Ανανέωση ?

User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #11 by Jim » Sat May 04, 2024 12:16 pm

Τελικά είδα ότι στο usher το Τουίτερ έχει μεταλλική σίτα, δεν είναι εκτεθιμενο.
Είναι κα σε πολύ καλή τιμή
Στην λίστα
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1358
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ανανέωση ?

Unread post #12 by pankon » Sat May 04, 2024 2:45 pm

Γείτονα, μια που έχεις πάρει απόφαση για διαφορετικά ηχεία, καμιά ανοιχτή μπάφλα θα σκεφτόσουν, π.χ. Pure Audio Project; Είναι και modular, για να παίζεις (βγάλε-βάλε) όταν βαριέσαι... https://pureaudioproject.com/duet15-pre ... -speakers/
Και είναι και στο budget σου.
User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #13 by Jim » Sun May 05, 2024 11:54 am

Η ανοιχτή μπαφλα θέλει πολύ παιχνίδι και δεν υπάρχει χρόνος.

Να βάλω άλλο ένα δίδυμο στο άνω όριο του bgt

Focal kanta 2
Sonus faber olympica nova 2

Γνώμες ;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ανανέωση ?

Unread post #14 by angpsi » Mon May 06, 2024 7:26 pm

Δημήτρη, στη Black Box είχαμε ακούσει και τις ρέπλικες BBC LS5/9 της Graham Audio και έπαιζαν έξοχα στα 6Κ, στο στυλ νομίζω που θες. Ωστόσο είναι ηχεία βάσης, δεν ξέρω τι κάνουν τα μεγάλα τους...
https://www.grahamaudio.co.uk/products/
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ανανέωση ?

Unread post #15 by Chris1967 » Mon May 06, 2024 9:34 pm

Δεν είναι ωραίο να επιμένω πολύ αλλά όλα τα ηχεία αυτά δεν έχουν βέλτιστη απόδοση προς την τιμή τους.

Στην τιμή που πωλούνται τα Graham που λέει ο Άγγελος πιο πάνω, αγόρασα τα Revel Salon Utima Studio, τα οποία σκουπίζουν το πάτωμα με όλα αυτού του τύπου τα ξυλόκουτα.

Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Παρεμπιπτόντως τα Usher έπαιξαν θεσπέσια με τους Τσακιρίδιδες... viewtopic.php?p=23062#p23062
Χρήστος
User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #16 by Jim » Mon May 06, 2024 10:39 pm

Συμφωνώ

Αν μείνω στην ίδια φιλοσοφία θα πάω για το spendor classic 1/2

Για τα sonus faber τι γνώμη έχεις Χρήστο ?
Είναι πολύ γλυκά για τα γούστα σου ?
User avatar
kostas6a3
Posts: 509
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ανανέωση ?

Unread post #17 by kostas6a3 » Tue May 07, 2024 8:59 am

Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι «κρείττον του λαλείν το σιγάν» .

Αν θες διάβασε το παρακάτω, ίσως και κάποιοι άλλοι ας μπουν στον κόπο να το διαβάσουν:
https://positive-feedback.com/audio-dis ... th-a-fork/

Σου εύχομαι καλή τύχη στην επιλογή σου.
Κώστας
MILES
Posts: 172
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #18 by MILES » Tue May 07, 2024 10:54 am

Αγαπητέ jim, νομίζω ότι ο kostas6a3 έχει απόλυτο δίκιο.
Είναι λάθος (που το έχουμε κάνει σχεδόν όλοι μας :lol: ) να εμπιστευόμαστε τις γνώμες/απόψεις άλλων, αφού ο καθένας μας "ακούει" διαφορετικά. Αν ρωτήσεις 10 άτομα, είναι σίγουρο ότι θα πάρεις έως και 10 διαφορετικές απόψεις.

Π.χ. και χωρίς να κρίνω ποιός έχει δίκιο, ο Χρήστος πιστεύει ότι ηχεία τύπου Harbeth, Graham κ.λπ. είναι ξυλόκουτα. Εμένα πάλι μου αρέσουν (είχα) τα shl5+ και τα θεωρώ πολύ ωραία ηχεία για τα χρήματά τους. Για να πάρεις κάτι καλύτερο θα πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα. Εκτός και αν τα έχεις βαρεθεί και απλά θέλεις κάποια αλλαγή. Πριν τα δώσεις, θα ήταν καλό να δοκιμάσεις και κάποια καλύτερα ενισχυτικά, γιατί ακούνε πολύ στην καλή οδήγηση.

Πάντως μην προχωρήσεις σε καμμία αλλαγή/αγορά πριν ακούσεις ο ίδιος τα συγκεκριμένα ηχεία.
User avatar
Jim
Posts: 455
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ανανέωση ?

Unread post #19 by Jim » Tue May 07, 2024 11:24 am

Η αλλαγή ενισχυτή έχει ήδη γινει.
Από τα shl5+ έχουν περάσει hegel, naim, accuphase και τώρα έρχεται (παραλαμβάνω αύριο) ο avid accent που θα είναι το σκαλί για τον integra.

Ο τίτλος λέει ανανέωση. Όχι απαραίτητα αναβάθμιση καθως όλοι ξέρουμε ότι και το οπτικό μέρος παίζει τον ρόλο του.

Αν καταλήξω σε ήχο της ίδιας σχολής τους θα πάω σε spendor classic 1/2.

Από κει και πέρα δεν μπορώ να πω ότι με αφήνει αδιάφορο η θέα ενός sonus faber, ίσα ίσα

Με την ευκαιρία μετρήσεις . Πολλές μετρήσεις

https://www.soundstagenetwork.com/index ... Itemid=140
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ανανέωση ?

Unread post #20 by Chris1967 » Tue May 07, 2024 5:29 pm

@jim τα Sonus Faber, εκτός από κάτι παλαιότερα είναι γενικά αδιάφορα ηχεία (για μένα) και πολλά μοντέλα έχουν παρα πολύ μεγάλη ασάφεια και στρογγυλάδα. Είναι ένα παράδειγμα ηχείου πολύ κατώτερο της τιμής του και ισχύει για τα περισσότερα μοντέλα της εταιρίας.

@MILES δυστυχώς δεν τα λέω εγώ ξυλόκουτα ΕΙΝΑΙ ξυλόκουτα. Έχω ακούσει όλα αυτού του είδους όπως είπα και παρά το γεγονός ότι παίζουν από συμπαθητικά μέχρι και πολύ καλά δεν υπάρχει περίπτωση (για μένα και πάλι) να δώσω τέτοια χρήματα για ηχεία που δεν έχουν και τεχνολογικό αντίκρισμα στην τιμή που προσφέρονται, λυπάμαι πολύ.

Δεν έκανα τον κόπο να διαβάσω το κείμενο που πόσταρε ο Κώστας δεν έχει νόημα.

Το νόημα είναι τουλάχιστον σε ετούτη εδώ την μικρή ομάδα ότι προσπαθούμε να δώσουμε αντικειμενικότητά σε κάτι που πολλοί θεωρούν (και ενδεχομένως είναι) υποκειμενικό, δυστυχώς πολλά τα συστήματα που παίζουν από μέτρια έως χάλια, και λίγα εκείνα που παίζουν από καλά έως πολύ καλά κατ' αντιστοιχία.

Εύχομαι καλή τύχη και εγώ για την επιλογή ηχείων του Jim
Χρήστος

Return to “Ηχεία”



Login · Register