Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ηχεία βάσης ή δαπέδου

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #1 by Dr Pan K » Tue Sep 20, 2016 5:01 pm

Οι συνηθισμένες εξαιρέσεις είναι:

- Nα πρέπει να τοποθετηθούν μεσα σε βιβλιοθήκη ή επάνω σε υπάρχον γραφείο, τραπέζι ή με bracket στον τοίχο κτλ.
- Να μην υπαρχει οικονομική δυνατότητα για αγορα του αντίστοιχου βασης (που συνήθως ειναι λιγο πιο ακριβό)
- Να μας αρέσει πιο πολύ το βάσης αισθητικά (de gustibus..)

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πάμε σε δαπέδου.

- Καταλαμβάνουν το ιδιο εμβαδόν (real estate που λενε και στο χωρίο μου) (γιατι η βάση στην ουσία πιάνει τον χωρο που θα έπιανε η καμπίνα του επιδαπεδιου). Δεν υπαρχει κανενα χωροταξικό όφελος όταν και το διδρομο βάσης εχει μια... βαση που προφανώς πατάει στο πάτωμα (99% των περιπτώσεων).
- Είναι πιο σταθερά απο ηχεία επάνω σε βάσεις.
- Έχουν μεγαλύτερη έκταση στο χαμηλό λόγω λίτρων καμπίνας.
- Συνήθως εχουν 3 δρόμους αντι για 2, οπότε πλησιάζουν το full range. Πέραν των βαθύτερων χαμηλών έχουν και πιο "γεμάτες" μεσαίες.

Παραδειγμα η σειρα Venere της Sonus Faber.

To μικρο 2.0 εχει αποτύπωμα 449 x 246 x 336 mm αλλα με την βαση του παει στα 1130 x 276 x 391 mm. Το Venere 2.5 (κολόνα 2.5 δρομων) ειναι 1107 x 340 x 437 mm δλδ περίπου 5 εκατοστά πιο φαρδύ ανα διάσταση (και λιγο πιο κοντό σε ύψος αλλα ας το αφήσουμε αυτο). Μιλάμε για 2 δάκτυλα, αν αυτός ειναι ο λόγος που κάποιος πρέπει να πάρει βάσης και να χάσει την έκταση στο χαμηλό και το γενικότερο καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Το τριδρομο Venere 3.0 εχει διαστάσεις 1157 x 340 x 438 mm δλδ ιδιο εμβαδόν βασης όπως και το 2.5 αλλα προσφέρει ακομα καλύτερο χαμηλό και αν δεν υπήρχε οικονομικό θέμα ειναι αυτο που θα έπαιρνα χωρίς σκέψη καθώς αποτελεί το καλύτερο (= πληρέστερο) ηχειο της σειράς.

To ιδιο ισχυει και για τα ATC, Focal, B&W κτλ, κτλ....

venere.jpg
venere.jpg (88.24 KiB) Viewed 4949 times
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #2 by andreasecon » Tue Sep 20, 2016 5:15 pm

Ενας λόγος να προτιμηθεί το βάσης απο το δαπέδου δεν είναι ότι μπορεί ο χώρος να είναι μικρός οπότε το δαπέδου να τον φορτίζει ανεπιθύμητα ?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #3 by Dr Pan K » Tue Sep 20, 2016 5:38 pm

Σχετικό αυτο. Αν εχεις πρόβλημα τοτε και ενα βάσης με έκταση στις χαμηλές οκταβες και παλι θα στον φορτίζει. Επιπλέον η κακή φόρτιση πολλές φορές εχει να κανει με κακοσχεδιασμενο ηχείο και οχι με τον όγκο του, ενω υπάρχει και η δυνατότητα να παρει κάποιος βάσης με σχεδιασμό ακουστικής ανάρτησης (κλειστή καμπίνα) που φορτίζει πολυ λιγότερο τον χώρο.

Αν θέλουμε ενα σοβαρό λογο για να παρει καποιος βάσης αυτος ειναι η περιορισμένη απόσταση ακρόασης. Αν για χωροταξικους λογους πρεπει να εχει τα ηχεια σε λιγότερο απο 2 μετρα απο την θεση ακρόασης ισως αντικειμενικά να μην μπορει να εχει τριδρομη κολόνα.

Ενας δεύτερος υπερ των βάσης ειναι οτι "εξαφανίζονται" μεσα στον χωρο, πιο πολυ απο τις κολόνες (που και παλι σχετικό γιατι αν ειναι καλοσχεδιασμενες οι κολόνες μια χαρα εξαφανίζονται και αυτες).

Ο άλλος λόγος μπορει να ειναι το απλο crossover ενος διδρομου/ βασης που μπορεί να ειναι tube friendly. Αλλα και παλι υπάρχουν διδρομα ειδικα σχεδιασμένα για λάμπες και με μεγαλη καμπινα για βαθυτερη εκταση (DeVore, Audio Note)
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 436
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #4 by Jim » Tue Sep 20, 2016 5:50 pm

για τα venere λένε οτι ξεφεύγουν από τον κλασσικό ζεστό ήχο της εταιρείας ..

και μιας και είμαι στην διαδικασία αναβάθμισης ηχείων (από τα harbeth C7es3) τα έχω στη λίστα,
όχι στη short list όμως, καθώς κάποιος μου είπε οτι δεν ταίριαξαν τόσο πολύ με τα ενισχυτικά της hegel,
δεν έχουν βγει από τη λίστα των προς ακρόαση ηχείων απλά θα προηγηθούν άλλα ...

ξέρουμε τιμή λιανικής για το 2,5 και το 3 ? κάπου στα 2,5 και 3,5 χιλιάρικα αντίστοιχα πρέπει να παίζουν

επί του θέματος, με τα Harbeth είναι η πρώτη φορά που δεν είχα μπούκωμα στον χώρο,
ο χώρος δεν είναι μικρός, είναι 30+ τ.μ με τον χώρο ακρόασης στο μισό περίπου
ο χώρος ακρόασης είναι απόλυτα συμμετρικός με απόσταση ηχείων μεταξύ τους και από θέση ακρόασης 2,2-2,5 μέτρα, απόσταση από πλαινούς τοίχους 1,2 μ και από τους πίσω μόλις 65 εκ (από την πρόσοψη του ηχείου),
από κει και πέρα, υπάρχει ένα μεγάλο τζάκι ανάμεσα στα ηχεία, ένα πιάνο, ένας μεγάλος μπουφές με γυαλικά, ξύλινο πάτωμα κ.α.
και επειδή στον χώρο δεν μπορούν να γίνουν δραστικές επεμβάσεις κάποια στιγμή χάνοντας λίγο χαμηλό πήγα σε βάσης και ησύχασα

τα harbeth είναι σκέτη απόλαυση,
ο λόγος που σκέφτομαι την αλλαγή είναι για λίγο καλύτερο-καθαρότερο χαμηλό και καλύτερα δυναμικά-μικροδυναμικά σε μεγάλες εντάσεις, το Harbeth από μία ένταση και πάνω σκληραίνει, ενώ ο hegel h160 έχει την δυνατότητα για πιο πολλά ...

θα παρακολουθώ το νήμα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #5 by Dr Pan K » Tue Sep 20, 2016 5:55 pm

Δεν νομίζω οτι τα Sonus Faber και ειδικά τα Venere ειναι για εσένα Δημήτρη. Ο ήχος είναι ζεστός, πιο ζεστός απο τα Harbeth. Εγω θα έβλεπα σαν πολυ καλο συνδυασμό τα ATC 40v2 με τον Hegel και για τον χωρο σου, ή κατι παλι σε Harbeth (μεγαλύτερο μοντελο?)
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 436
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #6 by Jim » Tue Sep 20, 2016 5:58 pm

σύντομα θα έχω ακρόαση των atc (19 kai 40) με τον Hegel ...
και το shl5+ θα κάνω μια προσπάθεια να το ακούσω στον χώρο μου ...
δεν βιάζομαι όμως
αυτή την αναβάθμιση θα την απολαύσω :)

για τα venere Πάντως αυτό που διαβάζω παντού
είναι οτι δεν έχουν καμία σχέση με τον παραδοσιακό ήχο της εταιρείας ...
θα τα ακούσω κάποια στιγμή
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue Sep 20, 2016 6:05 pm

Εχω ακούσει και την πρώτη γενιά και την δεύτερη και δεν νομίζω οτι ειναι αυτό που θες Δημήτρη.
Παναγιώτης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #8 by leonidasgr » Tue Sep 27, 2016 4:37 pm

Ο Παναγιώτης πολυ καλα κανει και αναφέρει οτι τα σωστά κατασκευασμένα μεγάλα ηχεία έχουν πλεονεκτήματα απέναντι στα μικρότερα.

Το κλειδί ειναι το ´σωστά ´δεν ξέρω ποσό εύκολο ειναι να βρεις αυτο το ηχείο .Τα κριτήρια επιλογής ειναι διαφορετικά για τον καθένα απο εμάς . Έγω επέλεξα να συμβιβαστώ επιλέγοντας τον δρόμο των μικρότερων ηχείων με κούρασε σε μεγάλο βαθμό το κυνήγι του απόλυτου . Αν μπορεις πάρε το μεγαλύτερο ηχείο που μπορεί να χωρέσει σωστά στον χώρο σου.

Αυτο που βλέπω ειναι οτι εχω μικροτερα προβλήματα στο σπίτι με τα ηχεια βάσης που εχω προς το παρόν. Αν φυσικα ακούσω ενα μεγάλo ηχείο καταλαβαίνω τι χάνω !
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #9 by Gojakla » Tue Sep 27, 2016 5:15 pm

Το full range και τα λίτρα είναι μεγάλη υπόθεση.
Εγώ (επίσης με βάσης) αυτό αντιλαμβάνομαι.

Ειδικά για τα λίτρα, είναι σα τα κυβικά ένα πράμα... δε χορταίνεις ποτές.
User avatar
Jim
Posts: 436
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ηχεία βάσης ή δαπέδου

Unread post #10 by Jim » Sun Sep 10, 2017 10:06 am

ξαναζωντανεύω το νήμα με (πολύ) συγκεκριμένη ερώτηση έρευνας

για την αναβάθμιση των harbeth ce7es3

harbeth shl5+ vs dynaudio c1 signature (με τις δικές του -ειδικές-βάσεις) ?

τα c1 διψάνε για ισχύ, θεωρώ οτι ο h160 (150w@8ohm - 250w@4ohm) θα τα οδηγούν ικανοποιητικά
είναι εξαιρετικά ηχεία, ξαφνιάζουν με το χαμηλό τους και έχουν έναν χαρακτήρα που τείνει προς την ουδετερότητα (θα έλεγα κάτι ανάμεσα στον χαρακτήτα των atc και των harbeth), δεν παίζουν τόσο καλά σε χαμηλές στάθμες (καλύτερα όμως από το πρώτο c1) ενώ στήνουν μία υπέροχη σκηνή

τα shl5+ από την άλλη είναι πιο εύκολο ηχείο, έχει εκπληκτικά μεσαία, κατεβαίνει χαμηλά περίπου όσο και το c1 αλλά ίσως όχι τόσο καθαρά, μεγάλος ήχος αλλά όχι χάνει λίγο σε μεγάλα συμφωνικά έργα ...

είναι και τα δύο πολύ, μα πολύ καλά ηχεία, το καθένα με θετικά και τα αρνητικά του ...

τι γνώμες υπάρχουν ?

Return to “Ηχεία”



Login · Register