Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Home studio

STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Home studio

Unread post #11 by STEREO » Mon Feb 10, 2020 10:08 am

Το sugden τον βάζω και παίζει κιαυτος, δεν το έχω δώσει. Τον είχα βάλει παλιά και οδηγούσε τα 802 matrix 3 δεν τον έκανες για 33 βατ μόνο, έχει απίστευτα ρεύματα,τα harbeth τα έχει για παιχνιδάκι.
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Home studio

Unread post #12 by STEREO » Mon Feb 10, 2020 11:53 am

Λίγο διαφορετικά τα έγραψα , πιστεύω ότι βγαίνει νόημα.
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Home studio

Unread post #13 by STEREO » Mon Feb 10, 2020 4:16 pm

Πάντως είμαι όλο αυτιά για βελτιώσεις του χώρου, αρκεί να είναι οικονομικές και όχι κάτι εξειδικευμένα hiend πάνελ κτλ.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Home studio

Unread post #14 by angpsi » Mon Feb 10, 2020 6:41 pm

Πρότεινω να ξεκινήσεις με δυο καλές μεταλλικές βάσεις open frame για τα Harbeth και μετά ασχολείσαι με το δωμάτιο... Το θέμα έχει συζητήθεί εκτενώς εδώ, με μνεία στην εξαιρετική δουλειά του Μιχάλη Μελίδη από Θεσσαλονίκη.
[beer]
Άγγελος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Home studio

Unread post #15 by AthanasiosL » Mon Feb 10, 2020 6:45 pm

Δεν έχει να κάνει με το φτηνό - ακριβό το room treatment. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ όσο καλό και να είναι θέλεις μέτρηση πριν και μετά για να αποδειχθεί οτι δουλεύει. Και στο τέλος φυσικά θέλει και πάλι μετρήσεις για να αποδειχθεί ότι έχεις όντως ένα home studio. Πάντως αυγοθήκες, στρώματα κλπ ξέχασε τα και ακόμη και αν αγοράσεις ότι πιο ακριβό με λάθος τοποθέτηση θα κάνεις λίγα πράγματα - μάλλον θα το χαλάσεις. Χρειάζεσαι ειδικό. Αν ο χώρος σου προσφέρεται στις διαστάσεις, μπορείς να παίξεις σε ρεαλιστικές εντάσεις και δεν παίζει παντοφλέτο στις παρεμβάσεις θα το είχα κάνει εχθές όσο και να μου κόστιζε. Για να καταλάβεις εγώ προσανατολίζομαι στο να χτίσω χώρο στην ταράτσα. Το πάν για να περάσουμε στο επόμενο στάδιο απο αυτό των συμβιβασμών είναι ο ddcated χώρος ακρόασης τέλος. Τι να την κάνω την ηχειάρα αν δεν μπορώ να δώσω απαραμόρφωτα. Και όσο ακούω να μην μου τα σπάνε.
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Home studio

Unread post #16 by STEREO » Mon Feb 10, 2020 7:18 pm

Οι βάσεις είναι στα μελλοντικά σχέδια , όλα θα γίνουν σιγά σιγά.Και τίποτα πάνελ αν βρεθούν μεταχειρισμένα σε καλή τιμή αυτά τα hiedaδικα θα τα χτυπήσω. Τώρα για μετρήσεις λίγο δύσκολο εδώ στην άκρη του κόσμου που είμαι. Πάντως προσπαθώ ότι αναπαράγεται από τα ακουστικά να πλησιάσει και το σύστημα.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Home studio

Unread post #17 by angpsi » Mon Feb 10, 2020 7:47 pm

Ακόμα κι αν δεν υπάρχουν μετρήσεις καλό είναι να ξενικάς το fine tuning από μια σωστή βάση: ένα καλό ισοσκελές τρίγωνο από τη θέση ακρόασης (αν και νομίζω ότι ο ειδικός του forum προτιμάει το ισόπλευρο), καλή και σταθερή στήριξη των ηχείων ώστε να παίρνεις τον σωστό παλμό από αυτά, και μετά αρχίζουν τα υπόλοιπα.

Σχετικά με το δωμάτιο ίσως βοηθήσει αυτό, παρότι δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος: https://www.acousticfields.com/free-room-analysis/
Άγγελος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Home studio

Unread post #18 by AthanasiosL » Mon Feb 10, 2020 8:51 pm

Παιδιά θέλει γνώσεις το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Γενικά σαν ερασιτέχνες ξεκινάμε με rew και ένα μικρόφωνο umic. Το τρίγωνο στα ηχεία ισόπλευρο και η απόσταση ακρόασης ανάλογη των δυνατοτήτων των ηχείων σε στάθμες εκτός ιδιαίτερων περιπτώσεων ηχείων. Τα πράγματα γενικά δύσκολα για αρχάριο. Διάβασμα ή το αναθέτουμε σε επαγγελματία. Το budget για να γίνει δουλειά σημαντικό. Μισές δουλειές ίσον τίποτα καλύτερα να το αφήσουμε έως έχει.
Επίσης αν ακούμε μόνο σε χαμηλές εντάσεις δεν έχει νόημα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Home studio

Unread post #19 by Dr Pan K » Mon Feb 10, 2020 10:04 pm

Από τεχνικής πλευράς έχω κάποιες ενστάσεις αλλά η όλη φάση μου αρέσει πολύ. Μου θυμίζει και φοιτητικά χρόνια που προσπαθούσα να δοκιμάσω ότι πέρναγε από το μυαλό μου και το άντεχε η τσέπη μου. Κάποια στιγμή καλό θα ήταν να βάλεις σωστές βασεις στ ηχεία
Παναγιώτης
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Home studio

Unread post #20 by STEREO » Mon Feb 10, 2020 11:51 pm

Όλα δεκτά. Ακούμε μουσικούλα κάνουμε δοκιμές απο δω από εκεί να περνάει η ώρα ,το χόμπι μας κάνουμε άλλωστε .

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register