3242 times

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register