Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ανανέωση ?

User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #31 by Jim » Wed May 08, 2024 4:26 pm

Ήρθε ο avid accent και εδώ και λίγες ώρες δεν μπορώ να τον κλείσω

Αν παίζει έτσι out of the box δεν μπορώ να φανταστώ πως θα παίζει όταν στρώσει ...

Είναι ανήθικος

Βάζει τα χαρμπεθάκια μου να κάνουν αλητείες ..
Να κατεβαίνουν χαμηλά, να ζητάνε πανκ και τανγκό, Μάλαμα και Cohen ....

Έχει κρατήσει όλη την ευγένεια του accuphase και έχει προσθέσει έναν χαρακτήρα κυριαρχικό και διάφανο, γροθιές και αγκαλιές ...

Θα τον ξεζουμισω λιγες μέρες και κλείνω τον avid integra ...
Attachments
FB_IMG_1715174234801.jpg
FB_IMG_1715174234801.jpg (224.59 KiB) Viewed 266 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7917
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανανέωση ?

Unread post #32 by Dr Pan K » Wed May 08, 2024 9:57 pm

Έχει κάνει τεράστια βήματα μπροστά η Avid. Ξέρω τον ιδιοκτήτη και βλέπω πως προχωράει όπως μου είχε πει πριν καιρό (πληρέστατη γκάμα συσκευών πέραν των πικαπ)

Κάπου έχω χάσει επεισόδια με το σύστημα του Jim. Αλλάζουν ηχεία και ενισχυτές κάθε εβδομάδα;
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1358
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ανανέωση ?

Unread post #33 by pankon » Thu May 09, 2024 3:50 pm

Things are happening in Papagou. Μπράβο, γείτονα!
Οπότε η πρόθεση αλλαγής των ηχείων ισχύει ή μπαίνει στο ψυγείο προς το παρόν, τουλάχιστον μέχρι να έρθει και ο Integra;

Πάντως μου κάνει εντύπωση, που ο Δημήτρης συγκρίνει (προφανώς θετικά) τον Avid με τον Accuphase. Άρα κάτι λέει αυτό.
User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #34 by Jim » Thu May 09, 2024 5:16 pm

Είχα πει για τον accuphase ότι ήταν κάτι ανάμεσα στον ματσο χαρακτήρα του naim και στην απέραντη ευγένεια του hegel.
Πραγματικα, έπαιζε πολύ ωραία και δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση το πιστό κοινό που έχει.


Με τον avid πήρα ένα ρίσκο, αφού δεν τον είχα ακούσει, βασιζόμενος στην εμπειρία από το πλατώ volvere sp και του phono pellere (εξαιρετικό !!).

Η τυφλή ζάρια τελικά ήταν εξάρες.

Ο avid έχει όλο το μάτσο του naim και όλη την ευγένεια του hegel. Ενας accuphase on steroids.
Σπαρτιάτης, αφού έχει μόνο τα βασικά, αλλά με μοναδική ικανότητα να σου δίνει γροθιές και αγκαλιές ταυτόχρονα.

Εννοείται ότι θα αναβαθμιστεί asap σε integra.

Τα ηχεία είναι άλλη υπόθεση
Συνεχίζω να ψάχνω έχοντας πλέον αλλά δεδομένα στα χέρια μου.
User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #35 by Jim » Thu May 09, 2024 5:22 pm

Dr Pan K wrote:Έχει κάνει τεράστια βήματα μπροστά η Avid. Ξέρω τον ιδιοκτήτη και βλέπω πως προχωράει όπως μου είχε πει πριν καιρό (πληρέστατη γκάμα συσκευών πέραν των πικαπ)

Κάπου έχω χάσει επεισόδια με το σύστημα του Jim. Αλλάζουν ηχεία και ενισχυτές κάθε εβδομάδα;



Όντως έχουν πλήρη γκάμα πλέον στον αναλογικό ήχο , με τιμές που ξεκινάνε από την γη και φτάνουν μέχρι τη Σελήνη.

Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει είναι αφενός ο ήχος της εταιρείας, που ακόμα και στα εισαγωγικά μοντέλα είναι παρών, αφετέρου οι κατασκευές του που αποπνέουν γνώση, στιβαρότητα και σοβαρότητα.


Keep calm λοιπον
And listen to avid
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1358
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ανανέωση ?

Unread post #36 by pankon » Thu May 09, 2024 6:17 pm

Δημήτρη, αναρωτιέμαι πόση είναι η διαφορά τιμής μεταξύ του Integra και του Sigsum.
Μήπως να το ξανασκεφτείς πριν πυροβολήσεις;
Το λέω απλά γιατί φαίνεται ότι θα αλλάζεις πιο γρήγορα τους ενισχυτές απ' ό,τι ο Χρήστος (@Chris1967) τα ηχεία. [dance]
User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #37 by Jim » Thu May 09, 2024 6:53 pm

11k ο integra
18k o sigsum

Αυτό που επίσης σκέφτομαι είναι να πάω από το pellere και τα 6+k στο pulsare 2 στα 9k

Τιμες Αγγλίας από το analogue seduction

Η αλλαγή του ενισχυτή ήταν δεδομένη από την αρχή. Ο accent ήταν ένα σκαλοπάτι μείωσης του ρίσκου

Return to “Ηχεία”



Login · Register