Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Black Box Show 2023

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Black Box Show 2023

Unread post #51 by Dr Pan K » Sun Nov 12, 2023 8:57 pm

Από ηχητικής πλευράς δεν θα σχολιάσω πολλά καθώς κάποια είναι γνωστά συστήματα και το μόνο πραγματικό high end δεν καταφέραμε να το ακούσουμε. Προσωπικά το έχω ακούσει στο Μόναχο και εύκολα θα το έβγαζα πρώτο αφού και με οικονομικά κριτήρια ήταν το μόνο αισθητά πάνω από το μισό εκατομμύριο ευρώ.

Για λογικά σαλόνια τα Harbeth και τα Graham αποτελούν εγγύηση. Το πικάπ του Sikora θα ήταν στις επιλογές μου μαζί με κάποια σχέδια της Brinkmann.

Παρατήρησα πως δεν είχαμε καθόλου πάνελ ή κόρνες. Στην ουσία η έκθεση ήταν αρκετά mainstream, με target group τον μέσο καταναλωτή και όχι τους ελάχιστους εναπομειναντες χαιενταδες.

Δεν είδαμε μπομπινοφωνα, εξωτικά πικάπ και πήγες, δεν ακούσαμε σχεδόν τίποτα από μεγάλα ηχεία ούτε κάτι από τους κορυφαίους ενισχυτές της σύγχρονης αγοράς.

Αλλά και πάλι, καλύτερα από το τίποτα και ισως αν οι 2 εκθέσεις γίνουν μια ο αριθμός των εκθετών να ανέβει.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Black Box Show 2023

Unread post #52 by pankon » Mon Nov 13, 2023 7:57 am

Dr Pan K wrote:Πολύ ωραίο δωμάτιο με τα μεγάλα Harbeth 40.2? που αποτελούν εγγυημένη αξία σε full range ηχείο. Ενισχυτές της BAT.

20231105_121452.jpg


Τα Harbeth ήταν τα 40.3 XD.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Black Box Show 2023

Unread post #53 by angpsi » Mon Nov 13, 2023 11:11 am

Dr Pan K wrote:(...)
Αλλά και πάλι, καλύτερα από το τίποτα και ισως αν οι 2 εκθέσεις γίνουν μια ο αριθμός των εκθετών να ανέβει.

Πάνο, πιστεύεις ότι είναι θέμα διπλού κόστους συμμετοχής των εκθετών; Πόσοι εισαγωγείς υπάρχουν ακόμα που απευθύνονται σε αυτόν τον 'μέσο καταναλωτή; Έχω την εντύπωση πως η μόνη που έλειπε από εκείνους που έχουν προσιτά συστήματα ήταν η Audio Soul Ultra.

Κατά τα άλλα, μου είναι ξεκάθαρο πως οι εισαγωγείς που φέρνουν τα πανάκριβα συστήματα (π.χ. Melody Club) απλώς δεν υπολογίζουν πλέον να έχουν όφελος από τη συμμετοχή τους σε οποιαδήποτε από αυτές τις εκθέσεις, και μένουν να λειτουργούν σε κλειστό κύκλο μεταξύ φίλων και συγγενών με τα πραγματικά βαριά πορτοφόλια.

Με αυτό το σκεπτικό εκτιμώ την Κιχωτική προσπάθεια της Athens Pro να φέρνει τα μεγαθήρια των 500Κ, αν και κάνω τη σκέψη πως οι κράχτες είναι εκεί κυρίως για να μπορεί να προωθήσει και τα μικρότερά της συστήματα. Προφανώς καλά κάνει, ιδίως από τη στιγμή που έχουν λείψει τα μεγάλα σσυτήματα του Ορφέα από το σιρκουί των εκθέσεων, και βεβαίως εκτιπμώ πως με τη συνεισφορά της θυμόμαστε κι εμείς πού και πού ότι υπάρχει και το upper tier του Hi-end έξω από τις σελίδες των περιοδικών.

Με την ευκαιρία, να γράψω πως μου έχουν λείψει τα ψαγμένα συστήματα της MF Audio, που φαίνεται πως την τρέχει η νεότερη γενιά αλλά φέτος ήρθε και πάλι με τον ηλικιωμένο (αν και εγνωσμένης αξίας) συνδυασμό Lamm (...) & Verity Parsifal... Δεν ξέρω αν τα παιδιά έχουν τις εμπορικές κεραίες του πατέρα για να μας φέρουν κα΄τι εντελώς φρέσκο, αλλά τουλάχιστον θα ήθελα να έβλεπα εισαγωγή κανενός καινούργιου Verity ή κάποιου διαφορετικού Lamm, έτσι για να πειστούμε πως η αντιπροσωπεία είναι ζωντανή...
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Black Box Show 2023

Unread post #54 by angpsi » Mon Nov 13, 2023 11:15 am

Βασικά, έχω την εξής ερώτηση προς όλους: πόσα εκτιμάτε πως είναι τα 'βαριά' πορτοφόλια στην Ελλάδα, που θα μπορούσαν να δώσουν νόημα σε μια πιο exclusive έκθεση συστημάτων περί τα 500Κ;

Εναλλακτικά, θα μπορούσε να οργανωθεί μια έκθεση που να μπορεί να τραβήξει διεθνές κοινό, στα πρότυπα του συνεδριακού τουρισμού, και ως εκ τούτου να έρχονται οι εκθέτες απ' ευθείας απ' έξω;

Νομίζω πως το έχουμε ξανασυζητήσει, ωστόσο έχει πλάκα να το θέσουμε εκ νέου εδώ.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Black Box Show 2023

Unread post #55 by Dr Pan K » Mon Nov 13, 2023 11:19 am

angpsi wrote:Βασικά, έχω την εξής ερώτηση προς όλους: πόσα εκτιμάτε πως είναι τα 'βαριά' πορτοφόλια στην Ελλάδα, που θα μπορούσαν να δώσουν νόημα σε μια πιο exclusive έκθεση συστημάτων περί τα 500Κ;


500K+ συστηματα στην Ελλαδα ειναι σχετικα λιγα, μετρημενα στα δαχτυλα. Συστηματα των 100Κ+ ομως ειναι πολλα, πολυ περισσοτερα απ οτι μπορεις να φανταστεις.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Black Box Show 2023

Unread post #56 by Dr Pan K » Mon Nov 13, 2023 11:23 am

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:(...)
Αλλά και πάλι, καλύτερα από το τίποτα και ισως αν οι 2 εκθέσεις γίνουν μια ο αριθμός των εκθετών να ανέβει.

Πάνο, πιστεύεις ότι είναι θέμα διπλού κόστους συμμετοχής των εκθετών; Έχω την εντύπωση πως οι εισαγωγείς που φέρνουν τα πανάκριβα συστήματα (π.χ. Melody Club) απλώς δεν υπολογίζουν πλέον να έχουν όφελος από τη συμμετοχή τους σε οποιαδήποτε από αυτές τις εκθέσεις, και μένουν να λειτουργούν σε κλειστό κύκλο μεταξύ φίλων και συγγενών με τα πραγματικά βαριά πορτοφόλια.
.


Αν η εκθεση ειναι μια και μοναδικη περρισοτεροι θα κανουν τον κοπο να την επισκεφτουν. Και εγω πχ για μιση εκθεση δεν ερχομαι Αθηνα αλλα για μια ολοκληρωμενη ισως να μπω στην διαδικασια. Και μεσα στοςυ πολλους υπαρχουν και αυτοι που διαθετουν 50Κ για ηχεια, 20 για πηγη κτλ. Αν η εκθεση ειναι μια και εχει ουσια μετατρεπεται σε αυτοενισχυομενο βρόγχο. Οι επισκεπτες φερουν εκθετες και οι εκθετες φερνουν επισκεπτες, τα μηχανηματα μαγαλωνουν και το πληθος αυξάνεται.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Black Box Show 2023

Unread post #57 by angpsi » Mon Nov 13, 2023 11:29 am

Dr Pan K wrote:
angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:(...)
Αλλά και πάλι, καλύτερα από το τίποτα και ισως αν οι 2 εκθέσεις γίνουν μια ο αριθμός των εκθετών να ανέβει.

Πάνο, πιστεύεις ότι είναι θέμα διπλού κόστους συμμετοχής των εκθετών; Έχω την εντύπωση πως οι εισαγωγείς που φέρνουν τα πανάκριβα συστήματα (π.χ. Melody Club) απλώς δεν υπολογίζουν πλέον να έχουν όφελος από τη συμμετοχή τους σε οποιαδήποτε από αυτές τις εκθέσεις, και μένουν να λειτουργούν σε κλειστό κύκλο μεταξύ φίλων και συγγενών με τα πραγματικά βαριά πορτοφόλια.
.


Αν η εκθεση ειναι μια και μοναδικη περρισοτεροι θα κανουν τον κοπο να την επισκεφτουν. Και εγω πχ για μιση εκθεση δεν ερχομαι Αθηνα αλλα για μια ολοκληρωμενη ισως να μπω στην διαδικασια. Και μεσα στοςυ πολλους υπαρχουν και αυτοι που διαθετουν 50Κ για ηχεια, 20 για πηγη κτλ. Αν η εκθεση ειναι μια και εχει ουσια μετατρεπεται σε αυτοενισχυομενο βρόγχο. Οι επισκεπτες φερουν εκθετες και οι εκθετες φερνουν επισκεπτες, τα μηχανηματα μαγαλωνουν και το πλυθος αυξάνεται.

Νομίζω πως και οι δύο εκθέσεις είχαν πρακτικά τους ίδιους εκθέτες, επομένως σε κάποιες περιπτώσεις είναι σαν να τα είδαμε x2. Φυσικά είναι αλλιώς αν η έκθεση είναι μία και μοναδική, λογικά θα γίνεται μεγαλύτερο μπούγιο και αυτό φαντάζομαι πως θα έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Black Box Show 2023

Unread post #58 by Dr Pan K » Mon Nov 13, 2023 11:35 am

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:
angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:(...)
Αλλά και πάλι, καλύτερα από το τίποτα και ισως αν οι 2 εκθέσεις γίνουν μια ο αριθμός των εκθετών να ανέβει.

Πάνο, πιστεύεις ότι είναι θέμα διπλού κόστους συμμετοχής των εκθετών; Έχω την εντύπωση πως οι εισαγωγείς που φέρνουν τα πανάκριβα συστήματα (π.χ. Melody Club) απλώς δεν υπολογίζουν πλέον να έχουν όφελος από τη συμμετοχή τους σε οποιαδήποτε από αυτές τις εκθέσεις, και μένουν να λειτουργούν σε κλειστό κύκλο μεταξύ φίλων και συγγενών με τα πραγματικά βαριά πορτοφόλια.
.


Αν η εκθεση ειναι μια και μοναδικη περρισοτεροι θα κανουν τον κοπο να την επισκεφτουν. Και εγω πχ για μιση εκθεση δεν ερχομαι Αθηνα αλλα για μια ολοκληρωμενη ισως να μπω στην διαδικασια. Και μεσα στοςυ πολλους υπαρχουν και αυτοι που διαθετουν 50Κ για ηχεια, 20 για πηγη κτλ. Αν η εκθεση ειναι μια και εχει ουσια μετατρεπεται σε αυτοενισχυομενο βρόγχο. Οι επισκεπτες φερουν εκθετες και οι εκθετες φερνουν επισκεπτες, τα μηχανηματα μαγαλωνουν και το πλυθος αυξάνεται.

Νομίζω πως και οι δύο εκθέσεις είχαν πρακτικά τους ίδιους εκθέτες, επομένως είναι σαν να τα είδαμε Χ2.
Βέβαια είναι αλλιώς αν η έκθεση είναι μία και μοναδική, γίνεται μεγαλύτερο μπούγιο και αυτό φαντάζομαι πως θα έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο.


Δεν ειναι οι ιδιοι και αν ηταν μονο μια θα ερχοντουσαν και πολλοι αλλοι. Εγω μετρησα πολλες απουσιες απο γνωστους παιχτες με εμπειρια που δεν κατεβηκαν σε καμια. Η εκθεση ιστορικα μπορει να εχει 40 δωματια και αιθουσες ηχου, εκ των οποιων τουλαχιστον 15 μπορουν να ειναι ακριβου high end με τα υπολοιπα να προσφερουν καλες προτασεις για μικρα και μεσαια συστηματα.

Καποια χρονια πριν δεν μας εφτανε μια ημερα και κατεβαιναμε και δευτερη ... τα μαγαζια δεν εχουν κλεισει, κανεις παρολη την κριση δεν βγηκε εκτος αγορας, απλα δεν κατεβαινουν γιατι καποιοι διοργανωτες ειναι μετριοι, οι χρεωσεις ακριβες και η ταλαιπωρια μεγαλη. Οταν το κοινο ειναι μισο και ουτε δεν επενδυουν στις εκθεσεις.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Black Box Show 2023

Unread post #59 by pankon » Mon Nov 13, 2023 12:31 pm

Εμένα εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσοι είχαν πικάπ, απλά τα έδειχναν και δεν τα έπαιζαν. Ό,τι ακούσαμε ήταν ψηφιακό, εκτός αν κάτι μου ξεφεύγει.
Και κάτι ακόμα. Ελάχιστοι έπαιζαν "κανονική" μουσική. Οι περισσότεροι προσπαθούσαν να εντυπωσιάσουν με περίεργους ήχους (ακόμα και τα Harbeth), σαν τις τηλεοράσεις στο κατάστημα, που παίζουν κονσέρβα εικόνες με εντυπωσιακά χρώματα. Αν θυμάμαι καλά, μόνο τα Graham έπαιζαν μουσική.
Last edited by pankon on Mon Nov 13, 2023 1:53 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Black Box Show 2023

Unread post #60 by Dr Pan K » Mon Nov 13, 2023 1:05 pm

pankon wrote:Εμένα εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσοι είχαν πικάπ, απλά τα έδειχναν και δεν τα έπαιζαν. Ό,τι ακούσαμε ήταν ψηφιακό, εκτός αν κάτι μου ξεφεύγει.
Κι κάτι ακόμα. Ελάχιστοι έπαιζαν "κανονική" μουσική. Οι περισσότεροι προσπαθούσαν να εντυπωσιάσουν με περίεργους ήχους (ακόμα και τα Harbeth), σαν τις τηλεοράσεις στο κατάστημα, που παίζουν κονσέρβα εικόνες με εντυπωσιακά χρώματα. Αν θυμάμαι καλά, μόνο τα Graham έπαιζαν μουσική.


nihil novi sub sole
Παναγιώτης

Return to “Audio Shows”



Login · Register